Pages:
Author

Topic: Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Halka Arz (RGYAS) - page 2. (Read 200 times)

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Halka Arzına katılmadım arkadaşlara da aldırmadım belki 1-3 tavan gidebilir belki ilk günden eksi bile açabilir açıkçası merak ediyorum nasıl bir başlangıç yapacağını. Lot fiyatı bence pahalı halka arz hacmi deseniz 4,5 milyar lira, yani bence oldukça riskli görünüyor. Ayrıca borsadaki olumsuz hava etkiside bu halka arzı olumsuz etkileyebilir.

Ben de uzak duruyor ve alım yapmadım.Ne kendimden ne de arkadaşlarımdan herhangi biri almadı.Ben yukarıdaki sebeplere dayanarak güvenmediğimi belirtmiştim.Kazanan belki kazanır ama 2 bin lira civarı halka arz parası eksi açarsa büyükler bizler sayesinde para kazanacak, buna alet olmak istemedim.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Halka Arzına katılmadım arkadaşlara da aldırmadım belki 1-3 tavan gidebilir belki ilk günden eksi bile açabilir açıkçası merak ediyorum nasıl bir başlangıç yapacağını. Lot fiyatı bence pahalı halka arz hacmi deseniz 4,5 milyar lira, yani bence oldukça riskli görünüyor. Ayrıca borsadaki olumsuz hava etkiside bu halka arzı olumsuz etkileyebilir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Ya bu iş iyice zıvanadan çıktı, paraya sıkışan akepe beslemeleri "bence" aslında hiçbir kriteri karşılamadan halka arzı kabul ettirip sıfır maliyetli para topluyorlar, iş o kadar sulandı ki yakında iflas sürecindeki şirketleri bile halka arz edecekler.
Rönesans yıllardır milletin parasını düdüklüyor, doymuyor da aq sülükleri.
bal tutan parmağını yalarmış misali iktidara yakın olanlar kriteri karşılanmasada spk tarafından onay alabiliyor bu durum başka borsalarda olmuş olsa sanırım kesinlikle onay verilmez diye düşünüyorum. 2024 yılının en kötü halka arzı olabilir bu halka arzı riskli görüyorum bu nedenle girmeyi düşünmüyorum ilk günden zararla açılış yapabilir gibi görünüyor. Katılacak arkadaşlar iki kere düşünsünler.
rönesans inşaat bu sektörde türkiye'nin en büyük firmalarından birisidir. çoğu kişi ankara'da yapılan saray ile hatırlıyor ama inanın firmaya haksızlık yapmış olursunuz. hhee borçlu firma mı? kağıda bakınca borçlu olduğunu görüyoruz ama artık inşaatta çok fazla bir kar payı kalmadı. (ülkemizdeki 5 katlı binayı x3 fiyatı ile çakan çakallardan bahsetmiyorum.) bu arada rönesans da galiba yavaştan rusya pazarından çıkmak üzere. zaten hollanda'da devam eden işleri var diye biliyorum. yani adamlar avrupa firması olmaya başlıyor:)
hero member
Ya bu iş iyice zıvanadan çıktı, paraya sıkışan akepe beslemeleri "bence" aslında hiçbir kriteri karşılamadan halka arzı kabul ettirip sıfır maliyetli para topluyorlar, iş o kadar sulandı ki yakında iflas sürecindeki şirketleri bile halka arz edecekler.
bal tutan parmağını yalarmış misali iktidara yakın olanlar kriteri karşılanmasada spk tarafından onay alabiliyor bu durum başka borsalarda olmuş olsa sanırım kesinlikle onay verilmez diye düşünüyorum. 2024 yılının en kötü halka arzı olabilir bu halka arzı riskli görüyorum bu nedenle girmeyi düşünmüyorum ilk günden zararla açılış yapabilir gibi görünüyor. Katılacak arkadaşlar iki kere düşünsünler.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Acaba borcumu ödeyeceğim deyip ödemezse SPK bunları denetliyor mu? Neden derseniz şimdi adam bedava 4 milyar lira para toplayacak ve parayı harcamazsa faize verirse tertemiz kazanç elde eder. Ama denetim mekanizması burada iyi çalışıyor olmalı. Art niyetli için tertemiz kazançlar yapar bu sistem.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
legendary
Merit: 1198
İçeriğini hiç beğenmedim bu nedenle katılmayı düşünmüyorum. Hem lot fiyatı hemde halka arz hacmi oldukça yüksek geldi bana bakıldığı zaman ikinci bir Avrupa gyo vakası olabilir. Katılmak isteyenler bu tarz bir risk olduğunu unutmasın. Halka arzdan gelen parada borçlara gidecek gibi duruyor.

Gidecek gibi durmuyor direk adamların borçlarını ödemek için onlara likidite sağlıyoruz, amma ve lakin durumu biliyoruz da şuan halka arzlar hep yukarı ilerliyorlar bunlarında ilerleyeceğini düşünüyorum ben.
Bende katılmayı düşünmüyorum ama takip edeceğim ne olacak diye, en başta dediğim gibi büyük ihtimalle en az 3-5 gün tavan ile kapatacaktır çünkü borsa da iyi gidiyor halka arzlarda bu gidişatı kolay kolay bozmazlar.
hero member
İçeriğini hiç beğenmedim bu nedenle katılmayı düşünmüyorum. Hem lot fiyatı hemde halka arz hacmi oldukça yüksek geldi bana bakıldığı zaman ikinci bir Avrupa gyo vakası olabilir. Katılmak isteyenler bu tarz bir risk olduğunu unutmasın. Halka arzdan gelen parada borçlara gidecek gibi duruyor.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
%75’i borç ödemek için arz olan bir Gayrimenkul firması.Ben GYO’lara pek güvenmiyorum ki Rönesans geçen sene sanırım arz bildirip sonra geri çeken bir şirketti.Şimdi tekrar arz olması tuhaf oldu.

4.5 Milyar liralık arzın 3.5 Milyar lirasını borç ödemeye ayırmışlar.Ne kadar borçları olduğunu siz düşünün kaldı ki 135 lira yüksek bir fiyat GYO firması için.

Şahsi düşüncem ben geri duracağım.Ya da katılırsam da tavan bozar bozmaz satarım.Kredi çekemeyen, küçük yatırımcıyı kredisiz para kaynağı gören malum kesimin GYO’su.
legendary
Merit: 1198
Merhabalar,

Bu haftanın halka arzı Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. oldu.

Hisse fiyatı 135 TL
Bireysele Eşit Dağıtım
Halka Arz Büyüklüğü 4,5 Milyar TL.
Şirketin %17'si halka arz oluyor.
33,357,450 Milyon lot satılacak.

Fon Kullanım Yerleri
- %60-65 Finansal borçların geri ödemesi
- %5-10 Ticari olmayan borçların geri ödemesi
- %15-20 Yatırım
- %15 İşletme sermayesi

Finansal tablo;
2023/9 Hasılat:2,6 Milyar TL      Brüt Kar:1,7 Milyar TL