Pojawił się projekt nowych regulacji w zakresie PIT i CIT.
Nowe przepisy - kto i ile zapłaci.( jest to pierwsza wersja projektu i może dużo się zmienić )
-Podatek będzie należny w przypadku sprzedaży (spieniężenia) kryptowaluty, czyli w sytuacji, kiedy uzyskamy realny przychód w tradycyjnej walucie.Podatek będzie trzeba również uiścić w przypadku zapłaty kryptowalutą za nabyty towar, usługę lub prawo majątkowe (które nie jest walutą wirtualną) oraz w przypadku regulowania innych zobowiązań.
-Wydobycie kryptowaluty na własny rachunek nie będzie podlegać opodatkowaniu.Traderzy nie zapłacą podatku od samej transakcji zamiany jednej kryptowaluty na inną.
-Podatnicy PIT, niezależnie od tego, czy będą dokonywali transakcji na kryptowalutach prywatnie, czy też w ramach prowadzonego biznesu, mają zaliczać osiągnięte przychody z obrotu kryptowalutami do przychodów z kapitałów pieniężnych w ramach oddzielnego sub-źródła.Podatnik będzie mógł również rozpoznać koszty bezpośrednio związane z nabyciem i sprzedażą walut wirtualnych, a 19 proc. podatkowi PIT będzie podlegał dochód z takiego obrotu.
-W przypadku podatników CIT przychód będzie zaliczany do wprowadzonego na początku roku nowego sub-źródła przychodów w ramach kapitałów pieniężnych, a dochód z tego źródła będzie opodatkowany według stawki zależnej od statusu podatnika - standardowo 19 proc. albo preferencyjnie 15 proc. (a może nawet 9 proc. w przypadku uchwalenia projektu ustawy proponującego obniżenie CIT dla małych podatników).
-Wydobywanie kryptowalut na cudzy rachunek za częściowym lub całkowitym wynagrodzeniem wypłacanym w kryptowalutach (np. na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę itp.) będzie opodatkowane jak wynagrodzenie za pracę (z tytułu umowy zlecenia)
Koszty ponoszone bezpośrednio na zakup i sprzedaż kryptowaluty będą rozliczane przez podatnika na bieżąco w roku ich poniesienia i to niezależnie od tego, czy w tym samym roku uzyska on przychody ze sprzedaży kryptowalut, czy nie. Ewentualna nadwyżka kosztów nad przychodami uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty poniesione w roku następnym. Dlatego, aby w ogóle móc rozliczyć koszty związane z nabyciem kryptowalut, podatnik będzie musiał w maksymalnie 2 lata od ich poniesienia uzyskać przychód ze sprzedaży kryptowalut - inaczej koszty mu przepadną, a przy sprzedaży kryptowalut zapłaci podatek od czystego przychodu.
rozliczenie kosztów:
czyli przed upływem 2 lat trzeba sprzedać i kupić od razu tyle samo żeby znowu miec wolne 2 lata?