Pages:
Author

Topic: Reglementare crypto currency in Romania - page 2. (Read 2689 times)

sr. member
Activity: 826
Merit: 255
September 25, 2017, 06:16:36 PM
#9
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc

Cand nu ai legislatie specifica aplici legislatia existenta. Aplicam astfel legislatia existenta. Pentru tranzactii financiare nu se emit facturi, cum nici la banca atunci cand schimbi EUR pe RON sau invers nu se emit facturi. Lucram acum la confirmari de tranzactii PDF pentru depuneri si retrageri, care pot fi folosite drept document justificativ. Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.

Echipa CoinFlux

Nefiind o reglementare fiscala specifica in cazul cryptomonede pentru a se impozita, ceea ce ai nevoie cand declari venitul sunt dovezile fiscale si statul iti impoziteaza profitul in fiat. Aici pdf de confirmare cumparare si vanzare dovedesc ca act legal ca ai platit o suma in conturile exchangeului si ai scos o suma mai mare, iar diferenta o declari ca venit.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 01:15:55 PM
#8
Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.
Aceste confirmari PDF pt tranzactii sint in scop de plata taxe?
Din ce am inteles, pt tranzactii financiare pe loc (spot parca le zice?), deci nu la termen, nu se platesc impozite oricum.

Poti sa le folosesti ca document justificativ cand depui declaratia de venituri din alte surse la ANAF,  sigur.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 25, 2017, 10:47:35 AM
#7
Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.
Aceste confirmari PDF pt tranzactii sint in scop de plata taxe?
Din ce am inteles, pt tranzactii financiare pe loc (spot parca le zice?), deci nu la termen, nu se platesc impozite oricum.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 03:45:20 AM
#6
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc

Cand nu ai legislatie specifica aplici legislatia existenta. Aplicam astfel legislatia existenta. Pentru tranzactii financiare nu se emit facturi, cum nici la banca atunci cand schimbi EUR pe RON sau invers nu se emit facturi. Lucram acum la confirmari de tranzactii PDF pentru depuneri si retrageri, care pot fi folosite drept document justificativ. Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.

Echipa CoinFlux
member
Activity: 162
Merit: 24
September 25, 2017, 02:35:14 AM
#5
Deocamdata nu exista reglementare.
Ca si persoana fizica, optiunea cea mai buna este sa declari veniturile / profiturile obtinute pana mai anul viitor si sa platesti un impozit pe ele. Asa nu cred ca poti sa ai probleme. Dar cel mai bine e sa te consulti cu un avocat / expert contabil.

Noi vom deschide un serviciu de crypto exchange in foarte scurt timp (www.coinvertit.com) si ne-am documentat foarte bine cu foarte multi avocati, experti contabili, etc. ca sa facem totul cum trebuie. Dar nici chiar zecile / sutele de ore de consultanta nu te acopera 100% deoarece poti interpreta legea (care nu exista!) cum vrei tu. Deci, pana la urma iti asumi un risc.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 24, 2017, 04:29:33 PM
#4
Pai exista cadru.
Dar nu este specific.

De obicei legile enumera niste chestii apoi mai adauga "si altele"...e, acolo la "si altele" (figura de stil dar intelegi) sunt inghesuite afacerile crypto.
De aia colegul zoltanb a sugerat bine interogarea expertilor.

In rest este ca de obicei: chiar daca exista legi specifice tot apar interpretari, dandanale si abuzuri.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 24, 2017, 04:21:50 PM
#3
Deocamdata nu exista o reglementare in acest sens.
Deci coinflux functioneaza ilegal sau nereglementat?
Omul chiar a precizat coinflux ca un exemplu ca TREBUIE sa fie inregistrate, asta stim, si intreba cum se fac aceste inregistrari in contabilitate.
Deci un cadru legal trebuie sa existe, altfel toate aceste firme romanesti ar fi in ilegalitate.
member
Activity: 162
Merit: 24
July 25, 2017, 04:16:03 PM
#2
Deocamdata nu exista o reglementare in acest sens. Discuta cu experti contabili sau consultanti fiscali si ei iti vor sugera prin ce metode poti contabiliza aceste tranzactii. Dar, mai mult ca sigur, vei primi doar pareri pentru ca deocamdata nu exista un cadru legal.
newbie
Activity: 10
Merit: 0
July 25, 2017, 03:22:32 AM
#1
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc
Pages:
Jump to: