Pages:
Author

Topic: εκτελωνισμος UPS - page 2. (Read 348 times)

member
Activity: 85
Merit: 11
June 05, 2018, 05:49:42 AM
#3
βρε εγω εμαθα οτι ο νομος λεει οτι και εσυ και εγω μπορουμε να εκτελωνισουμε και ολα ηλεκτρονικα ουτε καν να πας στα σπατα αλλα τι εμποδια θα σου βαλουν ειναι.

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απαντηση γιατι εχω πελαγώσει

Ακομα ψαχνω....
full member
Activity: 294
Merit: 101
June 05, 2018, 05:41:03 AM
#2
Μπορείς να το εκτελωνίσεις με δικό σου εκτελωνιστή 100%... είναι νόμος του κράτους.
member
Activity: 85
Merit: 11
June 05, 2018, 05:12:22 AM
#1
Καλημέρα στην ομαδα,

παιδια μια βοηθεια να γνωρίζει κανεις.

Στις 10 Μαιου εστειλα με UPS ενα antminer S9 στη Κινα για επισκευη εντος εγγύησης και επειδη η πολιτικη της ΒΙΤΜΑΙΝ (μου το γραψαν σε eMail) δεν επισκευάζει ΑΛΛΑ στελνει ανακατασκευασμένα ιδια ή καλυτερα για πιο γρήγορα, μου στείλανε ενα ιδιο το οποιο το παραλαμβάνω σήμερα χωρίς κανενα προβλημα με μια αμοιβή τελωνίου και χαρτοσήμων 70€ μιας και το τιμολογιο που εστειλε η ΒΙΤΜΑΙΝ γραφει 45$.

Το κουλό τωρα.

Εστειλα στις 20 Μαιου αλλα 2 antminer S9 εντος εγγύησης για επισκευή και μου στείλανε πάλι 2 ανακατασκευασμενα με τον ιδιο τροπο.

Η UPS με καλεσε χθες και μου ειπε οτι τα 2 τιμολογια των 45$ που τους προσκόμισα μεσω της ΒΙΤΜΑΙΝ δεν ειναι αποδεκτα και οτι θα πρεπει να τους δωσω τιμολογιο με κανονικη τιμη antminer S9 ωστε να πληρωσω ολους τους φορους σαν καινουργιο!!!

Τους ρωτησα γιατι στο πρωτο περασε και τωρα οχι και η απαντηση ηταν "σας καναμε χαρη στο πρωτο".

Τιμολογιο κανονικο δεν στελνει η ΒΙΤΜΑΙΝ και ουτε προκειται να στειλω για να πληρώσω 300€-400€ το κομματι που αντιστοιχει για τελωνειο.

Ρωτησα αν μπορει να παει αλλος τελωνης να το εκτελωνησει μιας και δεν ειμαι αθηνα και μου απαντησε οτι η ups ειναι κρατος και δε θα δωσει τα δεματα για εκτελωνισμο σε αλλο τελωνη.

Επειδη με πιασανε αδιαβαστο και δε ξερω τι ακριβως ισχυει αν εχει καποιος καμια γνωση επι του θεματος θα το εκτιμουσα.

Δε μπορει λεω εγω να μη γινετε να το εκτελωνισει αλλος τελώνης εκτος της ups με αμοιβη φυσικα αλλα με το τιμολογιο αντικατασταασης 45$ και όχι σαν καινουργιο!

Και τι θα πει οτι δεν θα δινει το δεμα η ups σε αλλο τελωνη οπως μου ειπαν στο εδω τοπικο τελωνίο!!!!

εχω πελαγώσει
Pages:
Jump to: