Pages:
Author

Topic: İş yerimde bitcoin kabul ettim diyelim. - page 3. (Read 470 times)

legendary
Activity: 1288
Merit: 1110
Fişi ne karşılığı kesiyorsunuz şu anda? Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama atıyorum elma şekeri satıyor olun. Adamın biri içeri girse ve elma şekeri istiyorum ama karşılığında en sevdiğiniz şarkıyı söyleyecem dese siz de kabul etseniz, adam şarkısını söyleyip elma şekerini alıp gitse fiş keser misiniz? Ya da kesebilir misiniz? Haydi kestiniz diyelim o fişi verdiğiniz an devlet adına kdv tahsil etmiş olacaksınız, devlete kdv'yi şarkının %18'ini fısıldayarak ödeyebilir misiniz? Gelir verginizi öderken ben bunu şarkı dinleyerek tahsil ettim, size de mırıldanayım deseniz vergi dairesi ne der?

Tüm bunlar edemezsiniz anlamına gelmiyor tabi. Eğer iç işleyişinizde bir exchange sistemi kurarsanız, elma şekerini verip bitcoini aldıktan sonra o anki kur ile TL. ye dönüp o parayı da kasanıza koyarsanız ve bunu belgelendirebilir bir hale getirirseniz, neden olmasın? Veya siz şahsi olarak şirketinizin tahsil ettiği bitcoinleri satın alabilirsiniz. Siz ve şirketiniz arasında bir kontrat hazırlayarak tabi.
member
Activity: 88
Merit: 12
Sahibinden.com da birçok ev ve araba ilanı var zaten bitcoinle ile ödeme alan.

Vergi kaçırmak için mi bu ticareti yapıyorlar bilmiyorum ama büyük kalem ürün giriş çıkışı veya
yüksek fiyatlı adetli ürünlerde yarın öbür gün sorun oluşur.

Gelir gider dengesizliği oluşur kasanızda, yasalaşamadan bu sisteme geçmeniz illegal sayılır devlet tarafından.

Neden bitcoinin bir dolar olmayacağı da yukarıda ki sebeplerden kaynaklı Smiley
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
Şuanki durum maliye açısından sıkıntı btc kabul edecekseniz bunu vergilendiremezsiniz ancak özel olarak yapabilirsiniz..yani btc kabul durumu çok sıkıntı

adam sattığı ürünün fişini kesecem diyor, yani vergi veriliyor, üstüne üstlük gelir olarak gözüktüğü için gelir vergisi de tahakkuk eder. post kasmak için mesaj atmayın.
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
fiş konusunda sorun olmaz hocam, fişinizi kesin, ödeme konusun da nasıl ödemeyi aldığınızın bir önemi yok, çünkü isterseniz o btc yi bozup kasaya nakit de koyabilirsiniz, mantığı aynı, 

fişi kestiğiniz sürece kimse bir şey demez, aksine takdir ederler
member
Activity: 179
Merit: 10
Şuanki durum maliye açısından sıkıntı btc kabul edecekseniz bunu vergilendiremezsiniz ancak özel olarak yapabilirsiniz..yani btc kabul durumu çok sıkıntı
legendary
Activity: 1874
Merit: 1394
The Last Cryptocoin Burner
adamdan aldığın btc yi borsa da bozdurup şirket hesabına çekeceksin ve fiş faturada alınan ödeme olarak göstereceksin.parayı borsadan ne zaman çekersen faturayı ona göre düzenle yada açık fatura kesip sonra ödeme tarihini eklersin. kriptoparalar devlet tarafından muhasebeye aktarılmadığından onları direkt ödeme aldın diye gösteremezsin, bozdurup fiyatını gelen ödeme demen lazım.
member
Activity: 143
Güzel olur. İyi bir tabela reklam falan. Baya popularite de olabilir ama arkadaşların bahsettiği gibi kesmezseniz vergi kaçakçılığı olur, ürün giriş çıkışımı dengeleyemeyebilrisiniz. Ama zorunluluk değil insiyatife dönüşür
sr. member
Activity: 588
Merit: 251
Bitcoini iş yerinizde ödeme olarak kabul etmeniz sizin inisiyatifinize kalmış fakat sattığınız ürün kadar normal fîş kesmek zorundasınız,eğer bunu yapmaz iseniz vergi kaçakçılığı yapmaktan başınız belaya girebilir.
member
Activity: 574
Merit: 14
bitcoinin ülkemizde yasal dayanağı yok. ispat et dediklerinde ne olacak? bitcoin ile ödeme kabul etmeden önceden ilk önce maliye ile görüş. ne bileyim başına iş gelme olasılığı yok mu? önce araştır sonra duruma göre bitcoin kabul veya etme.
member
Activity: 196
Merit: 12
otisbey
Şimdi ben işyerimde bitcoin ile ödeme kabul ettim diyelim.
Müşteriye Kasama normal nakit girmiş gibi fişmi kesicem ? Bir sorun olur mu ?

kardeşim sanırım bu dediğin bu süreçte sıkıntı olur gibi adama fiş kestin ama kasaya nakit girmedi maliye veya devlet kurumları tarafından sıkıntı çekebilirsin. Bir de Saadet Zinciri gözüyle baktıkları için patlayabilirsin
member
Activity: 336
Metahash
Bence sizin insiyatifinizde. Malın çıkışını kimseye isbat etmek zorunda değilseniz kesmeseniz de olur. Ne iş yapıyorsunuz bence güzel bir karar, bitcoin etherium veya diğerlerinden de kabul edebilirsiniz.
legendary
Activity: 2338
Merit: 1070
Bence nakit olarak fiş kesilebilir, gayet mantıklı, birazda biz bitcoin kullanıcıları sistemi zorlamalıyız, bende devlet memuruyum, mal bildirimi yaparken bildirmeyi düşünüyorum kripto para varlıklarımı😊
newbie
Activity: 112
Merit: 0
Bitcoin ile ödeme sisteminin kontrolü pek mümkün olmadığından fiş kesip kesmemek sizin inisiyatifinize kalmış bence. Yani yaptığınız alışverişin başka yerde bir kaydı oluyor bunun üzerinden inceleme yapılıyorsa fiş kesmeniz daha doğru olur.
full member
Activity: 224
Merit: 100
Bu konuda biraz araştırma yaptım fakat çok çelişkili haberler okudum. Bu nedenle size önerim maliye yetkililerine danışmanız. Tabi bu kişi arkadaşınız ya da yakınınız olursa iyi olur  Wink
member
Activity: 238
iş yerin ne üzerineydi? ne satıyorsunuz veya neyin hizmetini veriyorsunuz?
member
Activity: 448
Merit: 14
Şimdi ben işyerimde bitcoin ile ödeme kabul ettim diyelim.
Müşteriye Kasama normal nakit girmiş gibi fişmi kesicem ? Bir sorun olur mu ?
Pages:
Jump to: