Pages:
Author

Topic: SegWit'in Faydaları - page 2. (Read 8881 times)

hero member
Activity: 981
Merit: 500
DIV - Your "Virtual Life" Secured and Decentralize
June 20, 2017, 02:36:07 AM
Bu iki yöntemden hangisi gerçekleşecek şu anda bilemiyoruz.

Benim görüşüme göre hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin kısa süreli bir kaos' a sebep olacaktır. Bu kısa süreli kaos bize volatilite ne demek anlatacak. Bilmeyenler de bu terimle tanışacak. Önemli olan bu güncellemelerden biri geldiğinde oluşacak dalgalardan faydalanmak ve pastadan pay almak değil midir ? Zaten bunların amacı da "faydalı olalım" kılıfı altında aslında dalgalar yaratıp tokat atmak değil midir ? Hangi emtianın yaratıcısı dipten toparlama yapıp, akabinde güzel iki üç açıklama yapmıyor ki ? Bunlar hep oyun.
hero member
Activity: 1655
Merit: 600
June 19, 2017, 04:05:33 AM
Çok faydalı bir makale olmuş elinize sağlık ayrıca http://segwit.co/ adresi de oldukça hoşmuş ara ara gidip bakarım artık bu arada litecoin için site Segwit tamamlandı diyor ben kaçırdım sanırım şu anda Litecoin Segwite geçmiş durumda mı?

Litecoin şu anda Segwit'e tamamen geçmiş durumda.

Bu arada segwit.co'yu artık takip etmeye gerek yok. segwit.co üzerinden Segwit'in Bip 141 softfork güncellemesini takip edebiliyorsunuz. %95 çoğunluğa ulaşmak imkansız olduğu için, Bip 141'in gerçekleşmesi mümkün değil.

Şu anda takip edilmesi gerekenler Segwit2X hardfork ve 1 ağustosta olması planlanan Bip 148 (UASF). Bunları da aşağıdaki web sitesinden takip edebilirsiniz:

https://coin.dance/blocks

Bip = Bitcoin Improvement Plan
Sizce 1-2 ay içinde bitcoini ne bekliyor ? Ayrılmamı yoksa Segwit mi ?

Öncelikle Segwit geçse dahi ayrılma olabilir.

Eğer Segwit2X projesi 21 temmuz'a yetiştirilirse, 1 ağustos öncesi Segwit'e kilitlenme gerçekleşecek. 1 ağustosta kullanıcılar Bip 148 (UASF) sinyali gönderseler dahi, Segwit2X Bip 148 ile uyumlu olacağından herhangi bir bölünme yaşanmayacak.

Eğer Segwit2X 1 ağustos'a kadar tamamlanmazsa, kullanıcılar 1 ağustos'ta Bip 148 sinyali gönderdiklerinde Bitmain UAHF planını devreye sokacak ve ikiye bölünme gerçekleşecek, ya da Bitmain dahil tüm madenciler Bip 148'e uyacaklar ve bölünme yaşanmayacak.

Olayın özeti kısaca bu aslında. Segwit2X projesinde henüz bir gecikme gözükmüyor. Umarım zamanında bitirirler.
sr. member
Activity: 672
Merit: 277
CAT.EX Exchange
June 18, 2017, 07:44:54 PM
Çok faydalı bir makale olmuş elinize sağlık ayrıca http://segwit.co/ adresi de oldukça hoşmuş ara ara gidip bakarım artık bu arada litecoin için site Segwit tamamlandı diyor ben kaçırdım sanırım şu anda Litecoin Segwite geçmiş durumda mı?

Bu arada segwit.co'yu artık takip etmeye gerek yok. segwit.co üzerinden Segwit'in Bip 141 softfork güncellemesini takip edebiliyorsunuz. %95 çoğunluğa ulaşmak imkansız olduğu için, Bip 141'in gerçekleşmesi mümkün değil.

Şu anda takip edilmesi gerekenler Segwit2X hardfork ve 1 ağustosta olması planlanan Bip 148 (UASF). Bunları da aşağıdaki web sitesinden takip edebilirsiniz:

Sizce 1-2 ay içinde bitcoini ne bekliyor ? Ayrılmamı yoksa Segwit mi ?
hero member
June 18, 2017, 05:28:49 PM

full member
Activity: 602
Merit: 122
June 17, 2017, 03:36:08 PM
newbie
Activity: 31
Merit: 0
June 17, 2017, 02:36:22 PM
Segwit teknolojisinin uygulandığı her coin de değer artışı olur. Segwit teknolojisini kullanan coinlerle işlem yapmak daha hızlıdır.
full member
Activity: 350
Merit: 171
June 08, 2017, 09:55:54 AM
Paylaşım için teşekkürler. Takip edilmesi gereken bir konu
newbie
Activity: 31
June 07, 2017, 07:11:29 PM
Segwit teknolojisini daha bir çok coine entegre ederler, yani bir çok coin kendini geliştirme yönünde adımlar atıyor borsada birbiriyle yarışan kendini geliştirmekte sınır tanımayan bir çok coin var. segwit ise bu gelişimlerden bir tanesi ayrıca segwit teknolojisine gecen coinlerde fiyat artışı oldukça güzel oluyor.
hero member
Activity: 1319
Merit: 593
In #Bitcoin me trust
June 03, 2017, 04:56:31 AM
Bölünme olmadan, işlem ücretlerinin düşüp hızının arttırılabileceği bir çözüm önerileri yok mu?

Vardı. Soft fork ya da segregated witness (segwit) olarak bilinen teknik değişikliğin amacı da oydu zaten. Bir çatallanma olacak, geriye dönük kayıtlar için çatallanmanın gerçekleştiği blok milat kabul edilecek, yeni zinciri takip edebilmek için uygulamaları güncellemek yeterli olacaktı. Böyle olsaydı, Bitcoin blokzinciri, blok boyutu 2MB olarak güncellenerek yoluna devam edecek dolayısıyla daha çok işlem daha kısa sürede onaylanabilecekti. Ancak malesef kabul görmedi...

Yeni planda arkadaşın da bahsettiği gibi 2 senerya var. Her ikisinde de Bitcoin blokzincirinin ikiye bölünmesi söz konusu...
hero member
In #Bitcoin me trust
June 03, 2017, 04:50:09 AM
Fiyatın dalgalanacağı kesin. Büyük düşüşler görmek olası... Üstelik borsaların tamamı desteklemeden yeni Bitcoin'in (adı her ne olacaksa) değerli olması da pek mümkün değil. Bitcoin Unlimited'ın şu an 2 borsada yer alması ( https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin-unlimited/#markets ) ve 2 borsa arasında 3 kata yakın fark olması olayın vehametini bir göstergesi...
sr. member
Activity: 406
Merit: 259
June 03, 2017, 04:46:59 AM
UASF, bir anlamda madenciyle kullanıcıyı karşı karşıya getirmek demek. Yani siz yapmıyorsanız biz yaparız demek. Bu durum Bitcoin ekosistemi için pek hayırlı sonuçlar doğuracak gibi görünmüyor. Eğer böyle bir bölünme gerçekleşirse tıpkı ETH ve ETC'de olduğu gibi ciddi fiyat farkları oluşacaktır.

İlk planlanan Segwit, bölünme gerçekleşmeden sadece blok limitini artıracak ve deprem etkisi yaratmadan yoluna devam edecekti fakat olmadı. Adı Segwit2X olsa da bu geçiş de bir hardfork yani bölünmeye neden olacağı için Segwit2X de ortalığı karıştıracak gibi görünüyor...

Bölünme olmadan, işlem ücretlerinin düşüp hızının arttırılabileceği bir çözüm önerileri yok mu? Senin de söylediğin gibi sadece blok limitini arttırarak ve deprem etkisi yaratmadan yoluna devam etmeleri çok daha mantıklı. milyar dolarlık şirketlerin yöneticilerinin çok büyük riskler alacağını düşünmüyorum. BTC nin üzerinde bir hakimiyet savaşı var gibi. Şuan sadece spekülasyonla fiyat pompalanıyor. 1 ağustostan sonrasını heyecanla bekliyorum.

Konuyu başlatan arkadaşa da teşekkürler, kaynak sıkıntısı çektiğimiz şu günlerde bu paylaşım nimet gibi. Böyle teknik konularda Türkçe paylaşımların artmasını umuyorum.
newbie
Activity: 2
June 03, 2017, 04:12:54 AM
Bu olay çok pohpohlanıyor, SegWit'ten sonra piyasaya ne olacak kimse bir şey bilmiyor.
hero member
In #Bitcoin me trust
June 03, 2017, 02:45:19 AM
UASF, bir anlamda madenciyle kullanıcıyı karşı karşıya getirmek demek. Yani siz yapmıyorsanız biz yaparız demek. Bu durum Bitcoin ekosistemi için pek hayırlı sonuçlar doğuracak gibi görünmüyor. Eğer böyle bir bölünme gerçekleşirse tıpkı ETH ve ETC'de olduğu gibi ciddi fiyat farkları oluşacaktır.

İlk planlanan Segwit, bölünme gerçekleşmeden sadece blok limitini artıracak ve deprem etkisi yaratmadan yoluna devam edecekti fakat olmadı. Adı Segwit2X olsa da bu geçiş de bir hardfork yani bölünmeye neden olacağı için Segwit2X de ortalığı karıştıracak gibi görünüyor...
hero member
June 03, 2017, 12:10:24 AM
Segwit'in normal bir soft-fork ile geçemeyeceği anlaşıldı. Şu anda iki tane ihtimal üzerinde duruluyor:

1) Segwit2X =  2MB HardFork + Segwit

Madenci şirketlerin çoğunluğu (yaklaşık %85 hash gücü) geçenlerde bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmaya göre block size'ı 2MB'a çıkaracak bir HF gerçekleşecek, ve bunun yanında Segwit'e geçilecek.

Bitcoin'in 2800'leri görmesi bu anlaşma yüzünden oldu, ama sonrasında Bitcoin Core grubu anlaşmaya sıcak bakmadıklarını açıklayınca Bitcoin fiyatı 1800'lere kadar geriledi.  

Bu bir Hard Fork olacağı için bitcoinin ikiye bölünme riski var. Ama bence bu riski almaya değer.

Segwit2X ile ilgili detaylar:

https://segwit2x.github.io/

Hedeflenen Tarih: 21/07/2017

2) UASF (User Activated Soft Fork)

UASF, kullanıcıların bitcoin kullanan şirketleri, borsaları, nodları ve bir miktar hash gücünü ikna ederek Bitcoin'e zorunlu olarak Segwit'in getirilmesini amaçlayan bir yöntem. Ağustos 1'de BIP 148 sinyali gönderilerek bunun yapılması hedefleniyor. UASF olması durumunda bitcoinin ikiye bölünmesi kesin. Çünkü madenci şirketlerin çoğunluğu UASF'e karşı çıkıyorlar.

UASF (BIP 148) ile ilgili detaylar:

http://www.uasf.co/

Hedeflenen Tarih: 01/08/2017

Bu iki yöntemden hangisi gerçekleşecek şu anda bilemiyoruz. Ben şahsen Segwit2x'i destekliyorum, çünkü Segwit ölçeklenebilirlik sorununu şu an için çözse bile uzun vadeli olarak yeterli olmayabilir. Segwit'in yanında block size 2MB'a arttırılırsa bu politik tartışmalar uzun yıllar boyunca gündeme gelmez.

Bu uygulamalar sonucunda eğer btc bölünürse Bitcoin Classic gibi bir şey ortaya çıkabilir.  Bölünme olmaması ihtimalide var, ama bölünürse ortaya çıkacak iki coin şu anki bitcoinden daha değerli olabilir. Diğer taraftan bu geçiş sırasında problemler yaşanırsa bitcoin fiyatında ciddi bir düşüşte meydana gelebilir.
hero member
In #Bitcoin me trust
June 02, 2017, 10:57:58 AM
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Sizce bu geçiş ne zaman olur, geçmesi durumunda fiyatlara alt coinlere ne gibi etkisi olur? Bilgili bir arkadaş beni de bilgilendirirse çok memnun olurum

Segwit ile ilgili güncel verileri segwit.co adresinden takip edebilirsiniz. Ancak Segwit'in gerçekleşmesi için %95 destek bulması gerekiyor.
sr. member
Activity: 406
Merit: 259
May 28, 2017, 02:46:40 PM
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Sizce bu geçiş ne zaman olur, geçmesi durumunda fiyatlara alt coinlere ne gibi etkisi olur? Bilgili bir arkadaş beni de bilgilendirirse çok memnun olurum
hero member
Activity: 658
Merit: 500
May 27, 2017, 10:34:24 AM
paylaşı için teşekkürler güzelmiş . ltc denebilirse iyi olur buda fiyatttındaki hareket gürüp posizyon alınmasınıda sağlaya bilir.
full member
Activity: 448
Merit: 100
May 27, 2017, 09:42:02 AM
güzel paylaşım elinize sağlık.
member
Activity: 69
Merit: 10
May 08, 2017, 04:52:51 AM
segwit dgb ne zaman gelir bilgili arkadaslardan yardim alalim
hero member
Activity: 784
Merit: 502
May 06, 2017, 06:27:26 PM
segwit onaylandıktan sonra Bitcoin Classic gibi bi coin mi meydana gelecek. Ethereumdaki gibi etc doğuşu senaryosu mu işlenecek kısaca özetler misiniz.
Pages:
Jump to: