Pages:
Author

Topic: Seçim sonu borsada ne olacak? - page 2. (Read 272 times)

legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
April 22, 2023, 04:50:57 PM
Her şey bu kadar belirsizken seçim sonunda kim kazanırsa kazansın belirsizliklerin biteceğini sanmıyorum. Böyle bir ortamda borsaya girmek kumar oynamaktan farksızdır.
BIST30 içindeki sağlam şirketler belki en az zararla krizleri atlatır ama diğerlerinde durmak çok büyük risk. Yabancı çekildiğinden beri çok fazla Türk yatırımcı içeride, tahta yapıcılar bunun farkında olarak piyasayı yönlendiriyor.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
April 22, 2023, 04:37:45 PM
Ben borsada yükselişlerin dolar bazında özellikle bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Sonrasında Erdoğan da kazanıp başa geçse, Kılıçdaroğlu da kazanıp başa geçse sonucun çok değişmeyeceğini ve enflasyon ile mücadele amacıyla faizlerin yükseleceğini bekliyorum. Bu yükseliş Kılıçdaroğlu gelirse daha okkalı, Erdoğan kalırsa daha cılız olur. Bu belirsizlik ortamında borsaya girmeyi pek düşünmüyorum ama uzun vadede Ford Oto, Otokar, Koç, THY, Efes, Vestel i not ettim.

Güzel ve büyük şirketleri not etmişsiniz hocam, ben tercihim ağırlıklı olarak şu şekilde olurdu, savunma sanayi, yenilenebilir enerji ve teknoloji firmaları. Dünya bunun üzerine dönüyor genellikle artık.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
April 20, 2023, 04:06:02 AM
Bu soru tahmin etmesi en zor sorulardan, yanıtlanması en zor sorulardan bir tanesi.Bana göre seçim sonunda başka bir ihtimal olur, başkasına göre başka ihtimal.Eğer KK seçilir ve vaat ettiği gibi yurtdışından paraları ülkeye getirirse biraz olsun rahatlama yaşanabilir.İş bilen bir ekonomi bakanıyla birlikte komple bir yenilemeye giderse ekonomide, belki doların düştüğünü bile görebiliriz kim bilir?Bu durumda eğer bu senaryo olursa borsaya da yabancı sermayesi girer.Giren bu sermaye borsayı artırır, borsadaki hisseler de nemalanır.Tabi borsamızın bile bir bölümü Katarlılarda olduğu için yüzde 100 bize yarar diyemiyoruz.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
April 20, 2023, 03:58:28 AM
Ben borsada yükselişlerin dolar bazında özellikle bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Sonrasında Erdoğan da kazanıp başa geçse, Kılıçdaroğlu da kazanıp başa geçse sonucun çok değişmeyeceğini ve enflasyon ile mücadele amacıyla faizlerin yükseleceğini bekliyorum. Bu yükseliş Kılıçdaroğlu gelirse daha okkalı, Erdoğan kalırsa daha cılız olur. Bu belirsizlik ortamında borsaya girmeyi pek düşünmüyorum ama uzun vadede Ford Oto, Otokar, Koç, THY, Efes, Vestel i not ettim.

Mantıklı şirketleri not etmişsiniz hocam. Bana kalırsa sağlam bir kaç hisse düşüş yaşandıktan sonra alınabilir. Bu alınma seviyesiyle uzun vadede eğer dediğiniz gibi dolar da yükselmeye devam ederse hisse senetlerinin de bir yerde dolar endeksli olduğu için artacağını düşünüyorum. Yine de sadece borsada durmamak ve kripto paralarda da yatırım yapmak gerekir bence.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
April 20, 2023, 03:18:49 AM
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
April 18, 2023, 05:12:20 PM
Seçim sonuçları dövizi etkileyeceğinden dolayı döviz ne yönlü giderse borsa da o yönlü gidecektir diye düşünüyorum ben.
Döviz düşüşünde hisselerde düşüş olabilir, çünkü mali tablolar genel anlam itibariyle döviz endeksli olduğu için düşüş yaşayacaktır TL bazlı.
Döviz artışı olursa da doğru orantılı olarak hisselerde artış bekliyorum, böyle bir çıkarım yaptım ben kendimce Smiley
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
April 18, 2023, 04:22:53 PM
Kimse borsada neler olup biteceğini bilemez. Bir anda malı yığabilirler de bir anda yukarı taşıyabilirler de. Borsa istanbul da bir kaç zenginin eline baktığı için bunların hangi yönde düşündüğünü bilemediğimiz için bunu da bilmek aslında bir kumar ve risk almak demektir. Yine de seçime kadar eldeki malı boşaltma imkanı olduğu gibi seçim gününden bir sonraki gün piyasayı uçurma ihtimalleri de olabilir. Bu riski almak isteyenler tabiki bu konuda özgür. Ben olsam bu riski almak istemezdim. Eninde sonunda artacağı varsa hissenin zaten seçimden sonra illaki yavaş da olsa değerlenecektir.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
April 18, 2023, 11:57:37 AM
Seçim sonrasında ne olacağı hangi partinin kazanacağı borsanın hangisine nasıl tepki vereceği falan bunların hepsi bilmece. Muhalefet partisi kazanır,  borsa düzelir tl normal seviyelerde devam eder diye bir kaide yok nasıl yöneteceklerine bağlı büyük bir enkaz alıyorlar. Bu kadar belirsizlikler arasında istanbul borsasından uzak durmak bana daha doğru geliyor.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
April 18, 2023, 11:48:47 AM
kendimize göre mantıklı konuşuyoruz ama ne olacağını bilmek imkansız. seçimi hükümet kazanıp borsaya deli gibi para pompalarsa fiyatların nasıl yükseleceğini tahmin edebiliriz. sırf "aha değişiklik olmadı ama bakın piyasalar bizi seviyor." demek için yapılabilir. ülkenin geleceği şu an için belirsizlik üzerine kurulu. kim kazanırsa kazansın durum böyle hem de sadece borsa ile sınırlı değil.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
April 18, 2023, 08:55:24 AM
Daha önce başka bir konuda da yazmıştım, bu seçimde hem cumhurbaşkanı hem de meclisin oluşumu şekillenecek, şayet cumhurbaşkanlığını muhalefet kazanır ama meclis çoğunluğu iktidarda kalırsa veya tam tersi bir durumda da, ortaya çıkabilecek kaos ortamı ile ilgili sanırım hepimizin fikri vardır. Ve bu kaos ortamının piyasalara olumlu yansıması da neredeyse imkansız gibi görünüyor. Güçlü ve tek yetkili bir cumhurbaşkanlığı sistemine karşı daha az güçlü bir meclisi bir süredir görüyoruz ama etkisini biraz da olsa kaybetmiş bir cumhurbaşkanlığı gücüne karşı güçlü bir meclis nasıl olur hiç deneyimlemedik ayrıca.

Hocam dedikleriniz olası bir durum ama bizim halkımız cumhurbaşkanlığında kime oy atıyorsa milletvekili için de aynısına atıp geçiyor. Ben seçimde eskiden görev aldım sayım sonuçlarında birbirine yakın çıkıyor.
Belediye başkanlığı seçimlerinde öyle oluyordu. Çünkü bu seçim ilklere gebe.
Zaten dediğiniz gibi bir şey çıkarsa borsa epey aşağıya gelir. Mavcut hükümet devam ederse de ben borsanın çok iyi gideceğini zannetmiyorum ya bakalım ne olacak.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 18, 2023, 08:45:16 AM
Daha önce başka bir konuda da yazmıştım, bu seçimde hem cumhurbaşkanı hem de meclisin oluşumu şekillenecek, şayet cumhurbaşkanlığını muhalefet kazanır ama meclis çoğunluğu iktidarda kalırsa veya tam tersi bir durumda da, ortaya çıkabilecek kaos ortamı ile ilgili sanırım hepimizin fikri vardır. Ve bu kaos ortamının piyasalara olumlu yansıması da neredeyse imkansız gibi görünüyor. Güçlü ve tek yetkili bir cumhurbaşkanlığı sistemine karşı daha az güçlü bir meclisi bir süredir görüyoruz ama etkisini biraz da olsa kaybetmiş bir cumhurbaşkanlığı gücüne karşı güçlü bir meclis nasıl olur hiç deneyimlemedik ayrıca.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
April 18, 2023, 06:27:59 AM
Sadece borsayı değil ki, Türkiye’de her kesimde karşılığı belli olmayan bir seçim olarak görülüyor. Borsada da iki türlü de değişik senaryolar izlenebilir. Şu anda yatırım yapılmalı veya yapılmamalı konusunda fikir vermek doğru olmaz ancak İMKB için birden fazla senaryo varlığı ve senaryolardan bazılarının çok kötü olabileceği fikrini unutmamak, ona göre yatırım yapmak hayati öneme sahiptir. Para kazanmanın çok zor olduğu şu dönemde seçim sonunu tahmin etmek daha zor.
member
Activity: 144
Merit: 35
April 18, 2023, 05:01:13 AM
Merhaba arkadaşlar, borsada seçim döneminin sonuna kadar herkes durağan dönemde olacağının farkında olmalıdır. Seçim döneminden sonra A adayının veya B adayının ekonomi politikalatirının nasıl bir etki yapacağının öngörülmezliği borsayı şimdilik kararsız kılmıştır. Aynı zamanda seçim döneminde verilen vaatlerin gerçekleşmesi durumunda bunun ekonomiye ve piyasalara etkileri nasıl olacak belli değil. Bütün bu nedenlerden dolayı ise borsa kararsız durumdadır. Yatırımcıların çoğu ise seçim sonunu beklemekte ve gidişata göre yatırım yapma eğilimindedir. Yalnız küçük yatırımcıların bu dönemlerde panik yapmadan ciddi düşüş yaşayan hisseleri daha da düşer diye ellerinden çıkarmamalarını tavsiye ediyorum. AKSEN gibi hisselerin 50 TL iken 30'un bile altına düşmesi aslında alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü böyle büyük hisseler yani xu30 da bulunan hisselerin ciddi düşüşü genellikle yatırım fırsatı olarak görülmelidir. (Yatırım tavsiye değildir)

Tahminlerime göre seçim sonu borsada ciddi yükselişler olmasa da yükselişler olacaktır. Ancak bunun devamını ekonomi politikaları ve güven ortamı bilir.
Pages:
Jump to: