Pages:
Author

Topic: Trust Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? - page 3. (Read 41328 times)

newbie
Activity: 3
Merit: 0
December 27, 2016, 02:52:42 AM
Selam arkadaşlar,

Bir süredir bitcoin, blockchain vs vs hk. hatrı sayılır makale okudum çok şey öğrendim öğrendikçe de bilmediğim daha da çok şeyin var olduğunu ve daha da fazlasını öğrenmem gerektiğini farkettim Smiley
Bu noktada öncelikle internet gibi güvensiz bir ortamda böyle güvene dayalı bir sistem kurma çabasını takdir ediyor özümde de destekliyorum aslında Smiley 

Bankaların aradan çıkarılması devletin 25.000tl üzerinde meblağlarda sıkıntı çıkarması gibi konulardan sonra bu işin nasıl yapılabileceği konularına kafa yormaya başladım. Uzatmadan bu konudaki "güven" kelimesini eleştirmek istiyorum aslında. %51 atak mevzusunu benden daha iyi biliyorsunuzdur. Buradaki trust sistemi bana bunu anımsattı. Yani elinde belli bir miktar para olup (kendi kendine trust kasmayan!) gerçekten doğru düzgün alışveriş yapıp trust seviyesinde saygınlık, tanınmışlık vs vs konularında %51 e ulaşmış bir üyenin altın vuruş yaparak sistemi patlatması yani meali burada sağlam bir vurgun yapması oldukça olası geliyor bana.
imkansız mı ghash.io öyle demiyor Smiley (Yazar burada bir üyenin bitcoin in %51 ine sahip olmasından bahsetmiyor. Bunu sadece örnekleme olarak verdim.)

Neyse ben bunları neden yazdım. Açıkcası yapıcı olabilmek adına bir eleştiri olarak almanızı umarım. Bu işin daha güvenli olmasını sağlamak trusted user ın iyi niyetli olmasına güvenerek olmamalı sanki bunun daha başka bir yolu olmalı diye düşünüyorum. Çünkü bugün inandığın güvendiğin insana yarın da güvenmek en büyük risk bence.

kolaylıklar,
sr. member
Activity: 1664
Merit: 271
October 14, 2016, 05:41:13 AM
bu iyiymiş gerçekten 
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
Trust sistemi yararlı ve kullanılması geerekli bence yanlız takıldıgım bir nokta
var oda ticaret haricinde kullanmı varmış sanırsam yoruma Trust kullanımı hatta
forumda bir arkadaş globalde sanırım scam bir konuya yorum attıgı için eksi trust almış ve
ne reklam kampanyalarına katılamıyormuş ,bence çok daha önemlisi itibarı zedeleniyor. bu biraz mantıksız geldi bana
yani benim yorumumu begenmeyen yada beni sevmeyen biri bana atabilirmi eksi trust .yada benmi yanlış anlıyorum konuyu aydınlatırsanız sevinirim.
EFS
staff
Activity: 3696
Merit: 2065
Crypto Swap Exchange
September 06, 2015, 09:35:15 AM
Anlatımda Trust settings bölümünü genişlettim.

Trust list - Güvendiğiniz kullanıcıların listesi
Güvendiğiniz kullanıcıların ismini buraya yazarak kendi trust listenizi oluşturabilirsiniz.
Güvenmediğiniz kullanıcıların isminin başına ~ koyarak listeye ekleyin.

Örnek:
userX'e güveniyorsunuz.
userY'ye güvenmiyorsunuz.

Trust List
userX
~userY
EFS
staff
Crypto Swap Exchange
September 01, 2015, 09:00:48 AM
Trust sisteminde değişiklikler yapıldı. Artık sadece yorumlar için nötr geribildirim bırakabilirsiniz.

full member
Activity: 126
Merit: 100
August 21, 2015, 08:12:14 PM
anlaşıldı , teşekkürler !
legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
August 19, 2015, 03:27:49 AM
Verilen bilgiler hiç yeterli değil.
Forumda alışveriş nasıl yapılıyor ?
Biriyle özelden mesajlaşıp dışarda BTC alışverişi yaptıktan sonra , o kişiye bu geri bildirim nerden veriliyor ?
Link nerde ?

Pazar alanında alınık ya da satılık ilanı açıyorsun ya da açılmış ilanlara bakıyorsun. Şartları özelden konuşmaktansa herkese açık olarak ilanın konusu altında konuşmak daha iyi olabilir. Mümkün olduğunca güvenilir aracılar (escrow) kullanın. Alışveriş bittikten sonra satıcının trust kısmına girip alışveriş yaptığınız konuyu referans gösterip olumlu ya da olumsuz yorum yazabilirsiniz.
full member
Activity: 126
Merit: 100
August 19, 2015, 02:51:26 AM
Verilen bilgiler hiç yeterli değil.
Forumda alışveriş nasıl yapılıyor ?
Biriyle özelden mesajlaşıp dışarda BTC alışverişi yaptıktan sonra , o kişiye bu geri bildirim nerden veriliyor ?
Link nerde ?
legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
March 15, 2015, 05:48:14 AM
Eklemek istediğim birşey var belki merak edenler ya da bilmeyenler vardır.

Bu resimde Trust kelimesinden sonra gelen ilk rakam kullanıcının güven sayısıdır.(Trust Score).
   Kabaca güven sayısı kullanıcıların aldığı olumlu yorumların sürekliliklerine dayanarak hesaplanan bir sayıdır. Tam olarak nasıl hesaplandığını öğrenmek isterseniz bu konuya bakabilirsiniz.
   İkinci sayı kullanıcının aldığı olumsuz güven sayısı, üçüncü sayı ise kullanıcıların aldığı olumlu güven sayısıdır.
sr. member
Activity: 629
Merit: 259
October 10, 2014, 05:08:01 AM
eminiz dimi turkce yazabiliyoruz bi problem olmyor?
EFS
staff
Crypto Swap Exchange
August 29, 2014, 07:27:15 AM
Ben DefaultTrust kullanmıyorum ve Trust Depth'i 0'da tutuyorum.
legendary
Activity: 1638
Merit: 1328
Stultorum infinitus est numerus
April 13, 2014, 11:37:59 AM
Lütfen herhangi bir ticaretinizden sonra Trust bırakmayı unutmayın, bu iki taraf içinde iyi olacaktır.
EFS
staff
Crypto Swap Exchange
April 13, 2014, 05:39:36 AM
Türkçe yazabilirsiniz.
legendary
Activity: 1447
Merit: 1000
April 13, 2014, 04:51:47 AM
Trust verirken İngilizce yazmasak olur mu? Sonuçta Türkçe bölümündeyiz ya.
İngilizce yazmaniz en iyisi olacaktır, sonuçta forumun ana dili İngilizce
legendary
Activity: 1792
Merit: 1030
April 13, 2014, 03:01:04 AM
Trust verirken İngilizce yazmasak olur mu? Sonuçta Türkçe bölümündeyiz ya.
EFS
staff
Crypto Swap Exchange
April 12, 2014, 05:23:27 PM
Forumdaki Trust sistemi bugün Pazar Alanı bölümünde görünür şekilde ayarlandı. Trust sisteminin içinde olumlu ve olumsuz geribildirimler bulunuyor.

Post new feedback - Yeni geribildirim bırakmak için bu bölümü kullanmalısınız.
Risked BTC - Buraya geribildirim bırakmak istediğiniz kişiyle yaptığınız alışverişin Bitcoin karşılığı miktarını girmelisiniz. (Zorunlu değil)
This rating is negative -- the person is not trustworthy - Olumsuz geribildirim bırakmak için burayı işaretlemelisiniz.
Reference link - Yaptığınız işlemin konusunu link olarak buraya giriyorsunuz. (Zorunlu değil)
Comments - Bu bölümde geribildirim bıraktığınız kişiyle ilgili görüşlerinizi yazmalısınız.
Submit'e tıklayarak geribildirim işlemini bitirebilirsiniz.

Trusted feedback - Trust listenizdeki kişilerin verdiği geribildirimler
Untrusted feedback - Trust listenizde olmayan kişilerin verdiği geribildirimler
Sent feedback - Kullanıcının diğer üyelere verdiği geribildirimler

YENİ TRUST SİSTEMİ

Trust settings Sayfası

Trust list - Güvendiğiniz kullanıcıların listesi
Güvendiğiniz kullanıcıların ismini buraya yazarak kendi trust listenizi oluşturabilirsiniz.
Güvenmediğiniz kullanıcıların isminin başına ~ koyarak listeye ekleyin.

Örnek:
userX'e güveniyorsunuz.
userY'ye güvenmiyorsunuz.

Trust List
userX
~userY

Default Trust List - Sistemin otomatik olarak verdiği güvenilir kişiler listesidir. DefaultTrust'ı listenizden silip kendi listenizi oluşturmanız şiddetle önerilir.
Trust depth (max 4) - 4 seviyeye kadar trust listenizdeki kişilerin güvendiği kişiler trust listenize eklenir.

Trust sistemine forum moderasyonu müdahale etmemektedir. Ancak sistemi kötüye kullananlar (trust spam) forumdan uzaklaştırılabilir.
Pages:
Jump to: