Pages:
Author

Topic: Probleme pentru CEO-ul CoinFlux - page 2. (Read 870 times)

legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
December 15, 2018, 09:36:06 AM
#5
Mda, aici nu cred ca e vorba de noi, ca romani, ca nu suntem educati sau ca avem un sistem inchipuit de valori, cred ca toate popoarele au pleava lor. Peste tot sunt hoti, criminali, violatori, spagari, etc..

Cat despre coinflux, imi placea ca, ca si btcxchange au avut schimb direct in ron. Apoi s-au schimbat lucrurile si am trecut de la btcxchange la coinflux de cand s-a inchis. Acum de ceva vreme vand/cumpar cryptomonede pe Kraken, inca nu am retras EURO sa vad cat dureaza, dar de depus merge repede. Cam 24h maxim.

Cat despre CoinFlux, sper sa fie totul bine pt Vlad Nistor daca nu a facut nimic ilegal.

Cum ai zis si tu o sa vedem mai tarziu ce se va intampla cu el si platforma lui.
Retragerile in Euro ( SEPA) de pe Kraken dureaza 1-2 zile maxim.. acum probabil depinde si de sume...( n-am incercat cu sume mai mici de 10k).

PS: Americanii n-au venit degeaba aici...aveau o pista sigura...
Problema corectitudinii se manifesta peste tot in lume.. si reprezinta o decadere a omului axat pe societatea materialista..( ca multe, foarte multe alte probleme).



         
full member
Activity: 350
Merit: 144
December 15, 2018, 04:51:13 AM
#4
Mda, aici nu cred ca e vorba de noi, ca romani, ca nu suntem educati sau ca avem un sistem inchipuit de valori, cred ca toate popoarele au pleava lor. Peste tot sunt hoti, criminali, violatori, spagari, etc..

Cat despre coinflux, imi placea ca, ca si btcxchange au avut schimb direct in ron. Apoi s-au schimbat lucrurile si am trecut de la btcxchange la coinflux de cand s-a inchis. Acum de ceva vreme vand/cumpar cryptomonede pe Kraken, inca nu am retras EURO sa vad cat dureaza, dar de depus merge repede. Cam 24h maxim.

Cat despre CoinFlux, sper sa fie totul bine pt Vlad Nistor daca nu a facut nimic ilegal.

Cum ai zis si tu o sa vedem mai tarziu ce se va intampla cu el si platforma lui.
legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
December 14, 2018, 06:03:52 PM
#3
In general, se spune ca esti "surpins" de unele.. mai ales de catre persoanele de la care nu te asteptai.. E vorba de sistemul nostru de realitati..inchipuite.. Realitati care ne sunt construite de care imagini "bune"... Pana la urma asta suntem invatati inclusiv prin educatie... Eleganta, politetea, dorinta de a face bine.. toate acestea vand! Creaza o imagine de bine depsre cineva sau ceva.. Problemele apar atunci cand acele calitati sunt supra estimate..nerealiste.

N-am folosit niciodata coinflux... din simplul motiv ca mi se parea o chichita.. o nisa ..nici cal nici magar.. Pe de alta parte sunt o persoana mai greu de convins ... Pur si simplu treaba respectiva  nu imi dadea suficienta incredere, oameni care invatase ceva si faceau oarecum altceva ( de ex: Bitcoinul n-a fost facut pentru persoanele educate in "spiritul"  bancar, ci din contra... Bitcoinul se doreste a fi exact opusul).

Normal .. mereu vor exista pareri si persoane cu pareri... Insa in momentul in care stii ca incalci o legislatie ( pe cea a Statelor Unite) iar tu cu buna stiinta incerci sa ascunzi unele treburi .. imaginea aceea buna despre o persoana..se schimba... Pana la urma blockchainul pe langa multele functionalitati, a fost creat si pentru a rezolva problema increderii... Ce ironie.. Unii vor spune ca omul na gresit cu nimic, altii vor spune ca din contra... Totusi ramane ideea de a fi corect, cat timp incalci o legislatie, nu inseamna ca esti corect si nu poti sa inspiri incredere. Daca tu incalci ceva legiferat, inseamna ca "legile" nescrise ale moralitatii, nici nu mai conteaza (pentru alea nu exista pedepse)..  Omul stie foarte bine ce a facut.. Treaba e veche.. cel putin 3-4 ani.

Ramane si prezumtia de nevinovatie... insa ai lor procurori is putin mai altfel decat ai nostri... nu se arunca cu capul inainte ca mai apoi sa fabrice probe...

Vom vedea ce se va decide pe 20 Dec.

Momentan din cate cunosc, tranzactiile sunt bocate, conturile la fel... daca se va stabili si vre-un prejudiciu..situatia se schimba radical..

Cumva imi aduce aminte de Btcxchange, pe care l-am folosit de multe ori dar pur si simplu fostul ceo, nu prezenta incredere.. indiferent de imaginea buna pe care si-a creat-o respectivul..


full member
Activity: 350
Merit: 144
December 14, 2018, 04:15:38 AM
#2
Da, mersi de info, e bine de stiut pentru ca aveam cont acolo, acum citesc pe net despre caz.

De ce oare s-o fi complicat el, nu inteleg?! Cand ai o afacere care merge (cel putin asa pare) ca merge la 3.000.000 euro cifra de afaceri.
legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
December 11, 2018, 08:05:55 PM
#1
 
 In cursul zilei de astazi, CEO-ul CoinFlux, Vlad Nistor, a fost saltat de DIICOT si Secret Service.
Cu ocazia perchezitiei la domiciliul acestuia cat si la sediul social al firmei, au fost ridicate documente si dispozitive de stocare.

Acuzatiile care i se aduc sunt urmatoarele:

1 Constituire grup infractional

2 Frauda informatica prin sisteme informatice si mijloace de plata electronice

3 Inselaciune

Cererea de extradare se va judeca pe, 20.12.2018.

Se pare ca respectivul a "fentat" niscavai clienti americani....

PS: DIICOT nu are control asupra dosarului invinuitului deci cel mai probabil acesta va face o vizita gratuita in State.
Pages:
Jump to: