Pages:
Author

Topic: Problema compilare terracoind si terracoin-qt pe linux - page 4. (Read 5996 times)

hero member
Activity: 700
Merit: 500
Aia din git nici mie nu-mi mai merge, dar master-ul merge.

Ia vezi daca ai instalat libdb-devel (nu stiu ce versiune, vezi tu)











full member
Activity: 196
Merit: 100
deci la tine merge sa compilezi ultima varianta, de pe github? ca ramasesem cu impresia ca nici la tine nu mai merge ultima varianta!
daca la tine merge, atunci e clar ca mie imi lipsesc niste packages...
hero member
Activity: 700
Merit: 500
Iti lipsesc niste development files, dar nu stiu de la ce anume, stai sa ma uit.
full member
Activity: 196
Merit: 100
si in varianta cu daemon, dupa nice make -f makefile.unix (fiind in folderul src), compilarea se opreste cu eroarea:
Quote
fatal error: db_cxx.h: No such file or directory
compilation terminated.
make: *** [obj/db.o] Error 1
hero member
Activity: 700
Merit: 500
Incearca intai sa faci daemonul? (cu makefile)

In sfarsit, da-mi un mesaj cu un mail de-al tau si ti-l trimit pe asta compilat acum (din master). Mai vechi n-am.
E pe 32Bit.
full member
Activity: 196
Merit: 100
Incearca asa:

Du-te pe https://github.com/terracoin/terracoin si downloadeaza master-ul, da click unde scrie ZIP.
Extrage-l undeva, intra in el (folderul terracoin-master) deschide o consola si da-i:
Code:
qmake && nice make
Asta ar trebui sa-ti construiasca clientul terracoin-qt (wallet-ul) care e suficient ca sa minezi p2p ppol printr-un nod.

Daca vrei si daemon-ul intra in folderul src si da-i in consola:
Code:
nice make -f makefile.unix

multumesc mult philips, am incercat si varianta asta... insa acelasi insucces dupa qmake && nice make:
Quote
make: *** No rule to make target `/home/build/terracoin-master/src/leveldb/libleveldb.a', needed by `terracoin-qt'.  Stop.

si in varianta cu daemon, dupa nice make -f makefile.unix (fiind in folderul src), compilarea se opreste cu eroarea:
Quote
fatal error: db_cxx.h: No such file or directory
compilation terminated.
make: *** [obj/db.o] Error 1

Apoi am incercat toate branch-urile de pe github: master, dev, release -- si la fel! nu merge si pace.
Ai cumva o versiune mai veche a surselor, care stii ca merge? Nu stiu daca un build compilat de tine ar merge ...
hero member
Activity: 700
Merit: 500
A incercat cineva sa vada daca este o diferenta considerabila de consum curent intre un HDD vs un stick ?
-Ma gandesc sa renunt la Hard [am HDD 500GB] si sa pun windows-ul pe un stick, cativa $ daca salvez tot e ceva Smiley

Eh, un hard consuma cat?...5 - 6 W acolo.
hero member
Activity: 700
Merit: 500
Incearca asa:

Du-te pe https://github.com/terracoin/terracoin si downloadeaza master-ul, da click unde scrie ZIP.
Extrage-l undeva, intra in terracoin-master/src/ deschide o consola si da-i:
Code:
nice make -f makefile.unix
Asta pentru daemon.

Pentru clientul terracoin-qt (wallet) revino in terracoin-master/ si da-i in consola:
Code:
qmake && nice make




hero member
Activity: 819
Merit: 1000
A incercat cineva sa vada daca este o diferenta considerabila de consum curent intre un HDD vs un stick ?
-Ma gandesc sa renunt la Hard [am HDD 500GB] si sa pun windows-ul pe un stick, cativa $ daca salvez tot e ceva Smiley
full member
Activity: 196
Merit: 100
o fi vreo varza in ultima versiune... ai cumva o versiune mai veche?
hero member
Activity: 700
Merit: 500
Suna ca si cum n-ai avea un makefile, sau este incomplet...
Edit: am incercat si eu acum din git si nu mai merge.
Stai sa incerc master-ul.
full member
Activity: 196
Merit: 100
philips,
dupa ultima comanda make -j 2 , asta sunt ultimele linii:

Quote
...
Makefile:2240: warning: overriding commands for target `build/moc_optionsdialog.cpp'
Makefile:2123: warning: ignoring old commands for target `build/moc_optionsdialog.cpp'
make: *** No rule to make target `/home/build/terracoin/src/leveldb/libleveldb.a', needed by `terracoin-qt'.  Stop.


EDIT: am sters tot si am reluat tot procesul. am re-downloadat sursele git... si acelasi rezultat!

Quote
make: *** No rule to make target `/home/build/terracoin/src/leveldb/libleveldb.a', needed by `terracoin-qt'.  Stop.
hero member
Activity: 700
Merit: 500
Warning-urile sunt de multe ori doar atat, warning-uri.

Aceasi pasi i-am urmat si eu: http://terracoin.org/p2pool_howto.txt si am primit deasemenea warning-uri.

Cum suna ultimele linii?
full member
Activity: 196
Merit: 100
ma tot chinui de 2 zile sa compilez terracoin-qt pe linux

- am clonat sursele de pe github (git://github.com/terracoin/terracoin.git)
- am instalat qmake, package-urile qt3-dev-tools, qt4-qmake, qtcreator

si pe urma am urmat instructiunile:

  git clone git://github.com/terracoin/terracoin.git
  cd terracoin/
  qmake USE_UPNP=1 USE_IPV6=-
  make -j 2

--- problema e ca nu reusesc sa il compilez si pace! ultimele 2 comenzi imi dau WARNING-uri si nu compileaza

are cineva experienta in compilarea terracoin pe linux? mi-ar prinde bine un step-by-step
(presupun ca imi lipseste un package, dar nu stiu sigur)

help !!! Smiley



EDIT: un tutorial pas cu pas pentru ubuntu: http://www.distrogeeks.com/install-terracoin-qt-ubuntu/
Pages:
Jump to: