Pages:
Author

Topic: [Tutorial] Adaugarea alimentarii suplimentare ptr riser - page 3. (Read 20975 times)

member
Activity: 84
Merit: 10
Din ceea ce imi prezinti tu aici, pare ca nu ai suficienta putere la sursa. Ce placi video ai?  Ce sursa ai?

Nu are legatura cu riserele.
full member
Activity: 136
Merit: 100
Intreb aici ca nu stiu unde...poate au mai intalnit si alti aceasta problema (riser pci1x to16x cu mufa molex)

E mormal ca daca pun toate cele 4 placile pe rise si conectez un monitor la una dintre iele cand lucrez pe pc sa sacadeze si in CGMinier sa imi coboare rata de la 540kh la 120kh (exact la placa legata la monitor) chiar daca fac doar mavigare pe net fara activitati complexe?

Inainte cand aveam 3 pv puse pe riser si doar cea legata la monitor in slotu pci-e de 16x nu se intampla sa sacadeze si sa scada kh la ce legata la monitor.

thx
legendary
Activity: 1974
Merit: 1003
+1 ,dar o sa prefer sa cumpar de la tine daca am nevoie  Grin
member
Activity: 84
Merit: 10
Ma bucur ca va place tutorialul... As edita postul ca sa fac pozele mai mici daca platforma pe care este facut forumul nu ar fi asa de veche, fara optiune de adaugare fotografii in post. Imaginile sunt pe un server separat...
newbie
Activity: 59
Merit: 0
+1 pentru tut. Good job. Eventual editezi si tu un pic postul si faci pozele sa fie mai micute, ca m-am plictisit pana am ajuns la sfarsit. Smiley
administrator
Activity: 3738
Merit: 2948
+1
Tutorialul, asa cum a fost promis. Foarte folositor si usor de urmarit, bravo!
member
Activity: 84
Merit: 10
Asa cum spune si titlul, in acest thread va voi arata cum se face un riser cu alimentare separata fata de linia PCIex a placii de baza.

Prezentarea o voi face in pasi, cu descriere si exemplificare prin imagine:

1. Achizitionam un riser PCIex, incepand cu X1, deoarece nu conteaza latimea de banda in aplicatii gen mining (poza 1)

2. Verificam configuratia pinilor portului PCIex la adresa urmatoare: http://pinouts.ru/Slots/pci_express_pinout.shtml

3. Stabilim care este fata A si fata B prin descoperirea pinilor de 12V de pe ambele parti. Pe fata A sunt pinii 2 si 3 iar pe fata B sunt pinii 1 si 2 (pozele 2 si 3)

4. Pinii de masa cei mai apropiati sunt cei cu numarul 4, pe ambele fete.

5. Dezlipim firele de 12V de pe ambele parti. (poza 4)

6. Lipim firele de masa la pinii cu numarul 4, de pe ambele fete. (poza 5 si 6)

7. Lipim cele doua fire de 12V la firele dezlipite la pct. 3

8. Cosmetizam cu fasii de autocolant (asta am avut eu la dispozitie) sau banda izolatoare. (poza 7 si Cool


Pentru partea de alimentare am folosit un adaptor Molex --> Sata, pe care l-am avut in dotare. Etapele de pregatire au fost urmatoarele:

1. Scoaterea pinilor de 5V si 12V (poza 9)

2. Lipirea cablului rosu la pinul cablului galben (poza 10)

3. Izolarea cu heatshrink a lipiturii si departarea picioruselor de blocare a pinului in carcasa Molex. Acestia au trebuit sa fie stransi ca sa scot pinul din carcasa. (poza 11)

5. Asamblarea finala a conectorului (poza 12)


Pentru simplitate se poate renunta la cele 2 fire de masa suplimentara. Majoritatea riserelor comerciale nu folosesc masa suplimentara iar alimentarea cu 12V o fac doar pe pinul 1, fata B (de fapt toate cele comerciale)


Poza 1

Poza 2

Poza 3

Poza 4

Poza 5

Poza 6

Poza 7

Poza 8

Poza 9

Poza 10

Poza 11

Poza 12

Pages:
Jump to: