Pages:
Author

Topic: Türkiye’nin IQ ortalaması yüksek 10 şehri - page 2. (Read 161 times)

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Ankara 1 olmalıydı bence en kaliteli üniversiteler orada ayrıca nüfus yoğunluğu İstanbul'a göre daha az .
Beni İstanbul'un sıralaması şaşırttı o kadar kalabalığa rağmen iyi çıkmış. Tabi bu araştırma nerede yapıldı. Mesela esenler Bayrampaşa gibi ilçelerde yapılsa nasıl olurdu

Muhtemelen sıralama üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir anket ile yapıldı.Bu konuda da hemen hemen aynı Iq seviyesi çıkmış baksanıza.Birinci Eskişehir ile İstanbul arasında 1 Iq değer oynuyor.Bu da fark oluşturacak bir şey değil.

Eskişehir 13 bin kişi katıldığı anket ile birinci iken, İstanbul 289 bin kişi ile 6. Sırada.Aradaki fark acaba gerçekten şehirlerin Iq ortalamasını doğru yansıtıyor mu diye sorduruyor bana.Sonuçta İstanbul Eskişehir’den 22 kat daha fazla katılım göstermiş.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Ankara 1 olmalıydı bence en kaliteli üniversiteler orada ayrıca nüfus yoğunluğu İstanbul'a göre daha az .
Beni İstanbul'un sıralaması şaşırttı o kadar kalabalığa rağmen iyi çıkmış. Tabi bu araştırma nerede yapıldı. Mesela esenler Bayrampaşa gibi ilçelerde yapılsa nasıl olurdu
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
İstanbul 16 milyondan fazla resmi nüfusuyla nasıl bu kadar yüksek ortalamaya sahip olmuş ben onu anlayamadım. Her milletten her cinsten insan var.

"Tüm Türkiye'den toplamda 1.214.505 kişinin katılım gösterdiği testte, kullanıcılara zeka soruları yöneltildi."

Bu kadar katılımcıyı nasıl bulmuşlar ilginç gerçekten benim hiç haberim olmadı çevremde de bundan bahseden kimse yok. Bir de bu kadar fazla katılıma rağmen 81 ilin sadece 63'ü katılım göstermiş diğer illerden niye hiç katılım yok? Çelişkilerle dolu bir haber, kaynak bana hiç güvenilir gelmedi buldukları sonuçları ciddiye alamıyorum.

Haber kaynağına baktım da Onedio haber kaynağı olarak pek güvenilir olmayan, clickbait ile para kazanmaya çalışan bir site.Yine de başka kaynaklardan benzer sonuçlara ulaşmak mümkün.Ayrıca haber devamında 63 şehir katılım gösterdiyse 81 ili nasıl sıralamışlar?

Bu soru işaretlerini bir yana koyarsak aslında güzel bir çalışma.Benim merak ettiğim soruların kalitesi nasıldı?115 IQ’ya kadar normal zeka biliyorsunuz.115 Iq ortalamayı yakalayan yok, en yakını ise öğrenci kenti Es es olmuş.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
İstanbul 16 milyondan fazla resmi nüfusuyla nasıl bu kadar yüksek ortalamaya sahip olmuş ben onu anlayamadım. Her milletten her cinsten insan var.

"Tüm Türkiye'den toplamda 1.214.505 kişinin katılım gösterdiği testte, kullanıcılara zeka soruları yöneltildi."

Bu kadar katılımcıyı nasıl bulmuşlar ilginç gerçekten benim hiç haberim olmadı çevremde de bundan bahseden kimse yok. Bir de bu kadar fazla katılıma rağmen 81 ilin sadece 63'ü katılım göstermiş diğer illerden niye hiç katılım yok? Çelişkilerle dolu bir haber, kaynak bana hiç güvenilir gelmedi buldukları sonuçları ciddiye alamıyorum.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
İlk 3 şehir aynı zamanda öğrencilerin çok fazla olduğu şehirler. Türkiye’de en fazla öğrenci bulunduran şehirlerde bu listede yer alan 3 şehri yazayım :

1- Eskişehir, en fazla öğrenci olan 1’nci şehir 3.4 milyon öğrenci bir çoğu AÖF öğrencisi.
2- Ankara, en fazla öğrenci olan 4’ncü şehir 302 bin öğrenci.
3- İzmir en fazla öğrenci olan 5’nci şehir 170 bin öğrenci.

Bu şekilde bakarsak üniversite öğrencisi sayısı ile orantılı gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.memurlar.net/album/17723/illerin-universite-ogrencisi-sayisi.html
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Haberde en zeki diyor ama zekayı sınırlamak istemediğim için başlığı bu şekilde değiştirmek daha doğru olur dedim.

1- Eskişehir 105.2 IQ
2- Ankara 104.51 IQ
3- İzmir 104.51 IQ
4- Muğla 104.12 IQ
5- Çanakkale 104.02 IQ
6- İstanbul 104.02 IQ
7- Kocaeli 103.85 IQ
8- Balıkesir 103.59 IQ
9- Bursa 103.47 IQ
10- Kırklareli 103.36 IQ

Bir teste katılan kişilerin verdiği cevaplara göre ortalama IQ belirlenerek ölçüm yapılmıştır. İlginç bir haber değil mi? Sizi şaşırtan şehirler oldu mu? Eskişehir üniversite şehri olduğu için şaşırtmadı beni.

Kaynak : https://amp.onedio.com/haber/iq-haritasina-gore-turkiye-nin-en-zeki-illerini-acikliyoruz-1165160
Pages:
Jump to: