Pages:
Author

Topic: To Bike Lounge στο Athens Mall δεχεται bitcoin - page 2. (Read 7825 times)

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
φιλοι εκει στο bike lounge, για δειτε και το https://www.coinpayments.net/
το οποιο δεχεται και αλλα πολλα altcoins χωρις την καθυστερηση του btc
αλλα και σταθερα νομισματα οπως το nubit=1$ μονιμα!
 Wink
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Γενικώς πάντως, θα ήταν καλή φάση να μας μετέφερες αντιδράσεις του κόσμου, ερωτήσεις, ενδιαφέρον, κ.λπ.

 Wink

Έτσι από περιέργεια δηλαδή... Αν έχεις αυτοκόλλητο (Bitcoin Accepted here), όλο και κάποιος θα τσιμπήσει και θα σε ρωτήσει τι είναι αυτό  Grin
newbie
Activity: 17
Merit: 0
Από τα λίγα που ξέρω από τα bitshares και τα bitassets καταλαβαίνω ότι είναι πιο εύκολο για ένα έμπορο να δεχτεί biteur απ'ότι bitcoin.

Το biteur είναι πάντα τουλάχιστον 1 euro οπότε από πλευράς μου, μου είναι πιο εύκολο να δεχτώ biteur διότι ξέρω ότι μέσα σε 10 sec θα έχω δεί τα χρήματα και ξέρω ότι μπορώ να τα μετατρέψω πολύ εύκολα σε euro όποτε θέλω χωρίς να παίρνω το ρίσκο της μεταβολής της τιμής απο τη στιγμή που δέχομαι το Bitcoin μέχρι τη στιγμή μετατροπής του σε ευρώ. Επιπλέον μπορώ να κρατάω τα biteur και να κερδίζω υψηλότερο επιτόκιο από οποιαδήποτε τράπεζα (και δεν έχω καν το άγχος να τα μετατρέψω σε ευρώ κατευθείαν ειδικά με όλα αυτά που γίνονται τώρα στην Ελλάδα).

Δυστηχώς στην Ελλάδα δε ξέρουν πολλοί ακόμα για τα Biteur. Παρ'όλ'αυτά το bike lounge όπως έχω προαναφέρει δέχεται biteur. Οπότε @chryspano σε περημένουμε να αγοράσεις κάτι και να είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα που θα έχει πληρώσει με biteur. Smiley



Και με bitcoin μπορείς να ακυρώσεις το ρίσκο που λες αν συνεργαστείς με κάποια εταιρεία όπως η bipay, coinbase για τις πληρωμές ώστε να σου μετατρέπει άμεσα τα bitcoin σε ευρώ χωρίς να χρειάζεται να αναλαμβάνεις το ρίσκο της ισοτιμίας.

Σωστό! Εννοείται ότι αν υπάρχει ζήτηση στο bitcoin αυτό είναι κάτι που οποσδήποτε θα κάνω πολύ σύντομα!.  Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Από τα λίγα που ξέρω από τα bitshares και τα bitassets καταλαβαίνω ότι είναι πιο εύκολο για ένα έμπορο να δεχτεί biteur απ'ότι bitcoin.

Το biteur είναι πάντα τουλάχιστον 1 euro οπότε από πλευράς μου, μου είναι πιο εύκολο να δεχτώ biteur διότι ξέρω ότι μέσα σε 10 sec θα έχω δεί τα χρήματα και ξέρω ότι μπορώ να τα μετατρέψω πολύ εύκολα σε euro όποτε θέλω χωρίς να παίρνω το ρίσκο της μεταβολής της τιμής απο τη στιγμή που δέχομαι το Bitcoin μέχρι τη στιγμή μετατροπής του σε ευρώ. Επιπλέον μπορώ να κρατάω τα biteur και να κερδίζω υψηλότερο επιτόκιο από οποιαδήποτε τράπεζα (και δεν έχω καν το άγχος να τα μετατρέψω σε ευρώ κατευθείαν ειδικά με όλα αυτά που γίνονται τώρα στην Ελλάδα).

Δυστηχώς στην Ελλάδα δε ξέρουν πολλοί ακόμα για τα Biteur. Παρ'όλ'αυτά το bike lounge όπως έχω προαναφέρει δέχεται biteur. Οπότε @chryspano σε περημένουμε να αγοράσεις κάτι και να είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα που θα έχει πληρώσει με biteur. Smiley



Και με bitcoin μπορείς να ακυρώσεις το ρίσκο που λες αν συνεργαστείς με κάποια εταιρεία όπως η bipay, coinbase για τις πληρωμές ώστε να σου μετατρέπει άμεσα τα bitcoin σε ευρώ χωρίς να χρειάζεται να αναλαμβάνεις το ρίσκο της ισοτιμίας.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Είμαι σε αναμονή για την v 2.0 αλλά και να ανέβει "λίγο" και η τιμή των bitshares, πάντως θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω με bitEuro  Smiley
newbie
Activity: 17
Merit: 0
Από τα λίγα που ξέρω από τα bitshares και τα bitassets καταλαβαίνω ότι είναι πιο εύκολο για ένα έμπορο να δεχτεί biteur απ'ότι bitcoin.

Το biteur είναι πάντα τουλάχιστον 1 euro οπότε από πλευράς μου, μου είναι πιο εύκολο να δεχτώ biteur διότι ξέρω ότι μέσα σε 10 sec θα έχω δεί τα χρήματα και ξέρω ότι μπορώ να τα μετατρέψω πολύ εύκολα σε euro όποτε θέλω χωρίς να παίρνω το ρίσκο της μεταβολής της τιμής απο τη στιγμή που δέχομαι το Bitcoin μέχρι τη στιγμή μετατροπής του σε ευρώ. Επιπλέον μπορώ να κρατάω τα biteur και να κερδίζω υψηλότερο επιτόκιο από οποιαδήποτε τράπεζα (και δεν έχω καν το άγχος να τα μετατρέψω σε ευρώ κατευθείαν ειδικά με όλα αυτά που γίνονται τώρα στην Ελλάδα).

Δυστηχώς στην Ελλάδα δε ξέρουν πολλοί ακόμα για τα Biteur. Παρ'όλ'αυτά το bike lounge όπως έχω προαναφέρει δέχεται biteur. Οπότε @chryspano σε περημένουμε να αγοράσεις κάτι και να είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα που θα έχει πληρώσει με biteur. Smiley

legendary
Activity: 910
Merit: 1000
καποιος μιλησε για ταχυτητα!?
https://twitter.com/Dashpay/status/626929490078269440
αυτο κολλαει εδω  Wink

και ακόμη καλύτερα...  Smiley


[00:02:44] bytemaster: We were able to push through 500 transactions per second in this test, once again limited not by transaction processing, but by the fact that the wallet was making a lot of RPC calls during the creation of the transactions. So each wallet was limited to 150 transactions per second creation speed. That is something that can be resolved by a larger network with more wallets, they should be able to push more transactions through.

link https://beyondbitcoin.org/bitshares-developer-hangout-bytemaster-brownie-pts-and-cryptonomex-july-17-2015/



[00:32:55] bytemaster: I will try to say this cleanly. Vitalik saying they could theoretically do 115,000 TPS is a theoretical assumption based upon implementing complex algorithms for dividing up the transaction work-load among multiple nodes, so that not all nodes have to process all transactions. All of his whitepapers on the subject involve dividing up the work among multiple nodes. What we have done with our numbers are the amount that can be processed by a single node and not theoretically, the numbers we published are actual benchmark results based on average computers today. not only that the published number of 100,000 transactions per second is scaled down from our actual benchmark result of 180,000 transactions per second, which itself was based upon average hardware and not high end hardware. So with high end hardware we could easily do over 200,000 TPS and that’s before we have done any optimizations whatsoever to the performance. Most optimizations can easily double or triple the throughput once we eliminate the bottlenecks we have left by better memory management and allocation strategies. There are a lots of little things we could do to improve performance above and beyond that. So I would say that if you’re going to compare apples to apples you would have to compare theoretically how much can each of our systems do in a single thread.

[00:35:15] bytemaster: So in a single thread I believe we can get to 500,000 transactions per second, maybe 1 million transactions per second, once we have all of the optimizations in place, leaving network bandwidth to be the primary motivator for not scaling that high. That’s on a single thread.


link https://beyondbitcoin.org/bitshares-dev-hangout-bytemaster-stealth-confidential-transactions/
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
καποιος μιλησε για ταχυτητα!?
https://twitter.com/Dashpay/status/626929490078269440
αυτο κολλαει εδω  Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
To σίγουρο είναι πάντως ότι θα ξανάρθω γιατί θέλω να πάρω και άλλα μπιχλιμπίδια για το ποδηλατάκι και από εσάς θα τα προτιμήσω Smiley Mπορεί να πάρω και κανένα ποδηλατάκι για τις ανιψιές αργότερα.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Υπάρχει περίπτωση να είναι και λάθος δικό μου γιατί πρωτού έρθω στο μαγαζί είχα κάνει δύο μεταφορές bitcoin στο bitcoin wallet μου δύο ώρες πριν ξεκινήσω. Αυτές τις τσέκαρα ότι είχαν γίνει confirm με τουλάχιστον 3 η κάθεμια. Δεν ξέρω μήπως αυτές οι συναλλαγές κράτησαν πίσω την τελική συναλλαγή.
newbie
Activity: 17
Merit: 0
Πάντως όπως είπα οι συναλλαγές δεν χρειάζονται confirmation για να γίνουν αποδεκτές από την στιγμή που θα τις βλέπετε ότι μπήκαν στο bitcoin δύκτιο μέσω ενός blockchain explorer όπως το blockchain.info. Είναι τελέιως απίθανο μην πω αδύνατο να ακυρωθούν.
Προσωπική μου γνώμη αυτή και από τι έχω διαβάσει σε αυτό εδώ το forum

Απ'ότι φαίνεται έχεις δίκιο...  Smiley



legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πάντως όπως είπα οι συναλλαγές δεν χρειάζονται confirmation για να γίνουν αποδεκτές από την στιγμή που θα τις βλέπετε ότι μπήκαν στο bitcoin δύκτιο μέσω ενός blockchain explorer όπως το blockchain.info. Είναι τελέιως απίθανο μην πω αδύνατο να ακυρωθούν.
Προσωπική μου γνώμη αυτή και από τι έχω διαβάσει σε αυτό εδώ το forum
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Τα confirmation είναι λόγο του Bitcoin δικτύου απλά πλέον δεν είμαστε στο 2014 και έχει φτάσει στα όρια του. Για να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές η θα πρέπει να δίνουμε υψηλά fee η απλα θα πρέπει τουλάχιστον να το αναβαθμίσουν το μέγεθος των block από το 1mb στα 2mb
newbie
Activity: 17
Merit: 0
Ευχαριστώ πάρα πολύ check2fire και συγνώμη για την οποιαδήποτε ταλαιπωρεία με τα confirmations. Ηταν και για μας η πρώτη μας πώληση με bitcoin  Smiley. Τώρα μαθαίνουμε... Roll Eyes

Θα τα κοιτάξω όλα αυτά που ανέφερες ώστε να βελτιώσουμε και εμείς το service όσο γίνεται και να μη ταλαιπωρούμε το κόσμο. Σε περίπτωση που δούμε κάποια ζήτηση από τη κοινότητα, σίγουρα θα συνεργαστούμε με κάποια εταιρεία.

Ελπίζω να μείνεις ευχαριστημένος με το ποδήλατο και οτιδήποτε χρειαστείς στο μέλλον εδώ είμαστε.
 
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Παιδιά έγινα ο πρώτος πελάτης του καταστήματος που αγόρασε ποδήλατο με Bitcoin  Grin Δεν πήρα και κανά ακριβό γιατί απλά το θέλω να κάνω καμια βολιτσα που και που λίγες φορές την βδομάδα όταν θα έχω χρόνο.
Εξυπηρετικότητα ο κύριος στο κατάστημα μου έκανε και δώρο τα φωτα, αέρα κτλ. Η μόνο βλακεία που έγινε ήταν ότι πήγα να πληρώσω με το bitcoin wallet στο κινητό μου και ξεχάστηκα και το άφησα με τα normal fee. τι το ήθελα αν και ξέρω ότι το bitcoin δύκτιο είναι υπερφορτωμένο αυτό τον καιρό. Που λέτε περιμένω 10 λεπτά κανένα confirm Tongue , πάω μια βόλτα περνάει κανά μισάωρο κανένα confrim ξαναπάω μια βόλα περνάνε άλλα 10 λεπτά τα ίδια Tongue
E άφησα τα στοιχεία μου και κινητό του εξήγησα ότι θα γίνει confirm αργά η γρήγορα και όντος όταν μπήκα στο αμάξι είδα ότι είχε ήδη γίνει ένα confirm και όταν έφτασα στο σπίτι είχε γίνει 3. Γενικά παιδιά το bitcoin δίκτυο θέλει asap αναβάθμιση. Είναι φοβερα υπερφορτωμένο από την χρήση και πλέον δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στις καθημερινές συναλλαγές δλδ γίνονται αλλά όχι γρήγορα.
Μερικά πραγματα να προτείνω στα παιδιά του καταστήματος για να κάνουν ποιο γρήγορα και καλύτερα τις συναλλαγές τους με bitcoin

- Καλό είναι να βάλετε κάποιο wallet που είναι cloud και συνεργάζεται και με pc mobile. Ωστε να βάζετε το ποσό που οφείλει ο πελάτης και να βγαίνει μετά ένα qr code με την adress συν το ποσό και με ένα σκανάρισμα ο πελάτης να το πληρώνει χωρίς να χρειάζεται να κάνει manual την διαδικασία. Τέτοια wallet έχει το coinbase

https://www.coinbase.com/accounts/primary

copay  https://copay.io/

Bitgo  https://chrome.google.com/webstore/detail/bitgo/jlgeogaipkoajobchncghcojanffjfhl

το τελευταίο δουλεύει σε chrome

- Να λέτε πάντα στους πελάτες που έρχονται να πληρώσουν με Bitcoin να πληρώνουν με αυξημένα προτεραιότητας fee ώστε να μην γίνονται αυτές οι καθυστερήσεις αν και εγώ είμαι της άποψης ότι στα μικρά ποσά μπορείτε να τα αφήνετε και χωρίς confirm γιατί το να κάνει revert ένας την συναλλαγή θέλει αυξημένη εμπειρία στην διαχείριση του bitcoin. Δλδ να είναι hacker

- Μπορείτε να συνεργαστείτε με κάποια εταιρεία που παρέχει λύσεις σε έμπορους όπως η bitpay η coinbase που υποστηρίζει και έμπορικά καταστήματα στην Ευρώπη. Γίνονται ποιο απλές και ασφαλείς οι συναλλαγές σας.

Αυτά και thx για την άψογη αγορά που είχα Cheesy
newbie
Activity: 17
Merit: 0
Θα περάσω μια επίσκεψη σίγουρα αρχές Σεπτεμβρίου  Wink

Ό,τι πρέπει για να κάνω δωράκι στη φίλη μου την ποδηλάτρια (και να πληρώσω με BTC)

Ειδικά η φίλη σου η ποδηλάτρια πιστεύω ότι θα ξέρει να εκτιμήσει ένα καλό ποδήλατο και στο κατάστημά μας όποιος έρθει θα καταλάβει πιστεύω αμέσως για τη ποιότητα των ποδηλάτων μας.

Άλλωστε δε γίνεται να αγοράζει κάποιος τελευταίας τεχνολογίας ποδήλατο και να πληρώνει με απαρχαιωμένες μεθόδους. Wink 
newbie
Activity: 17
Merit: 0
φιλε bikelounge, ευκαιρια να βαλεις και ενα BTM στο μαγαζι σου!
να υπαρχει και στο mall ενα, γιατι οχι.

Το σκευτόμουν για ΒΤΜ αλλά δεν ξέρω τίποτα πάνω σ'αυτό και γιατί αξίζει κανείς να βάλει BTM στο μαγαζί του. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια τι παίζει?
Πόσο στοιχίζει, ο έμπορος παίρνει προμήθειες από τις συναλλαγές κτλ..

Ευχαριστώ πολύ όλους και σας περιμένουμε! Smiley
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
φιλε bikelounge, ευκαιρια να βαλεις και ενα BTM στο μαγαζι σου!
να υπαρχει και στο mall ενα, γιατι οχι.

ΣΩΣΤΟΣ!!!

Είναι ευκαιρία ειδικά τώρα που όλοι οι ξένοι έχουν βαλθεί να μας βοηθήσουν  Cheesy, σίγουρα θα παίζει καμιά καλή συμφωνία. Ψάξτε το.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
φιλε bikelounge, ευκαιρια να βαλεις και ενα BTM στο μαγαζι σου!
να υπαρχει και στο mall ενα, γιατι οχι.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Θα περάσω μια επίσκεψη σίγουρα αρχές Σεπτεμβρίου  Wink

Ό,τι πρέπει για να κάνω δωράκι στη φίλη μου την ποδηλάτρια (και να πληρώσω με BTC)
Pages:
Jump to: