Pages:
Author

Topic: Seçim vaatleri - page 4. (Read 673 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 24, 2024, 07:00:36 AM
Kendi gözlemlerimi aktarayım.

Her zaman seçim maratonu başladığında yavaş başlayıp son haftalara doğru bomba haberler ile gündeme gelmek iyi bir taktik olmuştur. Psikolojide "Sonralık Etkisi" denir, hem öğrenme psikolojisinde hem de sosyal algıda kullanılan bir tekniktir. Başlangıçta yaptığınız daha etkisiz, kötü ya da unutulmasını istediğiniz şeyler varsa sonuçlar açıklanmadan ya da hedefinize ulaşmadan hemen önce çok iyi bir şey ile insanların karşısına çıkarsanız başlangıçtaki yaptığınız eksikler unutulur ve görmezden gelinir.

Fakat şu ana kadar sosyal medyada yapılan kampanyalara bakınca bazı belediyelerin işe çok erken soyunduğunu görüyorum. Yıllardır metro projesi olup bir adım ilerleyemeyen hükümetin kalesi dediğimiz şehirler bile tarihin en büyük yatırım projeleri adı altında kısa videolar hazırlayıp internete sürmeye başladılar.

Henüz seçim için çok vakit var, bu kadar erken yapılacak çalışmaların zamanı bana yersiz geliyor. Ya birkaç sene içerisine bölüp gerçekten çalıştığınızı halka inandırmalıydınız ya da seçime daha yakın zamanda bu projeleri öne sürüp "biz yıllardır çalışıyoruz ama eksik kalan noktalarımız vardı bakın bunları da yapacağız" diyerek gerçek bir seçim vaadi ile karşımıza çıkmalıydınız.

Şu ana kadar kayda değer bir vaat göremedim. Her zaman ne yapılıyorsa aynı şey yapılıyor, İmamoğlu bir şeyler yapmaya çalışıyor ama krediyi kullanmasına izin verilmiyor, Murat Kurum "Yaparsa Murat Kurum yapar" gibi bir algı yaratmaya çalışıp İmamoğlu'nun yaptığı ve söylediği şeyleri kopyalamaya çalışıyor.

Diğer yandan birçok ilçe belediye başkan adayını belirleyememiş, hatta bazı şehirlerde büyükşehir adayını bile açıklayamamış bölünüp giden bir CHP var. Aday olmadan ne kadar vaat verebilecek nasıl bir seçim çalışmasına girebilecek bu insanlar belli değil.

Bence şimdiye kadarki en tatsız ve en izlemesi keyifsiz yerel seçim olacak. İstanbul savaşından başka ilgi çekici bir şey göremeyebiliriz Smiley

Stratejik olarak, CHP ile İYİ Partinin ayrı ayrı adaylar ile seçime girecek olması, daha doğrusu İYİ Parti cephesinin şu ana kadarki söylem ve eylemlerinin bu yönde olması birçok ilde dengeleri değiştirebileceği gibi, Meral Hanımı koltuğundan da edebilir. An itibariyle birçok il ve ilçe teşkilatında bu ayrılıktan kaynaklı hareketlenmeler var. CHP cephesinde ise Özgür Bey maalesef kötü başladı, ben başkanlığının çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Bu seçim sizin de değiniz gibi aslen İstanbul' u kimin kazanacağı seçimi gibi duruyor, Ankara ve diğer büyük şehirler için sonuç her iki taraf için de bence ikinci planda önemli.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 24, 2024, 04:46:13 AM
Kendi gözlemlerimi aktarayım.

Her zaman seçim maratonu başladığında yavaş başlayıp son haftalara doğru bomba haberler ile gündeme gelmek iyi bir taktik olmuştur. Psikolojide "Sonralık Etkisi" denir, hem öğrenme psikolojisinde hem de sosyal algıda kullanılan bir tekniktir. Başlangıçta yaptığınız daha etkisiz, kötü ya da unutulmasını istediğiniz şeyler varsa sonuçlar açıklanmadan ya da hedefinize ulaşmadan hemen önce çok iyi bir şey ile insanların karşısına çıkarsanız başlangıçtaki yaptığınız eksikler unutulur ve görmezden gelinir.

Fakat şu ana kadar sosyal medyada yapılan kampanyalara bakınca bazı belediyelerin işe çok erken soyunduğunu görüyorum. Yıllardır metro projesi olup bir adım ilerleyemeyen hükümetin kalesi dediğimiz şehirler bile tarihin en büyük yatırım projeleri adı altında kısa videolar hazırlayıp internete sürmeye başladılar.

Henüz seçim için çok vakit var, bu kadar erken yapılacak çalışmaların zamanı bana yersiz geliyor. Ya birkaç sene içerisine bölüp gerçekten çalıştığınızı halka inandırmalıydınız ya da seçime daha yakın zamanda bu projeleri öne sürüp "biz yıllardır çalışıyoruz ama eksik kalan noktalarımız vardı bakın bunları da yapacağız" diyerek gerçek bir seçim vaadi ile karşımıza çıkmalıydınız.

Şu ana kadar kayda değer bir vaat göremedim. Her zaman ne yapılıyorsa aynı şey yapılıyor, İmamoğlu bir şeyler yapmaya çalışıyor ama krediyi kullanmasına izin verilmiyor, Murat Kurum "Yaparsa Murat Kurum yapar" gibi bir algı yaratmaya çalışıp İmamoğlu'nun yaptığı ve söylediği şeyleri kopyalamaya çalışıyor.

Diğer yandan birçok ilçe belediye başkan adayını belirleyememiş, hatta bazı şehirlerde büyükşehir adayını bile açıklayamamış bölünüp giden bir CHP var. Aday olmadan ne kadar vaat verebilecek nasıl bir seçim çalışmasına girebilecek bu insanlar belli değil.

Bence şimdiye kadarki en tatsız ve en izlemesi keyifsiz yerel seçim olacak. İstanbul savaşından başka ilgi çekici bir şey göremeyebiliriz Smiley
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 24, 2024, 01:24:51 AM
Valla ben Murat Kurum' un istanbul için vaatlerini gayet samimi ve içten buluyorum. Adam yıllarca bakanlığını yaparken fırsat bulup da yapamadığı şeyleri, belediye başkanı olunca da nasıl yapamayabilirimi gösterecek millete işte ne var bunda allasen, valla duygusu bana geçti, ha süresi yetmedi, çok çok  bir dahakine de Esenler belediye başkanı olur bir de öyle dener şansını Grin

@ zekibey hocam ne güzel yazmış, şeffaflık bence de vaat olamaz, işin normal seyrinin bir gereğidir.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
January 24, 2024, 12:48:55 AM
Seçimlerde aklı başında bir vaat duyan varmı? Ciddiyim bak şimdi iktidar vaat veriyor ya gulesim geliyor. Birde eskiden her yeri suslerlerdi ne oldu da bu seçimde herhangi bir süsleme yok?
Benim için en büyük vaat şeffaflık ve hesap verilebilirlik olurdu. Onun haricinde hiçbir vaat beni ikna edemez hoş vaat verseler ne olacak vaatler gerçekleşmezse mahkemeye başvurup sonuç mu alacağız. Kimi kime şikayet ediyoruz değil mi.
Şimdi deseler şeffaf olacağız hesap verilir olacağız inanacak mısın? Unutma ki bazı şeyler köprüyü geçene kadar oluyor. Kesinlikle şeffaf olma şansı yok, şeffaf ve hesap verilebilir aslında olması gereken bir durum bir vaat olmamalı. Şu jelibon rezervlerini ne zaman çıkartacağız hem dolarda yüksek iyi para eder.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
January 23, 2024, 05:44:17 PM
Muhtemelen 6 Şubat depremin yıl dönümünden sonraya bırakmış olabilirler süsleme işlerini. Süslemelerin şubat ortasından sonraya bırakılması 45 günlük süreç için yeterli sürenin sağlanması olacak. Yani 45 gün süslü kalsa yeter zaten bayram havası eşliğinde bir seçim olmuyor, aksine kan gövdeyi götürüyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 23, 2024, 03:43:19 PM
Seçimlerde aklı başında bir vaat duyan varmı? Ciddiyim bak şimdi iktidar vaat veriyor ya gulesim geliyor. Birde eskiden her yeri suslerlerdi ne oldu da bu seçimde herhangi bir süsleme yok?
Benim için en büyük vaat şeffaflık ve hesap verilebilirlik olurdu. Onun haricinde hiçbir vaat beni ikna edemez hoş vaat verseler ne olacak vaatler gerçekleşmezse mahkemeye başvurup sonuç mu alacağız. Kimi kime şikayet ediyoruz değil mi.

Para yok edebiyatı yapanı şamarlarim bir dünya para aldılar.
Pages:
Jump to: