Pages:
Author

Topic: Offtopic - Română - page 36. (Read 143912 times)

sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
January 25, 2013, 09:08:59 AM
Dintr-un calcul simplu, din ochi, mi-au rezultat cam 270 bytes / s / GHs. Sa zicem, daca ai folosi la toate GPU, si fiecare ar lucra la 200 MHs, ai avea 20GH/s, deci ai transfera 270 * 20 = 5400 bytes pe secunda. Asta cu getwork. Cu stratum poti transfera si 5 bytesi pe secunda.

Si un sfat personal: asigura-te ca ai dreptul sa folosesti computerele alea pentru asa ceva inainte sa te apuci.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
January 25, 2013, 08:15:49 AM
Buna.
Vreau sa stiu ce cantitate de date (kb/mb?) sunt transferate in momentu in care se face minning atat prin CPU cand si de GPU (nu am inca acces la "dispozitive" mai avansate(ASIC/FPGA);  Am acces la 100 de calculatoare conectate nonstop la internet ).
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
January 24, 2013, 07:40:34 PM
Da, cunosc. Regula mea, ca sa nu-mi mai bat capul dupa ce am patit-o in trecut, vand un bitcoin cand il am, ba chiar, cand urca, fac transferuri si de jumate de btc si vand.
hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 24, 2013, 07:19:41 PM
Nici eu nu stiu, speculeaza astia mai mari poate...cumpara ieftin/vand scump naiba stie.
 
Ce stiu este ca tare ma streseaza "bublele" astea, azi ma pusesem si eu sa vand niste bitcoini sfrijiti si exact atunci s-a gasit sa se duca la vale.
Puneam un pret, pretul scadea, mai puneam unul scadea si ala si tot asa, bubla fugea de mine eu fugeam dupa ea si pana la urma m-am pus in fata ei si i-am vandut mai ieftin sa scap dracu de ei.
A naibii treaba.
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
January 24, 2013, 07:09:58 PM
Ma intreb si eu, nu am nici o explicatie. In orice caz, pare ceva atipic. Adica nu par speculantii obisnuiti de weekend.
newbie
Activity: 10
Merit: 0
January 24, 2013, 06:00:54 PM
colegii,
care o fi motivul cresterii atat de alerte a BTC-ului ?
    Show chart
    Last price:$16.99998
    High:$19.18999
    Low:$15.61010
    Volume:163264 BTC
    Weighted Avg:$17.79738

investitii masive?! or what

hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 22, 2013, 01:51:07 PM
Daca a facut vreunul, hehe...lucky dog  Grin

Eu unul ma bucur ca n-am facut comanda la bASIC. Nu, n-am prevazut nimic in legatura cu actuala lor situatie, pur simplu produsele lor de atunci (vorbesc de FPGA-uri) nu mi-au inspirat incredere, pareau facute pe genunchi.

Iar cand am inceput sa comand de la BFL, varianta Avalon nici nu exista. Eh...asta e.
administrator
Activity: 3738
Merit: 2948
January 22, 2013, 01:35:52 PM
Presupun ca nu a facut nimeni pe aici comanda la Avalon, nu?
hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 21, 2013, 06:27:04 PM
OK, mersi mult pentru sfaturi.
sr. member
Activity: 242
Merit: 251
January 21, 2013, 06:21:50 PM
As sta departe si de FedEx, ca am auzit o gramada de povesti de groaza cu ei si cu "grija" pe care o poarta pachetelor. Despre restul nu ma pot pronunta, ca nu i-am folosit.
hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 21, 2013, 02:00:48 PM
OK, deci TVA...

Am ca alternative de shipping "USPS, UPS, FedEx, DHL and EMS". Am inteles recomanzi EMS, dar celelalte ?
sr. member
Activity: 242
Merit: 251
January 21, 2013, 01:26:26 PM
Auzi, e vreunul pe aici care a mai comandat vreun FPGA de la BFL sau alt producator?
Tare as vrea sa stiu la ce sa ma astept din partea partea postei/vamii in privinta asta.
Mai precis, sunt un pic ingrijorat in privinta sumelor suplimentare de bani pe care va trebui sa le platesc ca sa-mi vad naibii ASIC-urile in mana.

Aveti vreo idee?

In primul rand, la valoarea declarata a coletului se va adauga 24% TVA (orice ar contine el). Asa ca fa-ti calculele in functie de asta si spune-le celor care iti trimit produsele ce valoare sa declare. Recomand sa nu folosesti DHL ci EMS ca metoda de livrare. Poate sunt subiectiv, dar DHL in cazul meu a avut de multe ori probleme cu vama. Am avut marfuri blocate si cate doua saptamani in vama la Otopeni pentru ca li se parea vamesilor ca ce e trecut in hartii ar valora mai mult decat s-a declarat. A trebuit sa umblu eu dupa colete, sa dau declaratii pe propria raspundere si in general sa consum mai mult timp si bani decat facea transportul doar ca sa le scot din vama (asta in conditiile in care livrarea trebuia sa mi se aduca la pragul usii). EMS in schimb foloseste serviciile postale ale tarii de destinatie si pachetul vine la cel mai apropiat oficiu postal cu vama, unde vei fi si tu prezent si se rezolva rapid daca sunt nelamuriti aia. Totodata nu declara o valoare prea mica, va arata suspicios - depinde si de produs. Daca vad aia ca ai o livrare la care transportul costa vreo 300 de dolari dar continutul in sine e declarat ca fiind de 200 de dolari si mai e si voluminos te-ai cam ars, or sa iti blocheze marfa in vama pana cand le dai facturi/acte originale care sa dovedeasca pretul real al continutului. Vorbind de asta, daca expeditorul iti include in pachet o factura zi-i sa treaca si pe aia valoarea declarata a produselor, nu cea reala - asta ma rog, e de bun-simt dar am zis sa o mentionez. Legat de taxe vamale - in general, daca nu ma insel, la produse electronice nu sunt taxe vamale, dar depinde ca ce fel de marfa vor fi trecute ele. La ce am importat eu pana acum nu a fost cazul, am platit doar cei 24% TVA si gata.
hero member
Activity: 837
Merit: 1000
January 20, 2013, 05:06:13 AM
Avalon a inceput sa livreze ASIC  Tongue Tongue Tongue
administrator
Activity: 3738
Merit: 2948
January 19, 2013, 04:06:42 PM
Salut!

Desi stiu de BTC de ~2 ani, acum m-am apucat si eu mai serios de documentat.
In primul rand, salut tuturor!
Desi e primul meu post, lurk-uiesc pe aici de ceva timp si pot spune ca sunt la curent cu 'noutatile'.

O sa incerc si eu marea cu 'degetul' folosing un 6850 incepand de Luni.
Sunt totusi interesat de FPGA-uri si de monezi alternative.
Cat despre ASIC-uri, am o mica banuiala ca ar putea fi o mare teapa. Ma batea gandul sa dau si eu o comanda de un Jala sau un Little SC, dar m-am trezit tarziu.

Pe de-o parte nu as fi trist daca ASIC-urile ar fi o teapa(cu parere de rau pentru cei care au investit). Nu cred ca ar ajuta deloc BTC-ul ca si miscare ca sa spun asa.

Intr-adevar sunt mult mai multi romani pe aici, mi-as dori totusi ca 'Romana' sa devina un board. Poate ar da mai multi iama pe aici.

Sper sa ajut ca aceasta sectiune sa devina mai activa si cat de curand sa pot spune ca sunt si eu implicat.

Toate cele bune!

Daca urmaresti forumul in general nu-i de mirare ca ai o asa banuiala.
Acum depinde ce intelegi prin teapa. E evident ca cel putin BFL s-au aruncat cu capul inainte intr-o treaba care i-a depasit pana la urma. Au promis marea cu sarea si nu prea a iesit cum trebuie, o gramada de oameni le-au umplut frigiderul ca sa zic asa.
Dar de livrat or sa livreze intr-un final, poate chiar si bASIC -ul pare-se.
 
Clientii BFL care au sperat sa fie primii care mineaza nestingheriti in idea unui profit imediat urias au luat teapa intra-adevar, daca asta a fost obiectivul lor principal. In momentul asta mai sunt 20 de ore pana Avalon livreaza, si daca livreaza atunci sa te tii injuraturi la adresa BFL.

Pe de alta parte, daca privesti minatul BTC ca activitate pe termen lung, ASIC-urile BFL or sa fie la fel de bune ca oricare altele.

Daca privesti ASIC-urile ca un fel de inselatorie de la bun inceput (bani trimisi pentru produse care nu ar fi venit niciodata) eu unul nu cred.


Chiar daca au experienta cu FPGA, ASIC este cu totul alta mancare de peste. Asa ca nu m-am bazat pe ea de la inceput(chiar mai mult cand am vazut amanari dupa amanari). A face un ASIC nu este ceva imposibil sau supraomenesc, dar pentru niste nou veniti pe piata asta sa anunti ca azi iei chip-urile, peste cateva luni incepi testarea... este exact cum ai spus, s-au aruncat cu capul inainte.

Pe de alta parte, revin cu ceva ce s-a mai dezbatut... O moneda descentralizata, ca BTC-ul, va deveni brusc ceva mai 'centralizata' odata cu aparitia ASIC-urilor. De aici si ce am zis referitor la faptul ca asta nu ar ajuta dezvoltarea BTC-ului ca si miscare.
Cred ca intr-un final vor aparea si ASIC-urile astea pe piata, momentan mi-am pus reminder pe telefon sa verific counter-ul de la Avalon Smiley.

Cine nu ar fi dorit sa fie printre primii cu un mini-rig ASIC de la BFL si sa mineze in ultime zile cu 50BTC/bloc? Poate de aici si data precoce a precomenzilor Smiley.

Deocamdata majoritatea raspundem cu: "Sa vedem ce va fi"....

Deci, sa vedem ce va fi Smiley.
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
January 19, 2013, 03:20:33 PM
Pai o sa platesti TVA daca vine prin DHL.
hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 19, 2013, 02:55:04 PM
Auzi, e vreunul pe aici care a mai comandat vreun FPGA de la BFL sau alt producator?
Tare as vrea sa stiu la ce sa ma astept din partea partea postei/vamii in privinta asta.
Mai precis, sunt un pic ingrijorat in privinta sumelor suplimentare de bani pe care va trebui sa le platesc ca sa-mi vad naibii ASIC-urile in mana.

Aveti vreo idee?
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
January 19, 2013, 02:32:45 PM
... In momentul asta mai sunt 20 de ore pana Avalon livreaza, si daca livreaza...

Bine zis, dar nu stiu in ce parte pe forum am vazut ca data lansari coincide cu o Duminica dupa amiaza, si in China nu stiu daca funcionaza serviciile postale, asa ca ramane de vazut daca vor incepe cu livrarile imediat sau avem parte de o amanare.


DHL functioneaza nonstop, e un hub mare in sud, funny de vizitat noaptea.. Smiley
Pe de alta parte, s-ar putea sa intarzie din alte motive, nu din cauza de transport.
legendary
Activity: 924
Merit: 1004
Firstbits: 1pirata
January 19, 2013, 01:46:18 PM
... In momentul asta mai sunt 20 de ore pana Avalon livreaza, si daca livreaza...

Bine zis, dar nu stiu in ce parte pe forum am vazut ca data lansari coincide cu o Duminica dupa amiaza, si in China nu stiu daca funcionaza serviciile postale, asa ca ramane de vazut daca vor incepe cu livrarile imediat sau avem parte de o amanare.

hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 19, 2013, 12:17:59 PM
Salut!

Desi stiu de BTC de ~2 ani, acum m-am apucat si eu mai serios de documentat.
In primul rand, salut tuturor!
Desi e primul meu post, lurk-uiesc pe aici de ceva timp si pot spune ca sunt la curent cu 'noutatile'.

O sa incerc si eu marea cu 'degetul' folosing un 6850 incepand de Luni.
Sunt totusi interesat de FPGA-uri si de monezi alternative.
Cat despre ASIC-uri, am o mica banuiala ca ar putea fi o mare teapa. Ma batea gandul sa dau si eu o comanda de un Jala sau un Little SC, dar m-am trezit tarziu.

Pe de-o parte nu as fi trist daca ASIC-urile ar fi o teapa(cu parere de rau pentru cei care au investit). Nu cred ca ar ajuta deloc BTC-ul ca si miscare ca sa spun asa.

Intr-adevar sunt mult mai multi romani pe aici, mi-as dori totusi ca 'Romana' sa devina un board. Poate ar da mai multi iama pe aici.

Sper sa ajut ca aceasta sectiune sa devina mai activa si cat de curand sa pot spune ca sunt si eu implicat.

Toate cele bune!

Daca urmaresti forumul in general nu-i de mirare ca ai o asa banuiala.
Acum depinde ce intelegi prin teapa. E evident ca cel putin BFL s-au aruncat cu capul inainte intr-o treaba care i-a depasit pana la urma. Au promis marea cu sarea si nu prea a iesit cum trebuie, o gramada de oameni le-au umplut frigiderul ca sa zic asa.
Dar de livrat or sa livreze intr-un final, poate chiar si bASIC -ul pare-se.
 
Clientii BFL care au sperat sa fie primii care mineaza nestingheriti in idea unui profit imediat urias au luat teapa intra-adevar, daca asta a fost obiectivul lor principal. In momentul asta mai sunt 20 de ore pana Avalon livreaza, si daca livreaza atunci sa te tii injuraturi la adresa BFL.

Pe de alta parte, daca privesti minatul BTC ca activitate pe termen lung, ASIC-urile BFL or sa fie la fel de bune ca oricare altele.

Daca privesti ASIC-urile ca un fel de inselatorie de la bun inceput (bani trimisi pentru produse care nu ar fi venit niciodata) eu unul nu cred.
hero member
Activity: 700
Merit: 500
January 19, 2013, 11:51:53 AM
Incerc sa folosesc GUIMiner cu un laptop. Stiu ca nu fac mare branza cu el da incerc sa vad despre ce este vorba. Primesc urmatorul mesaj "using JSON-RPC (no stratum header)" Oare ce sa fie? Ce am gresit? Pe cine am suparat? Ca palca video de pe desktop nu vrea sa mearga iar lapopul se pare ca este in greva. Help! Help! Help! Help!
Poate ma lamureste cineva. Bineanteles contracost. Dau o bere.


Da si tu mai multe amanunte, ce placa video ai pe laptop, ce drivere ai instalat si cauta mai multe detalii in fereastra de mesaje din GUIMiner sau in log.
S-o gasi pe aici unul cu Windows sa te ajute. Eu zic sa incerci din nou cu Bitminter (clientul beta unstable), care daca ai driverele instalate se ocupa de tot (mai putin racirea placii).
Pages:
Jump to: