Pages:
Author

Topic: Tehnička analiza: Elliot wave teorija - page 3. (Read 776 times)

legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
February 14, 2019, 07:51:22 AM
#15
Joj, bježite od tih Elliot čudesa glavom bez obzira. Na svakom chartu na svijetu možeš nacrtati Elliot krivulju na 35 različitih načina, a ako ćeš čekati trigger 'prave' Elliot krivulje umrijet ćeš čekajući i ako i dočekaš, šanse da se to ne odigra kako spada su opet prevelike.

Pokušao sam malo kombinirati s time kada sam to tek učio i moram priznati da mi osobno ni najmanje ne pašu.
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 12, 2019, 06:05:04 PM
#14
Za elliot wave je potrebno brojanje i analiziranje valova koje ne mogu raditi programi. Razlog tome je što tržištem upravljaju ljudi odnosno njihove emocije. A ljudske emocije prilično isto reagiraju na padanje i rast cijene. Kod padanja se javlja strah i tjeskoba, kod rasta pohlepa i euforija.
Zato se javljaju paterni, jer ljudi slično reagiraju u sličnim situacijama. U biti ti paterni su pokazatelji emocija mase koja se boji i prodaje kad pada, i koja je euforična i kupuje kad raste.

Nadalje, manipulacije se događaju apsolutno i one su pristupne stalno u većoj ili manjoj mjeri. Kod altcoinova sa malim market capom te su manipulacije veće, jer sa određenom sumom novca lakše je kontrolirat cijenu gdje je mali tržišni udio. Npr da imaš 50 milijuna $, a cijeli market cap nekog coina je 50 mil $. Ti praktički možeš "uduplat" cijenu kupovanjem, cijena tada raste a budući da ljudi vole kupovat kad ide dobro cijena će narasti 4 puta na 200 mil market cap. ti tu prodaješ i uzimaš 100 mil $ jer kontroliraš 50% tržišta. To je taj pump and dump, fiktivno se napumpa cijena 50-100x i onda na vrhu se istovare sell naredbe.

To je prva prevara sa ICO tokenima.

Drugi način kako se vara je preko analize. Postoje recimo suport i resistence leveli.

Suport lvl = Cijena ispod koje neće pasti
Resistance lvl = Cijena iznad koje neće ići

Recimo da je Suport lvl sada na 3150$. Većina trejdera i malih će imati naštimane sell naredbe na 3100 ili 3000, jer znaju ako probije suport lvl(točku potpore) da slijedi jači pad (kao što se dogodio kad je probijen suport na 6000, pa je išao jaki pad).

I sad će veliki igrači nastojati prodati što više BTCa da poguraju cijenu ispod 3150$, ako to uspiju automatski cijena pada u rang 2000-2500$, a oni istovremeno imaju naštimane kupovine na 2000-2500. Tako da je to igra gdje se istovremeno nastoji srušit cijenu da bi se kupilo za jeftino.
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
February 12, 2019, 04:53:17 PM
#13




Dakle, vidiš u prvoj slici(najgornja) 5 valova i ABC nakon toga
Druga slika prikazuje podvalove od ovih 5 veliki i ABC. Na toj slici vidimo da se valovi 1,3,5,A,C (sastoje od 5 manjih valova). Dok se 2,4, i B sastoje od (3 vala,odnosno novog ABC)
Treća slika pokazuje podvalove podvalova zumira se prema sve sitnijem.

Ovo djeluje dosta komplicirano, čak i na ovakvim "školskim" slikama, a pogotovo u realnim grafovima koji se pojavljuju u praksi  Undecided

Btw. Da li se može pomoću ove teorije identificirati manipulacija tržišta, pump & dump i slične prevare?
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 12, 2019, 04:21:40 PM
#12
Sve 3 slike prikazuju jedan te isti graf, samo što ga treća slika prikazuje sa najasnijim detaljima. Kao kad gledaš kožu izvana pa zumiraš mikroskopom pa na kraju vidiš pore jer zumiraš sve jasnije.
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 12, 2019, 04:15:23 PM
#11
Dobro si pitanje postavio. Tu je ljudima malo teško za shvatiti.

Valovi se ne preklapaju nego je crveni ABC DIO vala 4. ABC se nalazi unutar vala 4. Isto tako svih 5 valova se nalazi unutar još većeg vala C (koji traje od jeseni).

Točno je da se bullish valovi sastoji od 1,2,3,4,5 valova a bearsih od ABC.

Međutim ono što sam napisao kao napomenu u prvom postu a to je da se svaki val sastoji od manjih valova unutar sebe, kao ruske babuške.

To znači da je i ovih 5 valova koji padaju dio jednog većeg vala C(koji je padajući).

Ova slika bi trebala malo bolje razjasniti.

http://i65.tinypic.com/fvbnl3.png


Dakle, vidiš u prvoj slici(najgornja) 5 valova i ABC nakon toga
Druga slika prikazuje podvalove od ovih 5 veliki i ABC. Na toj slici vidimo da se valovi 1,3,5,A,C (sastoje od 5 manjih valova). Dok se 2,4, i B sastoje od (3 vala,odnosno novog ABC)
Treća slika pokazuje podvalove podvalova zumira se prema sve sitnijem.
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
February 12, 2019, 03:48:33 PM
#10
~



1. Od 10 mjeseca pa otprilike pola godine nadalje traje velikih 5 valova prema dolje.
2. Od tih velikih 5 valova mi smo trenutno u 4-tom.
3. Od 4-tog vala (Koji se u teoriji sastoji od ABC paterna) mi smo trenutno na početku vala C koji ide prema gore. Kompletiranjem vala C završava 4 val i počlinje 5 prema dolje.


El Matador možeš li molim te odgovoriti još na par pitanja:

Ako sam dobro razumio valovi 1-2-3-4-5 predstavljaju bullish valove, a (A), (B), (C) su bearish valovi?

Ne bi li po toj logici 1-2-3-4-5 valovi trebali rasti, a A-B-C padati?

Kako to da se na grafu bullish i bearish valovi preklapaju?

newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 12, 2019, 03:45:05 PM
#9

Govorio si o swing trade-u, te da je između naloga za kupnju/prodaju potrebno ponekad i jedan tjedan.

Ovo je ispis cijene BTC-a sa Coinmarketcap.com za proteklih 4 tjedna:

https://i.imgur.com/pp6k6xz.png


Da točno, ali graf koji si stavio je slabo upotrebljiv, jer je cijena dosta dana bila na istoj razini. Ako nema volatilnosti, brze promjene smjera tada nema ni prilike za kupoprodaju. Tako da to što sam rekao tjedan može biti i 15-20 dana a može biti i dan-dva. Swing trejd znači čekati dok se odigraju zadane postavke
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 12, 2019, 03:32:56 PM
#8
Ne možeš gledat to na coinmarketcapu jer nema alate za crtanje.
Trebaš odzumirat a ne zumirat. Prvo se graf rješava na monthly, pa weekly pa daily charts pa sitnije (Gdje svaka svijeća predstavlja 1 mjesec ako promatraš monthly chart, ili 1 tjedan ako promatraš weekly chart).

Ideš na tradingview.com , izabereš BTC/USD i odeš na charts. Tu dobiješ podlogu sa alatima za ctranje i mjerenje.

Evo najnoviji graf koji pokriva razdoblje od prije par mjeseci do danas. Ovo je daily chart, što znači da svaka svijeća predstavlja 1 dan.

http://i67.tinypic.com/wmxza.jpg

1. Od 10 mjeseca pa otprilike pola godine nadalje traje velikih 5 valova prema dolje.
2. Od tih velikih 5 valova mi smo trenutno u 4-tom.
3. Od 4-tog vala (Koji se u teoriji sastoji od ABC paterna) mi smo trenutno na početku vala C koji ide prema gore. Kompletiranjem vala C završava 4 val i počlinje 5 prema dolje.
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
February 11, 2019, 03:23:49 PM
#7
Može li jedno pitanje? Nije mi točno jasno gdje se nalaze oni patterni o kojima si bio govorio.

Tj. koliko duboko je potrebno "zumirati" graf da bi ih vidjeli.

Govorio si o swing trade-u, te da je između naloga za kupnju/prodaju potrebno ponekad i jedan tjedan.

Ovo je ispis cijene BTC-a sa Coinmarketcap.com za proteklih 4 tjedna:



Da li možeš na tom primjeru pokazati detaljnije kako se očitavaju Elliot waves signali?
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 10, 2019, 02:51:19 PM
#6
Ne znam ništa o trading botovima. To je više za day trade. Ja se bavim swing traadeom, što znači da prođe i po tjedan dva dok se ne odigra ono što sam postavio. To je osnovna razlika, day trejd zahtjeva punu posvećenost a iz iskustva nekad je najbolji potez to da ne napraviš ništa taj dan. Ako nije neka šansa onda najbolje čekat pravu šansu i pustit tjedan dva da prođe.

Konkretno tržište je u bear(padajućem) marketu jer se korigira cijeli taj rast postignut kroz 2016 i 2017.
Ciklus se sastoji od 4 faze.
1. Faza padanja (crash)
2. Faza stagnacije (sideways)
3. Faza postepenog rasta
4. Faza ubrzanog eksponencijalnog rasta

Mi smo sada završili ili smo pri kraju sa crash fazom. Što znači da će uslijediti nekoliko mjeseci stagnacije, gdje će se cijena kretati u uskom rangu.

Pri kraju 2018 dogodio se zadnji jači pad sa 6000 na 3150$ i to je izbacilo dosta početnika koji su prodali već. Međutim tržište ne funkcionira tako da će cijena ići vertikalno odmah gore. Ići će prvo faza 2. sideways.

Ako je 3150$ najniže dno, a najvjerojatnije jest. Njegova granica će biti testirana još najmanje jednom, a možda i više puta.

Prvo što se mora odigrati je dizanje cijene koja će ići u konzervativnoj procjeni do 4000$ (jer tu se javlja veliki otpor) , optimistična procjena je nekih 4800$, a realno cijena će se dignuti do kraja mjeseca na nekih 4500-4600$.

Zašto će cijena nakon dizanja na 4500$ ponovo padati? Dva su razloga
1. Short traderi koji su kupovali na 3000 uzimaju profit na tim razinama
2. Obični ljudi koji su kupovali na 6000 su istraumatizirani padom za duplo na 3000 te će jedva dočekati da se digne nazad do 5000 samo da izađu.
Tako da će u jednom trenutku svi prodavati i zato ide cijena dolje.

Nakon što dotakne taj vrh ide novi pad i testiranje dna 3150$. Tu ćemo vidjeti dali će dno izdržati, ako izdrži onda je izvjesno da je to bottom.

Tako da su moje prodaje namještene u rangu od 3900-5000$. a kupovine su namještene od 2500-3400$.
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
February 10, 2019, 01:47:19 PM
#5
~
P.S. koliko mi treba postova da ne budem newbie. Jer bez slika je jako teško za shvatiti ovo.

Za idući rank (jr. member) ti je potrebno: 1 merit i 10 activity.
Merit već imaš (dobiješ ga od drugih korisnika foruma za ovakve kvalitetne postove)
Activity dobiješ pisanjem postova (za svaki post dobiješ jedan activity, ali maksimalno ih možeš dobiti 7 tjedno)

Koliko imaš merita i activity ti piše ispod username-a lijevo.





Da li možeš dati neki primjer, npr. na trenutnoj cijeni BTC-a koliko će rasti/padati po tvojoj slobodnoj procjeni?

Također, da li si imao iskustava sa trading botovima, da li znaš da li koji podržava Elliot waves?
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 10, 2019, 10:23:32 AM
#4
Važno je napomenuti da Elliot wave teorija nije sveto pismo i da je nemoguće točno u broj pogoditi do koje razine raste i pada (neki talentirani trejderi mogu ali takvi vrte milijune). Cilj je pogoditi otprilike da znaš "ok sad je na 4300$ i padat će okvirno između do 3500-3900, te naštimati svoje kupovine na tim granicama. A kad krene gore reći " ok rasti će okvirno od 4200-4600$ pa ću u tim granicama namjestiti svoje prodaje.
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 10, 2019, 10:04:45 AM
#3
Iskustva su dobra. Ono što je najbolje kod kriptovaluta su velike postotne oscilacije, velika volatilnost. To je gotovo san svakog trejdera. Jer gdje nema volatilnosti nema ni prilike za zaradu. Ilustracije radi.....
Zamislite da svaki da svoj portfolio uvećavate kupoprodajom za 1%. S obzirom na oscijalcije 1% se čini kao realna mogućnost. Za koliko biste uvećali svoj portfolio. Znači imate recimo 1 BTC i svaki dan ga kupujete i prodajete i povećavate za 1% tokom jedne godine. Što mislite koliko biste imali BTCa do kraja godine?

Matematika je sljedeća, decimalni broj za 1% je 1.01. Kada ga stavimo na eksponencijalni broj 365 ( jer ste svaki dan kupili i prodali svoj BTC) račun je sljedeći :   1.01^365 = 37.78 . Da dobro vidite, na kraju godine imali bismo 37.78 BTCa. Razlog je taj što kako se povećava broj BTCa kojeg imate tako je i taj 1% nosi veći prinos.

Dakle čak i kada bi cijena bila ista na početku i na kraju godine, bili bismo u plusu za 37.78 puta od uloženog. Ukoliko bi cijena skočila za recimo 10 puta tada se broj 37.78 množi sa porastom cijene pa bi prinos bio 377.8 puta veći od uloga.

No uzmimo realniji modul. Jednom tjedno po 1%. to je 50 trejdova u godini. 1.01^50 = 1.64 . dakle povećali bi broj coinova za 64%, okvirno u godini dana za duplo. Što opet nije loše. Ako pomnožimo to sa porastom cijene od 10 puta, tada dobivamo 20 puta veći prinos.

Evo jedan prikaz iz prosinca 2018 koji prikazuje 5 valova sa granicama i objašenjenjem kada kupit ili kada prodat, i kako naštimavat te granice.

http://i66.tinypic.com/1z5qalt.jpg

1.Dakle. Vidimo da je val 1 počeo na 3218$ a vrh mu je na cijeni 3392$.
2.Gdje završava val 1 počinje val 2. Njemu je vrh na 3392$ i on pada  do 3284$ (korigirao se za 60% vala 1).
3.Dalje ide val 3 koji je obično najjači u većini slučajeva. njegove ekstenzije idu od 2-6 puta vala 1, znači on je najčešće duplo ili više puta jači od vala 1.
  Val 3 počinje gdje završava val 2 (na cijeni 3284$) a penje se do 4319$.
4. Val 4 počnje gdje završava val 3 (na cijeni 4319$) a pada do 3905$ što je korekcija cca 30% vala 4.
5. Val 5 počinje gdje završava val 4 (na cijeni 3905$) i penje se do 4389$. Ide preko vrha vala 3 kao i uobičajeno.

Tu završava 5 valova i počinje ABC patern.

A sad recimo kako odigrati konkretno ovaj trejd. Recimo da smo na vrhu vala 3 (4319$) i cijeni je počela padati. I cijena pada dalje na 4200,4100,4000. Mi vidimo da je val 3 gotov, da je odigran, dakle nastupio je val 4.
- Po teoriji mi znamo da val 4 ne ide u područje vala 1, što znači da cijena neće pasti ispod 3392$(jer je to vrh vala 1).

- Po teoriji znamo da se val 4 uobičajeno korigira za 30-40% od vala 3. Val 3 je išao od 3284$ do 4319$. Razlika između ta dva broj je 1035. 30-40% od razlike je 310-410. Što znači da kad krene padati sa 4319 mi možemo očekivati da će doći u rang 3900-4000$.

- budući da mi ne znamo točan broj do koje razine će padati naštimat ćemo buy order (naredbe za kupovanje) na nekoliko mjesta. Recimo stavit ću da kupuje na cijenama 3400$,3500$,3600$,3700,3800,3900,4000. (s tim ako cijena padne do 3400$ i ispune se sve naredbe za kupovanje aritmetička sredina mojih kupovanja će biti 3700$, znači to je cijena koju sam u prosjeku dao). konkretno u ovom primjeru bi se ispunila samo prva kupovina na 4000$ jer je cijena najniže išla do 3905$ pa je otišla ponovo gore.

Nakon šta sam kupio na jeftino 3700$ u prosjeku, ja  sad prodajem u valu 5, za kojeg u teoriji znam da ide preko vrha vala 3. ako je vrh vala 3 na 4319$ ja ću svoje prodaje naštimat na 4200,4300,4400, 4500. sa prosjekom prodaje od 4350$.

Dakle suma sumarum prosječno sam kupovao na 3700 a prodavao na 4350. Postotno je razlika 17%. Znači u tom potezu sam mogao uvećati coinove za 17% ako sam ih uspio prodati sve i kupiti sve ponovo nazad.

P.S. koliko mi treba postova da ne budem newbie. Jer bez slika je jako teško za shvatiti ovo.
sr. member
Activity: 1491
Merit: 320
🐪 https://freebitco.in/?r=38535612
February 09, 2019, 04:51:51 PM
#2
~

VALOVI:
~
Bullish(rastući) valovi se sastoje od 5 podvalova. To znači da jedan Bull(rastući) ima unutar sebe 5 manjih(podvalova). Podvalovi 1,3 i 5 su također rastući(što znači da se oni sastoje također od 5 manjih podvalova) dok su podvalovi 2 i 4 Bear(padajući). Na slici je prikazano kako izgleda jedan rastući val.


~
Bearish (padajući) valovi se sastoje od 3 podvala koji se u teoriji nazivaju A, B i C valovi. Na donjoj slici je prikazana situacija nakon što se odigralo 5 rastućih podvalova nastupa korekcija ABC. Također valja napomenuti da se svaki padajući podval sastoji od (ABC korekcije, postoji i drugih kombinacija ali o tome detaljnije u budućim postovima). To znači da se podvalovi 2 i 4 također sastoje od ABC obrasca, jer oni su padajući valovi.



~

Dakle samo je varijacija kod vala A koji može biti 3 ili 5 podvalova.
Evo slika da vidite razliku između ABC(zig-zag) i ABC(flats) korekcija.


~

Quotam ti slike (pravila foruma ti ne omogućavaju da objavljuješ slike ako si newbie...)

Hvala ti na ovoj temi, izgleda jako zanimljivo. Čuo sam za ove signale prije ali ih nisam iskušao u praksi...
Izbjegavam trade-anje jer sam se opekao na njemu.

Da li si ti imao dobrih iskustava prilikom tradinga koristeći ove signale?
newbie
Activity: 27
Merit: 9
February 09, 2019, 11:37:09 AM
#1
Pozdrav ljudi. Pratim već kriptovalute nekih godinu ipo dvije, a konkretno tehničku analizu (točnije elliot wave teorija)  proučavam zadnjih godinu dana.
Tu ću iznijeti za početak neke osnove pa možemo diskutirati o kretanju cijene kriptovaluta itd.
Naime tema o kojoj ću pričati je vrlo opširna i nije moguće sve objaniti i obuhvatiti u jednom postu, stoga ću se bazirati na nekim osnovama čisto da upoznam malo ljude koje ovo zanima.
Konrektno teorija je vrlo iskoristiva za ljude koji kupoprodajom žele povećati svoj broj kriptovaluta.

Malo o povijesti Elliot wave teorije:

Računovođa Ralph Nelson Elliot je bio jedini kreator jednih od danas najširih poznatih načina za analiziranje tržišta. Kreirao je Elliott Wave Theory kasnih 1920ih koja je razbijala ideju da se tržišta kreću na kaotični način.

Elliott je shvatio da se tržišni pomaci uglavnom sastoje od reakcija investitora na različite makro-poticaje. Pomaci prema gore ili dolje mogu se promatrati u ponavljanjima u istim uzorcima, bez obzira na vanjske utjecaje. Također, uvijek ih se može podijeliti i analizirati u manjim pomacima zvanima „valovi".

VALOVI:

Valovi mogu ići prema gore (tzv. bullish wave) , prema dolje (tzv. bearish wave) i u nekom rangu (tzv. sideways).
NAPOMENA, svaki val unutar sebe ima podvalove na manjem vremenskom periodu. Ti podvalovi imaju još manje podval podvalova i tako do beskonačno malog (minute grafovi). Možete to zamisliti kao ruske babuške gdje najveća sadrži sve ostale unutar sebe, pa onda ide manja od najveće pa sve do najsitnije.

Bullish(rastući) valovi se sastoje od 5 podvalova. To znači da jedan Bull(rastući) ima unutar sebe 5 manjih(podvalova). Podvalovi 1,3 i 5 su također rastući(što znači da se oni sastoje također od 5 manjih podvalova) dok su podvalovi 2 i 4 Bear(padajući). Na slici je prikazano kako izgleda jedan rastući val.

http://i67.tinypic.com/2prsjcw.jpg

Pravila za rastuće valove.
- podval 2 nikad ne pada ispod vala 1, teoretski može se dogoditi korekcija za 99% vala 1 ali uobičajeno je 50-60% ili 0.618 po fibonnacijevim omjerima.
- podval 3 je obično najduži val od rastućih (1,3,5) ali nikad nije najkraći.
- podval 4  nikad ne ide u područje vala 1 (ne pada ispod vrha vala 1) . Podval 4 je obično plitka korekcija podvala 3, najčešće 30-40% podvala 3 ili
  0.382 kao fib broj
- podval 5 obično premaši val 3 ali postoji mogućnost da dođe malo ispod vala 3 (tzv truncation u slučajevima kada je val 3 iznimno jak)

Bearish (padajući) valovi se sastoje od 3 podvala koji se u teoriji nazivaju A, B i C valovi. Na donjoj slici je prikazana situacija nakon što se odigralo 5 rastućih podvalova nastupa korekcija ABC. Također valja napomenuti da se svaki padajući podval sastoji od (ABC korekcije, postoji i drugih kombinacija ali o tome detaljnije u budućim postovima). To znači da se podvalovi 2 i 4 također sastoje od ABC obrasca, jer oni su padajući valovi.

http://i66.tinypic.com/2qv772p.gif

Pravila za padajuće valove.
ABC Obrazac se može odigrati na dva načina.
1. Takozvani zig-zag ili 535 val. to znači da se A sastoji od 5 podvalova, B od 3 podvala , a C od 5 podvalova.
2. Flats ili 335 val. To znači da se A sastoji od 3 podvalova, B od 3 podvala , a C od 5 podvalova.

Dakle samo je varijacija kod vala A koji može biti 3 ili 5 podvalova.
Evo slika da vidite razliku između ABC(zig-zag) i ABC(flats) korekcija.

http://i67.tinypic.com/25g5si0.jpg


Toliko zasad, nadam se da sam vam malo pojasnio teoriju. Ukoliko imate pitanja ili vlastitih saznanja nadopunite. Dalje bi mogli stavljati konrektne grafove sa granicama do kojih bi cijena mogla rasti ili padati, ovisno o brojanju valova.

Pages:
Jump to: