Pages:
Author

Topic: Seçim sonrası 1 Dolar Kaç TL alır. - page 2. (Read 452 times)

hero member
Activity: 756
Merit: 701
January 31, 2024, 09:40:26 AM
Dolar her gün düzenli olarak ufak ufak artıyor. Gidilmek istenen yer varana kadar bu böyle devam edecek. Eskiden tutmak için arka kapı satışları vardı şimdi de istenen yere gelebilmek için arka kapı satışları var. İlk durak 37 sonra 42 olacak diyorum.

Eskiden doları tutabilmek mümkündü ya da biz öyle zannediyorduk. Dolar yavaş yavaş artıyor ve buna dur diyemiyoruz. Zamanında 20 tl başlığı vardı o günlere çok uzaktık ama şimdi daha yükseklerini konuşuyoruz.

Ekonomi birçok şeyi fazlasıyla etkiliyor ve iyiye gitmesi gerek. İyiye gitmesi gerek diyoruz diye de kendiliğinden iyiye gidecek hali yok ona göre çalışmalar yapılmalı artık ne gerekiyorsa. Yine tahmin eklemek istemiyorum ama görüntü artacağı yönünde. Umarım doların ve gelen zamların artışını durdurabilir daha iyi günlere ulaşabiliriz.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 31, 2024, 09:05:19 AM
Ekonominin düzelmesi için ekonomistlerin görüşü devalüasyon yapılması ki böyle bir durum yaşanabilir gibi görünüyor bu nedenle bir gecede 60-70 lirayı görürseniz şaşırmayın derim. Devalüasyon olabilme ihtimaline karşı her zaman hazırlıklı olunmalı şimdiden yatırımınızı bu ölçüde yapmanız zararınızı en aza indirecektir. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir yatırımlarınız sizin sorumluluğunuzdadır.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 31, 2024, 07:55:23 AM
Dolar her gün düzenli olarak ufak ufak artıyor. Gidilmek istenen yer varana kadar bu böyle devam edecek. Eskiden tutmak için arka kapı satışları vardı şimdi de istenen yere gelebilmek için arka kapı satışları var. İlk durak 37 sonra 42 olacak diyorum.
member
Activity: 1011
Merit: 65
January 30, 2024, 02:21:15 PM
Doları şuan 30 lirada tutmanın ağır maliyetini seçim sonrasında yaşayacağız. Birde biriken enerji boşalınca yeniden enflasyonu tetikleyecek ve şuan ki enflasyonun kat kat daha fazlasını göreceğiz muhtemelen.

Ben 2023 sonunda doların 35-40 lira bandında olur diye dusunuyordum. Çünkü mantıklı değerler o seviyelerdi. eğer olsaydı hem asgari ücret hem emekli zammı ile denge kurulacak idi hemde bu kadar enerji birikmeyecekti. ancak 30 lirada kalması ise panik halinde dışarıdan ithal ne kadar ihtiyacım varsa karşılamak zorunda kaldım Ocak ayında.Muhtemelen aldığım herşey 1 sene sonra X2 falan yapmış olur.
30 lirada ki dolar kuru dev fırsat oldu benim için. Ytd.
member
January 11, 2024, 12:27:53 AM
İyi ihtimalle 45-50 TL  civarı asgari ücrette 400 dolarda tutunur.

Kötü ihtimal 60-100 TL arası asgari ucret 250 dolara düşer.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
January 10, 2024, 11:18:11 PM
Seçimlere 3 aydan az bir süre kaldı ve dolar şu anda 30 sınırında bulunuyor. Gün boyunca görünmez bir duvar varmış gibi davrandı ve 29.98'i geçemedi. Bakalım yarın da böyle mi davranacak yoksa 30'u kırdığı gibi havalanacak mı? Seçime şurada 80 gün kalmışken doları biraz daha tutabilirler belki ama ben biraz gevşetip 30'lu rakamlara halkı alıştıracaklarını düşünüyorum.
Halk zaten 30’lu rakamlara alıştı ki. Bugün USDT kurunda dolar 30 liradan fazla paraya işlem görüyor. Bir ara yine böyle ikili kur oluşmuştu. Devletin açıkladığı kura güven kalmamış, kripto parada ve kuyum sektöründe ikinci kur kullanılıyordu. Seçime yakın benzer senaryolar izleyebiliriz. Bir miktar nakiti olan dolara çevirebilir. Böyle olunca seçimden sonra bir yükseliş görürse oradaki fırsatla al sat kovalanabilir.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 10, 2024, 06:34:45 PM
Seçimlere 3 aydan az bir süre kaldı ve dolar şu anda 30 sınırında bulunuyor. Gün boyunca görünmez bir duvar varmış gibi davrandı ve 29.98'i geçemedi. Bakalım yarın da böyle mi davranacak yoksa 30'u kırdığı gibi havalanacak mı? Seçime şurada 80 gün kalmışken doları biraz daha tutabilirler belki ama ben biraz gevşetip 30'lu rakamlara halkı alıştıracaklarını düşünüyorum.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 29, 2023, 03:34:32 PM
Benim denk geldiğim kadarıyla çoğu akpli bile asgari ücreti 17000 lira beklemiyordu. İstanbul'da seçimi almak için her şeyi yapacakları, doları seçim için tuttukları ve sonrasında da çoğu kişinin beklediği gibi hatrı sayılır bir yükseliş malum. Kredi kartlarından taksidi bile kaldıracaklarını söylediler, seçim sonrası çok büyük bir kemer sıkma olacak gibi duruyor. O zamana kadar bu 17000 lira ve doları tutma ile kendi kitlelerini mutlu edecekler ama seçim sonrası dolar 40-50'yi görünce kitleleri her benzinliğe bim'e a101'e bile gittiğinde iyi sövecektir.
O kitle asla durumundan vazgeçmez bir kitle düşün sosyal yardım alıp harika yönetiliyoruz desin. neden sosyal yardıma muhtacız demiyorlarda. zaten istedikleri kitlede bu. Kafa pek çalışmayacak şükredecek.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 29, 2023, 03:19:56 PM
Benim denk geldiğim kadarıyla çoğu akpli bile asgari ücreti 17000 lira beklemiyordu. İstanbul'da seçimi almak için her şeyi yapacakları, doları seçim için tuttukları ve sonrasında da çoğu kişinin beklediği gibi hatrı sayılır bir yükseliş malum. Kredi kartlarından taksidi bile kaldıracaklarını söylediler, seçim sonrası çok büyük bir kemer sıkma olacak gibi duruyor. O zamana kadar bu 17000 lira ve doları tutma ile kendi kitlelerini mutlu edecekler ama seçim sonrası dolar 40-50'yi görünce kitleleri her benzinliğe bim'e a101'e bile gittiğinde iyi sövecektir.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 29, 2023, 02:02:50 PM
40 Nerenin Plakası   Kırşehir
41 Nerenin Plakası   Kocaeli
42 Nerenin Plakası   Konya
43 Nerenin Plakası   Kütahya
44 Nerenin Plakası   Malatya
45 Nerenin Plakası   Manisa
46 Nerenin Plakası   Kahramanmaraş
47 Nerenin Plakası   Mardin
48 Nerenin Plakası   Muğla
49 Nerenin Plakası   Muş
50 Nerenin Plakası   Nevşehir

Yok ya değişiklik olsun dedim. Hani askerde şafak kaç diyorlar ya. Bu gün işyerinde arkadaşlar parola plaka diyorlardı. Bende neyin parolası plaka dedim. Onşarda esprili olarak doların plakası dediler. Alın bende burada size yazıyorum. Seçimden sonra bende konyayı görürüz.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
December 29, 2023, 10:47:47 AM
Bence seçime kadar olacak ne olacaksa, sonrası ise koca bu senaryoda koca bir muamma. Bakın haftaya raflarda asgari ücretin etkilerini ufak ufak görmeye başlarız, cebine bir ay sonra girecek parayı bir ay önceden harcamaya başlayacak kitle yıllardır tepkisiz olduğu için artık 40 olmuş 45 olmuş emin olun yukarıdan kimsenin zkinde değil ...
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 29, 2023, 09:04:41 AM
asgari ücret ve memur maaşlarına karşılık olarak bakınca zaten kafadan doların değeri 40 lira civarı oluyor. çok fazla mantıklı bir veri değil ama genelde son dönemde bu sistem tutar oldu. önemli olan klasik olarak 1 doların kaç tl olacağı değil o 1 doların karşılığı olan tl ile neler alabileceğimiz. ha benim tahminim 50 liraya yaklaşacağı ama ülkemizin her zaman ters köşe yapma olasılığını unutmamak gerekiyor. bir de seçim sonrasında merkez bankasının ve maliyenin başındaki insanları değiştirip politika değişikliğine gidersek işte o zaman doları tutacak kimse kalmaz. hayaller 20 lira civarı, fiyata bak, gerçekler 40 lira...
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 28, 2023, 06:01:00 PM
Ülkede bilim adamı olmaya gerek yok çok basit konuları takip ettiginizde neler olacağını görmek çok zor değil. Hadi bakalım ben bu yaptığım sorudaki 40tl ve üstünü seçmiştim seçimden sonra iki aya kalmaz hocam.

Umarım düşer umarım paramız değer kazanır.

Bundan sonra paramızın değer kazanacağına pek inanmıyorum, benim gibi düşünüyor olmalılar ki onlar da artık inanmıyor ve para vererek bunu çözmeye çalışıyorlar, artık bir noktaya kadar para basacağız, en iyi senaryoda bir yerde stabile geçeceğiz, örneğin dolar 100 lira oldu, alım gücü ona göre pik yaptı, o noktada sabit durabilirse ne ala, artık dolar 10 liraya düşsün hayallerini unutalı çok oldu,
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 28, 2023, 05:48:36 PM
Ülkede bilim adamı olmaya gerek yok çok basit konuları takip ettiginizde neler olacağını görmek çok zor değil. Hadi bakalım ben bu yaptığım sorudaki 40tl ve üstünü seçmiştim seçimden sonra iki aya kalmaz hocam.

Umarım düşer umarım paramız değer kazanır.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
December 28, 2023, 05:38:23 PM
Seçim sonrası hemen ertesi gün mü ne kadar olacak yoksa 3-5 aylık dönem içinde mi? Seçime kadar doları tutmaya çalıştıklarını herkes biliyor gerçi buna rağmen yavaş yavaş kur yükselişini hızlandırdı. Kasada ne varsa kullanıp seçim ekonomisinde geleceğe daha büyük bir yük bırakacakları ortada. %50 asgari ücret zammıyla enflasyonun iyice tetikleneceği ve fiyatların ciddi şekilde artacağı kaçınılmaz gerçek. Böyle bir ortamda doların 42 TL olarak değerlendirilen genel geçer görüşe ulaşacağına eminim. Ama bu Haziran'da mı olur Kasım'da mı orasını bilemem.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
December 28, 2023, 05:11:03 PM
Seçim sonrası süreç oldukça zorlu geçecek gibi görünüyor. Yakın dönemde yeni bir seçimde olamayacağına göre iyi bir sıkılaşma politikası görebiliriz üzerinede ağır enflasyon yükü ve dövizinde tavan yapacağı muhtemel yani 40 lira üzerini çok rahat göreceğiz gibi duruyor. Her şey ateş pahası kredi kredi kartı faizleri dahada artacak diye düşünüyorum.
Şu aşamada kredi kartı faizlerini sabit tutuyorlar ama seçimden sonra ben boğaz sıkma politikasına geçeceğimizi düşünüyorum. Boğazımızı  sıkacak kadar sıkılaşmaya gidilebilir bu da alınan zamların bir işe yaramayacağının ispatı olacaktır. Devlet ocakta kendi çalışanına %50 zam vermeyi taahhüt ediyor, diğer değişle %50 doların üstüne koyun çünkü devlet giderlerini ortalama aynı olarak hesaplar. Buda yaklaşık 45 lira bandına atıyor bizi. 2024 bitmeden 45 lirayı görebiliriz.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
December 28, 2023, 03:44:31 PM
Seçim sonrası süreç oldukça zorlu geçecek gibi görünüyor. Yakın dönemde yeni bir seçimde olamayacağına göre iyi bir sıkılaşma politikası görebiliriz üzerinede ağır enflasyon yükü ve dövizinde tavan yapacağı muhtemel yani 40 lira üzerini çok rahat göreceğiz gibi duruyor. Her şey ateş pahası kredi kredi kartı faizleri dahada artacak diye düşünüyorum.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
December 28, 2023, 03:13:02 PM
Seçime kadar geçen süreç nasıl olacak çok merak ediyorum, evet ellerinden geldiğince tutuyorlar ama bu faizler ile nereye kadar tutabilirler ya da nerede patlar onu bilemiyorum.
Seçime kalmadan gelecek olan yeni yıl maaş zamları ile birlikte şubata kadar 40 liraya yaklaşacağını düşünüyorum. Seçim öncesi illa ekstra bir efor harcarlar, 45’ten 42’ye falan düşer. Seçim geçince nisan mayıs civarı da 47-48 liraları konuşuyor olacağımızı düşünüyorum
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
December 28, 2023, 02:07:48 PM
Asgari ücret açıklamasından sonra her şeye anında zam geldi bunların yansıması dolara göre olacak yakın zamanda asgari ücrete göre hesaplarsak ve asgari ücret düşmezse bile fiyatların artmasının mantıklı bir çıkarımı yok daha bugün çocuğa kıyafet aldık dün diyor asgari ücret açıklamasından sonra 240’dı 300 oldu yani dün açıklamadan önce 60 lira daha ucuzdu işte böyle fırsatçı bir milletiz enflasyonu biz de tetikliyoruz
member
December 28, 2023, 01:04:08 PM
40-50 arası bir yer.

Alacağım herşeyi almaya çalışıyorum. Öyle ki alıncak birşey kalmadı desem yeridir.

Evin tüm ihtiyaçlarını seçime kadar tamamlayacağım. Sonra kabuguma cekilecegim ve zamları izleyeceğim  Grin
Pages:
Jump to: