Pages:
Author

Topic: Yüksek kapasiteli Rig projesi? Karlılık ve Maliyetler üzerine - page 2. (Read 2920 times)

hero member
Activity: 969
Merit: 1000
bugün asus crosshair z aldım öneriler üzerine 580 lira + encard iadesi 480 liraya geldi

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-crosshair-v-formulaz-crosshair-v-formula-z-990fxsb950-am3+-ddr3-2400mhz(oc)-sata30-usb30-anakart/productdetails.aspx?I_ID=64386

773 olmuş yanlış mı girmişlerdi acaba fiyatı
newbie
Activity: 56
Merit: 0
yapmak istediginizi ben yapmaya basladim suan 14 ekran kartiyla devam ediyorum stok buldukca almaya devam ediyorum. gec kalmadan baslamanizi tavsiye ederim.
hero member
Activity: 840
Merit: 532
pre order almaya başlamışlar ve % 30'unu depozito istiyorlar. ürünü göndermeden önce 8-10 hafta içerisinde de %70'ini ödemeniz gerekiyormuş. Ben pek güvenemedim açıkçası. çok büyük bir kumpas olabilir Smiley
sr. member
Activity: 518
Merit: 254
https://alpha-t.net/product/viper-scrypt-miner-25mhs/

bu arada böyle makinelerden falan bahsediliyor sipariş almaya başlamışlar. eğer dedikleri gibi bunlar scrypt mining yapıyorsa tüm gpu lar yalan olmaz mı? şüphelendim bak şimdi.
sr. member
Activity: 518
Merit: 254
ben 1 aydır ilgilendiğimden şu an çok yabancıyım ortama, biraz öğrenmeye çalışıyorum ama ben de gireceğim sanırım mining olayına, elde ettiğim kârla deneme amaçlı 2 tane asus 290 alıp başladım şimdilik ufaktan sizin gibi düşünüp. ben kafamdaki olumsuz yönlerini yazacağım. zira ben tamamen olumsuz yönlerini düşünerek ayaklarımı yerde tutuyorum.

1- deneme amaçlı yaptığımız rig asla gerçeği hakkında ufak fikirler vermekten başka bir işe yaramayacak zira difficulty artışı, marketin dinamikleri vs. bunları kestirmek ve öngörmek çok zor. çok çok iyi araştırmamız lazım hatta işin matematik ve ticaret kısmı yerine daha çok sosyal ve politik yönden değerlendirme yapmalıyız derim. bitcoinin ve tüm diğerlerinin geleceği matematikten çok bunlara bağlı çünkü.

2- tamamen kendi fikrim; hiçbir zaman geç kalınmış bir şey yoktur, pazarda her zaman ve her zaman keşfedilmeyi bekleyen yeni açıklar vardır/olacaktır önemli olan öngörü yeteneğimiz ve hızımız. 1940 yılında "bundan daha iyi bir bilgisayar yapılamaz" diyen bilim adamları vardıSmiley valla ben uzaktan bakarken bu sistem patlar diyordum, hala patlayacağını düşünüyorum ama süreyi baya bi uzattım işin içine girince. en basit mantıkla şu an bitcoinin %2si piyasalarda dolaşımda, kalan %98 erken adaptörlerin elinde, ya bu adamlar salak ve 1000 dolarken elinden çıkarmıyorlar ya da gerçekten bitcoinin önünde uzun bir yol var daha. kurtlar çıkmadı daha sahneye.

3- başarısızlık durumunda, en kötü senaryoyu düşünürsek elinizdeki coinler harcadığınız elektriği ödeyemeyecek kadar değersiz olabilir. reel piyasaya satmaya çalıştığınız donanımları "genel ve büyük bir başarısızlık durumunda" herkes elinden çıkarmaya çalışacağı için %20 kayıp yerine %30-40 kaybı göze almanız gerek. sonuçta tüm ihtimalleri düşünmeliyiz ve 2. el ekran kartı piyasasında minerlar dışında büyük bir talep olmayacaktır ürünlerinize(şu anki ortam şartlarını düşünmeyin, krizde en beklenmedik insanlar bile küçülmeye gider). sonuçta vatan bilgisayar stoklarını tüketen normal kullanıcı değil coin üreten kullanıcılar. haliyle minerlar da genel başarısızlıktan etkilenip elindekini çıkarmaya kalkarsa kaos oluşur. her ne kadar sağlam bir kitle gibi görünse de olası büyük bir krizde şu an gelenlerin yarısı kaçacaktır. kolay gelen kolay gider hesabı.

4- hazırladığınız sistemlerden eski gpu lara dayananı %8 daha kârlı görünüyor sadece matematik olarak bakarsak. fakat 2. el piyasası, garanti durumları vs dikkate alındığında kesinlikle yeni parçalara yönelmenizi tavsiye ederim.

5- piyasada ne kadar haber çıkarsa çıksın gerçek bilgiye ulaşmak çok zor, %80-90ı spekülatif, şişirme. şirketler bile artık bitcoini reklam amaçlı kullanıyorlar, halbuki hiçbir akıllı şirket şu mevcut şartlarda bitcoin'e yatırım yapmaz/yapmıyor/böyle giderse yapmayacak(altcoin dünyasıının hali içler acısı). asic minerlar mart'tan sonra teslim edileceği için herkes umutlu değerlerinin artacağı konusunda fakat umut en büyük düşmanımız gibi duruyor. bizi hataya sürükleyen tek şey bu.

5- aslında ben işi biraz daha ilerletip üreticiden çok komisyoncunun daha fazla kâr edeceğini düşündüğümden trading veya mh kiralama sistemi üzerine gidebiliriz diye düşünüyorum fakat tekil olarak bu işlere girecek çapım yok. yani 10 yatırımcı bir araya gelecek, kişi başı 20-30mh yerine topluca 500mhlik bir sistem kuracak ve donanım alıp risk almak istemeyen yatırımcı bu sistemden istifade edecek. ghash.io cex.io gibi yani. baya bi ufak çaplı olanı. bilmiyorum fazla hayalci de olabilir ama nedense bana ya bu işin trading olayını ya da mhash kiralama olayını yapmak mantıklı geliyor, oyunu oynatan siz oluyorsunuz bir nevi. hele trading(cryptsy, coinex gibi) en temiz para kazandıran sistem. (para kazanmak istiyorsan yap sat, zengin olmak istiyorsan al sat mantığı)

sizin için aydınlatıcı olduğuma emin değilim ama en azından insanlar ne düşünüyor diye fikriniz olsun. aslında bunları şöyle topluca yüzyüze tartışmak lazım.
full member
Activity: 182
Merit: 100
Merhaba Arkadaşlar,

Şuan ilk etapta test amaçlı 2500-3000$ maliyetli 2800~ KHash kazı yapabilen, 1500Watt tüketimli bir test Rig kuruyorum. Rig tam anlamıyla Ocak ayının ilk haftasında aktif olacak, şuan sadece şu konumda bahsettiğim performans testlerini ve deneme mining işlemlerini yapıyorum. Küçük ölçekli bu denemem de karlılık konusunda başarılı olursa, ilk aşamada 10Bin-15Bin $ arası riske edebileceğim bir sermaye ile 15M Hash civarı performans gösterecek bir Rig kurmayı hedefliyorum. Sonrasında duruma göre yatırım 50Bin $ kadar artabilir. Bu konuda size danışmak istediğim bazı konular var:

1* Benim düşünceme göre en kötü başarısızlık durumunda, harcadığım elektiriği kazandığım Coinler ile öderim. Elimdeki kalan, real piyasaya satılabilir donanımı (CPU, Ram, İşlemci ve ana maliyetler VGA + PSU'lar) da ikinci elde %20 kayıpla satarım. Sizce bu öngörü doğrumu?

2* Bu işe ciddi bir sermaye bağlamak için geç mi kaldık? Yoksa tam zamanımı?

3* Şuan 2 alternatif sistem hesaplamış vaziyetteyim:

HD 7850 Temelli sistem; 1TL Kurulum maliyeti başına 0,7 KHash Üretim, 1Watt Enerji tüketimi başına 1,83 KHash Üretim. İkinci elde, satışı elden çıkarması zor olacak bileşenler.
R9 280X Temelli sistem; 1TL Kurulum maliyeti başına 0,62 KHash Üretim, 1Watt Enerji tüketimi başına 1,91 KHash Üretim. İkinci elde, satışı elden çıkarması kolay olacak bileşenler.

Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

NOT: Hali hazırda 10Bin $'lik BTC yatırımım var.
Pages:
Jump to: