Pages:
Author

Topic: Ülkemizde Suriyeli, Afganlı Mülteci İstiyor musunuz? Neden? - page 2. (Read 403 times)

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
https://onedio.com/haber/suleyman-soylu-ile-vatandasin-suriyeli-tartismasi-senin-de-sehitlerin-var-biz-olecegimize-onlar-olsun-997075

Şu videoyu izlemenizi öneririm halk artık illahlah etmiş bu durumda, bizim bakanda açıklama yapıyor bayrama ben gönderiyorum diyor suriyelileri ee peki bakanım bunlar bayramlaşma yapabilecek bir huzur var ise suriye'de tekrar neden geri alıyorsunuz bunları?
Bu adamlar ülkesinde savaş var diye gelmediler mi buraya şimdi bildiğin tatil için gidiyolar sonra geliyorlar geri oh ne güzel demekki savaş falan bitmiş yaşanabilecek bir ortam var orda.
Daha diyecek bir şey bulamıyorum.

Halk artık uyanmaya başlamış, ben böyle videolardan bunu gözlemliyorum. İç İşleri Bakanı'nı bile korkmadan eleştirmeye başlıyorlar ki bile derken şu anki şartlar için öyle söyledim. Yoksa ister ülkeyi yöneten olsun eleştirme hakkımız sonuna kadar var. Hakaret boyutuna varırsa işler değişiyor tabi.

Videonun bir yerinde sen düşünme, bana sor gibisinden bir laf ediyordu galiba. Yani diyor ki, biz sizi bastırdık artık ve her şeyi biz biliyoruz. Senin fikrinin bir önemi yok ve beni asla eleştiremezsin. Videodaki sanıyorum koruması idi, elini ağzına götürüp sus yapacaktı sonra kamerayı görünce cesaret edemedi. Bunlar öyle bir alışmış ki milletin koyun gibi olmasına. Artık işler değişmeye başlayınca hoşlarına gitmemeye başladı tabi.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
https://onedio.com/haber/suleyman-soylu-ile-vatandasin-suriyeli-tartismasi-senin-de-sehitlerin-var-biz-olecegimize-onlar-olsun-997075

Şu videoyu izlemenizi öneririm halk artık illahlah etmiş bu durumda, bizim bakanda açıklama yapıyor bayrama ben gönderiyorum diyor suriyelileri ee peki bakanım bunlar bayramlaşma yapabilecek bir huzur var ise suriye'de tekrar neden geri alıyorsunuz bunları?
Bu adamlar ülkesinde savaş var diye gelmediler mi buraya şimdi bildiğin tatil için gidiyolar sonra geliyorlar geri oh ne güzel demekki savaş falan bitmiş yaşanabilecek bir ortam var orda.
Daha diyecek bir şey bulamıyorum.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan özellikle Doğu ülkelerinden gelen ( Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, İran, Suriye vb.) vatandaşlarının hiç birini istemiyorum. Suriyelilerin getirdiği pisliklerin daha beterlerini Afganlar getiriyor ya. Daha dün haberlerde 13 yaşında kız çocuğunu apartmanda sıkıştırıp taciz eden bir Afgan’ın sınır dışı edileceği yazıyordu. Sapık bunlar. Lafa gelince de her yerinizi açıyorsunuz diyip suçu bizim Türk insanlarına buluyorlar.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
Bu mülteci durumu devam ettikçe  (ki devam etmese de olur zaten yeterince fazlalar)  böyle videolar ve daha kötülerini çokça göreceğiz.
Dediğim gibi afganlar savaşçı bir millettir, savaş içinde yaşadıkları için acımasızdır ve en iyi bildikleri şey öldürmek, ölmek veya yaşamaktır. onlarda sadece siyah ile beyaz vardır.  Gri nedir bilmezler.

Hocam sadece bu dediğiniz gibi de değil. Ekstraları var.
Kültürel farklılıklar var. Yapısal sorunlar ortaya çıkacak. Evlilikler, arkadaşlıklar gelişecek zamanla. Ve kültürel farklılıklar sonrası bu mülteciler kendi aramızda çözemeyeceğimiz sorunlara yol açacak.

Bazıları 80'li yılların sonunda Balkanlardan gelen göçmenlerle kıyaslıyor ama oradaki durum farklıydı. Orada Osmanlı döneminden kalan, bizim bir parçamız olan ve amaçları Türkiye'de yaşamak olan insanlar vardı. Bu insanlar herhangi bir vatan sevgisi olmayan, ülkelerini diriltmek yerine kaçıp başka yerde sığınmayı göze almış insanlar. Amacım bunlar ölsün değil, yardım edilsin ama ülkeye eli kolu boş dolaşacak şekilde değil.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Bu şarkıcıların ne düşündüğü beni çok ilgilendirmiyor. Çünkü kendilerinin karakterinin nasıl olduğunu az çok biliyorum. Ancak ana konuya dönersek, ben belli bir sınırı aşan mülteci göçünden rahatsızım artık. Yardım için tabi ki kucak açarsınız. Hümanizme önem veren Avrupa ülkeleri de yaptılar bunu sonuçta. Ancak bu iş artık haddini aştı. İpini koparanın yolgeçen hanı gibi ülkeye doluştuğunu görüyoruz. Ve bu insanlar sınırı ellerini kollarını sallayarak geçiyorlar. Ne idükleri belirsiz insanları doğru düzgün kontrol etmeden ülkeye kabul etmek son derece yanlıştır. Zamanında canlı bomba vakalarıyla az uğraşmadık. Bir sürü insan bu alçaklar yüzünden hayatını kaybetti.

Bu konuya girmişken daha yeni paylaşılmış bir haberi de eklemek isterim:

https://twitter.com/pusholder/status/1424685558920581122?s=20

Mardin'de canlı bomba olduğu şüphesinden dolayı bir kişi etkisiz hale getirilmiş ve üzerinden 2.5 kilo patlayıcı çıkmış.

Özetle şu anki politika son derece yanlış. Son günlerde mültecilerin ülkemizde işledikleri suçları az çok siz de görmüşsünüzdür. Ben olsam çoktan defetmiştim bu mültecileri.
full member
Activity: 546
Merit: 154
Mülteci lafindan bile gina geldik bukadar mültecinin barinabildigu başka bir ülke varmi bilemiyorum . Biz bugun yarin baska bir ulkeye siginmak istesek ( istemeyiz ama)  hangi ulke bizi kabul edecek ? Bence hicbiri etmez. Afganlinin ulkemizde adini duydugumuzdan beri cesitli cinayetlerde adi geciyor.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
Bu mülteci durumu devam ettikçe  (ki devam etmese de olur zaten yeterince fazlalar)  böyle videolar ve daha kötülerini çokça göreceğiz.
Dediğim gibi afganlar savaşçı bir millettir, savaş içinde yaşadıkları için acımasızdır ve en iyi bildikleri şey öldürmek, ölmek veya yaşamaktır. onlarda sadece siyah ile beyaz vardır.  Gri nedir bilmezler.

Afganlar Suriyelilerin işlerini daha ucuza alıyor diye Suriyeliler tarafından istenmiyormuş yav güzel ülkem ne günlere kaldı  Grin ayrıca Afganlılardan ülkeye göçenler arasında Taliban militanlarının geldiğine de adım gibi eminim tıpkı Suriye’den Türkiye’ye gelen PKK piçleri gibi o yüzden bu mülteci durumuna bir el atılmazsa ülkenin durumu vahim keşke bu görüntülerle kalınacağını bilsem
legendary
Merit: 1176
@ekiller hocam ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız.

O video çekene soruşturma başlatılmış peki ne çıkacak burdan bile bir şey çıkmayacağını düşünüyorum artık çünkü bu kadar bile güvenim kalmadı adalete, ama hükümete karşı bir zihniyet olsa eminimki ellerinden gelen en ağır cezaları verirler, sözde twitterda bir tag için bile soruşturma açıldı, bugün git bi yerde bunları eleştir yarın evden alırlar mı diye düşünüyor insan.

Her neyse hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
full member
Activity: 182
Merit: 140
Bu Suriye ve Afganlıların yarın öbür gün iktidar tarafından muhalif Türk vatandaşlarına ve siyasetine karşı kullanılacağını düşünüyorum........................

Bu güzel yazınız için teşekkür ederim. Sıkılmadan tamamımı okudum. Hemen aklıma az önce izlediğim bir video geldi. Afganlı bir genç Bolu Belediye başkanına hakaretler içeren ve kendisini savunmak için video yayınlamış. Videosunda Türk vatandaşlarına: "Siz asıl kendinize bakın, açın Google'ı Türkiye yazınca çıplak kadınlar çıkıyor.. Sizin kadınlarınız çıplak, sizin erkekleriniz 5 kuruşa iş arayan kişiler" diyerek bir video yayınlamış. Bulursam aşağıda paylaşacağım. Sonra da nedenini bilmediğimiz bir özür videosu çekmiş. Yine videosunda: "Aslında Bolu belediye başkanını severim, sözlerimden özür dilerim. Bir Türk bayanla konuştum, kadın aslında haklı, özür dilememi söyledi" vs. diye cümleler kullanmış... Ama en bomba cümleyi özür videosunda konuşmuş. Diyor ki: "Videomu izleyip beni öldürmek isteyeceksiniz biliyorum, ben ölmeye razıyım ama yine de özür dilerim" Özür dileyerek çektiği ve ölüm korkusu içerikli videosunda aslınsa çok önemli bir mesaj var. Bu genç hala Türkiye'yi Afganistan sanıyor. Yani hata yapıldığında ölecek sanıyor. Ya kardeşim bizler daha tecavüzcüyü, teröristi, katili öldüremiyoruz ki seni bu saçma sapan videodan seni öldürelim..!

Bu videodan anlaşılıyor ki Afganlılar'ın iyi bir rehabilitasyona ihtiyacı var. Bunları rehabilite etmeden sokağa salarsak çok büyük tehlikeler bizi bekliyor demektir. Yani şunu kastediyorum, hani bir kedinin üzerine doğru gittiğinizde korkup üzerinize atlayabilir ya, aynen öyle. Bu sebeple bizi gelecekte büyük sorunlar bekliyor diye düşünüyorum.

İşin siyasi kısmına gelince zaten göçmenleri koz olarak kullanmasalar neden ülkede tutsunlar ki. Bunların bir amaç için geldiğine yüzde hatta binde bin eminim. Yani kimse savaştan kaçtı kucak açalım demez. Bedava peynir fare kapanında. Şimdiki siyasiler olmuş birer kurt. Eğer ümmetçilik meselesi ise Osmanlı gibi yap, Al afganistanı al suriyeyi kendi ülkelerinde besle büyüt. Değiğiniz gibi gelecekte sorunları daha net göreceğiz ama inşallah geç olmadan görürüz.

legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
 Bu Suriye ve Afganlıların yarın öbür gün iktidar tarafından muhalif Türk vatandaşlarına ve siyasetine karşı kullanılacağını düşünüyorum.

Bizim siyasetimizde muhalif = terörist ve vatan haini anlamına geliyor.  Yani iyi muhalif diye bir şey yok iktidarın gözünde.   muhalif  isen kesin terör bağlantılısın, vatan hainisin, yok edilmesi gereken ve iktidarın tekerine çomak sokmaya çalışan, dümenini bozan birisin.

Bu mültecileri buraya toplamakta ki amaç sadece mülteci barındırmak karşılığında alınan para ve din kardeşliği saçmalığı değil.

Bu mülteciler gün gelecek silah gibi kullanılacak. Özellikle afganlar hep savaş içinde yaşamış doğaları gereği de acımasız insanlardır.
Bu mülteciler daha şimdiden başı boş deli fişek gibi guruplar halinde gece gece sokaklarda gezmeye başlamış durumdadır.

Burada kendi halkına karşı şu sözleri sarf eden;   "Evinde zorla tuttuğumuz %50 var" diyerek yani; aba altından sopa gösterip "Canımı sıkmayın üzerinize salarım %50 yi"   diyebilen bir zihniyet var.

Bu zihniyet kendi iktidarı için insanları birbirine kırdırmaktan hiç çekinmeyen bir zihniyettir.

Öte yandan bir şekilde bu mülteciler TC vatandaşlığı hakkı kazanarak, kazandırılarak, kazanması bir şekilde sağlanarak, veyahut Anayasada buna uygun maddeler eklenerek mültecilerin TC vatandaşlığının önü açılarak vatandaşlığa geçirilir ise, yani kısacası mültecilere OY kullanma hakkı tanınır ise bu durum o anki mevcut iktidar için bir oy artırma kapısı olarak kullanılabilir.  

Şunu iyi dinleyin :   https://www.youtube.com/watch?v=VxqhBnT_-ks

....verdik verdik...şuan itibarı ile verdik. 2019 yılı kaydı bu haa  o na  göre......Şimdilik yani bu kadar sadece demiş.   yıl 2021,  2022 ye geliyoruz  kaç suriyeli  TC vatandaşı oldu kim bilir.

mültecilerin TC vatandaşlık hakları ile ilgili şurada bir yazı var ; https://www.olgun.av.tr/tr/Suriyelilerin_Vatandaslik_Kazanma_Durumu

Tabi şunu da unutmamak lazım ki  yasalarımıza madde eklemek, çıkartmak, değişiklik yapmak  1 gecelik iş.

++++ yukarıda ki düşüncekerime  + ek olarak şunları da düşünüyorum ;

Ulan arkadaş, sınır, hudut namustur derler. Namusumuzun içinden geçtiler. Elini kolunu sallaya sallaya afganlar, suriyeliler bu ülkeye giriyor.   Neymiş Afgan kardeşlerimiz miş. Yazıklar olsun.
Ulan afgan benim nereden kardeşim oluyor ? Suriyeli benim nereden kardeşim oluyor ? KArdeş mi kalmadı bana da suriyeliyi afganı kardeş olarak önüme koyuyorsun benim.
Bu kardeş lafını da memleketin bakanı falan söylüyor yani ha.

Yahu ben canım istediği gibi elimi kolumu sallayıp  başka ülkeye gidebiliyor muyum? Mesela Yunanna, yada Bulgara ?  Yoo  gidemem. Peki bu suriyeler afganlar nasıl, ne hakla benim ülkeme bu şeklilde geliyor? Burası yol geçen hanı mı yahu.!  
Evet öyle oldu bu hükümet sayesinde. şeyini sallayan buraya dalabiliyor.     Ege de deniz sınırını 1 metre bile geçsem Yunan tepeme biner. ama durum TR de böyle.

Ceremesini kim çekiyor ?....  Kimin dükkanları soyuluyor? kimin karısına kızına  tecavüz ediliyor!! ? Kim sahile gidip kız arkadaşı, sevgilisi, karısı ile şöyle bir hava alayım derken bu mültecilerin öküz gibi bakışlarına maruz kalıyor ?
Biz maruz kalıyoruz. baştaki efendi değil, o efendinin adamları da değil. Ülkeye soktukları bu mültecilerin pislik olanları ile biz mücadele ediyoruz, BİZ.    Biz maruz kalıyoruz, baştakiler değil. Çünkü onlar ülkenin en bâkir cennet köşelerini, koylarını, sit alanı olan dokunulmaz orman ve deniz koyları olan yerleri, normal bir vatandaşın asla çivi çakamayacağı, adım atamayacağı yerlerini kendilerine kapattılar ve  saraylar villalar, siteler inşa ettiler.

Kendi etraflarına ördükleri güvenlik duvarlı yapılar ve zırhlı araçlarından aşağı inmeden yaşıyorlar.

Ben kendi ülkemde mültecilere maruz kalmamak için bedavaya gideceğim halk plajına gitmeyip xx TL ye şezlong, şemsiye kiralanan   xxx otelin plajına gitmek zorunda kalıyorum .
Trafikte ışıkta duruyorum, suriyenin biri gelir sakız gibi yapışır cama ağzında ne maske var bir şey, para ister, abuk sabuk konuşur sinir bozar gitmez bir türlü, terslersin arıza yapar diklenir. camı kapatmak zorunda kalırım.

Halka açık bir yere giderim, bakarım orasıda işgal edilmiş.
ve bunun sorumlusu baştakilerdir. Bunlara ben maruz kalıyorum, bunları buraya sokanlar değil.  Çok mu seviyorsun mülteci bakmayı? o zaman sınırlarına mülteci kampı kurarsın,
Var yemez kızılayı devreye sokarsın bunlara çadır, barınak yemek verir. VERİRİZ DE! hadi bizde verelim.  Yada bir TOKİ de onlara yaparsın.  Bayılıyorsunuz inşaat yapmaya ya. !

Ama arkadaş....ama içimize kadar sokmazsın bunları. Kapı komşum yapmazsın  NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİN ADAMI ve sürü gibi ailesini !!  

Bugün bir mültecinin bu ülke vatandaşına veya onun malına verdiği zarardan sorumlu olan kişi onları buraya sokan zihniyete sahip olanlardır.  TC vatandaşına maddi, manevi  gelecek her türlü zarardan bu zihniyet sorumlu olmalıdır.  Her şeyden sorumlu ama sorumluluk almayan bu zihniyet.

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Bugün Mardin Nusaybin’de bir canlı bombayı polisler son anda etkisiz hale getirmiş, haberlerde okuduğum kadarıyla canlı bomba Suriye vatandaşıymış, neden istemediğimize dair bir örnekte bu ve bunun gibi Suriye’den ülkeye giren Suriyeli teröristlerdir, ülkeyi kana bulayacaklar fırsatını buldukları zaman,
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Her ne kadar ucuz işçi olmaları ülke ekonomisine fayda sağlayabilse de istemiyorum. Çünkü bahsedilen mülteci sayısı 5-10 ya da 100 bin değil. Nereden baksanız 5-6 milyon belki de 7 milyon. 80 milyonluk ülkeye ağır yük oluyor. Ümmetçilik falan hava cıva. Mültecilerin şu an Erdoğancı olduğuna bakmayın ileride Arap siyasi partisi kurma ihtimalleri çok yüksek.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
İstemiyorum doğal olarak ülkenin yapısı bozulacak işsizlik daha çok artacak. Bunların yansımasını bir kaç sene sonra daha iyi görülmüş olacak sadece AB den para almak için ülkeye mülteci doldurmak nedir kimi yerdede ayrıcalık tanınacak. Türkiye toplama kampına döndü Amerika karıştırsın savaş çıkarsın sonra mültecilere Türkiye baksın. Amaç Türkiye'yi dağıtmak yapısını bozmak karışıklık çıkarmak.
member
Activity: 294
Merit: 49
Ülkemiz nüfusu oldukça fazla , genç ve dinamik bir ülke. Özellikle genç nüfus bir hayli fazla. Is olanakları kısıtlı, insanlar iş konusunda seçici ve iş bekleyen nüfus fazla olunca ışsizlik on plana çıkıyor. Ozellikle genç mülteci sayısının fazla olması kendi gençlerimizin iş bulmasındada  sıkıntı oluşturuyor. Ayrıca Suriyeli ve Afgan uyruklu mülteciler basta olmak üzere diğer uyruklu insanların karıştığı olaylarda toplumsal huzursuzluk ortamı oluşturmakta. Ben dahil büyük çoğunluk mülteci kaynaklı sorunlar yüzünden mültecileri istemiyor. Bunun insanlıkla alakası da yok. Eğer ki sadece hasta, yaşli, çocuk ve kadın mülteciler kabul edilse eyvallahta etrafta taşı sıksa suyunu çıkaracak bir sürü genç mülteci kaynıyor. Ülkeni savunmayan ve kaçan adamdan ne hayır beklersin. Ya rejim tarafında savaşırsın yada ayrılıkçı gruplar tarafında ama ülken için yada ideolijin için savaş verirsin. Ama kaçmak kolay tabi... Böyle bir durumda ben özellikle genç mülteciyi nasıl bağrıma basayım yada neden bağrıma basayım?
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
Hocam başka bir başlıkta hatırlıyorum da Suriyelilere fazla iyimser konuşuyordunuz sanırım sizin de düşünceleriniz değişmiş ha sonunda doğru yolu bulmuşsunuz  Grin bugün internette Suriyelilerin Afganları istemediğini ve protesto yaptıklarını gördüm bir millet düşünün ki kendilerine tanınan imtiyazların farkında ve korkusundan başkaları bizim düzenimizi bozar diye Yusuf Yusuf atıyor

Suriyelilerin iç yüzünü biraz daha mesleki olarak biz görüyoruz bunlar Suriye’den gelmeden önce ülkedeki uyuşturucu sayısı daha azdı son 1 yılda yakalanan uyuşturucularda ortalama yüzde 50-60 artış yaşandı bunu egm instagram sayfasından takip edebilirsiniz asayiş olaylarında en fazla görünen kişiler suriyeliler hırsızlığı, dilenciliği de en fazla yapan bunlar ben temizini görmedim gören varsa bir şey diyemem ama ev sahibine 6-7 ay kira vermeyip ev sahibi parasını isteyince öldürenlerde bunlar aynı evde 15-20 kişi kalıp evin anasını belleyenlerde bunlar suriyeliler külliyen zarar iyi bir yanları yok ki Kanada gibi 20-30 mülteci alsaydık ve bunlar sadece alanında profesör ve aileleri olsaydı bende suriyeli ülkede kalsın isterdim
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
Şu anki durumun kesinlikle çizmeyi aştığını düşünüyorum. Bunu Murat Boz söylemiş ya da bir başkası söylemiş benim için farketmez. Önemli olan bu politikanın doğru ya da yanlış olduğu. İlk başlarda yardım amaçlı belli bir sınıra kadar Suriyeli'nin gelmesine ses etmiyordum. Fakat bir süre sonra iş çığrından çıkmaya başladı. Milyonlarca mülteci Türkiye'ye akın etmeye başladı ve hükümet bunu bir sorun olarak görmedi bile. Aksine daha çok mülteci almaya başladılar. Suriyelisi, Afganı derken bu işin sonu yok. Ayrıca özellikle gençlerin ülkemize getirilmesi de dikkatlerden kaçmıyor. Hükümetin bir an önce bu yanlıştan dönmesi lazım.
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
Insan haklari belcikasi, demokrasi belcikasi, ikiyuzluler belcikasi afganlara kapilara acmamiz gerektigini soyledi gecen gunlerde, seytan diyor mancinik ile insan haklari belcikasina insanlari haklariyla birlikte firlat, bir sabah uyandiklarinda haklarini versinler.
Kimse istemiyor, bizim sevgi pitirciklari haricinde.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Normal şartlarda gelseler problem olmaz ama şuan gelenler aşırı fazla ve resmen bizim ülke Avrupa için kalkan görevi görüyor.
Bir de özellikle Afganistan'dan gelenler hep genç ve savaşçı gibi. Ne çocuk var ne de kadın ne de yaşlı. Hep genç nesil. Bu da bana ilginç geliyor.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Mülteci "bir başka yere ya da ülkeye sığınan kimse." demek ve ülkemdeki Suriyeli ve Afganları nedense sığınır vaziyette değilde itlik puştluk yapmaya tatil yapmaya gelmiş gibi gördüğümden istemiyorum.
Pages:
Jump to: