Pages:
Author

Topic: Yeni Forum - page 2. (Read 440 times)

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
February 09, 2022, 08:21:44 AM
Yazılanları okudum, okurken de gözümle siteyi kolaçan ettim:) Düz mantıkla bakıyorum: Anladığım kadarıyla, yeni site yapacağız diye insanlardan para toplanmış ama ortada yeni herhangi bir şey yok. Siteye tekrar baktım; yok göremedim:)

O zamanki BTC şu kadar ediyormuş da şimdi bu kadar ediyormuş falan... Miktar önemli değil; 1000 dolar da toplansa, 1 milyon dolar da toplansa, bunca senedir bir şey yapılmamış olduğu gerçeği var. Diyeceklerim bu kadar. Teşekkürler.
member
Activity: 76
Merit: 11
February 08, 2022, 07:40:23 PM
Hatta yeni bir forumun gerekliliği konusunda da emin değilim. Dışarıdan çok okuyan olsa da yazan kişinin çok olmadığı bir ortama dönüştü ve uzun zamandır belirli alışkanlıklar edinmiş kullanıcılar için yeni bir forum soğumaya bile sebep olabilir.

Çok yanlış düşünüyorsunuz. Tam tersi böyle bir forum yenilikçi olmalı ve sürekli kendini geliştirmeli. Eski kullanıcıların tecrübelerinden faydalanarak yeni katılımcılara yol göstermeli/ilham vermeli. Benzer şeyleri 16-17 sene önce iyinet'te bizzat yaşadım gidişat aynı, yenilikçi değilsen gelişmiyorsan geliştirmiyorsan tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almaya hazır olmalı forum. Forumdaki kaliteli içerik sayısı hızla düşerek yerini ruhsuz marketing konularına bırakıyor. Dünya/Teknoloji/Internet 2013 deki gibi değil. Özellikle forumun hitap ettiği kesim her yıl sürekli kendini geliştiriyor, yeni teknolojilerle tanışıyor. Forum şu haliyle bunların hiçbirine ayak uyduramıyor.

Bilgisayar mühendisiyim, 20 yıldır yazılım geliştirme süreçleri içindeyim. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki epochtalk projesi theymosun funds u tırtıklama projesidir. Daha önce forumda gezinirken birkaç konuda sert tartışmalar okumuştum yazılan onlarca mesaja mantıklı bir cevap dönülemedi. Githubdaki teame bakınca bi 10 yıl daha sürer proje, bitince de bu foruma migrate edilemez.
Forumun sahip olduğu destekle mevcut fona ihtiyacı yokki. Kullanıcılar projeye inansınlar, sadece proje için 1 haftada 1000BTC toplanır.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
February 08, 2022, 04:56:22 PM
Theymos veya başka bir kişi fark etmez söz konusu para ise güvenmek yerine kontrol etmeyi tercih ederim (bitcoini sevme sebebim de bu), bu yüzden savunmuyorum. Zira bu kadar uzamış bir süreci savunmanın çok mantıklı olmadığında hemfikiriz. Karşı olduğum nokta insanların geçmişteki bir işlemi bugünün kuruyla hesaplaması. İşlem yapıldığında 5k BTC çok büyük bir anlam ifade etmiyor, bugün ise ediyor ama işlem bugün yapılmadı.

Hatta yeni bir forumun gerekliliği konusunda da emin değilim. Dışarıdan çok okuyan olsa da yazan kişinin çok olmadığı bir ortama dönüştü ve uzun zamandır belirli alışkanlıklar edinmiş kullanıcılar için yeni bir forum soğumaya bile sebep olabilir.

Verdiğiniz örnek mesaj daha önce bir ödeme gerçekleşmediğine dair bir kanıt değil. Mesajın tarihi 17 Haziran 2013, bir önceki mesajınızda verdiğiniz 1.5 milyon dolar ödeyip forumu yaptıramamakla Theymos'un itham edildiği başlığın tarihi 10 Mart 2013 aynı zamanda 18 Mart tarihinde kasada kalan toplam BTC miktarı 1250 olarak kayıtlara geçmiş.
hero member
Activity: 1946
Merit: 575
February 08, 2022, 11:11:33 AM
https://bitcointalksearch.org/topic/m.2498311

Şu mesajdan benim anladığım kendisi 2013 senesinde hala aradığı kişiyi/takımı bulamamış. Bundan sonra belki bulmuştur o gönderdiğinizi. Dürüst olmak gerekirse ilk 2012-2014 arası civarı bende buradayken çok ilgilendiğim bir konuydu, sonrası hakkında inanın gram fikrim yok noldu devamı. Fakat ben buradayken durum aynen böyleydi, theymos ile mesajlaşmamda olmuştu hatta bu konuda önceki hesabımda. Hatırladığım bir konuydu ama öyle güzel savunuyorsunuz ki, ben bile kendimden şüphe ettim bi an ahahahah Cheesy İşin doğrusu belki 1k+ belki 2k fiyat düşükken birilerine bir şeylere yatırıp istediğini alamamıştır, o da o zamanın parasıyla bin dolar iki bin dolar falandır. Fakat süregelen zamanda 2013 ve hatta sanırım 2014te dahildi ama emin değilim, çok yüklü meblağ parasının olduğunu ve foruma harcıcam dediğini ve bu yüzden insanların "yav he he milyon dolar tutar kesin" tavrıyla theymosu alaya aldığı bir dönemdi onu çok net hatırlıyorum.
legendary
February 07, 2022, 05:53:28 PM
Yazınız bir çok yanlış içeriyor. Yeni forum için 1.5m $ harcandığını iddia eden kullanıcı size yukarıda anlattığım hatanın aynısını yapıyor. Güncel bitcoin fiyatını geçmiş tarihteki bir bitcoin adedi ile çarparak hesaplama gerçekleştiriyor.

Başlık 10 mart 2013 tarihinde açılmış bu tarihlerde BTC fiyatı 300 dolar, kabaca 5000*300= 1.5m $ hesabını yapıyor. İşleme ait TxID aramadım ancak 2012 veya 2011 de işlem gerçekleşmişse ederinin çok daha az olduğuna emin olabilirsiniz. Yeni forum için çalışacak birilerini arama çalışmaları 2011'de başlamış.

Theymos ödemeyi bu tarihten çok daha önce yapmış olmalı aynı senenin 18 mart tarihinde kasada 1250BTC olduğunu açıklıyor.

Haklı olduğunuz ve bir çok kişinin haklı olduğu nokta bu işin olması gerekenden çok daha uzun sürdüğüdür. Forumdaki herkes için hayal kırıklığına dönüştü belki Theymos için de.

Yeni forumun alt yapısıyla ilgili github hesabına göz atarsanız son değişikliğin 3 gün önce olduğunu görebiliyorsunuz. Yani çalışmalar halen devam ediyor ancak olması gerekenden çok daha yavaş.

https://github.com/epochtalk

hero member
February 06, 2022, 07:21:50 PM
 Yinede ödeme olarak o zamanın parasıyla 1.5 milyon dolar gibi bir ücret ödenmişti yanılmıyorsam. En son 2013 senesi gibi falan 5600 bitcoin civarı bir para görülüyor konuşma olarak.

https://bitcointalksearch.org/topic/the-15-million-dollar-5067-bitcoin-new-bitcoin-talk-forum-984554

https://bitcointalksearch.org/topic/new-forum-881970

Şu iki topic aşağı yukarı bu konuyla alakalı.

Dediğim gibi, bitcoinin kaç olduğuna bakmamız çok farketmiyor, 2 sebepten ötürü.

1- Pizzadan ÇOK daha sonra dönen bir muhabbet bu, bitcoinin 100-200 doları aştığı dönemde hala para topluyordu, ve binlerce bitcoini hala cebinde duruyordu, bir yere ödenmemişti daha.
2- Ödenmiş olsa bile, daha hala para almaya devam ediyor donate adına, veya copper membership olarak. Bunu "bana para" diye alsa kimse kazancına laf edemez zaten, fakat forum yenilecek diye aldı yıllarca.

Kısacası adam aldı attı cebe, çok fazla gizli saklı bir yanı yok, ya da hadi çok masum diyelim en kötü dolandırıldı diyebiliriz. Her türlü çıkan sonuç forum süper olacak diye alınıldı ondan sonra yapılmadı. Dediğim gibi, eğer "cebime atıcam kime ne" deseydi, on binlerce twitch yayıncısı var "donate" alan, theymosta aldı derdik, forumu çok güzel yapıcam dedikten sonra binlerce bitcoini cebe atması ilginç olan kısım oldu ama sağlık olsun, zaten ben bir şey yatırmamıştım Cheesy

edit: bu arada belirtmeliyim, 10 yıla yaklaşıyor burada olduğum süreç, bir överek bahsedilecek gelişme yapıldıysa benim hiç ruhum duymadı, 10 sene önce neyse, bugün hala aynı websitesini kullanıyoruz, hatta büyük ihtimalle bunun aynısını 2000de falan tasarlayabilirdi insanlar, çok zor olmazdı, site olağanca basit, ve inanılmaz kolay bir websitesi, max 100 dolara aynısı birebir yapılabilir, neye para harcadılarda övülecek ne oldu benim haberim yok.
legendary
February 06, 2022, 06:39:21 PM
Yine bitcointalk ile alakalı kalması açısından; theymos binlerce bitcoin topladı bugüne kadar. 5000+ bitcoin falan toplanmıştı yanlış hatırlamıyorsam, belki şimdiye çok daha fazla olmuştur. Bu "gelir" amacıyla sattığı reklamlardan değil, baya baya donate olarak topladığı paradan bahsediyorum. "Yeni forum" yapılacak diye. Sonuç? Hala aynı forumu, belki biraz daha iyi bir yazılım ile kullanıyoruz. Upvotelar, likelar, neler neler vaad edildi, en basitinden redditimsi bir şeye dönüşecek diye umuldu, ki gerçekten o kadar paraya 20 milyon tane reddit benzeri site yapılır. Fakat görüldüğü üzere o para uçtu gitti.

Güncel durumu bilmiyorum, yakından takip etmedim (zaten çok fazla bilgi yok) ancak geçen sene EFS överek bahsetmişti. Ödemelerden sonra kalan BTC miktarı önce güvenilir kullanıcılar arasında cüzdanlara bölünmüştü daha sonra Theymos tarafından oluşturulan multisig cüzdana aktarıldı.

Forum funds (Totalde 1250 BTC kalmış.)

Yapılan tartışmaların en temelinde çok fazla BTC harcandı söylemi var. Herkesin yaptığı hata şu bitcoin'in değerinden bahsederken bugünün tarihi ile hesaplama yapıyorlar, hesaplama işlem tarihindeki değere göre yapılmalı. 10.000 BTC ile pizza satın alma olayından farkı yok, o gün için karlı bir ticaretti ve yapıldı. İsteseydi o bitcoinleri para ödeyerek o tarihte geri alma şansı vardı ancak almadı. Pizza için milyar dolar ödendi tabiri nasıl doğru değilse yeni forum içinde aynı şey geçerli.
hero member
February 06, 2022, 06:23:28 PM
2011-2013-2015 hack olaylarını daha önceki forum gezintilerimden biliyordum yine de bilmeyenler için eğlenceli bir içerik olmuş. Bunlar dışında bir olay daha var ancak forumun genelini etkilemediği için hack saldırısı olarak nitelendirilmiyor.

İstatistikler sayfası açıkken mail adresleri verileri kayıt edilip bir kaç sene sonra kullanılmayan mail adreslerinin boşa düşmesi ile bu mailleri ele geçirip üyelikleri ele geçirenler olmuş. Geçtiğimiz dönemlerde hesap satışlarının çok fazla olmasının en büyük nedenlerinden birisi de bu çalınan hesaplar. Halen bazı newbie hesaplar (muhtemelen satamadıkları için) forumda shilleme için açılarak kullanılmaya devam ediyor.

Bu veriler halen birilerinin elinde olabilir ve forumun eski üyesiyseniz hesabınızın bağlı olduğu mailin halen aktif olduğundan emin olun yada mail adresiniz değiştirerek bu olasılıktan tamamen kurtulun. Artık mail verileri paylaşılmıyor.

En çokta fotoğraf konulamadı zaman sorun olmuştu. Bu benim ikinci hesabım, ilk hesabım 2013 kayıtlı, o zaman olan olaylarda vardım bende, ve sonrasında olan image ile hackleme olayı gerçekten çok uzun süre hiç kimsenin avatar kullanamasına sebep olmuştu. Hoş şimdi çoğumuz reklam için kullanıyoruz, çokta elzem bir olay değil. Fakat sıkıntı yaratacak düzeyde bir tehlike oluşturmaları kötüydü.

Yine bitcointalk ile alakalı kalması açısından; theymos binlerce bitcoin topladı bugüne kadar. 5000+ bitcoin falan toplanmıştı yanlış hatırlamıyorsam, belki şimdiye çok daha fazla olmuştur. Bu "gelir" amacıyla sattığı reklamlardan değil, baya baya donate olarak topladığı paradan bahsediyorum. "Yeni forum" yapılacak diye. Sonuç? Hala aynı forumu, belki biraz daha iyi bir yazılım ile kullanıyoruz. Upvotelar, likelar, neler neler vaad edildi, en basitinden redditimsi bir şeye dönüşecek diye umuldu, ki gerçekten o kadar paraya 20 milyon tane reddit benzeri site yapılır. Fakat görüldüğü üzere o para uçtu gitti.
Pages:
Jump to: