Pages:
Author

Topic: OpenBazaar is Open for Business - page 3. (Read 8886 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 08, 2016, 01:22:25 PM
#18
Και άλλη μια αγορά από το ob κρασί αυτή την φορά από την Ιταλία  Grin Ο τύπος έχει γαμώ τα μαγαζιά με κρασιά κτλ. Μάλλον έφαγα και μια μούφα με ένα βινύλιο που αγόρασα γιατί δεν τον βλέπω online πια και δεν έβαλα moderator. για να δούμε. Θέλει προσοχή ιδίως για όσους seller εμφανίζονται για πρώτη φορά.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 08, 2016, 08:04:38 AM
#17
Μέχρι στιγμής έχω κάνει δύο αγορές. Η μια είναι ένα πακέτο για bitcoin και η δεύτερη ένα μεταχειρισμένο βινύλιο από Γαλλία αλλά εκεί το φοβάμαι πολύ γιατί ο έμπορος μπήκε μόνο χθές δεν είναι δλδ γνωστό μαγαζί και δεν χρησιμοποίησα κάποιον ενδιάμεσο τουλάχιστον να κατοχυρωθώ ότι η παραγγελία θα προχωρήσει.
Δλδ καλό είναι πρωτού κάνετε κάποια παραγγελία να επικοινωνείτε με τον vendor, να το δείτε κάποιες μέρες τουλάχιστον ότι είναι ενεργός και αν δεν έχει αρκετές αξιολογήσεις τουλάχιστον να χρησιμοποιίσετε κάποιον ενδιάμεσο.
Πάντως στο Open Bazaar μπορείς να βρεις στην κυριολεξία τα πάντα
Από κότερο στην Νορβηγία...
 


τσάντες δερμάτινες handmade από Αμερική
 

 
Μεξικάνικες Burro
 

 

 
πίπες για φούντες καθώς και φούντες Tongue αλλά και όπλα, σφαίρες μόνο για Αμερική. Υπόψην ότι υπάρχει επιλογή να μην βλέπει κάποιος το ακατάλληλο περιεχόμενο όταν κάνει περιήγηση στα καταστήματα.
Ακόμα και μέχρι και μαγαζιά χρυσού, κοσμήματος και πολύτιμων λίθων.
 
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 08, 2016, 07:40:50 AM
#16
δεν γνωρίζω. Νομίζω αν βάλεις για νόμισμα σου το ευρώ δεν στα εμφανίζει σε bitcoin. Εγώ έτσι και αλλίως το έχω σετάρει σε bitcoin και γενικά μπορώ και σκέφτομαι με βάση το bitcoin και όχι το ευρώ
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
April 08, 2016, 04:09:06 AM
#15
Και το δικό μου κατάστημα..

ob://@spirosxeliot/about

δεν το δοκιμασα ακομα. την αλλαγη της ισοτημιας πως την παλευεις? υπολογιζεται αυτοματα απο το προγραμμα
ή πρεπει να εχεις το νου σου να την αλλαξεις αν χρειαστει?
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 07, 2016, 09:07:59 AM
#14
Και το δικό μου κατάστημα..

ob://@spirosxeliot/about
sr. member
Activity: 294
Merit: 260
April 07, 2016, 08:54:26 AM
#13
Απ'το OpenBazaar λείπουν ακόμα πολλά βασικά πράγματα, όπως π.χ. τo GPG integration ή το βασικότερο, το reputation system, δίχως το οποίο δεν έχει και πολύ νόημα το όλο εγχείρημα. Ουσιαστικά είναι σαν προεπισκόπηση αυτή η έκδοση, για να πάρουμε μια γεύση. Το UI design πάντως μου φαίνεται εξαιρετικό.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 06, 2016, 06:45:06 PM
#12
Πάντως εγώ έκανα και την πρώτη μου αγορά Smiley. Πάντως από τι λένε και από τι είπε και ο Αντωνόπουλος στο meetup στο μέλλον τα καταστήματα θα τρέχουν τελείως αποκεντρωμένα p2p χωρίς να χρειάζεται κάποιος να έχει ανοιχτό όλη την ώρα τον υπολογιστή του. Απλά θα βάζει την καταχώρηση και αυτή θα διατηρείται για πάντα στο δίκτυο.
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
April 06, 2016, 09:58:49 AM
#11
Καλή αρχή, ευχαριστώ για την βοήθεια, και θα το παρακολουθώ.

Υπάρχει προβληματισμός πάντως όσον αφορά στην αποδοχή που μπορεί να αποκτήσει, με την απαίτηση να τρέχεις node 24/7 προκειμένου να είναι online τα αντικείμενά σου.
Έλλειψη ευρετηρίου-directory επίσης...

Θα μου πείτε, αυτό δεν σημαίνει p2p; π.χ. torrent;
Η διαφορά είναι ότι άπαξ και ανεβεί ένα torrent, μετά το σηντάρουν δεκάδες ή χιλιάδες, οπότε είναι 24/7 επάνω, έστω και αν σηντάρει ένας στους εκατό και αυτός που τό πρωτοανέβασε έχει φύγει.

Κάθε αρχή και δύσκολη βέβαια.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 05, 2016, 06:56:38 AM
#10
αυτό που περιγράφεις ήδη υπάρχει και λέγετε bitsquare

https://bitsquare.io/

πάντως εγώ λέω να κάνω σήμερα την πρώτη μου αγορά εκεί Smiley
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
April 05, 2016, 03:25:44 AM
#9
θα δωσω ιδεα τωρα, οποιος τη χρησιμοποιησει με επιτυχια θελω ποσοστα Tongue
αυτη η πλατφορμα φαινεται να ειναι ιδανικη για πωληση κρυπτονομισματων Wink
βεβαια αν μπορεσουν να ενσωματωσουν και επιλογη για visa-paypal τοτε θα γινει και ενα αποκεντρωμενο
ανταλλακτηριο με escrow βεβαια.
ομως αυτο το cashback που εχουν αυτα τα fiat συστηματα πληρωμων ειναι σοβαρο εμποδιο!
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 04, 2016, 07:35:51 PM
#8
για όσους θέλουν να βοηθήσουν στην μετάφραση μπορούν να το κάνουν από εδώ

https://www.transifex.com/ob1/openbazaar/translate/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
April 04, 2016, 06:58:43 PM
#7
Κάνω και εγώ το update. εχω ήδη μεταφράσει κατά μεγάλο μέρος τον client και μου μένει μόνο ένα 30% για να ολοκληρωθεί η μετάφραση του. Το κατάστημα φυσικά με τα sheep δεν θα υπάρχει μάλλον θα το κάνω game shop όπως το είχα και πριν ένα χρόνο Smiley και φυσικά είμαι και moderator εκεί για όποιον θελήσει κάποιον ενδιάμεσο για τα προϊόντα του
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
April 04, 2016, 06:39:40 PM
#6
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να δω πώς δουλεύει το όλο πράγμα, από τότε που το είχε αναφέρει ο chek2fire

Η απορία που έχω είναι με ποιο τρόπο αποφεύγεις τις κακοτοπιές (δηλαδή να πληρώσεις για κάτι και να μην το λάβεις ποτέ? να πέσεις σε σκάμερ πωλητή?)

Ελπίζω να βρω απαντήσεις μόλις κατεβάζω την εφαρμογή (1-2 μέρες)
προφανως με escrow Wink
το λεει στο tutorial

Πρέπει να έχουνε πέσει όλοι και να δοκιμάζουν, γιατί εμένα δεν μου ανοίγει η σελίδα λόγω φόρτου (?) βγάζει μήνυμα ότι κάνει πολλή ώρα να φορτώσει και κόβεται...

Θα δοκιμάσω αύριο με το καλό
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
April 04, 2016, 04:50:19 PM
#5
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να δω πώς δουλεύει το όλο πράγμα, από τότε που το είχε αναφέρει ο chek2fire

Η απορία που έχω είναι με ποιο τρόπο αποφεύγεις τις κακοτοπιές (δηλαδή να πληρώσεις για κάτι και να μην το λάβεις ποτέ? να πέσεις σε σκάμερ πωλητή?)

Ελπίζω να βρω απαντήσεις μόλις κατεβάζω την εφαρμογή (1-2 μέρες)
προφανως με escrow Wink
το λεει στο tutorial
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
April 04, 2016, 04:38:10 PM
#4
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να δω πώς δουλεύει το όλο πράγμα, από τότε που το είχε αναφέρει ο chek2fire

Η απορία που έχω είναι με ποιο τρόπο αποφεύγεις τις κακοτοπιές (δηλαδή να πληρώσεις για κάτι και να μην το λάβεις ποτέ? να πέσεις σε σκάμερ πωλητή?)

Ελπίζω να βρω απαντήσεις μόλις κατεβάζω την εφαρμογή (1-2 μέρες)
sr. member
Activity: 294
Merit: 260
April 04, 2016, 03:48:46 PM
#3
Επίσης:

Μηχανή αναζήτησης στα προϊόντα του OpenBazaar https://bazaarbay.org/
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
April 04, 2016, 03:19:30 PM
#2
καλο φαινεται.
οποτε παει και το ΦΠΑ απο εσοδο των κρατων. πρεπει να βρουν αλλους φορους Cheesy
sr. member
Activity: 294
Merit: 260
April 04, 2016, 02:54:28 PM
#1
Η πρώτη έκδοση του OpenBazaar που τρέχει και επίσημα στο mainnet, είναι γεγονός:

https://blog.openbazaar.org/openbazaar-is-open-for-business/

Όσοι θέλετε να πιάσετε και δικό σας @handle, κάντε λογαριασμό στο onename.com και επίσης δείτε εδώ: https://openbazaar.zendesk.com/hc/en-us/articles/207543326-What-is-an-OpenBazaar-Handle-

Καλά παζαρέματα!
Pages:
Jump to: