Pages:
Author

Topic: Otomobil Satış Rakamları - page 2. (Read 606 times)

legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
July 20, 2023, 04:06:19 PM
Sıfır otomobil alabilmek için bayilerin el altından para almaya başladığı söyleniyor son zamanlarda. O kadar fazla örnek var ki. Gidip araç var mı diye sorduklarında bayide olmadığını ama 50-100 bin lira hatta daha fazla bir fark elden ödenirse kısa sürede özel olarak getirtebileceklerini söylüyorlarmış. Engelli indirimi ile araç alanlardan bile bunu yaşadığını söyleyenler var.

Böyle bir ortamda zaten satış rakamlarının yükselmesi mucize olurdu.

Elden ödeme işi gerçekten var, çok yakınımda şahit oldum. Göz göre göre 7-8 aydır sıra bekleyen arkadaşlarımın önüne sadece 50 bin lira ekstra ödeme verdiği için araç iptal oldu diye göstererek geçtiler. Elden avantayı alan öne geçiyor, karaborsa desen değil dolandırıcılık desen değil.
Aldığı araba da Volvo değil Mustang değil, 1.0 motorlu Clio Cheesy
hero member
Activity: 882
Merit: 879
July 20, 2023, 03:49:28 PM
Sıfır otomobil alabilmek için bayilerin el altından para almaya başladığı söyleniyor son zamanlarda. O kadar fazla örnek var ki. Gidip araç var mı diye sorduklarında bayide olmadığını ama 50-100 bin lira hatta daha fazla bir fark elden ödenirse kısa sürede özel olarak getirtebileceklerini söylüyorlarmış. Engelli indirimi ile araç alanlardan bile bunu yaşadığını söyleyenler var.

Bununla ilgili bir haber bugün okumuştum. Engelli indirimi ile alınan araçtan 60 bin lira nakit alınmış ve şahıs arabayı aldıktan sonra 60 bin liranın faturasını isteyince KIA bayisi vermemiş. Şimdi mahkemelik oluyorlar. KIA Türkiye ise bayilerin satış politikalarına karışmadığını söylemiş. Çok saçma çünkü istediği gibi at koşuyorlar bu haliyle. Devletin en azından Türkiye distribütörlerine sorumluluk yüklemeleri gerekiyor. Böyle bir haraç usulüne izin verilmemeli. Devlet bu kadar güçsüz değil. Gerçi ÖTV’yi daha yükseğe çekmesinler de, ben ona bile razıyım şu anda.
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
July 20, 2023, 03:41:16 PM

hero member
Activity: 1036
Merit: 619
July 20, 2023, 12:52:26 PM

Nüfusa oranla bakıldığında her 1000 kişiden sadece 5'i sıfır bir otomobil alabilmiş. Bu oranla Avrupa'da 32 ülke içinde ancak 30. sırada yer alıyoruz. Bulgaristan ve Romanya'da yurt dışından araç getirmek bedava, yani ek bir vergi yok. Aslında ülke insanlarının araç alım sayısı daha fazla. Ayrıca ülke nüfusumuz hesaplanırken ülke de bulunan göçmenler ve kaçaklar hesap edilmemiş. Aslında nüfusa düşen oranda rakamımız 5'in de altında.

Bunların çoğu zaten ikinci ve üstü arabası olup yatırım amacıyla alanlardır. Türkiye’de sıfır araba bulabilenin mutlaka galerici tanıdığı vardır. Paran olsa da sıfır otomobil alamıyorsun dünyada pek örneği olmayan bir durumu yaşıyoruz maalesef. O yüzden 1000 kişide 5 kişinin sıfır otomobil aldığına şaşırmıyorum. Aslında oranın daha düşük olduğunu da biliyorum.
full member
Activity: 282
Merit: 100
July 20, 2023, 10:34:16 AM
satılan arabaların çoğu egea, clio gibi tenekeler, yani kişi başı araç sayısı o konuda net bir fikir vermiyor.

şahsen sıfır araba alacak param var ama binmek istediğim arabaların sıfırını alamıyorum, 2. elde beter oldu tabi o ayrı...
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
July 20, 2023, 09:46:48 AM

Nüfusa oranla bakıldığında her 1000 kişiden sadece 5'i sıfır bir otomobil alabilmiş. Bu oranla Avrupa'da 32 ülke içinde ancak 30. sırada yer alıyoruz. Bulgaristan ve Romanya'da yurt dışından araç getirmek bedava, yani ek bir vergi yok. Aslında ülke insanlarının araç alım sayısı daha fazla. Ayrıca ülke nüfusumuz hesaplanırken ülke de bulunan göçmenler ve kaçaklar hesap edilmemiş. Aslında nüfusa düşen oranda rakamımız 5'in de altında.

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 27, 2023, 07:48:39 AM
Gün içinde yurtdışından ikinci el araba ithalatı ile ilgili birkaç haber görmüştüm, doğruluğundan emin olmadığım için çok önemsemedim ama bakanlık böyle birşey gündemde değil minvalinde bir açıklama yapmış, ha bana kalırsa mantıklı mı, nispeten mantıklı ama böyle birşey olursa buranın kaymağını yemek isteyecek çok yandaş olur, diğer yandan örneğin Almanya ile anlassalar, adamlardan 3000 Euro'ya bile araba alınabilir, zaten zibil gibi araba var ellerinde, getir memlekete mercoyu BMW yi, bizim geberik tofaslar için 150k isteyenler görsün gününü, la kardeşim 20 yaşında europa 250k olur mu  yaw, valla ben çok isterim gelsin ithal ikinci el

Yurtdışından ikinci el araç getirilmesine çeşitli düzenlemelerle izin verilse bile yine ÖTV uygulanacağı için düşünüldüğü kadar piyasayı rahatlatmayacaktır. Özel Tüketim Vergisi devletin en büyük Türk Lirasını geri toplama mekanizmalarından birisi olmaya devam ettiği sürece bu ülkede araba satın almak insanlar için kolay olmayacak. Üretimi güçlendirip Türk Lirasının değerini arttırıcı önlemler alınmadığı sürece insanlar paralarının değerini koruyabilmek için araba, arsa, ev satın almaya devam edecek. Kredi muslukları kapatılmış olsa bile herkes parasının değerini koruyabilmenin peşinde.

Hocam zaten ben bu konunun şimdiye kadar nasıl yönetenlerin aklına gelmediğine de şaşıyorum, mis gibi akarı kokari yok, zaten dünyanın çöpünü getiriyoruz, kapsam biraz genişler, mesela Almanya'nın elinde ne kadar atıl araba varsa devlet alip burada ÖTV KDV Allah ne verdiyse yapıştırır bir senede dünyayı kazanır. Piyasaya nasıl etkiler bilmiyorum ama 200k geberik tofasa europaya verene kadar gider 20 yaşında BMW Mercedes tercih eder millet en azından kaliteyi yaşamış olur
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
June 26, 2023, 08:11:09 PM
İthal araba getirilmesi piyasayı düşürmez aksine daha da yükseltebilir.Getirilecek araba ile birlikte bütün vergileri tekrardan almak isteyeceklerdir.Piyasayı düşürmek istiyorlarsa önce galericilerin stok yapmasını ve ön sipariş ile birlikte sıfır araçları toplayıp sıfır fiyatından yukarıya sattıklarını tek tek tespit edip cezai işlem uygulamaları gerekiyor.Geçenlerde bir açıklama oldu ama bunu uygulamaya geçirmediğiniz takdirde piyasa aynı şekilde devam edecektir.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
June 26, 2023, 03:35:54 PM
Gün içinde yurtdışından ikinci el araba ithalatı ile ilgili birkaç haber görmüştüm, doğruluğundan emin olmadığım için çok önemsemedim ama bakanlık böyle birşey gündemde değil minvalinde bir açıklama yapmış, ha bana kalırsa mantıklı mı, nispeten mantıklı ama böyle birşey olursa buranın kaymağını yemek isteyecek çok yandaş olur, diğer yandan örneğin Almanya ile anlassalar, adamlardan 3000 Euro'ya bile araba alınabilir, zaten zibil gibi araba var ellerinde, getir memlekete mercoyu BMW yi, bizim geberik tofaslar için 150k isteyenler görsün gününü, la kardeşim 20 yaşında europa 250k olur mu  yaw, valla ben çok isterim gelsin ithal ikinci el

Yurtdışından ikinci el araç getirilmesine çeşitli düzenlemelerle izin verilse bile yine ÖTV uygulanacağı için düşünüldüğü kadar piyasayı rahatlatmayacaktır. Özel Tüketim Vergisi devletin en büyük Türk Lirasını geri toplama mekanizmalarından birisi olmaya devam ettiği sürece bu ülkede araba satın almak insanlar için kolay olmayacak. Üretimi güçlendirip Türk Lirasının değerini arttırıcı önlemler alınmadığı sürece insanlar paralarının değerini koruyabilmek için araba, arsa, ev satın almaya devam edecek. Kredi muslukları kapatılmış olsa bile herkes parasının değerini koruyabilmenin peşinde.
sr. member
June 26, 2023, 03:11:49 PM
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 20, 2023, 02:59:12 AM
yaz geldi ve yine her zamanki gibi bayramlar beraber selamı çakıyorlar. kredi çekmek zaten zor iken şimdi beklenen faizler ile hem kredi çekme zor olacak hem de faizler kol gibi olacak. normal bir ülkede böyle bir durum olsa insanlar der ki: "1. ve 2. el otomobil satışları biter." ama söz konusu ülke türkiye olunca her şey anlamsız. temmuz maaş zamları sonrasında otomobil satışları ne durumda olacak ona bakalım.

Maaş zammı gelecek düşüncesi yüzünden şu an sokaktaki ekonomi darmadağın halde. En düşük memur 22 bin alacak diye insanlar kiralık evlerini ilandan çekti, geçen ay 7 bine verilemeyen evler 11-12 bin lira oldu. Aynı şey ikinci el otomobil piyasası için de geçerli, 300 bin lira istenen araçlar bir anda 500’e çıktı. Satış var mı yok ama bir aya kalmaz satışlar da patlar. İnsanlar bordroyu gördüğü anda çekebildiği tüm krediyi çekecek. Maaşınız iki katına çıksa enflasyonu gözünüz görmez harcamanın dibine vurursunuz. Başımıza gelecek olan da tam olarak bu Smiley
maaşlar artacak eyvallah da faizlerin de artacağını unutmamak gerekiyor hem de öyle bundan birkaç sene önceki gibi elimizi kolumuzu sallayarak banka bize kredi de vermeyecek. dün ekşi sözlük'te bir entry okudum. açlıktan ölüyoruz ama sahip olduğumuz varlıkların değerlerinin artması da hoşumuza gidiyor. bu yüzden enflasyonu sikleyen yok tarzı bir yazıydı. şu an insanların kafası böyle çalışıyor.
kiralık ev bakan arkadaşlarıma da memur, emekli ve asgari ücrete zam gelmeden tutabildiğiniz evi tutun yoksa boku yersiniz diyorum. garip olan kimse iplemiyor. ya millette para var ya da tamamen kafalar gidik.

Bu kadar parayı nasıl kazanıyorlar anlamıyorum. Daha dün bir çiftçinin aldığı bir evi duydum ve fiyatı 20 milyon lira. Üstelik aldığı ev Villa tipi bir ev olmasına rağmen çevresine müstakil aldık diyorlarmış. Müstakil aldık demesinin nedeni de eğer villa derse nazar değermiş, müstakil ev aldık denilince değmiyormuş. İnanmışlık çok garip bir şey.

Maaşlar artmadan şimdiden ev alabilecek olan alsın, kiralamak zorunda olan kiralasın. Kamudaki işçilere yapılan zamlar neticesinde maaşlar zaten arttı. Kamuda işçi olmayan memurlar daha 22 bin lira düzenlemesini bekliyorlar ki o da meclisten geçecek herhalde. Eylül ayı konuşuluyordu bunun için. Memur olan lojmana geçsin, memur olmayanın Allah yardımcısı olsun.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 19, 2023, 12:44:22 PM
yaz geldi ve yine her zamanki gibi bayramlar beraber selamı çakıyorlar. kredi çekmek zaten zor iken şimdi beklenen faizler ile hem kredi çekme zor olacak hem de faizler kol gibi olacak. normal bir ülkede böyle bir durum olsa insanlar der ki: "1. ve 2. el otomobil satışları biter." ama söz konusu ülke türkiye olunca her şey anlamsız. temmuz maaş zamları sonrasında otomobil satışları ne durumda olacak ona bakalım.

Maaş zammı gelecek düşüncesi yüzünden şu an sokaktaki ekonomi darmadağın halde. En düşük memur 22 bin alacak diye insanlar kiralık evlerini ilandan çekti, geçen ay 7 bine verilemeyen evler 11-12 bin lira oldu. Aynı şey ikinci el otomobil piyasası için de geçerli, 300 bin lira istenen araçlar bir anda 500’e çıktı. Satış var mı yok ama bir aya kalmaz satışlar da patlar. İnsanlar bordroyu gördüğü anda çekebildiği tüm krediyi çekecek. Maaşınız iki katına çıksa enflasyonu gözünüz görmez harcamanın dibine vurursunuz. Başımıza gelecek olan da tam olarak bu Smiley
maaşlar artacak eyvallah da faizlerin de artacağını unutmamak gerekiyor hem de öyle bundan birkaç sene önceki gibi elimizi kolumuzu sallayarak banka bize kredi de vermeyecek. dün ekşi sözlük'te bir entry okudum. açlıktan ölüyoruz ama sahip olduğumuz varlıkların değerlerinin artması da hoşumuza gidiyor. bu yüzden enflasyonu sikleyen yok tarzı bir yazıydı. şu an insanların kafası böyle çalışıyor.
kiralık ev bakan arkadaşlarıma da memur, emekli ve asgari ücrete zam gelmeden tutabildiğiniz evi tutun yoksa boku yersiniz diyorum. garip olan kimse iplemiyor. ya millette para var ya da tamamen kafalar gidik.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
June 19, 2023, 10:27:33 AM

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
June 19, 2023, 07:42:56 AM
Aşağıda linki bulunan habere göre, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın, otomotiv sektörü temsilcileriyle araç fiyatlarındaki hareketleri görüşmeyi planladığı belirtiliyor. Bu arada Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı da, bir çoğumuzun hemfikir olduğu bir noktaya değinmiş, iki yıldır alabilen mutlaka arabasını alsın, zaman geçtikçe araç almak daha da zorlaşacak görüşü bence haklı ama diğer taraftan, ilan sitelerine de el atılması fikri bana hiç mantıklı gelmedi, insanlar nasıl ki ev satışında ne kadar çok kazanmak istiyorsa, araba satarken de istediği fiyatı yazabilir ilana, buna ilan sitesi nasıl karışabilir ki?

https://finans.mynet.com/haber/detay/otomotiv/biz-haziriz-bu-sozler-ikinci-el-otomobil-fiyatlari-icin-kredi-faiz-oranlarina-dikkat-cektiler-fiyatlar-daha-da-yukselecek/466409/

Suçlu aranıyor ya, ihale ilan sitelerine patlayacak. İlan sitesinin fiyat politikasına neyi olabilir ki? Bir parayı 1 milyon liraya ilana koyabilir, antika değer biçer alan alır, almayan almaz zaten serbest piyasa ekonomisine sahibiz. Burada devletin yapması gereken şey 90’lı yıllardaki gibi ikinci el araç ithalatını serbest bırakmak. Bu Avrupa ülkelerinden ithal edilen araçlar ile piyasa elbet düşecektir. 1000 Euro’ya orada araçlar bulmak mümkün vergileri koy 100 bin liraya en azından 2006-2010 model araçları satın alabilecek düzeyde piyasayı düşürecektir.
Her zaman aynı muhabbet. Yiyecek içecek içinde zincir marketler suçlanıyordu bir ara. Otomobil sektörü içinde aynısı suçlu ilan isiteleri, galericiler al-sat yapan ticaret yapan insanlar asıl suçlu her zaman hedef kaydırır bütün muhabbet bu. Devlet zaten hiç bir şeye karışmasa ekonomi kendiliğinden yolunu bulup rahatlayacaktır. Avrupa da sadece 2-3 ay çalışıp ayağınızı yerden kesecek bir araç alabiliyorsunuz kıyaslamaya baksanıza nereden nereye..
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
June 19, 2023, 05:39:22 AM
Şu suçlu arama mantığı bambaşka bir şey zaten. Sanki ekonomimiz çok iyi durumda da millet kendi kendine arabasının evinin fiyatını yüksekten yazıyor. Demiyorum ki fırsatçılar da yok, tabi ki var. Muadili bir arabanın başka bir satıcı tarafından çok daha aşağıda fiyat yazıldığını da görüyoruz. Yine de genel olarak durum belli.

İnsanlar şartlar daha da kötüye gittikçe ona göre pozisyon almak istiyorlar. Şahsen ben de olsam arabamı piyasadaki yeni karşılığı neyse ona göre satarım yoksa zararı bana sonuçta.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 16, 2023, 12:04:30 PM
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
June 16, 2023, 10:51:56 AM
Ben hala sosyal medyada gördüğüm kadarıyla 2 hafta önce çekilen video dolayısıyla arabaların izmir ve bazı belli başlı bölgelerde stok yapıldığını izledim.Bu nasıl bir cesaret ve buna neden dur denilmiyor?
İnsanlar 0 araç bulamazken bu arabalar ne diye buralarda saklanıyor.İhtiyaç  var,talep var ama hala daha saklnıyor.Yani olduğu fiyata koyun satın yine alan alır zaten.Ne istiyorlar böylelikle piyasanın iyice akıl almaz bir şekilde değişmesine olanak sağlıyorlar.Geçende bir videoda taigo isimli modelin 0 satış fiyatının 6 bin km'li ikinci el kazalı satış fiyatından düşük olduğunu gösteren bir video gördüm ve artık hem 0 hem de 2.el piyasası gittikçe garip bir hal almaya başlıyor.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
June 15, 2023, 06:53:02 AM
Aşağıda linki bulunan habere göre, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın, otomotiv sektörü temsilcileriyle araç fiyatlarındaki hareketleri görüşmeyi planladığı belirtiliyor. Bu arada Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı da, bir çoğumuzun hemfikir olduğu bir noktaya değinmiş, iki yıldır alabilen mutlaka arabasını alsın, zaman geçtikçe araç almak daha da zorlaşacak görüşü bence haklı ama diğer taraftan, ilan sitelerine de el atılması fikri bana hiç mantıklı gelmedi, insanlar nasıl ki ev satışında ne kadar çok kazanmak istiyorsa, araba satarken de istediği fiyatı yazabilir ilana, buna ilan sitesi nasıl karışabilir ki?

https://finans.mynet.com/haber/detay/otomotiv/biz-haziriz-bu-sozler-ikinci-el-otomobil-fiyatlari-icin-kredi-faiz-oranlarina-dikkat-cektiler-fiyatlar-daha-da-yukselecek/466409/

Suçlu aranıyor ya, ihale ilan sitelerine patlayacak. İlan sitesinin fiyat politikasına neyi olabilir ki? Bir parayı 1 milyon liraya ilana koyabilir, antika değer biçer alan alır, almayan almaz zaten serbest piyasa ekonomisine sahibiz. Burada devletin yapması gereken şey 90’lı yıllardaki gibi ikinci el araç ithalatını serbest bırakmak. Bu Avrupa ülkelerinden ithal edilen araçlar ile piyasa elbet düşecektir. 1000 Euro’ya orada araçlar bulmak mümkün vergileri koy 100 bin liraya en azından 2006-2010 model araçları satın alabilecek düzeyde piyasayı düşürecektir.
sr. member
June 15, 2023, 05:38:27 AM

sr. member
Activity: 630
Merit: 463
June 14, 2023, 07:51:14 AM
2 sene önce doların fiyatıyla bugün dolar fiyatı farklı diye TL bazında fiyatları artıranlar, dolar bazında da arttırınca insanlar araç bulamaz oldular. 2 sene önce 13 model Golflar 15 bin dolardı, bugün 30 bin dolar oldu. Dolar cinsinden fiyat arttı gariplik tam olarak burada.

İşte bu da fırsatçılıktan öte başka bir şey değil. Aynı araç, aynı marka, dolar dersen daha değerli ama satılan araç daha pahalı. Acaba Türkiye gibi Avrupa’da yada dünyada sıfır araca ulaşmak için sıraya giren, paranın 1/3’ünü de nakit bayiye sayan, aracın 1 sene sonraki fiyatı nedir bilmediğin halde okey diyen başka bir millet var mıdır? Bayilerin sıfır arabaları toplayıp, her birine plaka takıp ikinci ele geçirip sıfır fiyatından daha pahalıya satılan, satan başka bir ülke var mıdır? Her yönüyle gelişmiş bir ülkenin vatandaşına anlatınca Türkiye’yi klasik Orta Doğu ülkesi olarak görmelerine sebep olacak tüm saçmalıklar içiçe geçmiş.
Pages:
Jump to: