Pages:
Author

Topic: Sigaraya 5 Lira Zam (1 Kasim2023) su anlık yalan/gerçek oldu - page 2. (Read 162 times)

full member
Activity: 406
Merit: 188
Ya ben de şu "İyi olmuş 1000 lira olsun!" gibi söylemlerde bulunanları anlamıyorum. Niye böyle bir şey olsun ki? İçmek isteyen içer istemeyen içmez yani bu özgürlüğe sahipsin. İçen ve bırakmak isteyip bunu yapmada sıkıntı çeken insanlar her geçen gün daha fazla para harcayacaklar. Bu da bir alım gücü parametresi sonuçta. Aldığın şey ister sigara olsun ister başka bir şey. İçkiden vs özellikle fazladan vergi alma yönünde bir politika sürdürülüyor bu yüzden bu konu hakkında yapacak bir şey ne yazık ki yok.

O şekilde iyi olmuş diyenler tehlikeli kafalar. Ne de olsa ben kullanmıyorum diye diye kendilerini kandırmaya devam ediyorlar. Bir de şu var neden başka birinin sevdiği ve kullandığı bir şey için zam geldiğinde ben iyi olmuş diyeyim ki. Nasıl bir düşünce yapısı bu. Tamam zararlı ama içen adam da biliyor senin engin bilgilerine ihtiyacı yok ki o adamın.

Marketçi esnaf komşu arkadaşım var sigaraya zam geldiğinde instagramında müzikle beraber paylaşıyor, hep de aynı müziği koyuyor son zamanlarda sıklıkla dinleyecek gibiyiz Smiley
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
Bugün sigara gruplarından birine 5 lira zam geldiyse yarın diğer iki gruba gelir. Haftasonuna da alkol zammını yapıştırırlar, zaten herkes haftasonu içiyor diye düşünüp o zamana yetiştirirler. Geçen zamlarda da benzer şekilde yapmışlardı.
Şu saatte sigara almaya çıksanız satan bulamazsınız, herkes tezgahını boşaltmıştır. Yarın da en fazla ikişer paket satarlar. Satan için değişen bir şey yok adam kar etmeye devam ediyor ama halkın cebi her geçen gün daha da deliniyor
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
takvim gazetesi sigara zammı ile ilgili haber yapmış: https://www.takvim.com.tr/ekonomi/2023/11/01/son-dakika-yeni-guncel-zamli-sigara-fiyat-listesi-sigaraya-5-tl-zam-mi-geldi-2023-kasim-en-ucuz-en-pahali-sigara-ne-kadar-kac-tl-oldu/5

içeriğe bakınca "bekleniyor." yazıyor hatta haber linki de "zam mı geldi" şeklinde. belki zam gelmemiştir, umarım yalan haberdir de zamsız içelim. sene başında da 10 lira yazmış vicdansızlar bir de.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Yine garanti gelirlere oynuyorlar. Yakın zamanda belki ilave vergiler bile çıkartılabilir yada vergi oranlarında artışada gidebilirler. Sigara içenler zam yapıldı diye sigarayı bırakacak değiller bazen içmesinler diye zam yapıyoruz atıfında bulunuyorlar komik oluyor. Sahi 1 hafta yada 1 ay kimse sigara almamış olsa nasıl bir gelişme yaşardık acaba.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Ya ben de şu "İyi olmuş 1000 lira olsun!" gibi söylemlerde bulunanları anlamıyorum. Niye böyle bir şey olsun ki? İçmek isteyen içer istemeyen içmez yani bu özgürlüğe sahipsin. İçen ve bırakmak isteyip bunu yapmada sıkıntı çeken insanlar her geçen gün daha fazla para harcayacaklar. Bu da bir alım gücü parametresi sonuçta. Aldığın şey ister sigara olsun ister başka bir şey. İçkiden vs özellikle fazladan vergi alma yönünde bir politika sürdürülüyor bu yüzden bu konu hakkında yapacak bir şey ne yazık ki yok.

O beyin kapasitesine sahip olanlar, sadece sigaraya zam yapılıyor sanıyorlar. Oysa ki iğneden ipliğe her şeye zam yapılıyor, bir de yetkililer bıraksın diye içki sigara ve şans oyunları zamları yapılıyor diyen kitle var, diğerleriyle aşağı yukarı aynı IQ seviyesi sahibi bunlara diyorum ki, bir hafta sigara içki icilmesin şans oyunu oynatılmasın bakın neler oluyor😅
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
bilgiler bu yönde dostlar. aranızda sigara içen birileri varsa ohhh diyorum ona. lan daha yeni night blue paşaya 52 lira vermeye alışmıştım hangi ara 5 lira daha sapladınız? içtiğimiz sigaraların tütünleri berbat bu yüzden fiyatlar bu kadar düşük. eskiden rusya'da türkiye'den gelecek sigaralar için insanlar sıraya girerdi, şimdi rusya'dan gelen kişilerden ben sigara istiyorum. gerçekten sigara fiyatları diğer ürünlere gelen zamlara göre çok düşük kaldı ama ebesinin de bir yerine doğru gidiyor.
son dönemde sigara+puff sistemine geçtiğim için fiyat ortalaması almam gerekecek:))

tam kaynak değil ama: https://www.paraanaliz.com/2023/ekonomi/sigaraya-5-lira-zam-alkol-zammi-da-yolda-g-65653/

not: umarım gerçekleşmez.
not1: ben içmiyorum, 50000 lira olsun diyecek kişilere akıl sağlığı diliyorum.
Pages:
Jump to: