Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 10. (Read 14460 times)

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
April 07, 2022, 07:39:21 AM
Dolar/ TL kurunda şu an fiyat 14,76 lira civarında seyrediyor, bu fiyat aralığı uzun zamandır yakın seviyede yatay olarak seyrediyor, nereye kadar bu seviyeler korunacak herhangi bir bilgim yok, ancak yapılan zamlardan çıkardığım sonuç, artan enflasyon ile beraber lirada da yakın zamanda bir değer kaybı beklentim var, dolar yükselmeye başlarsa sonuç çok acı olur, bir de dolar artışı bahanesiyle hayatı pahalandırırlar,
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
March 29, 2022, 03:36:21 PM
Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen müzakerelerde hakem olması ve görüşmelerin Türkiye’de gerçekleşmesi ülkemizin CDS puanına olumlu yansımış ve dolarda gün içerisinde düşüş gerçekleşmiştir. Dış politikada arabuluculuk konusunda mantıklı adımlar atan ülkemizin ekonomi alanında da mantıklı ve liyakatli adımlar atması Türk Lirasını olması gerektiği yere getirecektir. Umarım ders alınır.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
March 29, 2022, 11:24:05 AM

rusya-ukrayna savaşından hemen önce 1 dolar 80-85 ruble ediyordu. ondan kısa bir süre önce de 75 ruble civarıydı zaten. savaş sonrası bankalar 110-120 gibi kuru sabitlerken para bozma işlemini resmen askıya almışlardı. bunun yanında hayvani bir makas koyduklarını da unutmamak gerekiyor. gün itibariyle 1 doların 90 ruble ettiğini görüyoruz. bugün tl karşısında değer kaybetti dolar. acaba tüm dünyada mı düşüş var, açıp bakamam amk, yoksa savaşın gidişatı ile ilgili güzel bir haber mi var?
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 29, 2022, 08:53:43 AM
İstanbulda ukrayna ve rusyanın anlaşması dolara güzel bir etki bırakacaktır. Kur korumalı mevduatın yapamadığını bu haber yapabilir. Dolar 10 a doğru bir yürüyüş içerisine de başlayacak olabilir. İzlemeye geçmekte fayda var. Ben bir miktar kâr aldım elimdeki bir miktar doları bozarak.

https://twitter.com/ersoydede/status/1508757745650081794?s=21&t=Eg0Rjxkk9g66aBFaCByEHg
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 27, 2022, 04:59:33 AM
Şimdi benim anlamadığım faizleri arttırmayıp kur korumalı mevduata geçilerek faizden daha fazla bir ödeme yapılması. Ayrıca faiz indirimi kimin işine yaradı merak ediyorum çünkü uygun oranlarda kredi kullanmanız mümkün değil ortalama banka kredi faizleri 1,7 - 2,5 oranlarında değişmekte sahi o zaman faizler neden düşürüldü ülkeyi bu ekonomik krize sürüklemek için yapıldı her şey.

Usd kurunu sabit tutabilmek için çok uğraştıklarını düşünüyorum ama bir noktadan sonra dolar kurunu burada tutamayacaklar ve ekonomimiz bu durumda daha kötü olacaktır.
member
Activity: 406
Merit: 47
March 26, 2022, 07:33:09 PM
Dolar kurunda şu an 14.80 lira civarı bir seviyede bir nevi sabitlenmişlik görüntüsü var. Ama kendisini buralarda tutabilmek için büyük bir çaba sarf edildiğini anlamak da zor değil. Şu savaş ortamı başladığından beri bizde de kurlar yükselişe geçti. Buralarda anca tutulabiliyor şu an. Tutabilmek için de sözde en büyük silah döviz rezervi satmak. Ama bunun uzun vadede zararlarını çekecek olmamız kimsenin umrunda değil ne yazık ki. Hep günü kurtaracak "çözümlerle" durumu geçiştiriyoruz ve bu sinir bozucu açıkçası.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
March 26, 2022, 03:36:55 PM
Aslında USD'yi biraz daha düşürebilecek az bir kurşunları kaldı ama bunu şu anda kullanmak istemiyorlar diye düşünüyorum. KKM tarafından bakarsak, eğer USD'yi düşürürlerse yeni müşteri çekemezler buraya. İnsanlar der ki; "vadem geleceği zaman müdahale yapıp paramı bul ederler". O yüzden şimdilik 14.60 - 14.90 arasında durdurmaya çalışıyorlar. Sisteme ilk girenler kazançlarını almaya başlamışlar zaten.

Direkt USD'ye bakarsak, FED tarafından faiz artışı ve ABD enflasyon verileri önümüzdeki aylarda daha da yükselecek ve bu da doları (gelişmekte olan ülkeler tarafında) daha değerli kılacak. Benim tahminim, haziran sonuna kadar (belki daha da erken) yeni bir zirve göreceğimiz yönünde.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
March 26, 2022, 11:31:35 AM
Kur korumali mevduatın günü bugundu

100.000 TL 23 bin TL gelir getirmiş

Kağıt üstünde muhteşem bir kar.

Aslında dolar olarak adamın parası aynı kalmış, bir getirisi yok bence getiri olarak bakmamak lazım bu kur korumalı mevduat sistemine. o kişi parasını tlye çevirmeyip dolar olarak bekletseydi yine eline o miktarda para geçecekti biraz algı yapıyorlar şu kadar kar geçiyor diye ki insanları teşvik etsin. böyle bir sistemde kazanan devlet oluyor. bu arada iyi para basmaya da devam ediyoruz demek ki.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
March 26, 2022, 03:54:17 AM
Ne kurun ateşini söndürecek para kaldı ne de KKM hesaplarının ödemelerini gerçekleştirecek para. Küçük swap anlaşmaları ve para basarak bu işin sürdürülebilir olmadığı görülmüştür. Şimdi de aynısı KKM hesaplarında görülmüştür. Bu işin sonu batışa kadar gider KKM nin bir an önce fesih edilip faiz oranlarının artması gerekmektedir. Yoksa hem döviz yükselecek hem de devletin kasasında olmayan para çıkacaktır.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 22, 2022, 01:38:39 PM
Kur korumali mevduatın günü bugundu

100.000 TL 23 bin TL gelir getirmiş

Kağıt üstünde muhteşem bir kar.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
March 22, 2022, 11:33:20 AM
kur korumalı mevduat olayının ilk kilit açılışı bugün değil miydi? piyasa ile iç içe olduğum için konuştuğum çoğu kişi bu hafta içinde doların bir şekil yapacağından bahsediyor. tabii ki bazı kişiler de bu durumu fırsata çevirip ürünün fiyatının üstüne koymaya başlamadı değil. sorarsan da "abiiii böyle böyle olaylar var sen de biliyorsun." diye ayak yapıyorlar. dolar molar hikaye milletimiz kime kitlerim düşüncesiyle hareket ettiği sürece dolar 5 lira bile olsa bir şeyin değişeceği maalesef yok!
sr. member
March 22, 2022, 10:10:49 AM
artık moralimi bozmamak kurları takip etmiyorum bunun ötesi olamaz..

Türkiye’nin bakanı nebati yine yaptı saçma açıklamalarından birisini. vatandaşımız rahat olsun türk lirası zaten en değersiz konumda daha da düşmez diyor açıklamaya bakar mısın? sen bu işi düzeltmekle görevli bir insansın. böyle bir açıklamayı nasıl yapabilirsin. insan gördükçe üzülüyor böyle insanların ekonomiyi düzeltmek için getirilmesine.
member
Activity: 103
Merit: 19
March 21, 2022, 05:46:06 PM
artık moralimi bozmamak kurları takip etmiyorum bunun ötesi olamaz..
full member
Activity: 700
Merit: 134
March 16, 2022, 06:49:53 AM
Doların kapattığı nokta bir alım fırsatı gibi duruyor söylenildiği gibi mevduat hesaplarının dönmesi sonrasında ve zorla düşürülen miktara bakınca yavaştan doların yükselmesi gerekiyor sıkacak kurşun yok gibi bir izlenim var piyasalarda. Tekrar 15'e yaklaştırdılar bence pazartesi açılış ile birlikte yüzde 3-4lük yükselişi görürüz sabahtan dolar alan akşama kazanır olur bir süre böyle bir döngüye gireriz yine

Şimdilik 14 lira 81 kuruş fiyatı var $’ın.Ancak bu atmayacağı anlamına gelmiyor.İlk posta fark hesaplara yatırılınca bir $ yükselişi bekliyorum.Daha sonra her $ farkı kur yansımasına sebep olabilecek potansiyel var.$ için TL cinsinden hedef fiyatım yıl sonu 20+ liradır.Yatırım tavsiyesi değil, bir hedef fiyattır.Bu fiyattan satış gerçekleştirebilirim çünkü 20 lira psikolojik sınırdır.Yine bir müdahale gelecektir mutlaka.Düşük fiyattan yine $’a girerim.

Tahminler zaten 17 liranın üstünde olacağı yönünde ve tahmini yapanlar genelde düşük göstermeyi kendine amaç bellemiş böyle düşününce 20 liranın gelebileceğine ben de katılıyorum ama ne kadar zamanda yukarı atacak bilemiyorum. Savaş var turizm bitecek falan demeye başladılar olursa eğer yaz aylarına bile görebiliriz bu kadar hızlı olabilir kötü süreç Sad
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
March 14, 2022, 06:00:16 PM
Doların kapattığı nokta bir alım fırsatı gibi duruyor söylenildiği gibi mevduat hesaplarının dönmesi sonrasında ve zorla düşürülen miktara bakınca yavaştan doların yükselmesi gerekiyor sıkacak kurşun yok gibi bir izlenim var piyasalarda. Tekrar 15'e yaklaştırdılar bence pazartesi açılış ile birlikte yüzde 3-4lük yükselişi görürüz sabahtan dolar alan akşama kazanır olur bir süre böyle bir döngüye gireriz yine

Şimdilik 14 lira 81 kuruş fiyatı var $’ın.Ancak bu atmayacağı anlamına gelmiyor.İlk posta fark hesaplara yatırılınca bir $ yükselişi bekliyorum.Daha sonra her $ farkı kur yansımasına sebep olabilecek potansiyel var.$ için TL cinsinden hedef fiyatım yıl sonu 20+ liradır.Yatırım tavsiyesi değil, bir hedef fiyattır.Bu fiyattan satış gerçekleştirebilirim çünkü 20 lira psikolojik sınırdır.Yine bir müdahale gelecektir mutlaka.Düşük fiyattan yine $’a girerim.
full member
Activity: 700
Merit: 134
March 13, 2022, 01:38:18 PM
sr. member
March 13, 2022, 09:33:05 AM
14,94

biz bu arkadaş ile ne yapacağız? çok değil daha 3 ay önce 11 liraya düşmemiş miydi? yaklaşık 10 gün sonra kur korumalı mevduatın ilk kilidi (!) açılacak. o sıra dolar kuru ne olacak, ne kadar ödenecek? aradaki tutar ile vatandaşlar dolar alırsa ne olacak?

Haftayı 14.77 kurunda kapattı bu haftanın sonunda yine kurun yükselmesine sebep olacak adımlar atılabilir. yeni haftada 15 tl geçilebilir. uzun süredir 14 haftasındayız. kur korumalı mevduat kilidi açıldıktan sonra ise dolar yükselişi bekliyorum. aradaki farkı devlet bir şekilde ödeyecekti. bu ödeme muhtemelen para basarak olacak ve sirkülasyon artınca fiyatımız düşecek.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
March 13, 2022, 06:33:04 AM
Dolar satmaya devam ederek kuru yerinde tutma çabası bir yerde illa ki işe yaramamaya başlayacaktı ve şu an bulunduğumuz durum tam da böyle. Tabi ki Rusya - Ukrayna savaşının da bunda etkisi az buz değil şu an. Ama adım gibi eminim aynı taktikle dolar rezervi satılmaya devam edilecek ve göstermelik geçici aşağı çekmeleri görmeye devam edeceğiz yer yer. Bugün dolar kuru neredeyse 15 lirayı aşacak duruma gelmişti ve şu an 14.75 lira civarında. İlerleyen aylarda daha kötü günleri de görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır çünkü enflasyonu da yerinde tutamıyoruz.

Enflasyon yerinde durmuyor, Türk lirası borçlarımız yükseliyor. Faturalar üzerinden halka olan yük arttırılıyor. Devlet her şekilde borcunu halkın üstüne vergi olarak yıkıyor . En düşük araçlar 300-350 bin lira seviyelerinde satılıyor en boş paketleri. Sıfır evler 1-1.5 milyon civarına çıktı. Böyle olursa Türk lirasının değeri gittikçe düşecek. Dolar satarak veya merkez bankası faiz müdahalesi ile bir süreden sonra bunun önüne geçemeyecek. Sene sonunda doların 25 seviyesi bile mümkün görünüyor.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
March 11, 2022, 03:45:34 PM
Dolar satmaya devam ederek kuru yerinde tutma çabası bir yerde illa ki işe yaramamaya başlayacaktı ve şu an bulunduğumuz durum tam da böyle. Tabi ki Rusya - Ukrayna savaşının da bunda etkisi az buz değil şu an. Ama adım gibi eminim aynı taktikle dolar rezervi satılmaya devam edilecek ve göstermelik geçici aşağı çekmeleri görmeye devam edeceğiz yer yer. Bugün dolar kuru neredeyse 15 lirayı aşacak duruma gelmişti ve şu an 14.75 lira civarında. İlerleyen aylarda daha kötü günleri de görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır çünkü enflasyonu da yerinde tutamıyoruz.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
March 11, 2022, 05:53:42 AM
O kadar paramızı harcadınız kuru 13.50'de tutabilmek için ne oldu iki ay bile sürmedi yeniden 15lere geldik. Ben de artık yükselecekse yükselsin diyorum. TL mevduat faizlerinde hiçbir artış yok kimsenin TL'de durmak için motivasyonu kalmamış. Benzin uçtu gıda uçtu halktan hiç tepki yok. Bu millet akıllanmaz yükseltin doları da bari dolar kazanan rahatlasın TL kazanan düşünsün. Bu kadar tepkisiz bir toplum olamaz.
Pages:
Jump to: