Pages:
Author

Topic: Tarladan satışa aradaki fark %404 karşınızda Portakal - page 2. (Read 217 times)

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Yakıt en önemli kalem giderleri arasında ve depolama diğer bir adım üreticiden tut tuketiciye kadar geçen sürede ürünlerin muhafazası sağlanması gerekiyor neticede bununda indir bindiri ve saklama gibi de adımları var ancak. Her bir araci %100 kar peşinde olunca son Mevla artiyor. Hem haklılar hem haksizlar şimdi sonuçta bu mimatara kadar sicramasinda sebep onlar ama %20-30 ile de işi donduremeyecekler ister istemez çünkü kendi gelir gider tabloları sadece iş değil yaşam standartlari yüksek kazanç getirmesini gerektiriyor. Kuyruğunu isirmis bir yılan gibi bu durum bitmeyecek sekilde ne başı var ne sonu.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
4x yapan olduğunu kesinlikle düşünmüyorum yakıt inanılmaz bir masraf hangi şu özel köprüler vs hepsine yansıtılıyor bedava bile üretmiş olsanız o bedava malı 10-20 liradan aşağı satamazsınız belki daha fazla

sonuçta

üretimi saymıyorum.

1. tarladan toplanacak işçilik lazım şuan günlük yevmiye 700-800 lira
2. yanlışım yoksa 10 tonluk bir araç  100km'de 15-20litreden aşağı yakmaz 1000km gitse en kötü 150 litre yapar buda geliş gidiş 12.000 tl
3. Toptancı kira depo ve dağıtım bunlarda bedava olmuyor.

bakın şuan ortalama bir tırdaki malı bedava dahi alsan kg başı 10tl altında getiremezsiniz ihtimali yok.
Kimsenin 4x falan kazandığı yok
Yok diyorsunda bu durum olabiliyor tarladan mesela 2-3 liradan limon aldıklarını duymuştum toptancılar komisyoncular derken markette tüketiciye ulaşana kadar 4-5 kat fiyat artmış oluyor. Neredeyse hiç risk bile almadan sadece aracılık yapan komisyoncular üreticiden daha çok para kazanmış oluyor burada üreticiler bu konuda rahatsız. Devlet dahil herkesin üreticiyi koruması lazım üretici ürün üretmezse kusura bakmasın kimse para kazanamaz sonra bir limonu bile ihraç etmek zorunda kalırız.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
4x yapan olduğunu kesinlikle düşünmüyorum yakıt inanılmaz bir masraf hangi şu özel köprüler vs hepsine yansıtılıyor bedava bile üretmiş olsanız o bedava malı 10-20 liradan aşağı satamazsınız belki daha fazla

sonuçta

üretimi saymıyorum.

1. tarladan toplanacak işçilik lazım şuan günlük yevmiye 700-800 lira
2. yanlışım yoksa 10 tonluk bir araç  100km'de 15-20litreden aşağı yakmaz 1000km gitse en kötü 150 litre yapar buda geliş gidiş 12.000 tl
3. Toptancı kira depo ve dağıtım bunlarda bedava olmuyor.

bakın şuan ortalama bir tırdaki malı bedava dahi alsan kg başı 10tl altında getiremezsiniz ihtimali yok.
Kimsenin 4x falan kazandığı yok
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
%400 fark ne demek  1 liraya alınıp 5 liraya satılması demek. Dünyanın hangi yerinde tertemiz 4x kazanç var ? Bu arada benzini falan devreye alırsak kar herhalde 2x e falan düşer ama yine tertemiz kar. Tüketiciyi düşünen var mı ki? Daha dün 2 kg yoğurt aldım 100 lira. Kilosu 50 lira olmuş yoğurdun ne acı.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
Aynı haberi ben de gördüm. Bence bu durumun çözümü basit. Aradaki aracı firmaların kar oranının acilen düşürülmesi lazım. Eski ismiyle kabzımal adını verdiğimiz şirketler tarladan alıp hale malı getirene kadar öyle bir mazot ücreti ekliyorlar ki ister istemez 1 liralık mal halde 5 lira, pazarda da 10 lira oluyor.
Kooperatif sistemi gelişse yine daha iyi satış yapılabilir, ülkede o da yok. Tarıma ciddi oranda yatırım yapılmalı ve düzenlemeler gelmeli bence
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Devletin esas bu konuda üreticinin yanında olması gerekiyor bir şekilde üretici bu ürünler kazanç sağlaması gerekiyor eğer kazanç sağlayamazsa bir çok tarım ürününün üretimi giderek azalacak bu nedenle bu gün uyguna alabildiğimiz ürünleri sonraki senelerde 3-4 kat fazla fiyattan almak durumunda kalabiliriz. Tarım ve çiftçiler desteklenmeli tarımsal faliyetler sürdürülebilir olmalı.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Arkadaşlar, güney bölgesinde portakal meşhurdur bilirsiniz.Bir arkadaşımla konuştuğumda orada da fiyatların aynı olduğunu söyledi.Kendisi Adana’da yaşıyor ki Adana hem pamuğu hem de turunçları ile meşhur bir şehirdir.Portakal çiçeği festivali diye bir festival var ismini turunçtan alıyor.

Yani her şey benzin değil, İstanbul’a, Karadeniz’e benzin anlıyorum ancak kendi şehrinde bu fiyata satılması büyük bir fırsatçılık.Zirvede portakal olduğunu bilmiyordum ancak bir ara sırf bu muhabbet yapılmıştı ve insanımız ne kadar fırsatçı bir kere daha görmüş olduk.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Bukadar farkın ortaya çıkmasında en büyük etken olarak taşıma masraflarını görüyorum. Taşıma masraflarının başında da akar yakıt. Bir kamyonun deposu muhtemelen 500 litredir. Şimdi 20000tl ile dolan bir depo ve aynı bu kadar para verilerek alınmış olan kocamamn bir kamyon ürün. İkisi de aynı değerde. Devlet üreticiye bu kadar para verse bu aradaki fark yine yarıya bile inmez. Dengesizliği oluşturan kalemlerin yurdumun üzerindeki yükün kaldırılması şart.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
Arkadaşlar az önce haberlerde gördüm. Araştırmadım ve konuyu oluşturma gereği duydum mutlaka izleyen vardır. Üretici ile satıcı arasında %404 fark oluşan portakal lider, %397 fark mandalinada. Acayip rakamlar bunlar arkadaşlar. Üretici neden üretsin? Bu farkı aracılar  götürüyor, üreten de kaybediyor, tüketen de. Neden insanlar bunu yapıyorlar? Devlet üreticiyi neden desteklemiyor?
Pages:
Jump to: