Author

Topic: Wezwanie do J. Assange || Manifest WikiLeaks - Wszyscy powinniśmy go przeczytać (Read 167 times)

legendary
Activity: 3304
Merit: 8633
Crypto Swap Exchange
założyciel WikiLeaks, Julian Assange, jest wreszcie wolny po długim okresie uwięzienia (5 lat w brytyjskim więzieniu)!
porozumienie z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości oznaczało, że znany demaskator mógł opuścić więzienie i wrócić do swojej ojczyzny, australii.
tłem dla jego uwolnienia jest długi proces negocjacji z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który ostatecznie doprowadził do porozumienia, którego szczegóły nie zostały jeszcze w pełni ujawnione. W ramach tego porozumienia JA przyzna się do jednego zarzutu, a mianowicie nieuprawnionej publikacji tajemnic państwowych.

https://tvn24.pl/swiat/zalozyciel-wikileaks-julian-assange-zwolniony-z-brytyjskiego-wiezienia-st7977786
legendary
Activity: 2744
Merit: 1708
First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold
Jest czas na debaty i czas na działanie. Debata jest teraz martwa.

Takie zakończenie nie daje za dużo szans na dyskusje  Cool ale spróbuje  Smiley

Assange działał właśnie w Berlinie przez długi czas ponieważ mieszkał tam współzałożyciel  Wikileaks
legendary
Activity: 3304
Merit: 8633
Crypto Swap Exchange
wczoraj, 26 marca, sąd najwyższy w anglii odroczył decyzję do kolejnej rozprawy w dniu 20 maja. nie oznacza to jednak, że ekstradycja Juliana Assange'a została wstrzymana. sąd najwyższy domaga się zapewnienia ze strony usa do 16 kwietnia, że kara śmierci nie zostanie nałożona i że J. Assange, niezależnie od jego narodowości, może powoływać się na podstawowe prawo do wolności słowa (pierwsza poprawka) w usa. stany zjednoczone ameryki i sekretarz stanu mogą swobodnie udzielać takich zapewnień. jednak bez tych zapewnień ekstradycja nie byłaby zgodna z EKPC, a sąd uwzględniłby apelację Assange'a.

https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2024/03/Assange-v-USA-Judgment.pdf
legendary
Activity: 3304
Merit: 8633
Crypto Swap Exchange
w ostatnim weekendowym wydaniu niemieckiej gazety "frankfurter rundschau" temat Juliana Assange'a i jego uwolnienia lub ekstradycji znalazł się na pierwszej stronie.
niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock została tam wezwana przez znane osobistości ze świata polityki, kultury i mediów do prowadzenia kampanii na rzecz uwolnienia założyciela wikileaks Juliana Assange'a podczas jej wizyty w stanach zjednoczonych.
niestety cały artykuł jest dostępny tylko w języku niemieckim.


https://www.fr.de/politik/offener-brief-an-baerbock-prominente-fordern-unterstuetzung-fuer-assange-92507876.html
legendary
Activity: 3304
Merit: 8633
Crypto Swap Exchange
BitcoinMagazine uwiecznia wizerunek Juliana Assange'a na blockchainie Bitcoin jako ordinals.
wraz z ich nowym wydaniem drukowanym służą "jako przypomnienie ceny, jaką niektórzy zapłacili, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się naszymi wolnościami".
http://ordinals.bitcoinmagazine.com/sat/474120000000000

legendary
Activity: 1680
Merit: 6524
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Dziękuję Ci drogi cygan za ten dodatkowy wysiłek! Ponownie, wykonałeś wspaniałą pracę! I jestem bardziej niż szczęśliwy wiedząc, że polscy użytkownicy będą bardziej świadomi sytuacji biednego Juliana Assange'a.

Ten temat jest dedykacją dla tego Cypherpunka, dla wolnego dziennikarstwa, a jednocześnie treść stara się uświadomić niesprawiedliwą sprawiedliwość, z jaką musiał się zmierzyć Assange. A wszystko to tylko za chęć powiedzenia prawdy, całej prawdy i nic obok prawdy.

Podobnie jak Ross Ulbricht, Assange jest stawiany za przykład przez rząd USA. Jednocześnie żaden z innych współpracujących z nim dziennikarzy nie spotkał się z podobnymi zarzutami. Żaden dziennikarz New York Timesa nie był ścigany przez tajne agencje. Żaden dziennikarz Der Spiegel nie został oskarżony przez USA o szpiegostwo. Na żadnego dziennikarza The Guardian nie polowano. A to przecież największe nazwiska w prasie, które współpracowały z Assange'em. Zamiast tego stawiano go za wzór.

Możemy mieć tylko nadzieję, że w końcu znów będzie wolny...
legendary
Activity: 3304
Merit: 8633
Crypto Swap Exchange
Autor: GazetaBitcoin
Wątek oryginalny: The call for Julian Assange || The WikiLeaks Manifesto - We all should read it




Być może wielu słyszało o nazwisku Juliana Assange'a, ale tylko nieliczni naprawdę wiedzą, kim jest, co zrobił lub co robi teraz. Z nich jeszcze mniej wie, dlaczego jest emblematyczną postacią w przestrzeni krypto.

Ten temat jest wołaniem o pomoc, dlatego zamieściłem go w dziale Beginners & Help. Jest to apel o pomoc dla Juliana!

Pisanie tego tematu planowałem przez jakiś czas, ale z różnych powodów (najważniejszy to brak czasu) odkładałem to na później. Jednak kolejna w ostatnim czasie dyskredytacja prasy (w taki czy inny sposób) zdeterminowała mnie do napisania tego wątku. Powód, który za tym stoi jest jednak mniej ważny. Ważne jest to, że Julian potrzebuje pomocy.



Ostatnie zdanie tego tematu jest przestrogą: "Wszyscy powinniśmy kontynuować dzieło Cypherpunks i walczyć o wolność!".

Grupa Cypherpunks wyłoniła się początkowo w 1992 roku z Erica Hughesa, autora "Manifest cypherpunkowy", Johna Gilmore'a i Timothy'ego Maya, autora "Manifest kryptoanarchistyczny". Z dawnego spotkania w biurze Gilmore'a narodziła się lista dyskusyjna pod nazwą Lista dyskusyjna Cypherpunks.

Z czasem do walki Cypherpunków z inwigilacją obywateli przez państwo dołączyli inni. Ostatecznie osiągnęli oni liczbę ponad 1000 współpracowników.

Julian Assange należał do tej grupy w latach 1995-2002. Jego genialny umysł był łatwo obserwowany przez pozostałych. Jeśli May, Hughes czy Gilmore skupiali się bardziej na "algorytmach dla ludzi", na cyfrowej gotówce i na publicznym dostępie do kryptografii (w czasach, gdy NSA walczyła ze wszystkimi siłami przeciwko temu), Assange miał inną zasadę: "Wolność informacji jest szanowaną wartością liberalną".

Manifest WikiLeaks, dokument mniej znany, niestety, zawiera inne słowa mądrości Juliana: "Tylko na ujawnioną niesprawiedliwość można odpowiedzieć; aby człowiek mógł zrobić cokolwiek inteligentnego, musi wiedzieć, co się właściwie dzieje".

Od czasu pojawienia się w 1448 r. prasy drukarskiej Gutenberga, która doprowadziła do rewolucji drukarskiej, władza elit nad dokumentami niejawnymi stale się kurczyła. Była to jedna z pierwszych form decentralizacji informacji. Julian Assange wyniósł ją na zupełnie nowy poziom.

A stało się to już po uruchomieniu WikiLeaks, w 2006 roku.

"Dorastałem ze zrozumieniem, że świat, w którym żyłem, to taki, w którym ludzie cieszyli się pewnego rodzaju wolnością, aby komunikować się ze sobą w prywatności, bez tego, że jest to monitorowane, bez tego, że jest to mierzone lub analizowane lub rodzaj osądu przez te cieniste postacie lub systemy, za każdym razem, gdy wspominają o czymkolwiek, co podróżuje przez linie publiczne". - Edward Snowden

Dzieląc podobną myśl ze Snowdenem; a nawet więcej: próbując mu pomóc, rekomendując mu, gdzie ma się osiedlić, a gdzie nie, swoje nowe życie po zdradzeniu gubernatora; Assange opublikował tysiące tajnych informacji ze wszystkich stron świata.

Jego związek z Bitcoinem? Ktoś może zapytać.

Po tym, jak amerykańscy gubernatorzy zainicjowali blokadę finansową kont WikiLeaks, Julian zdał sobie sprawę z potencjału Bitcoina i zamierzał przyjąć nową kryptowalutę jako formę dla darowizn. Pomysł ten sprawił, że BitcoinTalk stanął wówczas w płomieniach:

"No to do dzieła", podkreślił RHorning.

Jednak, kontynuuje Assange, ""Satoshi Nakamoto", pseudonimowy wynalazca Bitcoina, odpowiedział: "Nie, nie "No to do dzieła". Projekt musi rozwijać się stopniowo, aby po drodze można było wzmocnić oprogramowanie. Zwracam się z tym apelem do WikiLeaks, aby nie próbowała wykorzystywać Bitcoina. Bitcoin to mała społeczność beta w powijakach. Nie bylibyście w stanie uzyskać więcej niż kieszonkowe, a ciepło, które byście przynieśli, prawdopodobnie zniszczyłoby nas na tym etapie." [...] Sześć dni później, 12 grudnia 2010 roku, Satoshi sławnie zniknął ze społeczności Bitcoin, ale nie przed zamieszczeniem tej wiadomości: "Byłoby miło otrzymać tę uwagę w każdym innym kontekście. WikiLeaks kopnęło gniazdo szerszeni, a rój zmierza w naszą stronę."".

Jako głęboki wyraz szacunku dla Satoshiego i jego pracy, jak stwierdził również Assange (we wcześniej wspomnianym linku), "WikiLeaks przeczytało i zgodziło się z analizą Satoshiego, i zdecydowało się odłożyć uruchomienie kanału darowizn Bitcoin do czasu, aż waluta ta bardziej się ustabilizuje. Adres WikiLeaks do przekazywania darowizn w bitcoinie został uruchomiony po pierwszym większym boomie tej waluty, 14 czerwca 2011 roku.".

Oznaka szacunku, która w dzisiejszych czasach jest rara avis.

Ale sztafeta Juliana na temat Bitcoina z pewnością nie pomogła tylko WikiLeaks: pomogła również Bitcoinowi stać się bardziej popularnym; podniosła świadomość na temat twórczości Satoshiego; wprowadziła coraz więcej ludzi na ścieżkę otwartą przez Satoshiego.

To, co działo się później, jest znane lepiej niż powyższa historia. Rządzący USA zaczęli polować na Assange'a w 2011 roku, a w odpowiedzi Julian zdołał sobie pomóc, prosząc o azyl w ekwadorskiej ambasadzie z Londynu. Jego prośba została rozpatrzona pozytywnie w 2012 roku. Jednak jego pobyt w ambasadzie nie był łatwy - m.in. do 2019 roku(!) nie postawił kroku poza ambasadą, żyjąc niemal jak więzień. Pomiędzy sfabrykowanym oskarżeniem o molestowanie seksualne, umorzonym po latach przez szwedzkiego gubernatora, a ciągłą pracą dla WikiLeaks, Assange starał się też zachować moralność i zrobić wszystko, by uniknąć ekstradycji do USA, doskonale zdając sobie sprawę, że oznaczałoby to jeśli nie karę śmierci, to przynajmniej 175 lat za kratami.

Niestety, w 2019 roku Ekwador zakończył jego azyl, z powodów mniej lub bardziej absurdalnych, ale jest niemal jasne, że decyzja została wymuszona w jakiś sposób przez inne tajne agencje lub przez inne rządy.

W chwili pisania tego wątku rozpoczął się proces Juliana o ekstradycję. W czasie trwania procesu przebywa on w więzieniu.

Jak mówiłem niedawno, w poprzednim temacie,

Walka o wolność słowa, o prywatność i o to, by renderowanie rządziło jako nieistotne, rozpoczęła się dawno temu. Teraz jest w naszych rękach.

W naszych rękach jest również pomoc Julianowi. A pomóc mu to znaczy pomóc wolności informacji!

Nie będę mówił, jak tę pomoc zaoferować. Jestem przekonany, że każdy wie, a przynajmniej ma intuicję na ten temat.

Jest czas na debaty i czas na działanie. Debata jest teraz martwa.



Zagadnienia z notatki:

Polecam również lekturę następujących pozycji:
- Nils Melzer's Proces Juliana Assange'a: Historia prześladowań - Wstrząsająca historia prześladowań prawnych założyciela Wikileaks Juliana Assange'a i niebezpieczne implikacje dla przyszłych demaskatorów.
- Dzieło Roberta Manne'a Cypherpunkowy rewolucjonista Julian Assange
- Najbardziej niebezpieczny człowiek na świecie: Historia wewnętrzna Juliana Assange'a i WikiLeaks, którego autorem jest Andrew Fowler
- Cypherpunki: Wolność i przyszłość Internetu, autorstwa Juliana Assange'a. Książka jest dyskusją pomiędzy Julianem, Jacobem Appelbaumem (deweloperem Tor) i Jérémie Zimmermannem (współtwórcą La Quadrature du Net)
- Podziemia, autorstwa Suelette Dreyfus & Julian Assange. Jest to fascynująca książka o powstaniu australijskich hakerów i phreakerów w latach 80-tych, w tym o wczesnej działalności Juliana Assange'a, który w tym czasie był znany pod pseudonimem Mendax.
- Kiedy Google spotkał WikiLeaks, autorstwa Juliana Assange'a
- Nieautoryzowana autobiografia, autorstwa Juliana Assange'a.

Poza tym poniższe filmy należą do kategorii koniecznie obejrzyj:

Ithaka - dokument pokazujący walkę Juliana o uniknięcie ekstradycji do USA
Mediastan: Film drogi Wikileaks - własny dokument WikiLeaks - pełny film
Ryzyko - dokument o WikiLeaks, w reżyserii Laury Poitras (przyjaciółki Juliana Assange'a) - pełny film
Piąta władza - świetny film o WikiLeaks
Kradniemy sekrety: Opowieść o WikiLeaks - kolejny film dokumentalny o WikiLeaks
Podziemia: Opowieść Juliana Assange'a - kolejny film o Julianie, przedstawiający jego początki kariery.



Jump to: