Pages:
Author

Topic: Parolalarınızın ve private keylerinizin çalınmasına son verin ! [Rehber] - page 2. (Read 369 times)

full member
Activity: 487
Merit: 115
Aklıma gelmişken,
Şifre değil, parola! lütfen bu ayrımı anlayalım artık.

Parola, bir sisteme girmemiz için belirlediğimiz harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan sözcüktür, metindir. Bunu biz biliriz.
Şifre, bir parolayı bir algoritmaya göre anlamsız hale getirme işlemi sonrasında yaratılan veridir.
Bilişim sistemleri sizin parolalarınızı değil şifrelerinizi saklar.

Güzel konuya değinmişsiniz, değiştirildi Smiley
legendary
Activity: 3136
Merit: 1516
Aklıma gelmişken,
Şifre değil, parola! lütfen bu ayrımı anlayalım artık.

Parola, bir sisteme girmemiz için belirlediğimiz harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan sözcüktür, metindir. Bunu biz biliriz.
Şifre, bir parolayı bir algoritmaya göre anlamsız hale getirme işlemi sonrasında yaratılan veridir.
Bilişim sistemleri sizin parolalarınızı değil şifrelerinizi saklar.

full member
elinize sağlık hocam, hırsızlar için kötü bizim için ise iyi haberler paylaşmışsınız tebrik ederim bana kalırsa dikkate almak lazım

Hoş yorumunuz için teşekkür ederim hocam.

şifreleri dijital dünyada saklamak ne kadar doğru? programda açık olup olmadığını nereden bileceksiniz.

Şöyle dediğiniz olay bir yandan doğru lakin saklanacak sadece 1-2 şifremiz olsaydı bu durum geçerli olurdu. Şahsen benim bu yazılımı kullanarak sakladığım minimum 50-60 üyelik bilgim bulunmakta ve ben  bunları dijital olmayan bir yerde saklamaya çalışsam gerçekten uğraştırıcı olurdu Smiley Zaafiyet kısmına gelirsek evet her program gibi bu programında açıkları olabilir ama sürekli güncellemeler geliyor ve arkasında ki geliştirici ekibi gerçekten çok sağlam. Sonuç olarak hiç bir sistem güvenli değildir, önemli olan kendiniz güvenli hareket etmenizdir. Şöyle, bu tarz programlara hackerlar "Man in the middle" yöntemi ile saldırırlar. Mesela örnek vermek gerekirse programa girdiğinizde yeni güncelleme geldi tarzında yazılımın uyarısını alırsınız ve güncelleye bastığından itibaren programı ele geçirebilir ve bunun gibi bir çok yöntem var, bunların önüne geçilse bile asla ve asla bitmez. Yani anlatmak istediğim ise bu olayları engellemek yazılımın elinde değil sizin elinizdedir.
newbie
Activity: 129
Merit: 0
şifreleri dijital dünyada saklamak ne kadar doğru? programda açık olup olmadığını nereden bileceksiniz.
newbie
Activity: 294
elinize sağlık hocam, hırsızlar için kötü bizim için ise iyi haberler paylaşmışsınız tebrik ederim bana kalırsa dikkate almak lazım
full member
forumda gördüğüm en verimli paylaşımlardan bir tanesi olmuş. bu güne kadar başıma böyle bir şey gelmemiş olsa da bu şifrelemeyi uygulamak mantıklı. emeğinize sağlık.

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
newbie
Activity: 70
forumda gördüğüm en verimli paylaşımlardan bir tanesi olmuş. bu güne kadar başıma böyle bir şey gelmemiş olsa da bu şifrelemeyi uygulamak mantıklı. emeğinize sağlık.
full member
Evet arkadaşlar son zamanlarda forum hesabım çalındı, myetherwalletim çalındı, cüzdanım da belirsiz işlemler yapılmış gibisinden bir çok konu görüyorum. bunlara artık bir son vermenin vakti geldi.
Ne kadar cihazlarımızı keylogger, trojan tarzı virüslerden korusakta bir şekilde hesaplarımız çalınabiliyor. Bu hesap çalma yöntmleri birden çok nedenden kaynaklanabilir bir siteye üye olduğunuzda kullandığınız parolayı sitenin databasesini çalan bir hacker başka bir sitede bulunan hesabınızı kırmakta kullanabilir, ve bu tarz bir çok yöntem vardır.

Şu zamanlar da artık herkesin yüzlerce platformda bir sürü üyeliği bulunmakta tabi ki her parolamiz farklı değil, yapmaya kalksak bile yapamayız hafızamız o kadar güçlü değil.
Bugün size "KeePass" adlı parola yönetim yazılımını tanıtacağım. Bu yazılımı yaklaşık 1-2 yıldır kullanıyorum ve aşırı memnunum. yazılım açık kaynak kodludur, ve ücretsizdir lisansı GNU GENERAL PUBLIC LICENSE altındadır.

Gelelim programın ne işe yaradığına;
Yazılım size en başta bir database oluşturmanızı ister ve bu database'ye sadece 1 tane parola koyacaksınız ve bu parolaniz oldukça güçlü olmalı ve size tavsiyem bu parolanizi hiç bir yere yazmadan sadece aklınızda bulundurmanız.
Şöyle ki yazabilirsiniz ama asla dijital aygıtlar üzerinde tutmayın evinizde tutacağınız bir kağıt üzerine yazın. Bu açtığınız database'in içine her sitede ki üyeliklerinizin paroe diğer bütün opsiyonel şeyleri kaydedeceksiniz.

Yazılımın Official sitesi: https://keepass.info

Rehber;

Önerim parolanizi en az 60 bits olacak kadar güçlü koymanız.
2

3

4

5

6

7

8

9

==================================
Gelelim gelişmiş özelliklere;

Diyelim ki bitcoin cüzdanınızın parolasini, adresini, ve private keyini kaydeceksiniz. şöyle bir kullanım tarzı göstereyim;

1

2

3

4

5

BONUS;
Arkadaşlar her zaman databasenin kopyasını bulundurun ama buna cidden özen gösterin çünkü tek dosya ile bütün parolalariniz uçar gider. Databasenin konumu belgelerim dosyasında olacaktır ve uzantısı
".kdbx" dir.
Bu uyarıma dikkat edin sonra boşu boşuna parolalarınızdan olursunuz.

Ayrıca telefondan nasıl giricez peki ? diyenler için aşağıda ki görselde gördüğünüz gibi bu yazılım bir çok platformda kullanılabilir. tek yapmanız gerek bilgisayarda oluşturduğun .kdbx uzantılı database dosyasını cihazınıza atıp keepass'in telefon uygulaması ile açmanız. bu kadar basit.

Pages:
Jump to: