Pages:
Author

Topic: Pazite gdje kupujete Harware Wallet! - page 2. (Read 387 times)

member
Activity: 129
Merit: 17
March 14, 2018, 03:11:51 PM
#6
Kada sam ja uzimao moj Ledger svi su mi savetovali da je najsigurnije poruciti sa originalnog store-a pa sam se za tu opciju i ja odlucio.
To bi ujedno bila i moja preporuka svima koji bi eventualno u buducnosti kupovali bilo koji Hardware wallet.
Bolje je dati malo vise i biti siguran u ono sto kupujes, pogotovo ako ces na njemu drzati vece iznose. U tom slucaju svaka kalkulacija je suvisna.
sr. member
Activity: 588
Merit: 286
Coinomi multi-coin HD wallet
March 14, 2018, 01:20:46 PM
#5
Mislim da je tu bilo u pitanju neznanje il nepromišljenost, pa ne možeš tuđit Seed koristiti nikako pogotovo kod Nano Ledgera jer je kod jedinstven i to piše u uputama i svakako je trebao napraviti novi

Može, može... svaki standardni seed se može na bilo kojem kompatibilnom walletu koristiti. Dovoljno je napraviti sweep wallet i unesti seed i novčanik je prebačen. Kada ne bi bilo tako, kako bi do svoih coina da se Nano Ledger fizički uništi?
member
Activity: 164
Merit: 13
March 14, 2018, 11:37:54 AM
#4
Mislim da je tu bilo u pitanju neznanje il nepromišljenost, pa ne možeš tuđit Seed koristiti nikako pogotovo kod Nano Ledgera jer je kod jedinstven i to piše u uputama i svakako je trebao napraviti novi
member
Activity: 126
Merit: 23
March 14, 2018, 08:32:47 AM
#3
To valjda svi znaju
Trezor i ledger nano s kupovati direktno od proizvodjaca i paziti da je orginalno upakovano odnosno da neko nije raspakivao
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
March 13, 2018, 03:32:23 PM
#2
Da, to je relativno stara priča (pročitao sam ju prije mjesec-dva) ali je jako poučna i nije ju loše ponoviti s vremena na vrijeme da se novi ljudi upozore. U kripto svijetu nikad dosta opreza i ne treba vjerovati nikome!
full member
Activity: 294
Merit: 103
March 13, 2018, 01:13:56 PM
#1
Pročitajte sljedeću priču jednog čovjeka koji je kupio Nano S Ledger Wallet na eBayu i šta mu se desilo...


Hardver Wallet-i smatraju se najsigurnijim sredstvom za pohranu bitcoina i drugih kripto valuta. To je zbog činjenice da je hardver novčanik offline i svaki uređaj omogučuje vlasniku da ima kontrolu na privatnim ključevima i da ubaci svoj PIN kod + ima razne druge tehnologije za zaštitu i poboljšanu sigurnost.

Kada se kupi od ovlaštenog trgovca, teoretski je nemoguće da pohranjena sredstva budu hakirana i ukradena. Međutim, nije isto kada ga kupujete od neovlaštenog trgovca a o tome može posvjedočiti muškarac iz Velike Britanije koji je izgubio "životnu ušteđevinu" nakon kupovine Nano S sa eBaya.

Uređaj je bio kompromitovan, ne zbog greške u dizajnu ili tehničkih nedostataka, nego zahvaljujući middleman hacku (posredničkom hakiranju) u kojem je prodavač zamijenio recovery seed koji je bio u kutiji sa svojim vlastitim.

Kupac je tada počeo koristiti uređaj, nesvjestan da seed koji koristi nije tvornički dodijeljen od strane proizvođača.

"Nisam koristio svoj Ledger sedmicu dana, danas sam odlučio provjeriti vrijednost svojih valuta otkrivši da u walletu nemam ništa i sve je prebačeno negdje drugdje jučer otprilike u isto vrijeme. Nisam siguran kako to je moguće jer nisam koristio svoj Ledger sedmicu dana. "

Sam uređaja bi trebao da generiše vaš Seed, ali uz ovu kupovinu on je dobio naljepnicu (kao sa grebalice) na kojoj je bio napisan seed. Da je žrtva restartovala uređaj i stvorila novi seed, sve bi bilo u redu. Ipak, osjećao se sigurnim u korištenju dobijenog seeda.


Priča služi da pokaže opasnost svakome ko razmišlja o kupovini hardver novčanika od nepoznatih prodavača koji nemaju formalno partnerstvo sa orginalnim proizvođačima. To treba izbjegavati zbog svoje sigurnosti.



Pages:
Jump to: