Pages:
Author

Topic: rig odasının basıncını yükseltip overclock yapmak - page 2. (Read 356 times)

jr. member
Activity: 210
Merit: 6
Basıncı ayarlamak için sağlam havasız bir oda olmalı tahminimce. Yani pencerelerden hava kaçışı olmamalı, kapının altından kenarlarından hava kaçmamalı ki basınç ayarlanabilsin. Böyle oda hiç kimsede yoktur. Yani kimse uğraşmaz
havasız derken hava sızdırmasız oda demek istediniz sanırım.
pencereler zaten 2 bat basınçta patlayacağı için depo/işyeri gibi penceresiz ortamlarda yapılabilir yada pencereyi söküp duvar öreceksiniz.
işyerine giriş kapısını sızdırmaz yapmak için buzdolabı kapısındaki contayı metreyle sanayiden alıp kapıya uygulayacaksınız.
yani mevcut bir rig odasını hava sızdırmaz hale getirmek atla deve bir iş değil.
full member
Activity: 264
Merit: 100
Basıncı ayarlamak için sağlam havasız bir oda olmalı tahminimce. Yani pencerelerden hava kaçışı olmamalı, kapının altından kenarlarından hava kaçmamalı ki basınç ayarlanabilsin. Böyle oda hiç kimsede yoktur. Yani kimse uğraşmaz
jr. member
Anladım hocam ilginç bir öneri, denerseniz sonuçları merak ediyorum açıkcası.

bende rig yok, orta vadedede rig kurmayı düşünmüyorum.
yazılımcıyım ben yeni girdim koin işine, 1 aydır bot yazmakla uraşıyorum, önümüzdeki 4-5 ay en az sürekli bot yazmaya vercem enerjimi.
forumda birisi denerse diye paylaştım sadece.
member
Activity: 140
Merit: 13
Havanın basıncını değiştirebilecek bir donanım yada mekanizma kurmak yerine soğuk hava depolarında kullanılan yöntemlere benzer bir şekilde ısı yalıtımını sağlayıp kullanılan soğutuculardan kullanmak daha basit değil mi Smiley
odayı basınçlandırmak için linkteki 160 tl'lik kompressör yeter.

https://www.hepsiburada.com/rico-cift-pistonlu-profesyonel-hava-kompresoru-p-HBV00000525YO?magaza=Aypek%20H%C4%B1rdavat&wt_gl=cpc.nelk.6822.yapi-market-pla&gclid=CjwKCAiAn5rUBRA3EiwAUCWb26uxylknyeCUYJ7BNYHATBc028EqaOlvAnoNtz73eh_NiWtfisnbxxoCmvsQAvD_BwE

bu cihazın kapasitesi saatte 3,6 m3, 24 saatte 86 m3. rig odası için yeterli gibi.

soğutucuları yada yalıtımı zaten yapacaksınız. fanları zaten son hızına çıkaracaksınız.
bu metod sadece 160 tl'lik yatırımla mevcut soğutma kapasitenizi epey arttırıyor.

birde silikon alıp pencereleri silikonlayacaksınız. rig odasına giriş kapısını ise buzdolabı kapısında bulunan contadan yapacaksınız. bu conta tek başına sanayide satılır. pencereleride buzdolabı kapısı contası ile çevirirseniz hava sızmaz dışarı.

Anladım hocam ilginç bir öneri, denerseniz sonuçları merak ediyorum açıkcası.
jr. member
Havanın basıncını değiştirebilecek bir donanım yada mekanizma kurmak yerine soğuk hava depolarında kullanılan yöntemlere benzer bir şekilde ısı yalıtımını sağlayıp kullanılan soğutuculardan kullanmak daha basit değil mi Smiley
odayı basınçlandırmak için linkteki 160 tl'lik kompressör yeter.

https://www.hepsiburada.com/rico-cift-pistonlu-profesyonel-hava-kompresoru-p-HBV00000525YO?magaza=Aypek%20H%C4%B1rdavat&wt_gl=cpc.nelk.6822.yapi-market-pla&gclid=CjwKCAiAn5rUBRA3EiwAUCWb26uxylknyeCUYJ7BNYHATBc028EqaOlvAnoNtz73eh_NiWtfisnbxxoCmvsQAvD_BwE

bu cihazın kapasitesi saatte 3,6 m3, 24 saatte 86 m3. rig odası için yeterli gibi.

soğutucuları yada yalıtımı zaten yapacaksınız. fanları zaten son hızına çıkaracaksınız.
bu metod sadece 160 tl'lik yatırımla mevcut soğutma kapasitenizi epey arttırıyor.

birde silikon alıp pencereleri silikonlayacaksınız. rig odasına giriş kapısını ise buzdolabı kapısında bulunan contadan yapacaksınız. bu conta tek başına sanayide satılır. pencereleride buzdolabı kapısı contası ile çevirirseniz hava sızmaz dışarı.
member
Activity: 140
Merit: 13
full member
Activity: 406
Merit: 104
soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde böyle bir mantık yok, onun yerine seçilen iklimlendirme sisteminin kapasitesi arttırılmalıdır.
jr. member
rig odasının basıncını 1 bar yerine 2 bar yapacaksınız.
hava daha yoğun olduğundan soğutucu pervaneler 2 kat etkili çalışacak.
buda size teoride fazladan overclock imkanı verecektir.

bu teknik ilaç fabrikalarında kullanılır. üretilen sıvı ilaçlar buharlaşmasın diye paketleme odasının basıncı yüksektir.
işciler uzay filmlerindeki gemilerde olduğu gibi önce ufak bir odaya girer ve basınç eşitlenince çalaışacakları kısma geçerler.

dünyada bunu deneyen olmuşmu bilmiyorum tabi.
insan vucudu maximum kaç bara dayanır onuda bilmiyorum.
ama teoride işe yarayacak bir metod.

Bunun yerine fanların min. hızını yüksek tutup aynı OC yi yapmak daha mantıklı değil mi ? Neden basınç la uğraşayım ki.
fanların hızını maximuma getirdiniz diyelim. daha fazla arttırma şansınız yok. ya sıvı soğutmaya geçeceksiniz yada 
fanlar maximumda iken odanın basıncını arttıracaksınız. daha yoğun hava daha fazla soğuma sağlayacaktır.
2 kat yoğun hava 2 kat fazla soğutma sağlarmı ? oran hesabını yapamam ama daha iyi soğutma sağlayacağı kesin.
fanlar birim zamanda daha fazla gaz atomunu sıcak yüzeye çarpacak ve daha fazla ısıyı soğuracaktır.

o zaman oda basıncını 10 bar yapalım diyebilirsiniz ama yapamazsınız.
çünkü binanız 10 bar basınca dayanamaz ve bina tepenize yıkılır. mesela mutfak tüpü sadece 5 bardır ve patladığında duvarı yıkar.
10 bar rig ortamı yapmak için sıvı azot taşıyan tırların arkasındaki basınç tanklarından edinmeniz lazım. aşağıda bir örneği var ;
http://www.isisan.com.tr/tr/img/urunler/lpg-industrial-1.jpg
bu basınca dayanıklı tanklar çok yüksek yatırım gerektirir.
birde insanın 10 bar ortamda yaşayamaz tabiki.
sr. member
Activity: 616
Merit: 281

bu teknik ilaç fabrikalarında kullanılır. üretilen sıvı ilaçlar buharlaşmasın diye paketleme odasının basıncı yüksektir.
işciler uzay filmlerindeki gemilerde olduğu gibi önce ufak bir odaya girer ve basınç eşitlenince çalaışacakları kısma geçerler.

Bunun yerine fanların min. hızını yüksek tutup aynı OC yi yapmak daha mantıklı değil mi ? Neden basınç la uğraşayım ki.
jr. member

Pages:
Jump to: