Pages:
Author

Topic: Ελληνικό P2POOL node - page 2. (Read 6617 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
July 08, 2014, 10:48:12 AM
#3
Για να καταλάβω το p2p pool είναι σαν solo mining δλδ ποιές οι διαφορές του με ένα κανονικό pool όπως το slush?
full member
Activity: 196
Merit: 100
July 08, 2014, 09:33:20 AM
#2
Μετά από πολύ καιρό και δοκιμές με το P2Pool έχω να πω ότι είναι τελικά το μόνο Pool Network που αξίζει.

Όντως τα κέρδη είναι μεγαλύτερα - αρκεί να έχεις υπομονή για να φτάσεις ένα καλό επίπεδο payouts και να μην την κοπανήσεις μετά από ατυχία 3 ημερών που νομίζεις ότι κάτι κόλλησε.

Όποιος θέλει κάνει mine στο δικό μου pool ή στήνει δικό του (οδηγίες στο signature μου).
full member
Activity: 196
Merit: 100
June 06, 2014, 05:23:51 PM
#1
Παίδες έχω φτιάξει pool βασισμένο στο p2pool.

Τρέχει πάνω σε μισθωμένο 30Mbit (up/down) πάνω στο Ελληνικό backbone.

Το p2pool παίζει καλύτερα με low latency οπότε το έχω τώρα και το δοκιμάζω από χτές. Άρα προσφέρει πλεονέκτημα σε όσους είναι Ελλάδα.

Παράδειγμα:
https://bitcointalksearch.org/topic/benchmark-p2pool-vs-btcguild-vs-eligius-416933

Εαν θέλετε να συνδεθείτε απλά βάλτε τα miner σας στο:
pool.nitro.gr:9332
username: η BTC διεύθυνση που θα σταλεί η πληρωμή
password: δεν χρειάζεται - ή βάλτε ότι θέλετε

Μπορείτε να δείτε ένα frontend που βρήκα ετοιματζίδικο (github) και άλλαξα λίγο στο http://pool.nitro.gr
Επιλέξτε μετά από το menu Stats->pool.nitro.gr Stats και δείτε στο τέλος εαν εμφανίζεται η διευθυνσή σας με το hashrate σας

Να σημειώσω τα εξής:
1. Το P2POOL το έφτιαξα για να κάνω mine με τα 2xSP10 που έχω και βλέπω ότι average είμαι στα 2.76TH/s ενώ ήμουν στο eligius με 2.4TH/s max. Διάβασα ότι είναι καλύτερη λύση και το έκανα.
2. Δεν υπάρχει fee - δεν έχει νόημα να βάλω fee για τον ευατό μου...
3. Εαν αποφασίσετε να συνδεθείτε, καλό είναι να έχετε και backup pool ρυθμισμένο. Δεν το λέω αυτό γιατί το pool πέφτει κάθε τρεις και λίγο. Απλά δεν θέλω να χαλάμε τις καρδιές μας και να με "βρίζετε" ότι έπεσε το pool και χάνετε mining time/btc. Ο server είναι πάνω σε clustered ESX server οπότε είναι λίγο δύσκολο να πέσει.
4. Ping δεν μπορείτε να κάνετε γιατί ο router το κόβει και αυτό δεν θα αλλάξει. Εγώ με VDSL στο σπίτι μου έχω 6-8 ms, ενώ μια ADSL σύνδεση έχει 20-30ms. Για να παίξει τέλεια το P2POOL πρέπει να υπάρχει σύνδεση <50ms και αυτό δεν μπορείς να το βρείς με pools του εξωτερικού.
5. Δεν έχω πρόσβαση στα bitcoin σας άρα και δεν μπορώ να τα κλέψω. Δεν δουλεύει έτσι το p2pool.
6. Δεν παρακαλάω κανένα να συνδεθεί στο pool node μου. Δεν κερδίζω κάτι από το να έχω 500 χρήστες ή να είμαι μόνος μου. Resources για τον server είναι και εαν ανέβει πολύ το bandwidth κόστος.
7. Καλό τριήμερο Smiley
Pages:
Jump to: