Pages:
Author

Topic: Sizce son 100 yıl içinde ki en iyi ve en faydalı icat nedir? - page 2. (Read 241 times)

hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Herkes bilgisayar demiş. Ben de bilgisayar diyorum. Bilgiye kolayca ulaşmamızı sağlıyor. İşlerimizi kolaylaştırıyor. Bilgisayar olmasaydı ofis canlıları olarak çok zorlanırdık. Cheesy Bilgisayarın insanlara sayısız yararı var.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
Muhtemelen önce bilgisayar sonra da internettir. Her ikisini de elimizden alsalar lükslerimiz inanılmaz biçimde azalır. Toplum inanılmaz verimsiz olur. Eğlence anlayışı sadece sinema kafe ekseninde kalır. Oyun konsolu olmaz youtube olmaz. Berbat.
Hocam dediğinize katılıyorum ancak eğlence dışında en önemli katkısı bilim ve insanlığa diyebiliriz. Şu anda yapılan araştırmaların, yazılan tezlerinde bilgisayarsız ve internetsiz olduğunu hayal bile edemeyiz. Gerçekten eskiden nasıl tez yazıyorlarmış inanamıyorum. Bitirme tezim için 50'lerde İtü Makina'da yazılmış bir doktora tezi kullanmıştım. Meraktan kaynakçasına baktım. O kadar kaynağa fiziki olarak ulaşmayı hayal bile edemiyorum. Şimdi klişe söz ama tek tık ile ulaşıyoruz ve en büyük derdimiz bel boyun ağrısı olsun  Smiley
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Bence bu yüzyıla en büyük etkisini vuran şey hiç şüphesiz ki elektrik. Her alanda var olan, dünyayı yeniden yapılandıran şeyin ana kaynağı elektriktir. Alternatif akımın hayatımızda yer almasıyla beraber dünya daha yaşanabilir bir hal aldı. Dünyanın en büyük mucidi de Tesla’dır bence.
hero member
Activity: 1176
Merit: 617
1 - Nikola Tesla : Bu kişinin alternatif akım ile ilgili keşifleri ve insanlığa kazandırdığı ürünler. Bütün dünya şu anda bu kişinin bulmuş olduğu kavramlar ve kuralları kullanarak elektrikli her şeyi kullana biliyor.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

2 - Transistörün icadı 1947. İkinci dünya savaşı sonrası yapılan araştırmalarda keşfedilen bu elektronik parça şu anda dünyadaki kullanılan bütün elektrikli cihazın içinde bulunmaktadır. Bilgisayar işlemcisinden çocuk oyuncağına mutfak robotuna kadar her şeyde.
full member
Activity: 322
Merit: 101
En faydali icat internet. Resmi kayit isleri bilgisayardan hallediyoz. Bazisina evden caisma imkani sagliyo. Oyun, eglence, arkadaslik, mac film izleme imkani veriyo. İnternet buyuk kolaylik.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Elektrikle beraber insanlık aydınlandı Smiley işlerini kolaylaştıracak makinalar yaptı ve kendine bolca zamanı  kalınca yeni icat çıkarmaya başladılar internet telefon bilgisayarlar sayesinde uzakta olan kişilerle görüntülü konuşabiliyorsunuz önceden mektup yaz 2 haftada gidecek 2 haftada gelecek tabi kaybolmazsa şimdi tek tuşla onlarca mesaj. Bilgisayar ve internetin yaygınlaşmasıyla teknolojik icatlarda çok fazla ivme kazandı özellik son 20-30 yılda o kadar çok gelişim gösterildi ki inanılmaz. Bu gelişmişliğe paralel olarak her sektörde gelişti kendi içinde.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
Bilgisayar adı üstünde bilgi sayar saya saya bu noktaya gelmedi mi? bilgisayar olmasaydı ne internet olurdu nede elimizdeki teknolokik ürünler düşünebiliyormusunuz bilgisayar dediğiniz şey ile herşeye erişebiliyorsunuz olmasaydı ne olacaktı?
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Birazcık duyar kasmak gibi olacak ancak kişiden kişiye değişir bu durum. Doğuştan duyma engelli birisine kulaklığın en iyi icat olduğunu kabul ettiremezsiniz. Ya da doğuştan görme engelli olan birisine akıllı gözlük en iyi icat diyemezsiniz. Hatta bir hikaye vardır ya bir antika avcısının yolu bir köyden geçer vakit kış vaktidir. Yollar kardan kapalıdır ve bir eve tanrı misafiri olur. Evde bir de ne görsün sandalyeler çok eski ve değerli bir antikadır. Ev sahibine çaktırmadan sandalyeleri sorar ve ne kadar güzel olduğundan bahseder. Fikri sabahtan o sandalyeler ucuz bir fiyattan alıp satmaktır. Vakit geç olur adam yatar sabah bir kalkar sandalyeler yoktur ve sorar adama sandalyelere ne olduğunu. Adamda der ki misafirim üşümesin diye gece kırıp sobaya attım. Belki de çok ama çok değerli icatlar vardır ama genel bir kanıda en iyi veya en faydalı diye birleşemeyiz. O sandalye belkide çok değerliydi ama o adam için birşey ifade etmiyordu.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Bence internet. Hem faydalı hem de zararlı. Nasıl kullandığımıza bağlı.
Bilgiye ulaşmak için çok faydalı olduğuna inanıyorum.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Muhtemelen önce bilgisayar sonra da internettir. Her ikisini de elimizden alsalar lükslerimiz inanılmaz biçimde azalır. Toplum inanılmaz verimsiz olur. Eğlence anlayışı sadece sinema kafe ekseninde kalır. Oyun konsolu olmaz youtube olmaz. Berbat.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
Arkadaşlar trendcoin hocamın transistörler önermesiyle bende artık en iyi buluşu değiştiriyorum tabi bu elektrik buluşuna kadar gider biraz sınırlama getirirsek mesela en iyi buluş cihaz denilirse bilgisayar hala favorim en faydalı parça denilirse yine ona bağlı transistörler son zamanlarda bir de 3d yazıcılar ilgimi çekiyor her şeyi her ebatta yapabiliyorsunuz
member
Activity: 294
Merit: 49
Bilgisayarın tarih içinde ki yolculuğu cidden müthiş. Bir oda büyüklüğünden bir avuç ebatlarına kadar düştü.

Sene 1997 Üniversite de bilgisayar laboratuarında ilk bilgisayarla tanışmamız. Bir bilgisayar başına 3 kişi oturup bilgisayarın açılmasını bekliyoruz. Bilgisayarı 5.25lik disketle açıyoruz. Işletim sistemi ve ağ ise o zamanın popüler ağı Novell. Nerden nereyeee. Internetten hiç bahsetmiyorum bile...
full member
Activity: 182
Merit: 140
Bilgisayar ve İnternet bütünleşik!

- İnternet ile doktorlar birbiri ile iletişim kurup fikir alışverişinde bulunuyor.

- internet ile doktorlar uzaktan ameliyatlara katılabiliyor.

-internet ile yangın ihbarları anında 112 ekranına düşüyor.

- internet ile uzaktan evimizdeki kamerayı izleyip cihazlarımızı kontrol ediyoruz

- internet ile çocuklar uzaktan ders alıyor

- internet ile çoğu kuruma evrak için gitmek zorunda kalmıyoruz.

- internet ile fabrikalarda çoğu iş ağ üzerinden destekleniyor

- internet ile paramızı kontrol edebiliyoruz

- internetle bu forumda fikir paylaşıyoruz

- internet ile hastanelerden randevu alıyoruz

- internetle sevgili buluyoruz

- internetle kitaplarda bilgi aramamıza gerek kalmıyor

-internetle badana boya yapmayı öğreniyor, alışveriş yapıyoruz.

----------------- (!)
- internetle aileleri dağıtıyor, yuvaları yıkıyoruz

- internetle insanları dolandırıyoruz

- internetle çocukların görmemesi gereken şeyleri gösteriyoruz

-internetle yanlış bilgi yayıp insanları kandırıyoruz

- internetle organize olup yasa dışı eylemler planlıyoruz

- internetle akran zorbalığı yapıp insanları huzursuz edebiliyoruz.

Yani İnternet en faydalı icatlar içinde en tehlikeli de olabileni... İnsandaki özgür iradenin kopyası
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
arkadaşlar sayacağınız "cep telefonu, bilgisayar, tv kumandası, ayakkabı temizleme otomatı ve tuvalet turnikesi" dahil bütün teknolojik aletlerin alayı ama alayı transistörler sayesinde geliştirildi.

transistörler ve onların devamında geliştirilen entegrelerle, lojik kapılar vasıtasıyla klasik mantık işlemleri gerçekleştiriliyor.

20. Yüzyılın başlarında bilgisayarlar bir oda büyüklüğündeydi ve yapabildikleri çok kısıtlıydı. Bir şeyler yapmalı ve bir şekilde hızlanmalıydık ama nasıl?
İşte tam burada karşımıza transistörler çıkıyor.Transistör Nedir ?
En basit açıklamayla transistörler sinyalleri yükseltmek veya anahtarlamak için kullanılan bir yarı iletkendir.
Collector,emitter ve base olmak üzere üç bacaktan oluşur.
Base kendisine gelen akıma göre collector ve emitterin akımını ayarlar

Transistörler PNP ve NPN olarak ikiye ayrılır.
Peki PNP ve NPN nedir ?

Pozitif ve negatif kelimelerinin baş harflerinden oluşurlar.
NPN sensörler Negatif ucun anahtarlandığı sensörlerdir. Yani sensör önündeki cismi gördüğünde çıkış negatif olur.
PNP sensörler ise Pozitif ucun anahtarlandığı sensörlerdir. Yani sensör önündeki cismi gördüğünde çıkış pozitif olur.

https://buganlihsn.blogspot.com/2021/03/20-yuzyln-en-onemli-icad-transistorler.html

yüzyılın icadı benim için tartışmasız bir şekilde transistörlerdir.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Bence en önemlisi elektriktir icat olarak bakarsak 100 yıllar önce bulunmasına rağmen ülkemizde kullanılması 100 öncesine dayanıyor ama yaygınlaşmaya başlaması ise 100 yıldan daha kısadır. Babalarımız ve dedelerimiz zamanında aydınlatmada gaz lambası kullanıldığını biliyoruz suları bile belirli çeşmelerden taşımayla kullanıyorlardı elektriğin yaygınlaşması ve makinelerinde üretilmesiyle hayatlar daha kolay hale geldi. Taşıma suyla yemek yap bulaşık yıka temizlik banyo çamaşır yıka. Makine varsa doldur tek tuşa bakar kolaylığa bakar mısınız. Eskiden yaşam şartları çok daha zordu bu sebeple elektrik yaygınlaşması çok şeyi değiştirdi.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
herşey bilgisayar ile başladı devamında internet geldi bence; bilgisayar

Bence de bilgisayar ama 100 yıl sınırı olmasaydı sıfır sayısını buluşu derdim Harezminin bu buluşu sonrasında bilgisayar kodlaması 0 ve 1 üzerine kayıtlı olarak milyarlarca hesabı bugün de yapabiliyor bilgisayar son 100 yıl içinde açık ara en büyük icat
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
herşey bilgisayar ile başladı devamında internet geldi bence; bilgisayar
member
Activity: 294
Merit: 49
Icatlar, insanların gerek gündelik hayatta gerekse iş hayatında işlerini kolaylaştırmak için teknolojinin de etkisiyle yaptıkları buluşlar. Ihtiyaç ve meraktan ortaya çıkan icatlar zamanla gelistirilerek tum dunyanin faydasina sunulmakta. Ayrıca icatlar sayesinde zamandan ve iş gücünden tasarruf yapılmakta.

Sizce son 100 yıla damgasını vuran en iyi icat nedir?
Pages:
Jump to: