Pages:
Author

Topic: Sivrisinek Sorunsalı - page 2. (Read 591 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 06, 2021, 05:45:38 AM
Bu sene karadenizde tehlikeli cins bir sivrisinek görülüyormuş. Dikkatli olalim arkadaslar.

Asya Kaplan Sivrisineği

Türün dişileri viral hastalıkları insanlara taşıyor

Larvaların araba lastikleri ve su saklama kapları gibi yapay kaplarda üreme yeteneği kazanması ile Asya Kaplan Sivrisineği'nin banliyö ve kentsel ortamlara adapte olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kovancı, "Bu türün dişileri insanlardan kan emme yoluyla Dang ateşi virüsü, Batı Nil Virüsü, sarı humma virüsü, Zika virüsü ve Chikungunya virüsü gibi viral hastalıkları insanlara bulaştırmalarının yanında Dirofilaria immitis gibi bazı filarya türündeki nematod parazitlerin insanlara bulaşmasından da sorumludur" dedi.

Karadeniz için Asya Kaplan Sivrisineği uyarısı

Kaynak : https://www.trthaber.com/haber/saglik/karadenizde-yeni-tehlike-asya-kaplan-sivrisinegi-597397.html/amp

Benimde geçen demek istediğim buydu geçenlerde denize girdiğim noktada akşam olmak üzereyken fark ettim siyah küçük ve beyaz benekleri vardı bu türü ilk defa görmüştüm mümkün olduğunca dikkat etmiştim. Yakından görünce tehlikeli gibi gözüküyordu.
full member
Activity: 322
Merit: 101
August 05, 2021, 08:48:18 PM
Eskiden sinek arabalari gaz sikardi. Kesin cozum yapmasa bilem rahatlatirdi. Haberlere gore İstanbulda kocaman sivriler cikmis. Ankara gene biraz rahat.

İyikine belediye CHPnin yoksam simdi konuda komik şakalar yerine siyasal islamcilar, sorsan musluman diyenler yazardi. İstanbul secimlerini kazanmaya yardim eden HDPye tesekkurler. Bugunku soylenmecelerden bizi kurtardi.

Sivrisinek sorunsali bana gore boyle. Sivrisineklerin isirmasi degil. Gerci insan bi seyi savunacak olduktan sonra gazlar insana zarar veriyomus der yine savunur.

Yemin ediyorum ülkemde yaşayan bazı insanların kafası tertemiz  yapma yav denizlerdede aslan balığı ve balon balığı oda muhalefetin yüzünden değilmi?

Denizlerde balon aslan baligi varsa cevre bakanligi habitati dengelemekle mukellef olur. Onlari avliyan zararsiz turleri arastirmak zorunda olur. Avlayan balikcilara kuyruk basina tesvik verir. Dengeleme yapar.

Belediye de aksamlari uyardigi saatlerde sokaga ilac sikar. Batakliga otekin hayvanlara zarar vermeyen ilac atar.

Sen daha onceden isime gelene konusurum isime gelene konusmam dediginden boyle konusman normal.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
August 04, 2021, 02:48:36 PM
Eskiden sinek arabalari gaz sikardi. Kesin cozum yapmasa bilem rahatlatirdi. Haberlere gore İstanbulda kocaman sivriler cikmis. Ankara gene biraz rahat.

İyikine belediye CHPnin yoksam simdi konuda komik şakalar yerine siyasal islamcilar, sorsan musluman diyenler yazardi. İstanbul secimlerini kazanmaya yardim eden HDPye tesekkurler. Bugunku soylenmecelerden bizi kurtardi.

Sivrisinek sorunsali bana gore boyle. Sivrisineklerin isirmasi degil. Gerci insan bi seyi savunacak olduktan sonra gazlar insana zarar veriyomus der yine savunur.

Yemin ediyorum ülkemde yaşayan bazı insanların kafası tertemiz  yapma yav denizlerdede aslan balığı ve balon balığı oda muhalefetin yüzünden değilmi?
full member
Activity: 546
Merit: 154
August 04, 2021, 01:55:57 PM
Bu sene karadenizde tehlikeli cins bir sivrisinek görülüyormuş. Dikkatli olalim arkadaslar.

Asya Kaplan Sivrisineği

Türün dişileri viral hastalıkları insanlara taşıyor

Larvaların araba lastikleri ve su saklama kapları gibi yapay kaplarda üreme yeteneği kazanması ile Asya Kaplan Sivrisineği'nin banliyö ve kentsel ortamlara adapte olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kovancı, "Bu türün dişileri insanlardan kan emme yoluyla Dang ateşi virüsü, Batı Nil Virüsü, sarı humma virüsü, Zika virüsü ve Chikungunya virüsü gibi viral hastalıkları insanlara bulaştırmalarının yanında Dirofilaria immitis gibi bazı filarya türündeki nematod parazitlerin insanlara bulaşmasından da sorumludur" dedi.

Karadeniz için Asya Kaplan Sivrisineği uyarısı

Kaynak : https://www.trthaber.com/haber/saglik/karadenizde-yeni-tehlike-asya-kaplan-sivrisinegi-597397.html/amp
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
August 04, 2021, 12:43:43 PM
Bazıları et kopartıcı cinsten emiyor arkadaş neymiş bunlar ya.

Ulan yumru gibi birşey oluştu kolumda bunlar çok garip emiyor ha öyle böyle değil kaşımaya başladıkça da duramıyorsunuz kaşımaya devamke Cheesy
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
August 04, 2021, 12:04:34 PM
Sivrisinek  yada bilumum uçan haşere için mor ışık onları kendine çeken onları cezbeden bir nesne. Bunları da evlerde kullanabilirsiniz. Birde yatağınıza kuracağınız cibinlik size fayda sağlar.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
August 04, 2021, 08:46:38 AM
Acaba bu bali tuzağını bir de kan kokusuyla desteklersek nasıl olur? küçük bir et parçası koyulursa sivri sinekler ona doğru yönelir mi yoksa sadece canlı dokudan kan almaya mı programlılar? bu sıralar her yerimizi ısıra ısıra mahvettiler her yerime kolonya döküp kaşıyorum da.
full member
Activity: 322
Merit: 101
August 03, 2021, 11:09:24 AM

sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
August 03, 2021, 10:51:23 AM
Sivrisinekler öyle yaratıklar ki, yaz mevsimini tam olarak sevmeme nedenlerimden birisi de onlar. Yazın havalar güzel iyi hoş diyoruz ama bir yandan bu sivrisineklerin de mevsimi başlamış oluyor. Hele ki evinizde sinekliğiniz bulunmuyorsa vay halinize! Vücudunuzun üzerinde bir harita çıkarırlar herhalde. Sonra da kaşın dur öyle. Kaşınmayı bir süreliğine engellemek de mümkün tabi. Isırık tazeyken üzerine kolonya dökünce hem çok şişmesini engelliyor ısırılan yerin hem de kaşınmasını.

Ben bi de merak ediyorum bu asalak hayvanların ekosisteme bir faydası var mı diye.  Grin  Çoğu hayvanın var ama sivrisineklerin pek olduğunu sanmıyorum. Hatta zararları var. Bunların hastalık taşıyanları da var çünkü (Örn. Anofel adı verilen sivrisinekler).
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 03, 2021, 03:48:57 AM
Sivri sineğin çok sevdiği bir vucudum var şortla akşam sahilde yürüme şansım yok ayaklarımı delik deşik ediyorlar kimyasalları vucuduma sıkmayı seven birisi de değilim çok arada derede kalıyorum şerefsizler ne kadarca  can yakıyorlar.

Bazı kişilere çok uğrarken bazılarına nedense hiç uğramıyorlar hocam bu şerefsizler de ten seçiyor herhalde ya da kan grubu bilemiyorum Grin benim yazın ağzıma sıçıyorlar benim hanımı ısırmıyorlar aq bıktım bu ipnelerden mavi ışık aldım çare değil o sinkov alıyoruz mecbur

Ya benim ikiz kuzenler var. Adamlar bire bir tıpkının aynısı. Üçümüz bir odada uyuyoruz. O ikizlerden birini alıyorlar kevgire çevirip bırakıyorlar. Biz ikimizde en fazla 1-2 delik var.
Hadi beni ısırsalar anlarım. Onların ikisini ısırsalar onu da anlarım. Onlardan birini ısırmamaları ilginç  Grin

Biz bunu kevgire çevirmiştik deyip bırakıyorlar bilmiyorlar ki bunlar ikiz anlaşılan Cheesy Peki dönüşümlü olarak mı kevgire çeviriliyorlar yoksa direk hep aynı kişiye mi saldırıyor bu sivrisikikler bunu merak ettim şimdi.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
August 03, 2021, 03:45:11 AM
En son gittiğim piknikte yere uzanmıştım. Topraga gelen yanım da bir şey yok diğer tarafımda yaklaşık 50 ısırık vardı. Ateşim çıktı. Eve dönerken ateşim fırladı. Çok fazla ısırmışlar dı beni. Kan gurubum B Rh+. Hesap öder gibiyim ben. Ben var iken sivrisinekler hep bende başka kimseye gitmezler. Açık büfe.
hero member
August 02, 2021, 02:06:14 PM
Desenize kanın bile değerli olanını seçiyorlar ağızlarının tadını biliyorlar. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte 1-2 gündür çok fazla görmeye başladım sabah biraz yağmur yağdı sonra güneş sıcak oldu acaba etkilemişmidir önceden akşamları 1-2 tane nallardım gece rahat uyurdum.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
August 02, 2021, 01:56:34 PM
Sivri sineğin çok sevdiği bir vucudum var şortla akşam sahilde yürüme şansım yok ayaklarımı delik deşik ediyorlar kimyasalları vucuduma sıkmayı seven birisi de değilim çok arada derede kalıyorum şerefsizler ne kadarca  can yakıyorlar.

Bazı kişilere çok uğrarken bazılarına nedense hiç uğramıyorlar hocam bu şerefsizler de ten seçiyor herhalde ya da kan grubu bilemiyorum Grin benim yazın ağzıma sıçıyorlar benim hanımı ısırmıyorlar aq bıktım bu ipnelerden mavi ışık aldım çare değil o sinkov alıyoruz mecbur

Ya benim ikiz kuzenler var. Adamlar bire bir tıpkının aynısı. Üçümüz bir odada uyuyoruz. O ikizlerden birini alıyorlar kevgire çevirip bırakıyorlar. Biz ikimizde en fazla 1-2 delik var.
Hadi beni ısırsalar anlarım. Onların ikisini ısırsalar onu da anlarım. Onlardan birini ısırmamaları ilginç  Grin

Neye göre seçiyorlar acaba bunların da bir ağız tadı var herhalde hocam ya bizde de durum bu vallaha beni mahvediyorlar kızımı da ısırıyorlar hanıma dokunmuyorlar hatta ben hanıma takılıyorum senin kanını beğenmiyorlar diye Grin keşke bizimkini de beğenmese şerefsizler mahvettiler bizi

Hocam Japonya'da yapılmış bir araştırma var sivrisineklerin neye göre bazı insanları daha çok bazılarını daha az ısırdığı ile ilgili. Linkini şöyle bırakayım:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49576814

Japonya'da yapılan araştırma verilerine göre, "0" kan grubuna sahip olan insanların "A" kan grubuna sahip olanlara kıyasla iki kat daha fazla ısırıldığı saptanmış. "B" kan grubuna sahip olanlar ise bu iki grubun tam ortasında bulunuyor. Ayrıca vücut ısısı daha fazla olanların ısırılma olasılığının daha yüksek olduğu belirtilmiş.

Kan grubu ile ilgili araştırma doğru olabilir gerçekten. Çünkü beni yiyip bitiriyor fırsat bulduklarında bu alçak yaratıklar.  Grin
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
August 02, 2021, 12:04:44 PM
Hatta arkadaşım bayram'da istanbula gitmişti onu da ısırmış ve 1 hafta falan sürmüş şişliğin inmesi. Benim tam diz kapağından yedi diye düşünüyorum acayip bir şişkinlik var. Hatta sordum ya bu başka birşey olmasın falan yok dedi benimde bayağı şişti ve geçmedi falan dedi.

Pazar günü şişlik neredeyse indi. Hayatımda bir sinek ısırığından sonra bu kadar büyük şekilde şişmesini görmemiştim. Aynı sorunu İstanbul'da baya bir yaşayan varmış yeni bir sinek türümü ne diyorlar. Hatta haberlere de çıkmış. Her neyse bununla geçmiş olsun diyorum kendime Smiley
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
August 02, 2021, 10:41:36 AM

Neye göre seçiyorlar acaba bunların da bir ağız tadı var herhalde hocam ya bizde de durum bu vallaha beni mahvediyorlar kızımı da ısırıyorlar hanıma dokunmuyorlar hatta ben hanıma takılıyorum senin kanını beğenmiyorlar diye Grin keşke bizimkini de beğenmese şerefsizler mahvettiler bizi
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
August 02, 2021, 10:38:34 AM

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
August 02, 2021, 10:19:29 AM

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
August 02, 2021, 08:57:46 AM
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
August 02, 2021, 08:44:21 AM
Bulunduğumuz bölgelerde belediye işini güzel yapıyor az miktarda kara sinek var ama halen buralarda sivrisinek görmedim. Şanslıyım yani.

Sinek işinde bir de bu konu var.
Belediye aracı bulunduğum bölgede haftada 2 kez ilaçlama yapıyor ama arabanın arkasından sinek saldırısı altında kalabiliyoruz. Nasıl oluyorsa bu...
hero member
August 02, 2021, 08:11:41 AM
Dikkat ettiniz mi? bilmiyorum ben bu aralar farklı tip sivrisinek görmeye başladım normalinden  boyut olarak daha küçük renk olarak füme - siyah arası ve üzerinde benekleri var daha çok deniz kenarında yerleşim yerlerinde denk geldim daha önce bu özellikte bir sivrisinek görmemiştim.

Birazda onların gözünden bakalım izleyeniniz vardır belki Smiley

Çok Filim Hareketler Bunlar | Sivrisinekler
https://www.youtube.com/watch?v=2IiUnlPBetY
Pages:
Jump to: