Pages:
Author

Topic: Ramazan davulcusu piyasadaki en gereksiz şey! - page 2. (Read 3942 times)

full member
Activity: 602
Merit: 122
Ramazan davulcusu bence gerekli. Bu gün davulcu gereksiz diyen yarın pidesi gereksiz der sonra bayramı gereksiz der ve böyle devam ede ede hayat gereksiz olur onun için..

Hayatımda duyduğum en saçma savunma şekli Smiley Ramazan pidesiyle davul'un ne alakası var bana kalsa ramazan pidesi denilen şey yılın 365 günü çıksın gayet güzel bir ürün, peygamber zamanında ramazan pidesi mi yapılıyormuş da bunu ramazanla özdeşleştirmişler? Ayrıca arkadaşların da dediği gibi ramazan pidesini almazsın evine girmez davulcudan kurtulmanın yolu yok o mahalleden geçecek sıkıyorsa geçme kardeşim de önce davulcu sonra mahalleli döver seni bir de toplumun değerlerine hakaretten ceza yersin.
sr. member
Activity: 340
Merit: 278
Bu arada ben de davulcuyum ama genelde Frank Zappa çalıyorum.  Grin Grin
Ev camiye bitişik, imam bana, ben imama karşılıklı ayar oluyoruz.

Mesela bu Zappa davulcularından Chester Thompson: https://www.youtube.com/watch?v=LRil7lceapY
Bu da en sevdiğim gruplardan Weather Report davulcusu Peter Erskine: https://www.youtube.com/watch?v=y8FIVkg6q5g
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
Ramazan davulcusu bence gerekli. Bu gün davulcu gereksiz diyen yarın pidesi gereksiz der sonra bayramı gereksiz der ve böyle devam ede ede hayat gereksiz olur onun için..
mantıklı bir yorum değil.Pide almak zorunda değilsin,bayramda tatile gidersin kimse birşey diyemez.Ama davul öyle mi?Yorum atarken beynini kullan tamam mı keko

nokta atisi yapmissin, anlayana anladigi dilden konusmak gerek.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
mantıklı bir yorum değil.Pide almak zorunda değilsin,bayramda tatile gidersin kimse birşey diyemez.Ama davul öyle mi?Yorum atarken beynini kullan tamam mı keko
full member
Activity: 406
Merit: 121
jr. member
Activity: 40
Merit: 1
1 tane mantıklı gelenek var mı ki? Salak saçma şeylerden ibaret.
sr. member
Activity: 549
Merit: 259
Blockchain with solar energy
%100 katılıyorum bu artık heyecan verici bir gelenek olmuyor..
Aksine gece yarısı uykumuzu kaçırıyor çok gereksiz bir şey hele 2017 yılında.
sr. member
Activity: 420
Merit: 250
Teknolojinin bu denli gelişmesinden sonra davul mavul çok gereksiz ayrıntı. Müslümanlık kitaplarında davul olduğunu hatırlamıyorum gelenek yaşatılmıyorsa gürültüde yapılmamalı.
sr. member
Activity: 728
Merit: 263
ne kadar teknoloji gelişse de; geçmişteki geleneklerimizi yaşatmamız lazım. bunlar ufak gibi görünse de, mutluluk verici detaylardır.
hero member
Activity: 784
Merit: 502
14 gündür komsunun arabası aynı yerde duruyor davulcuda 14 gundur arabanın yanından gecerken sankı masus yapar gıbı her gece caldırıyordu arabanın alarmını dun gece gene caldı komsuda hazırda beklıyomus kenardan bır cıktı ona zor aldılar elınden Cheesy bakalım bu gece nerden geccek merakla beklıom :ÇD
Vurun kahpeye hahahah
hero member
Activity: 868
Merit: 502
14 gündür komsunun arabası aynı yerde duruyor davulcuda 14 gundur arabanın yanından gecerken sankı masus yapar gıbı her gece caldırıyordu arabanın alarmını dun gece gene caldı komsuda hazırda beklıyomus kenardan bır cıktı ona zor aldılar elınden Cheesy bakalım bu gece nerden geccek merakla beklıom :ÇD
hero member
paranin dondugu her seyden nefret ediyorum, davulcu ve din de buna dahil, bir isin icinde para maddiyat varsa o bir kurgudur, kandirmacadir.

Dün yorumumu yazdığımdan beri aynı şeyi düşünüyorum. Biz burada davulculuğun tarihini falan analiz ediyoruz ama asıl sebep:

İŞSİZLİK.

O davulu sen çalcan ben çalcam diye birbirlerinin gözünü çıkarıyorlar. Ne geleneği?

kesinlikle katiliyorum, ne zaman para icin degilde gonullu olarak ben calacam sen calacam kavgasi olursa o zaman gelenektir derim, ama herkeste oldugu gibi burada da cikar iliskisi, imamlikta ayni sekilde gonulluluk olmali, bakalim kac kisi kildiracak.
sr. member
paranin dondugu her seyden nefret ediyorum, davulcu ve din de buna dahil, bir isin icinde para maddiyat varsa o bir kurgudur, kandirmacadir.

Dün yorumumu yazdığımdan beri aynı şeyi düşünüyorum. Biz burada davulculuğun tarihini falan analiz ediyoruz ama asıl sebep:

İŞSİZLİK.

O davulu sen çalcan ben çalcam diye birbirlerinin gözünü çıkarıyorlar. Ne geleneği?
hero member
legendary
Activity: 1447
Merit: 1000
Şu an bir sahil kasabasındayım ve burada ramazan davulcusu yok. Küçük yer olduğu için herhalde. Çorum'da ve Karabük'te nefret ederdim. Hep ekmek almaya 1 lirayı bile zor bulabildiğim zamanlarda para toplamaya gelirlerdi. Dilenciden daha çirkef oldukları için kapıyı açmazdım. Ama bazen dalgınlık ile açtığımda dilencilere taş çıkarır şekilde dilenirlerdi. En sonunda da para yoksa makarna ver derlerdi. Bazen suratlarına kapıyı kapatırdım. Bazısı gider bazısı gitmeyip zile basıp durur hatta apartmanın içinde davul çalardı. Millete rezil olmamak için varsa son ekmek paramı yoksa bir paket makarna vermek zorunda kalırdım. Genellikle beğenmeyip bir iki tane daha makarna şehriye filan isterlerdi. Hiç bir faydasını görmediğim halde en zor anlarımda bu davullu dilencilere kaptırdığım üç dört lira ve dört beş paket makarna evlat acısı gibi içime oturmuştu. Böyle gelenek olmaz olsun.
O da aşırı bir versiyonuymuş, ne Ankara'da ne de başka illerde o kadar yüzsüzünü görmedim, kafayı yedirtir insana
full member
Merit: 122
Ben de katılıyorum bu sahurda çalınan davulun gereksiz olduğuna, insanlar bunu bir adet olarak görüyor ancak inançlar adetlere bağlı kalmamalı teknoloji artık gelişti saati var bilgisayarı var telefonu var yani uyanmak isteyen her türlü uyanır davula ne gerek var. Ayrıca ülkede oruç tutmayan hatta müslüman olmayan milyonlarca insan var.
sr. member
Activity: 322
Merit: 250
Ben oruc tutuyorum ama davulcunun gereksiz olduguna katiliyorum.Saat 3+ da kalkarim.sahura bu adamlar 2 de uyandirir milleti hayir birde sanki intikam alir gibi caliyorlar.Yav arkadas benim okula giden cocugum var,neden uyansin o sese.Yemin ediyorum sinir hastasi oldum davulcu yuzune.Gecen geldi kapiya verdim 10 lira dedim bak usulen cal diye veriyorum hafiften tingirda gec bu ne a.q adam araba alarmlarini calistiriyor zannedersin savas cikti sokakta
sr. member
Merit: 277
Camilerden okunan yüksek sesli ezan bile büyük rahatsızlık yaratıyor iken hiç bir işlevselliği kalmamış bir adeti sürdürmek saçmalıktan başka bir şey değil. 
sr. member
Katılıyorum. Bence 100 dB ezan okuyan camiler de insan haklarına aykırı. Ev camiye bitişik, sabah beşte yataktan fırlıyorum. İmam zaten hayatından bezmiş, afyon patlamamış, bir de çirkin okuyor ki sormayın gitsin... Hoparlörün demirleri çiling çiling ediyor, herif üeeeeeeeeee diye bağırırken küçük dilinin sallandığını görür gibi oluyorum. Ezan bana sabırlı bir insan olmayı öğretti.

Bunca cami yapana kadar her eve günde beş vakit öten çalar saat hediye etseler hem bu kadar gürültü olmaz hem de daha ucuza gelir. Köylere cami değil okul yapmak lazım.
full member
Activity: 154
Merit: 100
Bende panik atak var odada oturuyorum dalmısım 2 gün gönce apartmana bir girdiler haldur huldur davulcu diye bagırıyor kapıya bir durvu sanırsın alacaklı morelim iyi olsaydı ne yapıyosun sen bilader derdimde neyse evde ısıkda vardı bilerek açmadım.
Pages:
Jump to: