Pages:
Author

Topic: İngilizce dışında yabancı dil öğrenmek? - page 2. (Read 189 times)

sr. member
Activity: 714
Merit: 335
walla bravo hocam
ingiliççe'ye daha yeni ısınıyoruz o da filmlerden dizilerden aşinalıkla...kurs falan yok yani... düz lise mezunu olunca... anadolu lisesi (şimdi hepisi anadolu lisesi) ya da kollej bebesi de değilim, gerçi üniversitede hazırlığa gitme şansım vardı ama yıl israfı olur diye gitmedim ki çoğu arkadaş bunu yaşadı. bir dili öğrenmenin en iyi yolu o ülkeye gitmek ve yaşamak bence tabii o toplumla... yoksa gidip kendine Turkish community bulacaksan heç gitme Cheesy

Önemli bir şey söylemişsiniz. aslında bir dili en iyi öğrenme yolu o dile maruz kalmaktır. o dili öğrenmek zorunda olduğunuzda mecburen bir şeyler öğreniyorsunuz. ancak gidip orada türkçe konuşulan bir ortamdan dışarı adım atmazsanız bir gram ilerleme sağlayamazsınız. şimdiki gençlerimiz yurtdışına gitmeye çalışıyorlar ama ekonomik durumları da buna müsaade etmiyor.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
walla bravo hocam
ingiliççe'ye daha yeni ısınıyoruz o da filmlerden dizilerden aşinalıkla...kurs falan yok yani... düz lise mezunu olunca... anadolu lisesi (şimdi hepisi anadolu lisesi) ya da kollej bebesi de değilim, gerçi üniversitede hazırlığa gitme şansım vardı ama yıl israfı olur diye gitmedim ki çoğu arkadaş bunu yaşadı. bir dili öğrenmenin en iyi yolu o ülkeye gitmek ve yaşamak bence tabii o toplumla... yoksa gidip kendine Turkish community bulacaksan heç gitme Cheesy

not: rusça'nın piri ---------- @gospodin
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
Eğer ingilizceniz var ve buna ek bir yabancı dil arıyorsanız size en iyi sunulabilecek dil almancadır. dil öbekleri, kelimelerin bir çoğu ingilizce ile çok yakındır. eğer yeni bir dil arıyorsanız italyanca, rumence, ispanyolca gibi dillerin çoğunun ortak olduğunu ve bu dillerden birini öğrenirseniz diğerlerini de rahatça öğrenebileceğinizi söyleyeyim. tabi benim için size tavsiyem fransızca olur. ingilizceden bence daha itibarlı bir dildir ve Türkiye’de fransızca bilen kişi sayısı çok azdır, seçici olan siz olursunuz.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
4 sınıftan başlayıp üniversiteye kadar 8 sene birde okuduğumuz bölümde mesleki başta olmak üzere birkaç sene de orada ingilizce dersi alıyoruz. Ama gel gör ki bu şekilde ingilizce öğrenemiyoruz. Sonra bir işe girecek oluyoruz bize yabancı dil soruyorlar keza bu soruyu soranların çoğu da bilmiyordur da neyse Cheesy Hadi dedik derdimizi anlatacak kadar biliyoruz dedik bu seferde burun kıvırıyorlar "ingilizce bilmeyen mi kaldı bu devirde ayol" diye Cheesy Artık ikinci ve üçüncü yabancı dil bilmek şart (!) oldu neredeyse.

Benim alanım için ve planlarım için ingilizce yeterli geliyor. Ancak bir farklılık olsun diye geçen yaz Rusça'yı öğrenmeye başlamıştım. Bazı teknik aksaklıklardan ötürü ara vermek zorunda kaldım ve tekrardan başladım. Ancak ne hikmetse kafam almıyor yanacak gibi oluyor Cheesy Kelime öğreneyim diyorum 20 kelimeyi defalarca tekrarlıyorum ama her görüşümde sanki ilk defa görüyormuşum gibi geliyor. Ama ingilizceyle kıyaslıyorum bu kadar olmuyor ve hatta olmuyordu yani ilk öğrenmeye çalıştığım zamanlarda.

Aramızda ingilizce dışında farklı bir yabancı dil öğrenmiş, öğrenmeye başlamış var mı acaba? Sizler nasıl bir yolculuk geçirdiniz bu süreçte? Tavsiyelerimizi paylaşalım burada.

Rusça'yı öğrenmek isteyenler alfabeden çekinmesin birçok harf bizimkiyle aynı olmakla beraber bazı sıkıntılarda yok değil yani C,P,r,H, gibi harflerin farklı okunuşu olması gibi. Google'a kiril alfabesi yazıp 5-6 kere yazdıktan sonra istiklal marşını kiril alfabesiyle de 5-6 kere yazdıktan sonra alfabe gibi bir sorununuz kalmıyor hemen aşina oluyorsunuz. Yaklaşık 2-2,5 saatte bitiyor.
Pages:
Jump to: