Pages:
Author

Topic: Trader'ların bitcoin üzerinde yarattığı saçma etki - page 2. (Read 324 times)

sr. member
Activity: 968
Merit: 292
Belli bir yaşın üstünde olup bilgisayar ve telefon kullanmaya acemi olan ve internet ortamını sadece sosyal medya üzerinden kullanan, olayları haberler üzerinden değerlendiren kişilere kripto denilince sanal para = kumar demek anlamına geliyor. Bunun en büyük nedenleri arasında;

Birincisi hackerlerin bitcoin üzerinden fidye ödemesi istemesi,
İkincisi borsa üzerinden, aç gözlülük edip tüm varlığını bir projeye basması,
Üçüncüsü kaldıraçlı işlemlere bulaşıp (ne var ne yok kaybetmesi) kumar oynaması,
Dördüncüsü bunalıma girip intihar etmesi ve basılı medyada uzun uzun yayımlanması,
Beşincisi bilinçsiz kullanım (cüzdan keyini kaybetmesi, yanlış ağa gönderim, hesabın boşaltılması) sonucu sermaye kaybı...

Bu maddelere daha ekleme yapılabilir. Ben başlıcalarını bu şekilde özetledim. Bu haberler silsilesi birikince kriptolar kumardır algısı oluşuyor maalesef.

Kaldıraçlı işlemlere bir kere bile bulaşmadım. Aceleci asla olmadım. Blok zincir yazılımına ve üzerindeki teknolojiye az çok vakıfım.

Kriptolara yatırım gözüyle bakıyorum. Blok zincir teknolojisine, üzerindeki projelere kısacası kripto ekosistemine hayranlıkla bakıyorum. Ekonomideki tekelleşmeye, kapitalizme karşı bir başkaldırış olarak görüyorum. Blok zincir teknolojisi benim gibi insanlara finansal özgürlük getirdi. Dahası var mı?

Çevremden bir örnek olay da ben anlatayım.

Bir tanıdığım, yaşı 22. Babası yurt dışında çalışıyor. Banka hesabı annesinin üzerinde. Harcamaları internet bankacılığı üzerinden bu 22 yaşındaki oğulları yapıyor. Hesaptaki dolarların yarısını borsa üzerinden bitcoine ve bir kaç altcoine yatırıyor. Biraz kazanınca diğer yarısını da (söylenenlere göre 100 bin dolara yakın) yatırıyor. Sanıyorum ki kaldıraçlı işlemlere de bulaşmış. Paranın büyük çoğunluğunu kaybedince geri kurtarmak umuduyla yakın çevresindeki insanlardan hatrı sayılır miktarda borç topluyor. Ailesi güvenilir olduğu için herkes çekinmeden borç veriyor. Sonra hepsini batırıyor. Şimdi kabak gibi kaldı ailesi. En çok üzüldüğüm ise bunlardan hiç haberi olmayan ve sıfırı gören anne-babası. Annesi olayları öğrenince komaya girdi. Çocuğun tahtaları kırık olduğu için pek de takmadı. Babasının düzenli bir geliri ve işi olduğu için aileyi çok sarsmasa da bu olaylar çevrede "bitcoin oynamış ve batmış" algısına neden oldu. Böyle yanlış insanların yanlış hareketleri ve sonuçları olumsuz bir algının oluşmasına ve büyümesine ve dahası ön yargısına neden oluyor.

Bu büyük ekosistemin verimli ve iyi yönünü gören çok az kişi var. Kriptolar iki ucu keskin bir bıçak. Hataya, dalgınlığa, aç gözlülüğe ve aceleye gelenlere asla acımıyor.

Kesiyor!.

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Dün küçük bir rahatsızlık için doktoruma gittim. Çocukluğumdan beri aynı doktora gittiğim için benden sonra başka sıra da olmayınca muhabbet koyulaştı. Benim bitcoin ile ilgilendiğimi bilmiyor fakat konu ekonomiden yatırıma kaydı. Yazlıktaki komşusunun oğlu 2 sene önce kendisine gel sana bitcoini öğreteyim ben 1 milyon TL kazandım ama sabaha kadar uyumaman gerek dedi. Trader olduğunu ve muhtemelen kaldıraçlı işlem yaptığını anladığım için doktorumun sözünü bölüp bitcoinin öyle bir şey olmadığını anlatacaktım ki bi dur be çocuk anlatayım dedi. Sadece tanıdığınız kişi kumarbaz diyebildim.

Neyse sonuç olarak çocuk daha sonra ailesinin arabasını ve evini de satarak trade yaparken kaybetmiş. Sonra bir hikaye daha anlattı şu arkadaşımın çocuğu da 2 ev kaybetti diyerek.

Bitcoinin öyle bir şey olmadığını hatta tanıdıklarının neden kumarbaz olduklarını anlattım lakin zaten yaşı oldukça büyük ve bilgisayara çok aşina olmayan birisi olduğu için ben anlayamıyorum bunları sen yine de uzak dur dedi.

Traderların yada kaldıraçlı işlem yapanların bir çoğu aslında hayatlarında hiç bitcoin ve kripto para kullanmamış (zincir üstü işlem) olmalarına rağmen yaptıkları şeyin kumar oynamak olduğunun farkına varamadıkları için ve kumarda genelde kasa kazandığı için çok iyi bir risk yönetimine ve disipline sahip değillerse er yada geç batmaya mahkumlar. Bu forumdan, kripto ile ilgili yaptığım işlerde kendi yakın çevremden edindiğin tecrübe ne kadar iyi bilirseniz bilin, ne kadar kendinize güveniyorsanız güvenin kumar oynamayın.

Yatırım yapın.
Pages:
Jump to: