Pages:
Author

Topic: Türk Bitcoin Borsalarından #bitcoin aldığınızda, #bitcoin sahibi oluyor musunuz? - page 2. (Read 987 times)

sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
Elindeki coinlerin tam karşılığını tutmayan borsalar mutlaka vardır.  Nasılsa tüm müşterilerin aynı anda para çekmeyeceğini varsayarak bir miktar açık veriyor olabilirler.

Ben yaşadığımız bu boğa piyasasında pek çok borsanın patlayabileceğini düşündüm. Ama çoğu sağlam çıktı.

Bence borsalar sadece fiat paraya geçiş için kullanılmalı. Trade olayı için dex kullanmak daha mantıklı.

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
coinmarketcap & coingecko daki listelerde borsa siteleri hakkında genel bir bilgi edilinebilinir.
bir siteyi araştırma yaptıktan sonra illa test etmek istiyorsanız sitenin talep ettiği en azami rakamla btc alın ve sitenin online cüzdanından, kendi cüzdanınıza bunu yollayın.
bunda bir sıkıntı yaşamadıysanız, en azından o anlık bir dolandırıcılık söz konusu değildir.

Önceden küçük miktarda BTC gönderim ve çekim yaparak test etmek çoğu zaman iyi bir yöntem gibi görünse dahi bazı dolandırıcılık amaçlı siteler küçük miktarlarda sorun yaşatmayarak kullanıcıya güven verdikten sonra büyük miktarlı çekim işlemlerinde problem çıkartıyorlar.

sahte hacim, alış satışlar bunlar maalesef mümkün. ve bence neredeyse tüm sitelerde yapılıyor.

Sahte hacim yaratan bir çok borsa var evet, ama hepsi değil. Bazı kullanıcılar trade botlarının yada arbitraj botlarının yaptıkları işlemleri sahte hacim olarak yanlış bir şekilde tanımlıyorlar ve botların varlığından rahatsızlar ancak botların alıcı ve satıcı ortak bir fiyatta buluşturduğu da yadsınamaz bir gerçek. Arbitraj botlarını ise ayrı bir pencerede değerlendirmek gerekli borsalar arasındaki fiyatı eşitlemenin yanı sıra küçük hacimli borsalarda daha büyük işlemleri gerçekleştirmenize de olanak tanıyorlar çoğu zaman.
jr. member
Activity: 57
Merit: 22
eTitanium [ETIT] www.etitanium.net
coinmarketcap & coingecko daki listelerde borsa siteleri hakkında genel bir bilgi edilinebilinir.
bir siteyi araştırma yaptıktan sonra illa test etmek istiyorsanız sitenin talep ettiği en azami rakamla btc alın ve sitenin online cüzdanından, kendi cüzdanınıza bunu yollayın.
bunda bir sıkıntı yaşamadıysanız, en azından o anlık bir dolandırıcılık söz konusu değildir.

sahte hacim, alış satışlar bunlar maalesef mümkün. ve bence neredeyse tüm sitelerde yapılıyor.
kendinizi korumanın tek yolu borsa sitelerinin cüzdanlarında parayı tutmamak. ancak trade yapanlar için bu pek pratik olmayacaktır.
500+ borsa sitesi var. ilk 25 hadi enfazla ilk 50 nin dışına başvuranlar zaten bence bu işe girmesinler.
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Bırakın bitcoin borsalarını devletin garantisi altında olan bankalar bile tüm müşterileri paralarını çekmek istese ödeyemez batar diye biliyorum.

Büyük borsa siteleri komisyondan kişi başı az bile olsa çok üyeleri olduğu için iyi para kazanıyor. O yüzden rahat şekilde bitcoin karşılıkları vardır diye düşünüyorum.

Aynen hocam size katılıyorum. Şuan bitcoin borsadan daha güvenli geliyor bana. 
newbie
Activity: 1
Bırakın bitcoin borsalarını devletin garantisi altında olan bankalar bile tüm müşterileri paralarını çekmek istese ödeyemez batar diye biliyorum.

Büyük borsa siteleri komisyondan kişi başı az bile olsa çok üyeleri olduğu için iyi para kazanıyor. O yüzden rahat şekilde bitcoin karşılıkları vardır diye düşünüyorum.
legendary
btc-e.com ve mt.gox mağduru olarak , o kripto soğuk cüzdanda değilse boşa hayal kurup beklemeyin arkadaşlar , hatta bakın şunu iddia ediyorum ki binance.com gibi büyük borsaların maksimum 1-2 sene içerisinde hacklendi denilerek milletin parasına nasıl çöktüklerine şahit olacaksınız , sebebi şu her 3-4 senede bir BTC ye reset attılar bunu da en iyi borsalara çökerek yapabildiler , insanlar aç gözlü ve doyumsuzdurlar , o yüzden hackten hemen sonraki seneye kadar yeniden toparlanır piyasa .. Bir iki sene içinde bu topiğe gelip okuyun , dediklerimi anlarsınız , milyarlarca dolar paranın varlığından bahsediyoruz ...

Yapılan en büyük hata çoğunluğun hataya düşmeyeceğini düşünmektir, çoğunluğun kararları her zaman doğru değildir. Bu öngörüye sahip insanlar diğerlerinin hareketinden etkilenerek bitcoinlerini borsa hesaplarında tutmaya devam ediyorlar. Aralarında mt.gox olaylarını bilmeyen çok fazla sayıda kişi olduğuna eminim, bazıları da tecrübe etmiş olmalarına rağmen gerekli dersi alamayanlardır.

Binance soğuk cüzdanlarında şu an 293427BTC bulunuyor. Bu kadar çok bitcoinin tek bir adreste bulunması bile topluluk için büyük bir risk. Sıcak cüzdanda bulunan miktarı da eklediğinizde toplam bitcoin miktarının %1,64'ü tek bir merkezi kuruma emanet edilmiş durumda. Toplamda borsalarda bulunan bitcoin miktarı ~2.5 milyon yani mevcut bitcoinlerin %13,37'si merkezi borsalarda bulunuyor. Bunun bir kısmı günlük trader dediğimiz kişilere aitken büyük bir kısmı ise kullanıcıların borsa cüzdanlarını kişisel cüzdan gibi kullanmalarından kaynaklanıyor.

[1] https://www.blockchain.com/btc/address/34xp4vRoCGJym3xR7yCVPFHoCNxv4Twseo
[2] https://www.blockchain.com/btc/address/1NDyJtNTjmwk5xPNhjgAMu4HDHigtobu1s
[3] https://cryptoquant.com/overview/full/247?window=day
jr. member
Activity: 35
Merit: 4
btc-e.com ve mt.gox mağduru olarak , o kripto soğuk cüzdanda değilse boşa hayal kurup beklemeyin arkadaşlar , hatta bakın şunu iddia ediyorum ki binance.com gibi büyük borsaların maksimum 1-2 sene içerisinde hacklendi denilerek milletin parasına nasıl çöktüklerine şahit olacaksınız , sebebi şu her 3-4 senede bir BTC ye reset attılar bunu da en iyi borsalara çökerek yapabildiler , insanlar aç gözlü ve doyumsuzdurlar , o yüzden hackten hemen sonraki seneye kadar yeniden toparlanır piyasa .. Bir iki sene içinde bu topiğe gelip okuyun , dediklerimi anlarsınız , milyarlarca dolar paranın varlığından bahsediyoruz ...
member
Activity: 994
Merit: 20
İster Türk borsalarından ister yabancı borsalardan kripto paraya yatırım yapın fakat tavsiyem yatırımınızı borsada değil de walletınızda tutun. Çünkü dünyanın en büyük kripto borsalarının bile hacklendiğine şahit olmuştuk. Çok yazık olur eğer yatırımlarınız uçar giderse. Bence borsaları sadece alım-satım, para yatırma, para çekme gibi işlemler için kullanmak yeterli.
jr. member
Activity: 54
Merit: 4
Ethereum Full Sync Node
Eğer kripto paranızı elinizde uzun vadede tutacak iseniz borsalarda beklemesine gerek yok çünkü bilmeniz gereken en önemli konu borsalardaki cüzdan adreslerinin hiçbiri sizin değildir ve özel şifreleri de sizde bulunmaz.
full member
Activity: 322
Merit: 101
Ben coin alip satiyordum ama cok sonra cuzdana cekmem gerektigini ogrendim. Bence cogu bilmiyordur. Borsalardaki paralari kendilerinin zannediyordur.
newbie
Activity: 39
ben thodex.com bosasından coin aldım walletime geri çektim sorun olmadı.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Bence Türk borsalarının hiçbiri yeterince güvenli değil. Mümkünse yüklü miktarlar tutmayın üzülürsünüz.
member
Activity: 447
Merit: 88
Maalesef paranın bana ait olmadığını acı bir şekilde yabancı borsada öğrenmiş oldum. Borsa biz hack yedik kapattık gittik dediğinde yapacak birşeyin olmuyor maaelesef.
jr. member
Activity: 120
Merit: 1
Borsaları bilmeyen ve kullanmayan yatırımcı neredeyse yok. Bunlara üye olarak bitkoin alım ve satım işlemi yapabiliyorsunuz. Fakat bu borsalara para aktardığınızda ve o borsadan kripto satın aldığınızda kendi cüzdanınıza sahip olmazsınız ve o borsanın size sağladığı cüzdanları kullanırsınız.  Borsanın sağladığı güvenlik sistemine tabi olursunuz. Borsaların Hacklenmesi söz konusu olursa sizde bu durumdan zarar görebilirsiniz. Borsalarda işlem yaparken ya da borsalarda yatırımlarınızı bırakırken bu durumu mutlaka dikkate almalısınız. Kendi cüzdanınızda kriptolarınızı saklarsanız kendi güvenliğinizi istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Örneğin fiziksel bitkoin cüzdanı kullanırsanız internete bağlı olmadığında ve siz fiziki güvenliğini sağladığınızda bitkoinlerinizin başına birşey gelmesi söz konusu değildir. Borsalara güvenmiyorsanız yapmanız gereken en güvenli yol budur Smiley
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
Borsalar genel itibariyle alici ve saticilaari bulusturuyorlar, en azindan oyle oldugu iddia edilir, bosta kalan paralarin bazi yontemlerle degerlendirildigini dusunuyorum, ama sonucta borsalarin gelir kaynaklarinin sadece komisyonlar olmasi gerekiyor, tam olarak emin olmamakla beraber turk borslarindan bitcoin aldiginizda diger bir kullanicinin bitcoinini almaktan baska birsey yapmiyorsunuz.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Türk borsası İngiliz Borsası Uruguay Borsası farketmez, hangi borsadan hangi kripto parayı alırsanız alın, borsada durduğu sürece onun "sahibi" değilsinizdir. Ne zamanki aldığınız bitcoin'i, ethereum'u, şunu bunu cüzdanınıza çekersiniz o zaman gerçek sahibi olursunuz.
jr. member
Activity: 120
Vergi daireleri Türk borsalarını takip ediyor ve hatırı sayılır şekilde gelir elde eden ve banka hesabına aktaran kişileri gelir vergisi için inceliyor. Her hangi bir düzenleme yapmadan bu şekilde resmi işlemlere girmiş oluyorlar. Devletin kendisi için gereklilik olmadığı sürece borsaları devlet garantisine dahil etmesini beklemek hayalcilik gibi görünüyor Sad
legendary
Önümüzdeki günlerde ülkemizde coinlerle ilgili bir yasa çıkarsa ancak o zaman borsalardaki coinler de devlet güvencesine alınabilir, şu anda bankadaki 100bin liraya kadar olan mevduatlar devlet güvencesinde mesela 101bin olsa hesabınızda o 1000 tl devlet güvencesinde değil, buna benzer bir şey de yapabilirler belki...

Yasal düzenlemeler gerçekleştirilse bile bu varlıklarınızın güvende olduğu anlamına gelmez. Borsa cüzdanları için devletler bir yasal düzenleme getirse dahi bu ancak çok kısmi bir garanti olacaktır. Geçmişte batan bankalardan dolayı geriye yapılan ödeme miktarlarını incelerseniz ne demek istediğimi daha net göreceksiniz. Tam olarak bu sebeple bitcoinleriniz kendi cüzdanınızda olmalı ve borsalarda mümkün olduğunca kısa süreli işlem yapılmalı. Kendi cüzdanlarınıza çektiğiniz bitcoinler sizden kaynaklanan bir güvenlik problemi oluşmadığı sürece size aittir.

Borsaları güvenilir görmemekle birlikte çok kısa işlemler için ve belirli limitlerde kullanmak zorundayız. Aralarından en uygununu seçip en kısa sürede işlemleri tamamlayarak riski minimuma indirgeyebiliriz. Bir gün bitcoin hayatın içine çok daha fazla entegre olur ve sadece bitcoin ile işlem yapabilir hale gelirsek kimseye güvenmek zorunda kalmayacağız.

jr. member
Activity: 161
Önümüzdeki günlerde ülkemizde coinlerle ilgili bir yasa çıkarsa ancak o zaman borsalardaki coinler de devlet güvencesine alınabilir, şu anda bankadaki 100bin liraya kadar olan mevduatlar devlet güvencesinde mesela 101bin olsa hesabınızda o 1000 tl devlet güvencesinde değil, buna benzer bir şey de yapabilirler belki...
hero member
Activity: 1251
Merit: 579
https://twitter.com/onurgozupek
Ahmet bey, ziraat bank hesabı üzerinden 100 TL sini borsaya yatırdı.
0.00001 BTC satın aldı.

Borsanın bu işlem için karşı taraf bulduğunu nereden biliyoruz?
Kullanıcının ekranına 0.00001 BTC yazsa ve bunu kaydetse kim fark edebilir?

Ahmet bey, bankaya 500bin TL para yatırdı. Para orada duruyor. Ahmet bey hiç bir şey yapmıyor.

Ahmet beyin bankada 500bin TL'si olduğundan emin olabilir misiniz? (Not: Banka, adı sanı bilinen, kanun kapsamında denetlenen bir banka)

Sapla samanı karıştırıp, herkese hırsız muamelesi yapmamak için, Bitcoin aldıktan sonra kendi cüzdanınıza çekin.

Cüzdanınızda değilse, o Bitcoin "size ait" değildir. Ancak sizin adınıza saklayan platformun hangi kanunlara bağlı olduğunu, kanunlara ne kadar bağlı olduğunu, sermayesini vs. bir araştırın.

Bitcoin, siz birilerine güvenmek zorunda kalmadan değer saklamanıza imkan sunar. Fakat kendiniz üretemiyorsanız, "birine güvenmek"ten başka bir seçeneğiniz yok. (Karşınızda oturuan arkadaşınızdan aldığınızda bile arkadaşınıza güvenmek zorundasınız!) Bu yüzden, en azından kime güveneceğinizi bilin...
Pages:
Jump to: