Pages:
Author

Topic: Sanal para VS reel para ~ bu işin sonu nereye gidiyor - page 6. (Read 3775 times)

sr. member
Activity: 448
Merit: 250
BTC ile maaş alıp bozdurana kadar 2 3 gün aç kalmak mümkün  Cheesy
bozdurma yok işte. maaşı BTC ile alıp BTC harcayacaksın. bozdurma çevirme işlerini bitpay gibi aracılar halledecek. isteyen istediği kuru çeker kendine ben ödememi BTC olarak yapıcam.

Hayaller Los Angeles gerçekler Esencilıs dedikleri bu olsa gerek. Dünyada böyle uygulamalar için umut var olsa da, ben ülkemiz için en az 10 yıl daha hayalden öteye gidemeyeceğini düşünüyorum =)
hero member
Activity: 882
Merit: 524
For Rent
bozdurma yok işte. maaşı BTC ile alıp BTC harcayacaksın. bozdurma çevirme işlerini bitpay gibi aracılar halledecek. isteyen istediği kuru çeker kendine ben ödememi BTC olarak yapıcam.
sr. member
hero member
For Rent
reel para gibi kullanılabileceğini düşünmüyorum ben. bakkaldan ekmek almak için BTC kullanmam.

Bakkaldan ekmek alırken kullanmıyor olabilirsiniz ama marketten ekmek alırken kredi/debit kart kullanıyorsunuz. Nakit para zaten tarih oldu. Bitcoin'e gelen yeniliklerle ileride alışveriş yaparken onay süresini beklemek zorunda kalmayacaksınız.
aynen bu konuda elbet bir çalışma vardır elbet bir beyin fırtınası yaşanıyordur. onaylama sorunu ortada olmadığını varsayarsak ben BTC ile maaş alıp olduğu gibi ufak ufak harcamaya razıyım. tıkır tıkır abi.
sr. member
Activity: 840
Merit: 300
duz hesap dusunursek, dijitallesme arttikca, dijital coinlere ihtiyac artacak, yani onleri acik artik kimse tutamaz.
legendary
Activity: 2548
Merit: 1519
reel para gibi kullanılabileceğini düşünmüyorum ben. bakkaldan ekmek almak için BTC kullanmam.

Bakkaldan ekmek alırken kullanmıyor olabilirsiniz ama marketten ekmek alırken kredi/debit kart kullanıyorsunuz. Nakit para zaten tarih oldu. Bitcoin'e gelen yeniliklerle ileride alışveriş yaparken onay süresini beklemek zorunda kalmayacaksınız.
hero member
For Rent
reel para gibi kullanılabileceğini düşünmüyorum ben. bakkaldan ekmek almak için BTC kullanmam. ama onay sistemi daha hızlı olan bir coin kabul görürse (belki vardır. varsa baştan söyleyeyim bilmiyorum redhack gelmeden) anca o zaman reelde sanal para kullanılabilinir. sanal para yerine elektronik para demek daha doğru olur aslında. çünkü BTC sanal değil ki. sanal var olmayandır. ama BTC fiziki olarak harddiskleri üzerindeki yuvalarda 1 ve 0 lardan oluşan karmaşık sayılardır. yani elektronik para demek çok daha doğru olacaktır. siz sanalı internet üzeri olarak düşünüyor olabilirsiniz ama sanalın kelime anlamı "gerçekte var olmayan, zihinde tasarlanmış olan" olarak geçmektedir.

bu yüzden anlık değiş tokuş yapılabilen bir araç olması lazım. BTC takıldı mı normal fee ödesek bile onaylanması bir günü bulabiliyorken gündelik hayatta kullanmak ne kadar gerçekçi bilemiyorum.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1358
Evet hhk1045 in yazdığı nispeten doğrudur.
Bitcoin i şirketlerin ve hatta devletlerin yavaşça kabul etmeye başladığı (ve bankaların da araştırdığı) düşünülürse bitip gitmeyeceğini düşünüyorum.
Hacmi büyür, küçülür ama internet sürdükçe btc de yaşar.
hero member
Activity: 644
Merit: 504
Bir gün çok bilen bir alime çok düşünen biri sormuş, altın artıyor düşüyor enflasyon artıyor azalıyor, hiç bir şey durduğu gibi durmuyor kim kazanıyor?
Alim durmuş ve delikanlıya bakmış; tabikide parayı basıp dağıtabilen demiş net bir şekilde.

O yüzden bugün doları yayabilen fed nasıl kazandıysa ürettiği sanal parayı yayabilen madenciler kazanacaktır. Alıcılar ise madenciye çalışır, aynı bugün tüm dünyanın fed'e çalıştığı gibi.
full member
Activity: 134
Merit: 100
Düşünsenize hocam reel para olmuyor tamamen dijital para kullanıyor. Çok saçma olurdu zaten Bitcoin'in değerini belirleyen dolar değil mi ? O yüzden karşılaştırmak saçma olurdu Bitcoin'in değer kazanması dolar sayesinde oluyor zaten. Dolar ne kadar yükselirse Bitcoin den o kadar kazanmıyormuyuz ?
legendary
Activity: 1860
Merit: 1015
-Herkes dijital para çıkartabilir.
Doğru.

-Karmaşa ve spekülasyon olmaz mı?
Olur. Olması kötü bir şey değil. Her yeni teknoloji zamanla yerine oturur veya piyasadan silinir gider. Zaman her şeyi gösterir.

-Zcash çıkıyor şişirip sonra patlatıyolar birileri batarken birileri zengin oluyor,bu durum hep böyle mi  gider??
İnsanlar akıllanıp aynı hatalara düşmeye devam ettikçe böyle gider. Litecoinden ağzı yanan Ethere para kaptırmaz, Ethere para kaptıran Zcashe girmez. Unutmayalım ki dünyanın 7 milyar nüfusu var ama bu paraları kullananların sayısı 70 bin bile değil.
sr. member
Activity: 1302
Merit: 264
Peki söyle bir durum var gördüğüm kadarıyla.
.herkes dijital para çıkartabili durumda böyle olunca karmaşa ve  spekulasyn olmaz mı?  Zcash çıkıyor  şişirip sonra patlatıyolar birileri batarken birileri zengin oluyor,bu durum hep böyle mi  gider??

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim bu arada
legendary
nereye gidecek bu işin sonu  yani bu takas araçları ya da dijital paranın?   
 bir gün bitecek mi yoksa bu şekilde çoğalarak büyüyecek mı , bu konuda bir öngörü var mı acaba? 

Dünyanın büyük bölümü artık nerdeyse hiç nakdi para kullanmıyor, tüm işlemler sanal ortamda gerçekleştiği için kaydi para döneminde yaşıyoruz. Paranın teknolojisiyle buluşmasından dolayı ileride nakdi para tamamen ortadan kalkacaktır. Daha şimdiden günlük birçok işlemimizi debit kartlar ve kredi kartları üzerinden yapıyoruz. Dolayısıyla dijital para bitmeyecek, aksine tüm sistemi kaplayacaktır.
sr. member
Cahilim bu konularda kusura bakmayın.
nereye gidecek bu işin sonu  yani bu takas araçları ya da dijital paranın?   
 bir gün bitecek mi yoksa bu şekilde çoğalarak büyüyecek mı , bu konuda bir öngörü var mı acaba? 
legendary
Takas aracıdır; evet. Para birimidir; hayır. Altında takas aracı olarak kullanılıyor ama bir para birimi değildir. Ve ya hisse senetleri gibi gibi.

Şayet olur da bitcoin bir kaç kişinin elinde toplanır ise, zaten değeri kalmaz. Çünkü olmazsa olmaz ekonomik bir aktör değildir bitcoin.

"Para, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanı. Para sözcüğü ile genellikle madenî para ve banknotlar kastedilmekle birlikte; ekonomide, vadesiz mevduatlar ve kredi kartları da parayı meydana getiren unsurlardan sayılır. Vadeli mevduat, devlet tahvili gibi değişim araçları ise para benzeri olarak değerlendirilir."

Wiki'deki tanımlamaya göre Bitcoin de paradır. Vadesiz mevduatlar ve kredi kartları kategorisine girebilir. Siz farklı sınıflandırmak isteyebilirsiniz ancak bu Bitcoin'in küresel çapta "asset" olarak değil "currency" olarak geçtiği gerçeğini değiştirmez.
sr. member
Bitcoin bir para birimi değildir. Bir teknolojidir öncelikle. Ekonomik değerinin olması da tamamen reel paraya bağlıdır. Reel para olmazsa bitcoinin de bir değeri olmaz günümüz şartlarında. Dolayısı ile reel para ile bitcoini karşılaştırmak, bu bağlamda gereksizdir.

Bitcoin dijital (teknolojik) bir para birimidir. Bitcoin bir takas aracıdır ve değerini kullanıcılar belirler. Kullanıcılar ne kadar artarsa, Bitcoin ne kadar homojen yayılırsa manipülasyonların önüne o kadar çok geçilir. Birkaç kişinin elinde tutup piyasayı yönlendirmesine izin vermeyecek olan yine kullanıcılardır.

Takas aracıdır; evet. Para birimidir; hayır. Altında takas aracı olarak kullanılıyor ama bir para birimi değildir. Ve ya hisse senetleri gibi gibi.

Şayet olur da bitcoin bir kaç kişinin elinde toplanır ise, zaten değeri kalmaz. Çünkü olmazsa olmaz ekonomik bir aktör değildir bitcoin.
legendary
Bitcoin bir para birimi değildir. Bir teknolojidir öncelikle. Ekonomik değerinin olması da tamamen reel paraya bağlıdır. Reel para olmazsa bitcoinin de bir değeri olmaz günümüz şartlarında. Dolayısı ile reel para ile bitcoini karşılaştırmak, bu bağlamda gereksizdir.

Bitcoin dijital (teknolojik) bir para birimidir. Bitcoin bir takas aracıdır ve değerini kullanıcılar belirler. Kullanıcılar ne kadar artarsa, Bitcoin ne kadar homojen yayılırsa manipülasyonların önüne o kadar çok geçilir. Birkaç kişinin elinde tutup piyasayı yönlendirmesine izin vermeyecek olan yine kullanıcılardır.
sr. member
sr. member
Evet arkadaşlar bu gün kafama takıldı bu soru  bu işin sonu nereye gidecek merak ettim,  

bakıyorum bilmediğim bir sürü alt coin çıkmış hepsi sanal para ve bir şekilde  kendi sanal borsasıni oluşturmuş  , yani forumun alt coin bölümüne bakıyorum  bildiğin şoka girdim, kendimi resmen ayrı bir dünyada buldum,  burada şunu çok çok iyi anladım. Yaşadığım dünya dışında ciddi anlamda alternatif bir dünya daha var adı da "  dijital dünya "  terimleri, ekonomisi, deyimleri, borsası, ile kendine has içine girmeyenin bilmediği apayrı bir dünya,  şimdi bu gerçekliği kabul edince altta yazdıklarım belki önemsiz kalacak, dışarıdaki dünyada ne olursa olsun elektrik ve internet var oldukça sanal dünya kendi kurallarını, parasını, kanunlarını vs.... koymaya  devam edecek ve durmadan gelişecek,  dünyada hiç para kalmasa bile  dijital para ile ekmek alma imkanımiz olabilecek belki...... yine de  aşağıdaki soruma cevap verirseniz sevinirim.  

1 bitcoin diyelim ki uzun vadede 50 bin dolar oldu bu durumda piyasada milyoner bir sürü  insan çıkmış olmaz mı?  Dünyadaki para  piyasasının durumu ne olur?  Ekonomik çöküş mu olur ?  21 milyon adet ile son bulacak ise  o zaman devamlı  değeri artmaz mı  bu paranın?   Sonsuza kadar değer mi kazanacak peki?  

Ya da reel paranın yerini mi alacak,   ? Eğer değer artışı uzun vadede böyle giderse böyle bir ihtimal görüyorum böyle olunca de dünyada ki tüm ekonomik dengeler alt üst olmaz mı?   Kafam karıştı ekonomiden iyi anlayan birinin cevap vereceğini düşünüyorum.

Pages:
Jump to: