Pages:
Author

Topic: Vikunya Yününden Kaban(1.321.920 TRY) - page 2. (Read 308 times)

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
January 17, 2024, 08:22:07 AM
Mont hangi yünden yapılmış bilmiyorum ama tipi de gerçekten çok kötü geldi bana.Türkiye'deki mağazaya 3 tane getirilmiş ve 1 tanesi satılmış bu tarz ürünleri alanların ne kafada olduğunu hep merak etmişimdir beymende satılan saçma sapan ürünleri görünce de hep aynı soruyu düşünmüşümdür.

Vikunya dediğimiz hayvan, bu tatlı hayvanmış. İlk defa ismini duydum, ilk defa tipini gördüm. Türü tehdit altında olmaya, soyu tükenmeye yakın olan hayvan türüymüş. Bunu avlayıp, bundan mont yapmak bile sorgulanması gerekirken, fiyatı daha fazla konuşuluyor.

Kaynak : https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Vikunya

İlk defa gördüm bende.Neye benzediğini paylaşmazsanız hiç bir tahminim olamazdı çünkü Vikunya isimli hayvanı hiç bilmiyordum.Ceylana benzettiğini söyleyebilirim.Bu şirin hayvanı derisi için avlamak tam bir canilik.Üstelik baksanıza nadirliğine.Korumak gerekirken avlıyorlar.

Nesli korumaya bağlı ve (IUCN 2.3) olarak kodlanmış durumda.Eğer korunmazsa nesli tükenecek bir hayvan Vikunyalar.Güney Amerika’nın 3500-5500 metre rakımlarında görünen bir türmüş.Kaynak verdiğiniz vikipedia verilerinden okuyarak yazdım.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
January 17, 2024, 06:07:09 AM
Uludağ’da bulunan Beceren Cafe adlı mekanın fiyat listesi: 

• Çay: 50 TL 
• Türk Kahvesi: 120TL 
• Portakal Suyu: 200 TL
https://twitter.com/beehaber/status/1747322826691113371

İsmine bakınca beni bi gülme tuttu. Hoş bişi diiil böyle bi değerlendirme. Bel altı şakalar düşük sosyo kültürel belirtidir çünkü. Ama pahalı fiyatları görünce tutamadım kendimi. Tam bi ismiyle alakalı bişi olmuş.

Bana kalırsa pahalı ürünler her zaman kötü değildir. Pahalı mekanlar ihtiyaçtır. Çünkü varlıklı insanlar ayrıcalıklı ortamlarda bulunmak ister. Zaten bu fiyatlara itiraz edenler de o mekanlara, giysilere para veren kimseler değildir. O mekanlara, giysilere para veremeyen insanlardır. Beni üzen tek şey hayvan oldu. Sokak hayvanlarına karşı bi nefret politikası var son dönemde. Bi de bu hayvancağızı kürkü için katletmişler. Üzüldüm bunu öğrendiğim için.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
January 16, 2024, 07:57:21 PM
Konu ile ilgili X platformunda da bir paylaşım görmüştüm, sonundaki 20 lira, asgari ücretin sonundaki 2 lira gibi geldi bana, bütüne bakınca tamamen anlamsıııııııız, gereksiiiiiz, perspaye durmuş orada ;D
...

yauvv sondaki kuruşlar ve liralar şekil olsun diye eklenmiyor, saatlik ücretin brütü zamlandığı için ücretin sonunda böyle tuhaf rakamlar çıkıyor. yani, kimse "söylenirken uzun olsun, şekilli olsun veya dilenciye sadaka olsun" diye oraya ekstradan 2 lira yazmıyor. ayrıca, 2 lira, 2 liradır, yere düşürsem alırım.

ben bir şey satın alırken kendi saatlik ücretim üzerinden karşılaştırma yapmaya çalışıyorum. bunu şöyle yapmaya çalışıyorum: önce, satın alacağım materyalin ham maddesinin değerini ve üretim aşamalarının zorluklarını hesaplamaya çalışıyorum. sonra kendi saatlik ücretim üzerinden bir karşılaştırma yapıyorum ve satın alacağım şeyin buna deyip değmeyeceğini hesaplamaya çalışıyorum. yani, tamamen orantı kurmaya çalışıyorum, her zaman başarılı sonuçlara ulaşmıyorum ve her zaman bu kurallara sadık kalmıyorum ama böyle yaptığımda kendimi daha rahat hissediyorum.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 16, 2024, 12:03:50 PM
Bu hayvancazı görünce lama sandım. Ancak lama değilmiş. Görünüşü güzel bir yaratık. Tüyünden yapılan ürünün bu kadar pahalı olduğunu biliyor mu dur acaba. Bir bilse yıllık kazancının 1,300k olduğunu bizim  burada ömür boyu çalışıp emekli olan bir vatandaşın bile toplu halde göremeyeceği bir paraya sahip. Bunu idrak edebilse  gör ne kadar üzülür ve sevinir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 16, 2024, 11:20:46 AM
eee habeş maymunları yeri geldi mi deri ürünler için kıçınızı yırtıyorsunuz. (istemeyerek olsa da ben de deri kullanıyorum.) soyu tükenmek üzere olan bir canlı için niye olay çıkarmıyorsunuz lan! valla dostlar mont güzel de benden en fazla 40 bin lira çalışır daha fazlası için çok fazla içki içmem gerekiyor. bildiğin komaya girip benim yerime birisi pos cihazına kartımı okutmalı.
bu tür ürünler zaten senin, benim için dostlar. bu yüzden boş yere düşünmeyin. dünyanın her yerinde bizler gibi olmayan insanlar, dünyanın büyük bir çoğunluğu oluyoruz, için bu ürünler.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 16, 2024, 10:51:52 AM
Ne desen boş yazdım yazdım sildim bir tarafta milyonluk araçlara binip vatandaşa şükredin diyor bir tarafta basit bir monta milyonları ödüyor. Hayatımda anlam veremediğim nadir olaylardin biridir şu giysiye verilen paralar. Gerçek zenginlerin bu tarz salakça hareketler yaptığını kesinlikle düşünmüyorum.

İnsanların giysi ve kumaş ürünlere yaptığı harcamaları anlayamıyorum hele birde parfüme arkadaş parfüm lan bu sadece koku yüklü paralar harcamal zır dedilik başka birşey değil

Hocam bir tarafta zengin parasiyla fakir karısıyla oynasir lafı, diğer tarafta fakir adami bir tek anası sever lafı, lan bunların hangisi doğru şimdi günümüzde, ya da hangisi daha geçerli.

Giyecege harcanan paralara gelince, evet kaliteli giyinme imkanı ve zevki olanları anlayabiliyorum ama buradaki rakamlarla bir ay gecinecek köy var memlekette, ki bu montu alan kişi bir kışta en fazla iki üç kez giyer bunu çünkü aynı kıyafetle fazla görünmek de sosyetede alay konusu olur, ben bunların gerçekten derdini s2yim demeden edemiyorum😅
hero member
Activity: 756
Merit: 701
January 16, 2024, 09:20:57 AM
Mont hangi yünden yapılmış bilmiyorum ama tipi de gerçekten çok kötü geldi bana.Türkiye'deki mağazaya 3 tane getirilmiş ve 1 tanesi satılmış bu tarz ürünleri alanların ne kafada olduğunu hep merak etmişimdir beymende satılan saçma sapan ürünleri görünce de hep aynı soruyu düşünmüşümdür.

Vikunya dediğimiz hayvan, bu tatlı hayvanmış. İlk defa ismini duydum, ilk defa tipini gördüm. Türü tehdit altında olmaya, soyu tükenmeye yakın olan hayvan türüymüş. Bunu avlayıp, bundan mont yapmak bile sorgulanması gerekirken, fiyatı daha fazla konuşuluyor.

Haklısınız dediğiniz gibi sorgulanması gereken bu hayvanın neslinin tükeniyor olması. Ne olursa olsun bir giysinin fiyatının bu kadar pahalı olması absürt saçma geliyor bana ve bir çok arkadaşın dediği gibi bunu alanların ne düşünerek aldığı sanırım çok pahalı satın alanlardan biri ben olmalıyım düşüncesi olabilir. Çok varlıklı biride olsam bu tarz aşırı pahalı bir ürün almam.

Sorgulanması gereken şey nesli tükenmekte olan bir hayvanı kurtarmak için çaba sarfetmek yerine onun tüyü ile yapılan ürünün ilgi görmesi.

Fiyattır falan ne isterlerse zaten onu yazarlar illa ki bir tane alıcısı çıkar. Her malın bir alıcısının çıktığı gibi. Buna benzeyenler gibi durumlarda tartışılacak çok şey var. Kaliteli malın pahalı olması normal ama pahalılığın sınırı ne? Bu sınırlar aşılalı zaten uzun bir zaman olduğu için bu fiyatı görünce hiç şaşırmadım. Bu insanlara sanat diye yutturdukları tablolardan sonra böyle şeyler normal geliyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 16, 2024, 05:43:54 AM
Ne desen boş yazdım yazdım sildim bir tarafta milyonluk araçlara binip vatandaşa şükredin diyor bir tarafta basit bir monta milyonları ödüyor. Hayatımda anlam veremediğim nadir olaylardin biridir şu giysiye verilen paralar. Gerçek zenginlerin bu tarz salakça hareketler yaptığını kesinlikle düşünmüyorum.

İnsanların giysi ve kumaş ürünlere yaptığı harcamaları anlayamıyorum hele birde parfüme arkadaş parfüm lan bu sadece koku yüklü paralar harcamal zır dedilik başka birşey değil
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 16, 2024, 04:28:42 AM

Haklısınız dediğiniz gibi sorgulanması gereken bu hayvanın neslinin tükeniyor olması. Ne olursa olsun bir giysinin fiyatının bu kadar pahalı olması absürt saçma geliyor bana ve bir çok arkadaşın dediği gibi bunu alanların ne düşünerek aldığı sanırım çok pahalı satın alanlardan biri ben olmalıyım düşüncesi olabilir. Çok varlıklı biride olsam bu tarz aşırı pahalı bir ürün almam.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 16, 2024, 04:15:03 AM
Konu ile ilgili X platformunda da bir paylaşım görmüştüm, sonundaki 20 lira, asgari ücretin sonundaki 2 lira gibi geldi bana, bütüne bakınca tamamen anlamsıııııııız, gereksiiiiiz, perspaye durmuş orada Grin

Diğer açıdan, marka gerçekten dünya çapında bir üne sahip, ve satıldığı yerleri de düşününce bence ortada bir gariplik yok, bize giren çıkan da yok neticede 2000 liralık montu 8 taksitte almaya çalışan adamlarız abi Grin ha o kadar param olsa mont almam, gider bitcoin alırım üzerine biraz ekleyip.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
January 16, 2024, 03:24:21 AM

legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
January 16, 2024, 02:36:41 AM
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
January 15, 2024, 09:30:44 PM
Gündemi takip etmek için internette gezinirken şöyle bir haberle karşılaştım ve gerçekten çok şaşırdım.Vikunya yününden yapılma olan loro piana marka bir kabanın satış fiyatı 1 milyon 321 bin 920 Türk Lirasıymış.Hadi bizim paramız çok değer kaybetti algımız bozuldu anlayamıyoruz diyenler için dolar kuruna çevirelim yaklaşık 44 bin USD yapıyor arkadaşlar.

https://x.com/voiceofworldco/status/1746875076786413585
Pages:
Jump to: