Pages:
Author

Topic: Seçim-Gecim Güvenliği - page 2. (Read 303 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 27, 2024, 03:21:47 AM
Ortada kural kaidenin belirli-belirsizliği dışında daha vahim bir durum var. Seçim süreci tüm sınırları net şekilde çizilmiş, kimin hangi aşamada ne yapacağı belli bir süreç, yani herşey normal şekilde olması gerektiği gibi yapılınca ortada sorun olmaz, olmamalı. Benim aklımın almadığı yer burası tam olarak, ben neden gidip oyuma sahip çıkma telaşına gireyim, sandık kurullarında  seçim öncesi bir yemin var bildiğim kadarıyla, bu yemini edenlerden milletin hakkına hukukuna girenlerin hiç mi şerefi haysiyeti yok, bakın şu parti bu parti meselesi değil bu, zaten biri kazanacak ama haysiyetsizliği bu aşamaya kadar kim nasıl indirgedi asıl mevzu bu.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
March 27, 2024, 02:49:27 AM
Bu seçimde sorumluluğu olanlar sandık kurulu başkanları ve develtin atadığı memur üye.
Bu ikisini devlet atıyor. Sonrasını kurulun oluşması için 7 üye diyor kanun. Bu kalan 5 üyeyi partiler verecek.
Peki 5 üyeyi parti veriyor ise o zaman bu partilerin organizesi dahilinde olan bir işlem.
Devlet sorumluluğu bir kişiye veriyor. Partiler de kendi içlerinden birer kişi her sandığa atayarak bu sorumluluğa ortak ve sahip olmalı.
Şimdi o seçim bölgesinde aday göstermeyen parti sandığa karışamıyor.
Sonuçta iki ana parti ve bir kaç ufak parti bu işi omuzlayacak.
Ana parti içindeki sahtekarlar her seçimde olduğu gibi içi başka dışı başka davranıp sandıktaki halkın iradesini gasp etmeye çalışacaklar. Burada biraz da halk işin içine girmeli.
Mevcut yönetim hep kaos dan besleniyor yıllar bunu hep gösterdi.
Gerçekten sandıklara sonuçlara kızsakda sahip çıkmamız gerekiyor.
Mevcut yapı koruması gerekenlerin halleri ortada.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 27, 2024, 01:35:23 AM
Belediye seçimlerine murat kurum velilerini yolluyor sanırım Cheesy baktılar kendileri başaramıyor arkada kim varsa öne geliyor ülkenin cumhurbaşkanı bile oy toplamak için yollarda sınıf başkanlığı yarışımı lan bu ya bu kadar rezil bir görüntü olabilir mi?

Bu dini tam olan insanlar hile mi yapıyorlarda bu sandıklarda sıkıntı çıkıyor anlamış değilim bakıyorsun muhalefete sandıklar güvende yalanıyla bir önceki seçimde 100 binden fazla sandığın boş olduğu ortaya çıkmıştı.

Burası türkiye arkadaşlar.
sr. member
March 27, 2024, 01:12:31 AM
Her seçim aynı muhabbet hazineden bu kadar para alan muhalefet partileri güvenliği sağlayamıyorsa hala şu kadar sandıktan sonuç alamadık diyorsa şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri gerekiyor.Yerel seçime gelecek olursak metropolde düzgün hazırlıkla 1 oyun bile çalınabileceğine inanmıyorum seçim sistemi aslında düzgün organize olan bir siyasi partinin tek bir oyunun bile heba olmasının önüne geçecek şekilde güzel hazırlanmış.

Hocam seçim güvenliğini sağlamak muhalefet partilerinin mi görevi, yoksa bakanının bir parti adayı için sahaya inip oy istediği İçişleri Bakanlığının mı? Son iki üç seçimdir ortaya çıkan bir ifade var, " sandıklarımıza sahip çıkalım". lan hangi ara bu seviyeye geldi bu ülke, normal şartlarda oyunu verirsin, süre biter, görevliler sayarlar tutanağa bağlarlar sonucu ilgili yere verirler olay biter, neye niye sahip çıkıyoruz, ulan bu memleketi bu hale kim getirdiyse Allah belasını versin payı mayı yok, kimse kusura bakmasın.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
March 26, 2024, 11:55:49 PM
Her seçim aynı muhabbet hazineden bu kadar para alan muhalefet partileri güvenliği sağlayamıyorsa hala şu kadar sandıktan sonuç alamadık diyorsa şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri gerekiyor.Yerel seçime gelecek olursak metropolde düzgün hazırlıkla 1 oyun bile çalınabileceğine inanmıyorum seçim sistemi aslında düzgün organize olan bir siyasi partinin tek bir oyunun bile heba olmasının önüne geçecek şekilde güzel hazırlanmış.
hero member
Activity: 1316
March 26, 2024, 09:45:30 PM
Bu yaşıma kadar pek çok seçim ve seçim kampanyası gördüm. Bu kadar adaletsiz bukadar çirkin başka ir seçim çalışması görmedim. Nedir bu ya. Mahalle muhtarlığı için bile öillet vekilliği maka aracı ile gidilecek. Hani seçimlerde hakkaniyet vardı. Devlet kademesi bu kadar ayak altına alınmamıştı. Yarın kaybedenler bu makam karşısında kaybetmiş mi olacak. Yok arkadaş bu sistemin top yekün değişmesi lazım. Senin için yasak olan başkaları için değil. Bu başkaları da bu yasağa karar verenler. Adalete bak sen.

Geçmişte seçim kararı alındığında Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Anayasa'da yer alan madde nedeniyle ve seçim sürecindeki tarafsızlığı koruma adına görevlerinden çekilirdi. Nereden nereye gelmişiz. Şimdi ise bakanların çoğu bir partinin adayına destek için il il geziyorlar. Bu karardan vazgeçilmesi bile aslında seçim sürecindeki tarafsızlığı zedelemektedir. Seçimlerin adil olduğunu düşünmüyorum.
Milletin ana gündemi seçim değil geçimdir. İnsanlar bırakalım ay sonunu, haftasonunu getiremiyor artık. Ekonomik krizin çıkmaza girdiğini mahalledeki 10 yaşındaki çocuk bile biliyor. Buna rağmen hala ekonomi alanında kesin tavırlar gösterilmiyor. Yerel seçimlerin bir şeyleri değiştirmeyeceğini biliyoruz, ancak sanki genel seçim havası gibi bir hava var ortalıkta. Her seçim öncesi aynı teraneleri dinlemekten sıkıldım yahu. Bu gidişle seçim sonrasında da aynı hamam aynı tas devam edeceğiz.
sr. member
March 26, 2024, 12:23:38 PM
seçimin beni ilgilendiren kısmı geçen hafta polis tarafından aranıp "seçmen üye oldunuz." sözüydü. onu da dilekçe vererek, geçersiz aslında, başından atmış bulunmaktayım. yoksa ahmet kazanmış, mehmet kaybetmiş artık hiç umrumda değil. bu yüzden bakan çıkıp adayı savunuyor valla umrumda değil. olması gereken 1-2 seçim sonrası yöneticilerin hep değişmesi. takım tutar  gibi parti tutmak yerine bunu yapsak inanın halk olarak çok daha kazançlı olacağız ama pek sallanmıyor.

Zaten o takım tutar gibi parti tutmayı bir kenara bırakıp, ülke gerçekleri, daha basiti hane gerçekleri üzerinden hareket edilse ortada ne seçim problemi olacak, ne de arsız yönetici problemi. Doğal seleksiyon da yeterince çalışmıyor bu arada, yahu bunlarin icinde yaşlı başlı adamlar da var, eşyanın tabiatı gereği gitmesi gerekenler bile gitmiyor, hani bir laf vardır Allah sıralı ölüm versin diye, bunlar sürekli sıranın arkasına kaçıyor galiba.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
March 26, 2024, 11:24:03 AM
seçimin beni ilgilendiren kısmı geçen hafta polis tarafından aranıp "seçmen üye oldunuz." sözüydü. onu da dilekçe vererek, geçersiz aslında, başından atmış bulunmaktayım. yoksa ahmet kazanmış, mehmet kaybetmiş artık hiç umrumda değil. bu yüzden bakan çıkıp adayı savunuyor valla umrumda değil. olması gereken 1-2 seçim sonrası yöneticilerin hep değişmesi. takım tutar  gibi parti tutmak yerine bunu yapsak inanın halk olarak çok daha kazançlı olacağız ama pek sallanmıyor.
hero member
March 26, 2024, 09:44:29 AM
Hocam kurum kazanırsa Gazze kazanacakmis mesela, yahu ülkeyi CHP mi iyi parti mi zafer partisi mi yönetiyor, ki bunlar yonetse Gazze'ye daha fazla yardım ediyor olurduk büyük ihtimalle, devlet imkanlari ile bakanlar oluk oluk İstanbul'a ve diğer şehirlere gidiyor, şimdi bu masraflar akp ye ödenen seçim yardımı ile karşılanıyor yoksa devlet imkanlari ile mi? Veya muhalefet adaylarının kampanyalarına katılan milletvekilleri için de aynı şey geçerli, malum devlet eşek yüküyle para veriyor partilere.

Normalde partiler kendileri karşılıyor bu masrafları. Genel seçimlerde en çok millet vekkiliği alan parti pastadan hep aslan payını alıyor.
Sonrası bu aslan payı yetmeyince daha devlet kaynağı ne var ise onları da kullanıyorlar. Hani fırat nehri kıyısında kaybolan kuzu var dı ya. İşte o kuzu şimdi ızgara durumunda. O kuzuyu buldular sonunda. Bakın devletin malı nasıl deniz kuzuyu yemeyen muhalefet diyorlar. Grin
sr. member
March 25, 2024, 02:59:24 PM
Hocam kurum kazanırsa Gazze kazanacakmis mesela, yahu ülkeyi CHP mi iyi parti mi zafer partisi mi yönetiyor, ki bunlar yonetse Gazze'ye daha fazla yardım ediyor olurduk büyük ihtimalle, devlet imkanlari ile bakanlar oluk oluk İstanbul'a ve diğer şehirlere gidiyor, şimdi bu masraflar akp ye ödenen seçim yardımı ile karşılanıyor yoksa devlet imkanlari ile mi? Veya muhalefet adaylarının kampanyalarına katılan milletvekilleri için de aynı şey geçerli, malum devlet eşek yüküyle para veriyor partilere.
hero member
March 25, 2024, 02:38:52 PM
Bu yaşıma kadar pek çok seçim ve seçim kampanyası gördüm. Bu kadar adaletsiz bukadar çirkin başka ir seçim çalışması görmedim. Nedir bu ya. Mahalle muhtarlığı için bile öillet vekilliği maka aracı ile gidilecek. Hani seçimlerde hakkaniyet vardı. Devlet kademesi bu kadar ayak altına alınmamıştı. Yarın kaybedenler bu makam karşısında kaybetmiş mi olacak. Yok arkadaş bu sistemin top yekün değişmesi lazım. Senin için yasak olan başkaları için değil. Bu başkaları da bu yasağa karar verenler. Adalete bak sen.
sr. member
March 25, 2024, 02:03:34 PM
Seçim sürecinde son bir haftaya geldik artık, muhalefet kanadı kendi yağında kavruluyor, ittifakı partiler düzeyinden vatandaş düzeyine indirgeyerek yol almaya çalışıyor, iktidar ise topyekûn sahada, özellikle İstanbul'da seçim zaferi için tüm bakanları da sahaya sürdüler. Burada bir sürü bence abes mevzu var ama en önemlisi adalet ve İçişleri bakanliklarinin direkt seçime sürecine müdahil olmaları. Yahu o gün olacak olaylara direkt muhatap olacak insanların taraf olmaları adil mi? Aslında zaten kaç bakan varsa kendi sahislarinda bir ehemmiyetleri yok, yukarıdan direkt atanan veya görevden alınan isimler, kendi ikballerini böyle saçma sapan şeylere neden bağlarlar.
Geçim güvenliği tarafı daha çok ironi içeriyor konu başlığının, seçim öyle veya böyle geçecek, birbirleri kazanacak birileri kaybedecek, ama geçim olayı hep hayatımızda olacak, aslen buradaki güvenlik derecemiz ne olacak buraya bakmak lazım
Pages:
Jump to: