Pages:
Author

Topic: Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası - page 2. (Read 554 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 20, 2023, 11:59:24 AM
Orta gelirli diye bir sınıf bırakmadılar ki ortalama bir daire alayım deseniz (büyük şehirler hariç) 1,5-2 milyon hatta 3-4 milyona doğru gidiyor. Karı koca ikiside memur olsa ortalama 15+15 maaş alsalar her ay 20 bin taksit ödeseler bile 2 milyonluk daireyi ancak alabiliyorlar 15 sene öde babam öde. Enflasyon böyle hızlı artarsa bir kaç sene sonrasında gelirleri daha çok artacağı için daha kolay ödenir. Biraz birikim yapıp değerlendirilip almak daha mantıklı geliyor belki seçimden sonra enflasyon düşüş gösterirse bir ihtimal fiyatlarda geriler.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
February 20, 2023, 10:57:14 AM
son depremden sonra beni yeni ev bakmaya çalışıyorum ama istanbul'da benim baktığım en ucuz evler 2 milyon liradan başlıyor. kredi desen öyle bir şey yok. devlet bankaları en fazla 200-300 bin lira veriyor ki onu da vermemek için sizi kapıda döverler. ulan millet 5 sene önce bedavaya dünyanın kredisini ucuza aldı. şu an için 2 milyon lira kredi almak istesem sonuç: https://www.hangikredi.com/kredi/konut-kredisi/sorgulama?amount=2000000&maturity=120

bak abi ben istanbul'da yaşamak istemiyorum. gönder hacım beni istanbul dışına işte, en azından oradan ev alabilirim ama yok istanbul bize tapulanmış.

İstanbul dışında da alamazsınız hocam. Özellikle Ankara, İzmir depremden sonra en çok göç alan şehirler olarak çok değerlendi, Mersin ve Antalya Rus ve Ukraynalılar yüzünden değerlendi zaten. Ülkenin dört bir tarafı yüksek fiyatlara dört duvar satmaya devam ediyor. Kiralar desen 10-15 bin uçmuş. Şu aşamada ev almak mantıklı değil, imkan dahilinde hiç değil.
abi iyi hoş da hayatın boyunca ev sahipleri ile mi uğraşacak bu insanlar? enflasyonun her zaman çılgın attığı bu topraklarda ev almadan hiçbir şey yapamıyoruz. olması gereken toki'nin tüm mahallelere girip orayı gettolaştırmasıSmiley
https://www.sahibinden.com/satilik-daire/hakkari?a812=40728&a812=40602&a812=40603&a812=40604&a812=40605&a812=40606&a812=40607&a812=43901&a115950=1256869&sorting=price_asc&a98426=1119542&a98426=1119546
hakkari'de 99 depreminden sonra yapılmış kat mülkiyetli ev fiyatları. hakkari'yi küçümsemiyorum, kimse yanlış anlamasın. istanbul, ankara, izmir gibi şehirlerdeki ev fiyatlarına bakınca insan deliriyor da ee buradaki adam ne yapacak? yemin ederim her ev fiyatından bir tane 0 atılırsa insanlar ancak rahat edecek.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
February 20, 2023, 05:00:13 AM
son depremden sonra beni yeni ev bakmaya çalışıyorum ama istanbul'da benim baktığım en ucuz evler 2 milyon liradan başlıyor. kredi desen öyle bir şey yok. devlet bankaları en fazla 200-300 bin lira veriyor ki onu da vermemek için sizi kapıda döverler. ulan millet 5 sene önce bedavaya dünyanın kredisini ucuza aldı. şu an için 2 milyon lira kredi almak istesem sonuç: https://www.hangikredi.com/kredi/konut-kredisi/sorgulama?amount=2000000&maturity=120

bak abi ben istanbul'da yaşamak istemiyorum. gönder hacım beni istanbul dışına işte, en azından oradan ev alabilirim ama yok istanbul bize tapulanmış.

İstanbul dışında da alamazsınız hocam. Özellikle Ankara, İzmir depremden sonra en çok göç alan şehirler olarak çok değerlendi, Mersin ve Antalya Rus ve Ukraynalılar yüzünden değerlendi zaten. Ülkenin dört bir tarafı yüksek fiyatlara dört duvar satmaya devam ediyor. Kiralar desen 10-15 bin uçmuş. Şu aşamada ev almak mantıklı değil, imkan dahilinde hiç değil.
legendary
Cashback 15%
February 18, 2023, 11:36:58 AM
@gospodin küçük bir ilçede yaşıyorum burada bile evler 2milyondan başlıyor sadece 1.5 yıl önce 500 bindi bu evler. Alacaktım almadım mal gibi şimdide arkasından bakıyorum.
valla hocam burada çekmeköy diye bir ilçe var. istanbul merkeze uzak ilçelerden birisidir. pandemi döneminde faiz indirimleriyle 350 bin liraya bir ev bulmuştum ama uzak diye vazgeçtim. şu an 2 milyon lira ev. bir de zemin açısından istanbul'un en iyilerinden olduğu için fiyat sürekli artıyor.

inşaat maliyeti m2 olarak 8-10 bin lira arasında değişiyor. bu yüzden anadolu'da da o fiyatlar artık normal. hatta düşük fiyatlı varsa korkmak lazım çünkü malzeme kalitesi kötü olabilir. her şeyi devletten beklememek gerekiyor devletin elini masaya vurması gerekiyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 18, 2023, 10:56:49 AM
@gospodin küçük bir ilçede yaşıyorum burada bile evler 2milyondan başlıyor sadece 1.5 yıl önce 500 bindi bu evler. Alacaktım almadım mal gibi şimdide arkasından bakıyorum.
legendary
Cashback 15%
February 18, 2023, 10:44:03 AM

sr. member
Activity: 959
Merit: 292
February 08, 2023, 01:01:11 PM
Sen milyonlar biriktir. Ev al, araba al... Bir depremde hepsi yok olsun gitsin. Ne büyük bir acı.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
February 08, 2023, 01:25:10 AM
Ev almak işi gerçekten çok zor. Paranı vermek en kolay tarafı. Çöken binalara bakınca lüx olan binalarında yeni yapılmış 1 yıllık binalarında olduğu görülüyor. Biz ne kadar denetleme istersek isteyelim denetimciler eli ile korunan hırsızlar yine canımızı malımızı almaya devam edecekler. 
legendary
Merit: 1176
February 07, 2023, 06:25:00 PM
Valla dünkü depremden sonra hiç bir firmaya güvenim kalmadı açıkcası, konut  almak iyi güzel ama sağlam olup olmadığını  artık nasıl anlayacağız, bir ömür çalışığ aldığımız dairenin altında kalmak çok saçma.
Çok sıkı denetimlerin yapılması gerekiyor, hatta özelliştirilmeli ve Japon abilerin eline teslim edilmeli.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
February 06, 2023, 03:30:42 AM
İkinci el konut için yeni bir kampanya konuşuluyor. Bilmiyorum doğruluğu ne olur ama konut kredisi 0.99’a düşüp 1 milyon liraya kadar 15 sene vadeyle ikinci el konut alımları üzerinde gereken çalışmalar yapılıyor diye konuşuluyor. Umarım doğru çıkar. Fırsat olursa ev fiyatları artmadan 1 milyon lira krediyi çekip yeni ev almak isterim, sizler de bu fırsatı kaçırmayın size tavsiyem.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 05, 2023, 03:56:11 PM
Bu ülkede TL ile borçlanmak neredeyse her zaman karlı oluyor. En az 5-10 sene de öyle olacak gibi duruyor. 2015 - 2017 arası korkumdan krediye girmek istemedim. Ya işten kovulursam falan diye düşündüm. Toyluk işte. Kuş gibi kalacaktı ödemeleri. Ayrıca İstanbul'un(diğer şehirlerin de tabi) bazı belli yerlerinden en ucuzundan 1+1 falan almak ve bunu maks kredi ile ödemek lazımmış. Sadece bu olaydan bile köşe dönülebilirdi. Ayrıca daha dün gibi 2021'de alınan araba ve evler bile dolar olarak çok değer kazandı.

Benim de çevremden bu kampanyadan yararlanmak isteyen oldu ama kimse yararlanamıyor. Geçenlerde istatistik görmüştüm ve çok azdı diye hatırlıyorum. Gene boş bir iş yapmışlar.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 19, 2023, 01:37:47 AM
sanırım ilk üç yıl ödeme esnekliği sunulmuş ve bu hali ile aşırı derecede alınabilir kılmış ancak arkadaşların dediği gibi ev fiyatları anormal katlanmış durumda ancak şuan bu fiyatlardan bile alınsa ilk 3 yıl alacağınız kira bedeli ile rahatlıkla kendini öder sonraki 4. yılda ise size çok cüzi bir rakam ödeme kalır. Memur olsaydım ilk üç yıl ki durum için gözünün yaşına bakmaz bir eve girerdim.

Her memur bu kriterleri sağlayamayabilir hocam çünkü ödemelerde bir kısıt var, memur maaşı 10 bin lirayken milyonluk kredilere nasıl ayak uyduracaklar ? Hele 1 milyon olan evi 2 milyon yapmışlarsa memur nasıl ödesin? Kendi işini yapan da, sabit geliri olan da bu kampanyada zarar görüyor, 2 milyon lira dediğimiz 100 bin dolar ve 100 bin dolara bence başka ülkelerde daha güzel evler vardır, gereğinden fazla pahalı,
legendary
January 18, 2023, 09:57:32 AM
sanırım ilk üç yıl ödeme esnekliği sunulmuş ve bu hali ile aşırı derecede alınabilir kılmış ancak arkadaşların dediği gibi ev fiyatları anormal katlanmış durumda ancak şuan bu fiyatlardan bile alınsa ilk 3 yıl alacağınız kira bedeli ile rahatlıkla kendini öder sonraki 4. yılda ise size çok cüzi bir rakam ödeme kalır. Memur olsaydım ilk üç yıl ki durum için gözünün yaşına bakmaz bir eve girerdim.

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 18, 2023, 09:38:11 AM
Şöyle bir heveslendim almaya niyetlendim bulunduğum şehirde 1 ay önce evler 1 milyon ile 1 milyon 250 bin aralığında düzgün bir ev alınabiliyordu bu hafta incelediğimde fiyatların 2 milyon üzerine çıktığını gördüm heves falan kalmadı bazı satıcılarında ilanlarda %69'a uygun değildir ibaresi ile ilan açtıklarını gördüm. Son yıllarda gördüğüm müjde olarak lanse edilen her şeyin vatandaştan çok satanlara yarıyor.

Bir şey alamıyorsanız da bu günden başlayarak yarın için birikim yapmaya çalışın bir sonraki boğaya hazırlıklı olmak lazım. Şartlar her geçen gün daha fazla ağırlaşıyor.
@ZekiBeyy hocam siz yeni gelecek boğa için hazırlık yapar iken yabancı sermaye bizi yöneticilerin yabancıya yönelik yaratmış olduğu boğayla bizim üzerimizden geçiyorlar. Sen tl ile kazan dolar karşılığı ödemeye kalk. Senin beklediğin boğa dana olsa da gücün yetmez.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 18, 2023, 04:42:10 AM
Şöyle bir heveslendim almaya niyetlendim bulunduğum şehirde 1 ay önce evler 1 milyon ile 1 milyon 250 bin aralığında düzgün bir ev alınabiliyordu bu hafta incelediğimde fiyatların 2 milyon üzerine çıktığını gördüm heves falan kalmadı bazı satıcılarında ilanlarda %69'a uygun değildir ibaresi ile ilan açtıklarını gördüm. Son yıllarda gördüğüm müjde olarak lanse edilen her şeyin vatandaştan çok satanlara yarıyor.

Bir şey alamıyorsanız da bu günden başlayarak yarın için birikim yapmaya çalışın bir sonraki boğaya hazırlıklı olmak lazım. Şartlar her geçen gün daha fazla ağırlaşıyor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 18, 2023, 02:10:43 AM
Orta gelirlinin bile enflasyona karşı ezildiğini biliyorlar ve buna göre konut kampanyası düzenleniyor. Ne güzel Cheesy
 sizin ezildiğinizi biliyoruz paranızı korumanız için bir kampanya başlatıyoruz tarzında değil mi sizce de?
Bu enflasyon en çok bu gelirde olan insanlara yaramadı zaten onları da bir şekilde idare etmek için çıkmış bir kampanya olarak görüyorum ki konut fiyatları son zamlarla beraber yanlış bilmiyorsam 5-6x yaptı 1-2 sene öncesine göre.

Hayır değil, bu tam olarak ne biliyor musunuz? Her inşaat şirketi değil bazı inşaat şirketleriyle anlaşılmış ve onlardan sıfır ev alma şartıyla verilen, o inşaat şirketlerinin şartları sağlayan az sayıda firmalardan olduğunu bildikleri için fiyatları normalde satacaklarından yüzde 60-70 fazlaya satmasına yarayacak, yine kimlerin bilmiyorum birilerinin cebini dolduracak vatandaşı soyma girişimidir,

Sen elinde ne var ne yok bana ver, ben sana dört duvar vereyim depremde de yıkılırsa benden bilme ha,
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
January 17, 2023, 06:03:01 PM
Orta gelirlinin bile enflasyona karşı ezildiğini biliyorlar ve buna göre konut kampanyası düzenleniyor. Ne güzel Cheesy
 sizin ezildiğinizi biliyoruz paranızı korumanız için bir kampanya başlatıyoruz tarzında değil mi sizce de?
Bu enflasyon en çok bu gelirde olan insanlara yaramadı zaten onları da bir şekilde idare etmek için çıkmış bir kampanya olarak görüyorum ki konut fiyatları son zamlarla beraber yanlış bilmiyorsam 5-6x yaptı 1-2 sene öncesine göre.
sr. member
Activity: 959
Merit: 292
January 16, 2023, 02:40:05 PM
Sadece adı olup bir işe yaramayan konut kampanyası.

Etrafımda bir kişi bile faydalanamıyor. Kredi çeksen %40 olayına takılıyorsun. Hadi kredi çektin bu kez vergi kaçıran müteahhite takılıyorsun. 500-600 binden fazla kredi kullanamazsın diye dayatıyor. Kısacası ev aldırmamak için on takla atan bir güruh var karşınızda... Göz boyamadan başka bir şey değil. Geçerliliği yok.

Öyle bir milletiz ki ne zaman kredi kampanyası çıksa evler %20-30 pahalanıyor. Bu kredi olayı milleti resmen ev alamaz hale getirdi.
Yabancılara ev satışı durmazsa ve arz talebi karşılamazsa iş kötü.
legendary
January 16, 2023, 11:42:30 AM
nasıl bir orta gelirliymiş bu. Bulunduğum ilçede evler 2 milyona çıktı 1 milyon lira kredi çeksen aylık ödemen 15binliradn fazlaymış hangi orta gelirli 15 binlira eve sokuyor işin iyice boku çıkmaya başladı ha.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
January 16, 2023, 10:02:48 AM
Biraz yorumlara bakındım da sanırım bu kampanyadan yararlanmak imkansız. Kampanyaya dahil olan bir ev yok çünkü inşaat firmaları daha az vergi vermek için ev fiyatlarını olduğunun çok daha altında gösteriyor ve kredi kullanılamıyor. Kampanyaya dahil olayım diyenler de fiyatlarını %30 civarı arttırdı ve aradaki avantaj bankaya değil de firmaya kalmış oluyor.
Projeden dahil olunan 1-2 yer adı paylaşmışlar onlar da zaten önceden anlaşmaları yapılmış evler ve sahipleri belli. Birkaç firmayı zengin etmek için yapılmış bir kampanya olarak tarihe not düşürüyor Cheesy
Pages:
Jump to: