Pages:
Author

Topic: ORTAÇAĞ YEMEKLERİ - page 2. (Read 269 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 01, 2024, 02:46:56 PM
Ortaçağ da ;

Et Balık tüketimi yaygındı
Ekmek buğdayın kabuğuyla yani bugün kepekli ekmek dediğimiz türden ekmek yapılırdı.
Domuz eti dana kuzu eti bol bol tuketilirdi.
Bal şarabı elma şarabı yaygındı
Mikroplar için sirke kullanılırdı
Soğan ve sarımsak iyi bir antibiyotikti.
Obezlik yoktu. Kalori fazlası yoktu.
Genetiği değiştirilmiş ürünler yoktu. Herşey doğaldı.
Herşeyin tohumu orjinaldi kaliteliydi.

Ortacagda borsa yoktu altın gümüş vardı
Herşeyin değeri üretim maliyeti kadardı.

Maliyet=paraydı

Ulan ortaçağ karanlığını bizzat yaşıyor memleket, ama o dönemki garibanın sofrasında olanlar günümüz garibanina lüks resmen. Hani bu menüyü memlekete sunup şimdi mi yaşamak isterdiniz yoksa ortaçağda mi diye sorsanız, büyük çoğunluğu ortacagi secerdi, ki bence orta direk kesimin bile tercihi ortaçağ olabilirdi bence. Ayrıca demek ki o dönem trol tayfası da yokmuş, millet rahat rahat et yiyormuş, 200k trol beslenecegine 200k sığır besleseydiniz bu pahalılık olmazdı ette demişti geçenlerde Fox Ana haber sunucusu, bana gayet mantıklı gelmişti bu laf.
member
Activity: 1011
Merit: 64
February 01, 2024, 02:18:10 PM
Ortaçağ da ;

Et Balık tüketimi yaygındı
Ekmek buğdayın kabuğuyla yani bugün kepekli ekmek dediğimiz türden ekmek yapılırdı.
Domuz eti dana kuzu eti bol bol tuketilirdi.
Bal şarabı elma şarabı yaygındı
Mikroplar için sirke kullanılırdı
Soğan ve sarımsak iyi bir antibiyotikti.
Obezlik yoktu. Kalori fazlası yoktu.
Genetiği değiştirilmiş ürünler yoktu. Herşey doğaldı.
Herşeyin tohumu orjinaldi kaliteliydi.

Ortacagda borsa yoktu altın gümüş vardı
Herşeyin değeri üretim maliyeti kadardı.

Maliyet=paraydı

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
January 04, 2023, 05:47:21 AM
Orta çağ insanları sağlık açısından da daha sağlıklıydılar. En azından beslenebildikleri her hayvansal yada bitkisel gıda doğaldı şimdiki gibi saçma sapan hormonların,fruktozların kısacası yapay şekerlerin doldurulduğu ürünler tüketmiyorlardı. Yavaş yavaş insanlık mobilitesini kaybediyor hareketlilik azaldıkça üzerine kötü beslenme devrede olduğu sürece aşağı doğru evrimleşme devam edecek. Hani var ya bir resim maymundan insana.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 04, 2023, 03:41:47 AM
e bizim memleketin % 70 ine yakını ortaçağdaki alt sınıfın yediklerini bile günümüzde yiyemiyor ki bu manzaraya bakınca  Grin

Orta çağ yemek olarak daha iyiymiş gerçekten Smiley baksanız şimdilerde onların yedikleri yemeğe hayal gözüyle bakıyoruz, bir kuru etin kaç lira olduğunu bilmiyorum ama bir kg pastırmanın 600 lira olduğunu biliyorum, sucuk desen 300 kâğıt, artık et türü yemekler yemiyoruz da, peynir zeytin bile yiyemez duruma geldik arkadaşlar gerçekten kötü durumdayız, orta çağ diyoruz da asıl şimdi bakalım insanlar neler yiyor diye,
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 04, 2023, 02:40:53 AM
e bizim memleketin % 70 ine yakını ortaçağdaki alt sınıfın yediklerini bile günümüzde yiyemiyor ki bu manzaraya bakınca  Grin
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
December 27, 2022, 02:37:56 PM
hamurr humurrrr fred çakmaktas gibi sofraya gömüldükleri geldi aklıma bi de "nihaHahah" Erol Taş şuh kahkası...
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
December 27, 2022, 02:09:34 PM
Geçmişte zenginler şarapçıymış demek ki  Grin ortaçağ yemekleri alt sınıfların yediği yemekler bugün bizim yediklerimizden daha iyi tabi o dönemle aradaki uçurum farkı temizlik ve hijyende saklı banyo gibi ihtiyaçları o dönemde sıcak su ile gideremezler tuvaletleri tahmin edemiyorum iyi ki o dönemde yaşamamışız
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 27, 2022, 01:58:38 PM
Hocam güzel başlık ve güzel bilgiler ama nerenin yemekleri bunlar? Ortaçağ Avrupasında olduğu anlaşılıyor ama bilmediğim manchet ekmeğini googleladım ve Britanya'da yapıldığını gördüm, herhalde doğrudur. Her coğrafyanın farklı yemekleri var ve o zamanlar kültürler arası etkileşim az olduğu için yemeklerin komşular dışında az yayıldığını tahmin ediyorum. Bizim bile İç anadolu ile Karadeniz mutfağında nasıl farklılıklar var. Bizim ortaçağda ne yediğimizi merak eden olursa şöyle bir instagram tarih sayfasına denk gelmiştim: https://www.instagram.com/tabbahname/  Yabancı seyyahların yemeklerimiz hakkında yazdıklarını paylaşıyor. Genel olarak çorba, içine biraz koyun eti atılan bakliyat ve sebze yemekleri ve de bulgur dikkatlerini çekmiş. Kaç kere etli bulgur içeren paylaşım gördüm. Bizde en büyük değişiklik kahvatlı gibi duruyor. Eskiden hep çorba içilirmiş. Günümüzdeki peynir ekmek çay yokmuş. Çay zaten cumhuriyetten sonra yaygınlaşıyor. Ortaçağda yok gibi bir şey.
member
December 27, 2022, 01:03:08 PM
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 26, 2022, 11:26:08 AM
aynen benim atalarım köyde elma şarabı içmeden sabah kendilerine gelemiyormuş. o dönemin en beğenilmeyen yemeği ise yarak sote idi.
member
December 25, 2022, 05:35:15 PM
Ortaçağda yemeklerde Şarap en önemli yere sahipti. Yemeklerde tazelik ve doğallık aranırdı. Genel olarak incelediğimde ;

Alt sınıf yediği yemekler:
-Et(domuz, kuzu, sığır eti)
- Çorba/Güveç
-Süt, peynir
-Arpa ekmek
-Balık(buldukları zaman)
-Meyve(ağaçlarda yada çalılarda buldukları zaman)
-Bal
-Sebzeler(kendileri yetiştirdikleri)
içkiler:
-Bira
-Bal likörü
-Elma şarabı

Üst sınıfın yediği yemekler:
-Et(kuzu, domuz, sığır, tavşan, koyun, kuğu...)
-Balık(somon, mezgit, pisibalığı, morina, alabalık, turna)
-Manchet ekmeği
-Yengeç, istiridye, midye
-Baharatlar
-Peynirler
-Meyveler
içkiler:
-Şarap(meyveli, meyvesiz)

Et Şarap Bira Peynir Likör Rom Sebzeler ve Meyveler sofraları süslüyordu.

Pages:
Jump to: