Pages:
Author

Topic: Rudarenje - da/ne/mozda - page 2. (Read 61819 times)

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 14, 2018, 03:24:09 AM
Mislim da ste totalno otišli u krivom smjeru. Mining rigovi bi se trebali koristiti za rudarenje, a ne za grijanje zimi. Naravno da nije loše iskoristiti otpadnu toplinu za grijanje, ali ako je to jedini razlog zbog kojeg još niste prodali rig (jer rudarite u minusu), onda stvarno ne znam što čekate s prodajom. Ako vam treba nešto za grijanje, prodajte rig za 10.000 kuna, kupite kalorifer i ostatak novaca uložite u kripto. Sigurno ćete više zaraditi nego rudareći u minusu i tješeći se da barem imate (preskupu) grijalicu.
full member
Activity: 588
Merit: 103
December 13, 2018, 04:51:57 PM
Slazem se da nije u potpunosti isplativo koristiti rig umesto TA peci, ali realno gledano cinjenica da ce TA pec manje raditi jer rig dogreva prostorije moze prilicno da utice na ukupnu racunicu o isplativosti kopanja.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
December 13, 2018, 06:46:01 AM
Ne znam kakva je situacija kod vas, ali kod nas se neuporedivo vise ljudi greje uz pomoc TA peci i strujnih radijatora, nego pomocu toplotnih pumpi. Ne znam koliki je faktor iskoriscenja kod TA peci i kako se one kotiraju u odnosu na rigove.

Pa prave toplinske pumpe su i u HR rijetke, postavljaju se u nove kvalitetnije gradnje i u pravilu se dobivaju subvencije od države-EU. Grijanje samo na toplinsku pumpu zahtjeva dobru izolaciju drukčiji raspored grijaćih elemenata pa je to u pravilu skupo. Ja sam samo htio skrenuti pozornost da su u prijelaznim periodima obični klima uređaji jako efikasni i isplativi tko ih ima.

Termo akumulaciona peć je isto običan grijač (znači da omjer uloženog i dobivenog 1:1) razlika je u tome što ima veliku masu u koju može pohraniti veliku količinu toplinske energije pa se može koristit na način da akumulira energiju dok je struja jeftina a otpušta ju kroz cijeli dan.
full member
Activity: 588
Merit: 103
December 12, 2018, 05:35:49 PM
Ne znam kakva je situacija kod vas, ali kod nas se neuporedivo vise ljudi greje uz pomoc TA peci i strujnih radijatora, nego pomocu toplotnih pumpi. Ne znam koliki je faktor iskoriscenja kod TA peci i kako se one kotiraju u odnosu na rigove.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
December 12, 2018, 05:14:20 PM
Koeficijent iskorišćenja pri pretvaranju struje u toplotu kopanjem je veoma mali (...) verujem da će toplotu koju daje rig potrošnje 1 kW lako dostići najmanja grejalica potrošnje manje od 200 W.

Grafičke kartice pretvore skoro celih 100% struje u toplotu. Rig koji troši 1KW, svu tu energiju odaje vazduhu kao toplotnu energiju.


Malo sam guglao i potpuno ste u pravu. Priznajem da nisam puno razmišljao o tome, već sam se vodio subjektivnim osećajem da bi kvarcna grejalica sa dva grejača od po 200 W istopila sve unutar kućišta, dok bi ga komponente iste potrošnje samo dobro zagrejale, čak i sa isključenim ventilatorima na kućištu. A možda mi se samo čini jer se nikad nisam opekao na komponente Smiley

Točno je da kartice pretvore skoro svih 100% struje u toplinu, ali nema ih smisla koristiti prvenstveno za grijanje.
Ovo s kvarcnom grijalicom manje snage je subjektivno jer isto struju direktno pretvaraju u toplinu i po meni su totalno neisplativi uređaji osim za priručno grijanje.
U prvom i drugom slučaju električnu energiju pretvarate u toplinsku u omjeru 1 naprema 1 što znači da za 1kWh električne energije dobijete 1kWh toplinske energije na temperaturi od 50-90°C.

Toplinske pumpe su uređaji koji najbolje iskorištavaju električnu energiju za grijanje i to s faktorom 2 do 3,5. Što bi značilo da za 1 kWh električne energije dobijete 2 do 3,5 kWh toplinske energije, gdje je izlazna temperatura zraka oko 40-50°C. I zbog toga za grijanje na električnu energiju treba koristiti toplinske pumpe.
Najpoznatije toplinske pumpe za grijanje su klima uređaji, tako da ako imate noviji inverterski klima uređaj koji može grijati dok je vanjska temperatura cca. -5°C nema isplativijeg grijanja (jedino je možda grijanje na drva isplativije). Namjerno sam napisao -5°C mada proizvođači obično pišu -10 ili -15°C ali tada klimi efikasnost značajno pada.

Tako da ne bude zavaravanje, kupiti rig za grijanje pa da usput ostane koji coin je suludo.
member
Activity: 322
Merit: 36
December 12, 2018, 04:34:27 PM
Malo sam guglao i potpuno ste u pravu. Priznajem da nisam puno razmišljao o tome, već sam se vodio subjektivnim osećajem da bi kvarcna grejalica sa dva grejača od po 200 W istopila sve unutar kućišta, dok bi ga komponente iste potrošnje samo dobro zagrejale, čak i sa isključenim ventilatorima na kućištu. A možda mi se samo čini jer se nikad nisam opekao na komponente Smiley
member
Activity: 212
Merit: 12
December 12, 2018, 04:38:47 AM
Koeficijent iskorišćenja pri pretvaranju struje u toplotu kopanjem je veoma mali (...) verujem da će toplotu koju daje rig potrošnje 1 kW lako dostići najmanja grejalica potrošnje manje od 200 W.

Grafičke kartice pretvore skoro celih 100% struje u toplotu. Rig koji troši 1KW, svu tu energiju odaje vazduhu kao toplotnu energiju.
member
Activity: 148
Merit: 10
DigiByte World
December 12, 2018, 03:08:28 AM
Mislim da je to grejanje prostorija precenjena stvar i da ljudi to koriste kako bi lagali sebe (ili druge) o isplativosti kopanja. Koeficijent iskorišćenja pri pretvaranju struje u toplotu kopanjem je veoma mali, a stiče se utisak da rigovi dosta greju jer rade 24/7. Nemam tačne cifre, ali verujem da će toplotu koju daje rig potrošnje 1 kW lako dostići najmanja grejalica potrošnje manje od 200 W.

Totalno pogrešno razmišljanje.
Iz iskustva mogu reći da 3 riga od 600W potrošnje (ukupno 1800W) koja rade 24/7 daleko bolje zagriju prostor nego 2 konvektora (prvi od 1500W a drugi od 2000W - ukupno 3500W) koja rade 9 sati dnevno.
member
Activity: 322
Merit: 36
December 11, 2018, 05:50:41 PM
Mislim da je to grejanje prostorija precenjena stvar i da ljudi to koriste kako bi lagali sebe (ili druge) o isplativosti kopanja. Koeficijent iskorišćenja pri pretvaranju struje u toplotu kopanjem je veoma mali, a stiče se utisak da rigovi dosta greju jer rade 24/7. Nemam tačne cifre, ali verujem da će toplotu koju daje rig potrošnje 1 kW lako dostići najmanja grejalica potrošnje manje od 200 W.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
December 11, 2018, 06:47:46 AM
Trenutno i sa smanjenim difficult-om je neisplatljivo rudarenje ako računamo potrošnju struje bez amortizacije hardware-a. Međutim onima koji imaju prostor koji treba da se greje (kancelarija, magacinski prostor, itd) a svakako greju sa strujom njima se isplati tako što deo toplote će dati rig, a dobijene coine kada se malo oporavi tržište prodaće za višu cenu nego sada.


Možda im se isplati grijati prostor preko zimskih mjeseci ako već imaju rig, sve ovisi koliko će u tih par mjeseci pasti vrijednost kartica, ali kupiti rig uz trenutno stanje tržišta se ne isplati.
member
Activity: 485
Merit: 12
$WPP $HyFi https://hyfi-corp.com/
December 10, 2018, 05:51:44 PM
Trenutno i sa smanjenim difficult-om je neisplatljivo rudarenje ako računamo potrošnju struje bez amortizacije hardware-a. Međutim onima koji imaju prostor koji treba da se greje (kancelarija, magacinski prostor, itd) a svakako greju sa strujom njima se isplati tako što deo toplote će dati rig, a dobijene coine kada se malo oporavi tržište prodaće za višu cenu nego sada.
full member
Activity: 588
Merit: 103
December 10, 2018, 05:02:43 PM
Slazem se. Da imam puno grafickih karti verovatno bih sve rasprodao, narocito pre smanjenja nagrade za kopanje ETH-a, koje je najavljeno za pocetak naredne godine. Jos kad sam kupovao ove moje dve graficke, planirao sam jednu dati bratu, a drugu zadrzati sebi za igranje, ako kopanje postane neisplativo. Mozda probam staviti u oglase po nekoj visokoj ceni, pa ako se neko zaleti... sto da ne prodam Smiley
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 10, 2018, 04:29:21 AM
Diff je vec dosta pao (skoro 25% u poslednje tri nedelje), ali i dalje nedovoljno da kompmenzuje pad cene. Grafik mozete videti ovde https://etherscan.io/chart/difficulty.
Ako ostane ova cena jos neko vreme sigurno ce diff jos dosta da padne, jer mnogi rudari jos uvek razmisljaju u fazonu "ma necu jos uvek da gasim rig, skocice cena ubrzo".

Ma jasno. Tako sam i ja razmišljao. Ali mislim da je važnije ovo što je RegulusHr napisao o padu cijene grafičkih kartica u idućim mjesecima. Recimo, trenutno za GTX1060 6GB možeš dobiti oko 1.200 kuna na Njuškalu. Jedna kartica po WhatToMine izrudari 0.0025 ETH dnevno. To znači da u godinu dana s njom izrudariš 0.9 ETH. Budući da se nedavno pojavila nova generacija nVidia kartica (RTX20XX), vjerujem da će se kroz nekoliko mjeseci naći na Njuškalu zbog čega će cijena GTX 1060 6GB još dodatno pasti. Za pretpostaviti je da će (pogotovo slabijim modelima poput GTX1060 6GB) cijena osjetno pasti i onda ćeš imati zaradu od 0.9 ETH i karticu koju si danas mogao prodati za 1.200 kuna, a za godinu dana ćeš ju moći prodati za 600-700 kuna.

Istina, može se dogoditi bull run pa će i izrudarena vrijednost u kunama narasti. Međutim, isto tako možeš za 1.200 kuna prodati karticu i kupiti 2 ETH pa ćeš u novom bull runu imati duplo više ETH.

Još jedna istina je da će difficulty vjerojatno pasti pa će se rudariti više. Ali morao bi pasti za preko 50% da bi izrudario ETH-a koliko danas možeš kupiti za vrijednost jedne GTX 1060 6GB kartice. A stvarno sumnjam da će pasti toliko upravo zbog ekipa koja razmišlja kako si napisao - "ma necu jos uvek da gasim rig, skocice cena ubrzo".
full member
Activity: 588
Merit: 103
December 08, 2018, 05:13:06 PM
Diff je vec dosta pao (skoro 25% u poslednje tri nedelje), ali i dalje nedovoljno da kompmenzuje pad cene. Grafik mozete videti ovde https://etherscan.io/chart/difficulty.
Ako ostane ova cena jos neko vreme sigurno ce diff jos dosta da padne, jer mnogi rudari jos uvek razmisljaju u fazonu "ma necu jos uvek da gasim rig, skocice cena ubrzo".
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 08, 2018, 04:19:25 PM
[...] Čovjek koji je kupio rig od mene kaže da ima 30-tak kartica i da sve vrti na poslu jer da to ne može, ne bi uopće rudario jer mu se ne isplati. Ovako na neki način kamuflira rigove i ima struju koju ne plaća nego samo ubire lovu.

Ustvari krade (od svog poslodavca)...  Huh

Naravno da krade od poslodavca (nebitno je li poslodavac država ili privatna firma u kojoj se ne kuže baš u informatiku). Jer da ima svoju firmu, opet bi on na kraju plaćao tu struju. Ovako ne može rudariti u minusu osim ako ga otkriju i popije otkaz. Onda će biti u debelom minusu Grin

Ja mislim da se taj tvoj muljator jako zeznuo. Iz rudariti će manje nego što će mu pasti vrijednost kartica unutar godinu dana (pogledajte moju analizu par postova više), ako ne dođe do oporavka tržišta, a za tu varijantu bi mu onda bilo bolje da ja te novce sad direktno uložio u kripto.
A na sve to riskira da popije otkaz.


Apsolutno se slažem s tobom. Da se ne slažem, ne bi prodao rig. To što on ne plaća struju samo znači da ima kakvu-takvu malenu zaradu ali baš to što kažeš - u godinu dana će vrijednost njegovih kartica pasti više nego što će zaraditi. Jedino ga može spasiti drastično smanjenje difficultya (past će sigurno, ali ne vjerujem da će pasti 10x da bi zarađivao 10x više) ili novi bull run. Nekako prije vjerujem u novi bull run ali pitanje hoće li on doći za mjesec, godinu ili pet godina.

U svakom slučaju, meni je drago da sam se riješio riga. Malo mi je krivo što nisam napravio kao Trofo da prodam rig u dijelovima ali nije mi se dalo zezati. Možda sam mogao dobiti 1000 kuna više da sam ga dao u dijelove. Ovako sam ostale dijelove dao praktički besplatno.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
December 08, 2018, 11:34:51 AM
[...] Čovjek koji je kupio rig od mene kaže da ima 30-tak kartica i da sve vrti na poslu jer da to ne može, ne bi uopće rudario jer mu se ne isplati. Ovako na neki način kamuflira rigove i ima struju koju ne plaća nego samo ubire lovu.

Ustvari krade (od svog poslodavca)...  Huh

Naravno da krade od poslodavca (nebitno je li poslodavac država ili privatna firma u kojoj se ne kuže baš u informatiku). Jer da ima svoju firmu, opet bi on na kraju plaćao tu struju. Ovako ne može rudariti u minusu osim ako ga otkriju i popije otkaz. Onda će biti u debelom minusu Grin

Ja mislim da se taj tvoj muljator jako zeznuo. Iz rudariti će manje nego što će mu pasti vrijednost kartica unutar godinu dana (pogledajte moju analizu par postova više), ako ne dođe do oporavka tržišta, a za tu varijantu bi mu onda bilo bolje da ja te novce sad direktno uložio u kripto.
A na sve to riskira da popije otkaz.
member
Activity: 99
Merit: 19
December 07, 2018, 05:25:07 PM
[...] Čovjek koji je kupio rig od mene kaže da ima 30-tak kartica i da sve vrti na poslu jer da to ne može, ne bi uopće rudario jer mu se ne isplati. Ovako na neki način kamuflira rigove i ima struju koju ne plaća nego samo ubire lovu.

Ustvari krade (od svog poslodavca)...  Huh

Naravno da krade od poslodavca (nebitno je li poslodavac država ili privatna firma u kojoj se ne kuže baš u informatiku). Jer da ima svoju firmu, opet bi on na kraju plaćao tu struju. Ovako ne može rudariti u minusu osim ako ga otkriju i popije otkaz. Onda će biti u debelom minusu Grin

Mora da se baš nimalo ne kuže u informatiku ako im nije sumnjivo 5-6 računara bez kućišta sa 30 grafičkih kartica Smiley


A čuj... Možda ih je čovjek zatvorio u neku kutiju koja zapravo niti ne izgleda kao računalo. Ljudi mogu stvarno biti kreativni kad treba nešto napraviti za osobnu korist. Zatvoriš rig u kutiju, osiguraš mu upuhivanje svježeg zraka i ispuhivanje vrućeg zraka, a ako te netko pita, kažeš da se radi o stroju za stabilizaciju napona u server sobi. Ili nešto slično... Sve ovisi s kakvim ljudima radiš Smiley Možda sam i ja mogao tako napraviti, ali ipak previše volim svoj posao da bi ga riskirao zbog relativno male zarade.

Eh, da mi najbolji šefek na planetu nije dao nedavno otkaz I otišao u bolje sutra slična spika bi mi prosla u kompi s njim ziher. Vec mi je sad u glavi mjesto gdje bi nam stroj za stabilizaciju napona stajao.  Grin  Nego, mislio sam da nece tako skoro doci taj cas, al eto ga pred vratima, tj gasim rig u nedjelju kad izmajnam min payout. Dalje nastavljam sa nekim simboličnim iznosom mjesečno s kojim ulazim ponovno u kripto tj 1/4 onog s cim sam ulazio 2016/2017. Iskreno,kako vrijeme prolazi nekako sam sve više skeptičan oko ovog marketa.
Dao bog da sam u krivu i da krene stampedo bikova uskoro.

member
Activity: 322
Merit: 36
December 07, 2018, 04:59:48 PM
A možda ih i ne krije nego ih predstavlja kao najnovije dostignuće u oblasti grejnih tela za poslovni prostor. Ko zna, možda su ga i nagradili u firmi za to Grin
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 07, 2018, 03:55:34 PM
[...] Čovjek koji je kupio rig od mene kaže da ima 30-tak kartica i da sve vrti na poslu jer da to ne može, ne bi uopće rudario jer mu se ne isplati. Ovako na neki način kamuflira rigove i ima struju koju ne plaća nego samo ubire lovu.

Ustvari krade (od svog poslodavca)...  Huh

Naravno da krade od poslodavca (nebitno je li poslodavac država ili privatna firma u kojoj se ne kuže baš u informatiku). Jer da ima svoju firmu, opet bi on na kraju plaćao tu struju. Ovako ne može rudariti u minusu osim ako ga otkriju i popije otkaz. Onda će biti u debelom minusu Grin

Mora da se baš nimalo ne kuže u informatiku ako im nije sumnjivo 5-6 računara bez kućišta sa 30 grafičkih kartica Smiley


A čuj... Možda ih je čovjek zatvorio u neku kutiju koja zapravo niti ne izgleda kao računalo. Ljudi mogu stvarno biti kreativni kad treba nešto napraviti za osobnu korist. Zatvoriš rig u kutiju, osiguraš mu upuhivanje svježeg zraka i ispuhivanje vrućeg zraka, a ako te netko pita, kažeš da se radi o stroju za stabilizaciju napona u server sobi. Ili nešto slično... Sve ovisi s kakvim ljudima radiš Smiley Možda sam i ja mogao tako napraviti, ali ipak previše volim svoj posao da bi ga riskirao zbog relativno male zarade.
member
Activity: 322
Merit: 36
December 07, 2018, 03:51:08 PM
[...] Čovjek koji je kupio rig od mene kaže da ima 30-tak kartica i da sve vrti na poslu jer da to ne može, ne bi uopće rudario jer mu se ne isplati. Ovako na neki način kamuflira rigove i ima struju koju ne plaća nego samo ubire lovu.

Ustvari krade (od svog poslodavca)...  Huh

Naravno da krade od poslodavca (nebitno je li poslodavac država ili privatna firma u kojoj se ne kuže baš u informatiku). Jer da ima svoju firmu, opet bi on na kraju plaćao tu struju. Ovako ne može rudariti u minusu osim ako ga otkriju i popije otkaz. Onda će biti u debelom minusu Grin
Mora da se baš nimalo ne kuže u informatiku ako im nije sumnjivo 5-6 računara bez kućišta sa 30 grafičkih kartica Smiley
Pages:
Jump to: