Pages:
Author

Topic: Siyasi Partilerin 2024 Mart Seçimleri Nedeniyle Alacağı Hazine Yardımı - page 2. (Read 292 times)

hero member
Activity: 1862
Merit: 524
Kafamızı şişirsinler vatandaşa oy versinler diye baskı yapmaları için ödenek veriliyor. Partiler zaten yeterince para kazanıyor ve devlet hibeleri esirgemiyor. Yazık günah şu paralara vatandaş üç kuruş zam istediğinde de para yok diyorlar. Bu paraların kesinlikle denetlemesi gerekiyor. Bu paralar seçimlerde harcayarak bitmez ya.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Bu kadar büyük paraların denetimi de zor olur. Eğer gerçekten Sayıştay bunu denetliyorsa Allah oradaki görevlilerin yardımcısı olsun. 2024 Mart seçimine az bir süre var. 3 ay ocaktan saysak, 2 ay da ocağa kadar var desek 5 ay kaldı. Yerel seçimlerde adaylar çok kritik olacak. Bu hazine yardımlarıyla daha reklamlı bir dönem bizi bekliyor olabilir.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
Siyasi partilere yapılacak yardımları geçmişte çok eleştirenler olmuştu. Bu partilere yardım yapılması yerine öğrencilere burs olarak dağıtılsın diyenden tutun, vatandaşa dağıtılsın diyenlere kadar onlarca farklı yorumlar var ancak bir ülkede demokrasinin bel kemiği olan siyasi partilere ticari girişime bulunma yasağı olduğu için siyasi partilerin ana gelir kaynaklarını bağışlar oluşturuyor. Bu da çok fazla olmadığı ve devletin bu partileri oyları oranında desteklemesi gerektiği için sürekli böyle mali yardımlar siyasi partilere yapılıyor, takibini de Sayıştay yapıyor. Harcamaların usulsüz olması parti kapatmaya kadar gidiyor.

Gelin birlikte geçmişte alınan siyasi partilerin yardımlarına bakalım. Bir önceki seçim dönemi yeterli olacaktır.

2017 yılı : Tüm partilere 234.7 milyon lira
2018 yılı : Tüm partilere 273.8 milyon lira

Tüm partilerden kastım, yardım almayı hak eden tüm partilerdir.

Bu yıl ve geçen yıl ise şöyle :

Görsellere bakarsak bile ekonominin geldiği yeri daha iyi görürüz.

1- https://www.memurlar.net/album/13849/iste-2018-yilinda-partilerin-hazineden-alacaklari-para-yardimi.html
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Siyasi partilerin aldıkları paralar inanılmaz, çok yüksek paralardan bahsediliyor ama bu konuda yapacak bir şey yok çünkü kanunda belirtilmiş bunlar, ayrıca bir de bildiğim kadarıyla belirli bir üst limit var bağış yoluyla paralarda o limitleri de geçemiyorlar,

Hocam yardım illa ki yapılacaksa bile, en çok ne zaman giderleri oluyor, seçim zamanı, abidik gubidik mevzulara değil de belgelendirilmiş ve daha sonra da Sayıştay denetimine tabi şekilde yardım yapılsın, bir ay boyunca parti arabaları bangır bangır kafa utulesin sokaklarda diye para almasınlar, ya da tamamen görüntü kirliliği olan sokak süslemeleri bu parayla yapılmasın, hak huku diyorsak ben mesela HDP nin benim vergimle seçim propagandası yapmasını hazmedemiyorum en basiti.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Siyasi partilerin aldıkları paralar inanılmaz, çok yüksek paralardan bahsediliyor ama bu konuda yapacak bir şey yok çünkü kanunda belirtilmiş bunlar, ayrıca bir de bildiğim kadarıyla belirli bir üst limit var bağış yoluyla paralarda o limitleri de geçemiyorlar,
sr. member
Bu harcamalar herhalde reklam geliri falan için veriliyor olmalı ama mesela HDP’ye verilen yardımın dağa gitmediğini nasıl bileceğiz? Bunların takibi falan yapılıyor mu acaba? Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar özgür bir ortamı bulabilecek bir örgüt sanmıyorum olsun. Bazen dünyanın en özgür ülkesiyiz gibi geliyor bana baksanıza açık açık terörü destekten kaçınmayan bir partiye devlet 10 milyon dolar yardım yapıyor.

Orası vatansever herkesin derdi hocam, askere polise memura alçaklık olarak dönmeyeceğini kim garanti ediyor, kimse.
Kişisel olarak daha önce de dediğim gibi sendika gibi üyelerden kesinti usulü yaşamını sürdürsun kardeşim, kim ne kadar partisini seviyor görelim, gerçi sendika kesintisi demisken üç ayda bir sendikaliya geri ödeme yapılıyor devlet bütçesinden, ona da karşıyım kardeşim, sendikalı adama giren çıkan olmuyor ki bu şekilde, bunun da kalkması lazım.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle halka çifte çifte vergiler koyarken siyasi partilerin yardımları seçim nedeniyle çifter çifter almasını içime sindiremiyorum.Tasarruf yapılacaksa önce halk değil kamu yapması lazım.Ekonominin bu hale gelmesinin sorumlusu bu siyasi partiler olurken onlar hala sefa halkımız cefa çekiyor.

Bu harcamalar herhalde reklam geliri falan için veriliyor olmalı ama mesela HDP’ye verilen yardımın dağa gitmediğini nasıl bileceğiz? Bunların takibi falan yapılıyor mu acaba? Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar özgür bir ortamı bulabilecek bir örgüt sanmıyorum olsun. Bazen dünyanın en özgür ülkesiyiz gibi geliyor bana baksanıza açık açık terörü destekten kaçınmayan bir partiye devlet 10 milyon dolar yardım yapıyor.

Dünyanın hiçbir ülkesinde açık açık terör örgütünü destekleyen parti ülkenin en büyük 3. partisi durumuna da gelmez.Burada biraz da devletin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım.Bu partiye oy veren insanlar neden oy veriyor bunun nasıl önüne geçebiliriz halkı nasıl ikna edebiliriz gibi cevaplanması gereken sorular var.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
siyasi partiler kanunu'nda şöyler bir madde mevcut: "Siyasi partiler, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, Türk uyrukluğunda olmayan gerçek ve tüzel kişilerden herhangi bir suretle ayni veya nakdi yardım ve bağış alamazlar."

madde 66'da ne mi yazıyor: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=2820&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5

dışarıdan fonlanacağına biz fonlarız daha iyidir diye düşünülmüş olabilir. Grin
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
Hazineden mali yardım almak için son seçimlerde %7 barajını aşmaları gerekmiyor %3’ü geçen her parti hazine yardımı alabiliyor örneğin ata ittifakında zafer partisi %3’ü aşsaydı onların da bu hazine yardımından faydalanacağını söylemek gerekiyor haberleri bile doğru toparlayamamışlar 2024 seçimleri için konuşmak burada doğru olmaz onu konu dışında tartışmak lazım bu yardımın da enflasyonla artacağını düşünüyorum diğer senelerde daha fazla yardım bile alırlar
sr. member
Bu partilere neden hazine yardım yapar hiç anlamamışımdır partiler kanunu komple elden geçirilmeli ama hiçbir partinin işine gelmez bu o yüzden böyle gelmiş böyle gidecek gibi görünüyor. Siyasi partiler bağışlarla ayakta kalsın neden tüm halk vergileriyle bunları fonluyor? Üstelik baraj veya istediği parti seçimlere sokulmadığı için veya sırf tepki olarak oy vermeyen milyonlarca insan var onların da vergileri bu partilere gidiyor. Bu saçmalık toptan kaldırılmalı toplasınlar bağışlarını ona göre örgütlensinler.

Hocam aday adayından para alıyorlar, adaydan para alıyorlar, sendika gibi olsun maaşlarından kesilsin parti payı kardeşim. O paylarla odesinler ne kadar giderleri varsa oradan sağlasın. Gerçi Almanya'da da hazine yardımı varmış öğrendiğime göre, uzun zamandır ilk kez herfilerin de bizle aynı yanlisi yaptığını ve yalnız olmadığımizi görmek güzel 😅
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
Beni temsil etmek için adamlara maaş verdiğimiz yetmiyor üstüne reklam parası olsun cart olsun curt olsun onlar içinde para veriyoruz, ne güzel dünya anasını satayım.
Ne desek boş her zaman olduğu gibi, burada yazışır dururuz adamlarda o paraları alırlar yerler çatır çatır sonra millete şükredin derler bu kadar basit.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Bizim seçeceğimiz bize hizmet edecek insanlara bizim paralarımızla kendilerini tanıtmalarına izin veriyoruz ve bu tanıtma için verdiğimiz parayı paravan şirketlerde kullanarakta ihya oluyorlar. Bu şey değil mi ya ağacı kesen baltanın sapı yine o ağaçtandır.

Bizim kendi açımızdan durumu es geçelim partiler tarafından da bakalım. @totti67'nin bıraktığı linke şöyle bir göz attığımda bu yardımların boyutu ve dağıtım kriterlerine bakıldığında da partiler arasında haksız bir rekabet ortaya koyduğu apaçık. Bunu Ümit Özdağ'ın Passat'ını ve tesbih koleksiyonunu satarak "En son milletvekili seçiminde AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti ve Yeşil Sol Parti yüzde 7 barajını aşarak hazine yardımı almaya hak kazanmıştı" bu ifade de geçen partilere yarışa girmişti ve bu yardımdan Zafer Partisi olarak pay alamayacak. Bana göre bu seçimin en çok çabalayanı oydu ve bu uygulamanın ortaya koyduğu haksız rekabet bu seçimde de işini zorlaştıracak.

Ama genel olarak biz adamları seçtiğimizde sanki kendimize efendi olmuşlarcasına triplere giriyorlar ya en çokta o yüzden bu yardımların kesilmesini istiyorum ceplerinden harcaya harcaya gelsinler ve sonrasında da sıkı takip olsun o zaman görürüz asıl vatan millet severleri...
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
Bu partilere neden hazine yardım yapar hiç anlamamışımdır partiler kanunu komple elden geçirilmeli ama hiçbir partinin işine gelmez bu o yüzden böyle gelmiş böyle gidecek gibi görünüyor. Siyasi partiler bağışlarla ayakta kalsın neden tüm halk vergileriyle bunları fonluyor? Üstelik baraj veya istediği parti seçimlere sokulmadığı için veya sırf tepki olarak oy vermeyen milyonlarca insan var onların da vergileri bu partilere gidiyor. Bu saçmalık toptan kaldırılmalı toplasınlar bağışlarını ona göre örgütlensinler.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Artık seçime bile gerek yok kk'nın kimin maşası olduğunu bilmeyen varmı? her ne kadar gönlüm chp'den yana olsada şuanki ekonominin suçlularından biride o siz veya biz her ne kadar bu duruma karşı gelmiş olsak veya istemesekte onların yararına olan birşey olduğu zaman bütün eller havaya kalkıyor yarın bu tutarları 4x arttırsalar hayır diyen olacağını sanmıyorum Cheesy

Diğer yönden siyasi partilere para vermek nedir abi? Ozaman derneklere vb yerlere de verelim olsun bitsin.
sr. member
Siyasi partiler kanunu gereğince mecliste ülke barajını aşan partilere her yıl hazine yardımı yapılıyor, bu yardım yerel seçimlerin olduğu yillarda 2 kat, milletvekili seçimlerinin olduğu yıllarda da 3 kat ödeniyor.  En son milletvekili seçiminde AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti ve Yeşil Sol Parti yüzde 7 barajını aşarak hazine yardımı almaya hak kazanmıştı,  Ocak ayında AK Parti’ye 1 milyar 329 milyon lira, CHP’ye 946 milyon lira, MHP’ye 376 milyon lira, İYİ Parti’ye 361 milyon lira, Yeşil Sol Parti’ye de 329 milyon lira olmak üzere toplam 3 milyar 341 milyon lira hazine yardımı yapılacak.

Gelelim asıl mevzuya, bu meblağlarin, mevcut ekonomik durumda ödenmesini ben şahsen hiç uygun bulmuyorum. Çünkü milletvekili maaşlarında bahsettiğim gerekçeler burada da geçerli. Konu ile ilgili bir sosyolojik değerlendirmeyi de aşağı bırakıyorum.

233 SİYASİ PARTİLERE HAZİNE YARDIMI - DergiPark https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/5294
Pages:
Jump to: