Pages:
Author

Topic: Pi Network, δωρεάν mining από το κινητό σου, Έλληνας PhD Stanford ο δημιουρ&#947 - page 2. (Read 1028 times)

jr. member
Activity: 51
Merit: 10
jr. member
Activity: 37
Merit: 1
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
[quote autho :Dr=Anthrakorixos link=topic=5161242.msg54787364#msg54787364 date=1594653994]
Εσυ φιλε και στο UCA και στο Pi Network συμμετεχεις;

Οπου εχει scam εισαι μεσα;
[/quote]
ΠΟΙΟΣ ορίζει τι είναι scam? εσύ; Cheesy
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Εσυ φιλε και στο UCA και στο Pi Network συμμετεχεις;

Οπου εχει scam εισαι μεσα;

Πες τα.
jr. member
Activity: 37
Merit: 1
Εσυ φιλε και στο UCA και στο Pi Network συμμετεχεις;

Οπου εχει scam εισαι μεσα;
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Εσύ τώρα ή πλάκα με κάνεις ή είσαι τελείως άσχετος με τα cryptos  Roll Eyes

Αν εξαιρέσουμε το bitcoin ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 8.000 coins έχουν αφεντικό! Όταν συμμετέχεις σε μια εξόρυξη, όταν πας να αγοράσεις από κάποιο Ανταλλακτήριο κλπ σε όλες τις συναλλαγές χρειάζεται KYC. Όπως προείπα το πι επιτρέπει μόνον ένα account για κάθε χρήστη, αυτό συνεπάγεται μια αναγνώριση χρηστών εκ μέρους της εταιρίας, δηλ για να μη μπορείς να έχεις 10 λογαριασμούς με 10 κινητά και να κερδίζεις x10 φορές από 10 μεριές νομίσματα. Ελπίζω να το κατάλαβες, πιο αναλυτικά δε μπορώ Undecided
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Ποιο το νόημα ρε φίλε να το ελέγχουν αυτοί που το έφτιαξαν?? Απλά εξήγησέ μου ευγενικά. Μη με δείρεις.
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Από το πι ρε φίλε, τί από ποιόν; Από αυτούς που φτιάξαν το coin και το λειτουργούν! ΕΛΕΟΣ Angry
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Και ρωτάω, γιατί να του ζητηθούν τα πραγματικά του στοιχεία? Από ποιον?
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Το πι λειτουργεί με το κινητό και ο καθένας έχει δικαίωμα για έναν και μοναδικό λογαριασμό.
Κάποιος πονηρός που έχει πχ 3 τηλεφωνικούς αριθμούς στο όνομά του και ενεργοποίησε παράνομα 3 π λογαριασμούς, όταν του ζητηθούν τα πραγματικά στοιχεία ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα ακυρωθούν οι δύο (ίσως και όλοι αν υπάρξει τέτοια ποινή).
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Απλά δεν καταλαβαίνω γιατι το πι χρειάζεται τέτοιες πληροφορίες. Γιατί κινητό; Τι θα ξεχωρίσει ένας fake με έναν κανονικό.
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Τί σχέση έχει η αποκέντρωση (που αφορά το νόμισμα και τη σχέση του με την κεντρική εξουσία) με τα στοιχεία του χρήστη; Όταν αποκτάς ένα κρυπτονόμισμα σε οποιοδήποτε Ανταλλακτήριο δεν δίνεις τα πλήρη στοιχεία σου; Στο πι υπάρχει συμμετοχή στη παραγωγή νέων coins (υποτίθεται) κάτι σαν mining. Σύντομα πρόκειται να γίνει και KYC, είναι απαραίτητο για να ξεκαθαρίσουν οι fake λογαριασμοί.

Τι εννοείς με fake λογαριασμούς; Γιατί το bitcoin έχει fake;
Για το πι μιλάμε, όχι για το bitcoin!
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Τί σχέση έχει η αποκέντρωση (που αφορά το νόμισμα και τη σχέση του με την κεντρική εξουσία) με τα στοιχεία του χρήστη; Όταν αποκτάς ένα κρυπτονόμισμα σε οποιοδήποτε Ανταλλακτήριο δεν δίνεις τα πλήρη στοιχεία σου; Στο πι υπάρχει συμμετοχή στη παραγωγή νέων coins (υποτίθεται) κάτι σαν mining. Σύντομα πρόκειται να γίνει και KYC, είναι απαραίτητο για να ξεκαθαρίσουν οι fake λογαριασμοί.

Τι εννοείς με fake λογαριασμούς; Γιατί το bitcoin έχει fake;
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Τί σχέση έχει η αποκέντρωση (που αφορά το νόμισμα και τη σχέση του με την κεντρική εξουσία) με τα στοιχεία του χρήστη; Όταν αποκτάς ένα κρυπτονόμισμα σε οποιοδήποτε Ανταλλακτήριο δεν δίνεις τα πλήρη στοιχεία σου; Στο πι υπάρχει συμμετοχή στη παραγωγή νέων coins (υποτίθεται) κάτι σαν mining. Σύντομα πρόκειται να γίνει και KYC, είναι απαραίτητο για να ξεκαθαρίσουν οι fake λογαριασμοί.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Decentralized και ζητάει facebook ή κινητό; Μούφα μου φαίνεται...
hero member
Activity: 771
Merit: 528
Ο "Cryptocapitalist Greece" είχε κάνει ένα βιντεο για το πι

https://youtu.be/U1urqKCXcgA

Στα comments του όμως έφαγε πολύ "ξύλο" γιατί η κριτική του ήταν σε πολλά σημεία χωρίς βάση και χωρίς να μπει σε τεχνικές λεπτομέρειες (το μόνο που έλεγε ήταν ότι είναι και καλά πυραμίδα, θεωρία συνομωσίας για κοινωνικό πείραμα λόγω του κλειστού κώδικα)

Κάπου μέσα στα comments κάποιος παρέθεσε και μια (υποτιθέμενη?) απάντηση του Ν. Κόκκαλη.

Γενικώς πολύ controversial θέμα και οι απόψεις έχουν χωριστεί στα 2.

Προσωπικά εγώ δεν την έχω καν δοκιμάσει την εφαρμογή. Από τη μια δε δικαιολογώ κατηγορίες που είναι στην καλύτερη περίπτωση "στον αέρα", και από την άλλη όμως ακόμα δε μπορώ να βρω ποια είναι ξεκάθαρα η καινοτομία του σε σχέση με το stellar.
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Ενδιαφέρουσα εφαρμογή (και πρωτοποριακή ως ένα σημείο) μου την πάσαραν κι εμένα τον Γενάρη  Grin
Δε ξέρω αν θα πετύχει τελικά (κανείς δε ξέρει) πάντως έχει τεράστια δυναμική κι ένα φανατικό κοινό που αυξάνεται με τρομακτικούς ρυθμούς (κοντεύει τα 4 εκατομμύρια σε μόλις 1 χρόνο ζωής). Πριν 2 μήνες πέρασε στη 2η φάση του (nodes) και του χρόνου τον Μάρτη στη 3η και τελευταία φάση του θα γίνει το KYC και υποτίθεται ότι θα βγει στις αγορές και θα πάρει τιμή.
Έφαγε πάντως αρκετή λάσπη το κακόμοιρο το πι από δίσπιστους αλλά και άσχετους (μέχρι και για πυραμίδα το κατηγόρησαν) όταν το μόνο που ζητάει είναι το πάτημα ενός κουμπιού 1 φορά/μέρα και χωρίς να απαιτεί ιδιαίτερες τεχνολογικές δυνατότητες ή κατανάλωση μπαταρίας. Δε μπορώ να πω ότι το πιστεύω 100% αλλά απ' τη στιγμή που δεν έχει απαιτήσεις το δοκίμασα και ποιός ξέρει; ίσως κάποτε ξαφνιαστούμε ευχάριστα απ' το πουθενά και στα καλά καθούμενα!
newbie
Activity: 63
Merit: 0
Καταλαβαίνω και είναι εύλογη η απορία σου... Θα ψάξω να δω μήπως βρω κάτι και αν είναι θα σε παραπέμψω
hero member
Activity: 771
Merit: 528
Οκ. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω συγκεκριμένα ποια τροποποίηση έγινε σε σχέση με το SCP, δηλαδή μια παραπομπή στο paper του Mazieres που να δείχνει τι άλλαξε στην υλοποίηση του Pi και ακολούθως μια απόδειξη ότι η αλλαγή αυτή δεν χαλάει τις βασικές ιδιότητες του consensus (safety - liveness)...
newbie
Activity: 63
Merit: 0
Ναι ακριβώς... Στο Pi Network μπορεί να συμμετέχει ο καθένας και να κάνει verifying το δίκτυο, ενώ αντίθετα στο Stellar πρέπει να έχεις λάβει την έγκριση του owner για να κάνεις verify.

Σαφώς τα permissionless networks είναι πιο decentralised από τα  permissioned networks
Pages:
Jump to: