Pages:
Author

Topic: 100 TL’nin zamanla Dolar cinsinden değeri (Read 310 times)

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
February 08, 2022, 09:21:50 AM
Yakında 500 lira nakit hamlesi bekliyorum devletten zaten eğer enflasyon beklenilen gibi düşüş eğilimi göstermez de sürekli artış üzerine devam ederse bu yapılacak hamlelerden ilki olur eğer devam ederse de paraların yanına bir sıfır falan belki atılır şu gönderi bile paramızın göz göre göre nasıl eridiğini kanıtlıyor resmen düğün yapacak gençlerimiz için 2 sene önce 100 bin lira yeterken şimdi en az 200 bin lira gerekiyor insanlar da bu yüzden evlilikte bir çok gerekli şeyi daha kalitesiz markadan alıyor veya almıyor artık kaliteli yaşamak bizim hakkımız değil gibi bir algı var o algıyı yıkmalıyız
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
February 05, 2022, 02:08:09 AM
100 TL milletin bozuk parasına falan denk gelmeye başladı bildiğiniz. 100 TL'nin alım gücü diye bir şey de kalmadı. En kısadan örneğin ortalama bir restorana gittiniz orada bile tek kişi en az 50 lira ile anca doyacak kadar yiyebiliyorsunuz. Hatta o da artar yakın zamanda. Cebinizdeki 100 TL'nin 50'si sırf yemeğe gitti diyelim kaldı 50 TL. Kalan 50 TL'nin bir kısmı ile marketten bir şeyler alayım çerez vs. deseniz bir cips olmuş en az 7-8 TL, magnum dondurmalar 10 TL'yi geçmiş. Doğru düzgün bir şey yapamadan eve geri dönüyorsunuz sonra da.

100 TL’nin öyle bir algısı var ki, hala yüksek bir para gibi geliyor bize. Ancak dediğin doğru şu an bir çok kişi için 100 TL bir şey değil. Paranın öyle bir algısı var ki herşey yapacak gibi gelip, hiç bir şey yapılamayan bir para birimi oldu. 200 lirayı zaten nakit olarak fazla taşıyan bir insan değildim. Ancak geldiğimiz durum o kadar vahim ki, bu paraların hiç birinin bir kıymeti kalmadı. Dolar bazında eridikçe eriyen bir yerel paramız var. Komşu ülkelerin bir çoğundan daha değersiz bir para birimine sahibiz. Şükür etmek isteyenler tabi İran’a bakıp şükrederler o durum ayrı.
full member
Activity: 686
Merit: 104
February 04, 2022, 06:21:22 PM
100 TL milletin bozuk parasına falan denk gelmeye başladı bildiğiniz. 100 TL'nin alım gücü diye bir şey de kalmadı. En kısadan örneğin ortalama bir restorana gittiniz orada bile tek kişi en az 50 lira ile anca doyacak kadar yiyebiliyorsunuz. Hatta o da artar yakın zamanda. Cebinizdeki 100 TL'nin 50'si sırf yemeğe gitti diyelim kaldı 50 TL. Kalan 50 TL'nin bir kısmı ile marketten bir şeyler alayım çerez vs. deseniz bir cips olmuş en az 7-8 TL, magnum dondurmalar 10 TL'yi geçmiş. Doğru düzgün bir şey yapamadan eve geri dönüyorsunuz sonra da.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
February 03, 2022, 02:19:01 PM
100 lira eskiden ne büyük bir paraydı. Artık ne kadar küçük para. Gittikçe paranın değeri azalmış ve en sonunda geldiğimiz noktaya bakınca ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu kestirmek daha kolay oluyor. Elimizdeki Türk lirasının gücüne sahip çıkamamışız.
member
Activity: 560
Merit: 57
February 03, 2022, 05:19:57 AM
Ekonomik reformlar görmediğimiz sürece biraz daha zaman geçsin yine dolar TL karşısında ciddi seviyelerde değerlenmeye başlar. Şimdilik 13.5 bandında zar zor tutuluyor. Rezerv satarak bir yere kadar tutabilirsiniz yani. Keşke geçici çözümler yerine kalıcı olanları için uğraşsak da insanların çilesi bi bitse artık ülkede. Zamanında dolar/TL kurunun çok daha aşağılarda olduğu dönemde akaryakıt fiyatlarından tutun çoğu şey kat kat daha ucuzdu. Alım gücünün bundan çok daha sağlam olduğu günler de olmuştu seneler önce. Ama artık fırlayan kur ve enflasyon nedeniyle perişan hale geldik.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
February 02, 2022, 02:31:03 PM
Keşke en değerli paralarımızdan birisi olan 100 tl, 70-80 dolara eşdeğer bir değerde olsaydı. ben maaşımdan taviz vermeye hazırdım yeter ki alım gücümüz artsın. şuna bakın arkadaşlar açın bir emlak veya araç sitesine fiyatlara bakın. oto pazarında 96 model corollaya 93 bin lira istiyorlar. 2008 model civic bir araç 208 bin lira fiyat yazılıyor. 100 liramız 80 dolar olsaydı durum böyle olmazdı. göz göre göre erimiş paramız maalesef.
hero member
February 02, 2022, 09:55:42 AM
TL'nin değeri daha da düşeceğe benziyor. 13 lira seviyesinde tutunabilmesini pek mümkün görmüyorum...

Önümüzdeki 2 aydan sonra yeni bir zirve gelebilir. Neden? Çünkü sata sata ne kadar daha baskılayabilirler ki! Dolar basma gibi bir imkanları yok sonuçta. Onun yerine TL basıp, enflasyonu zıplatıp sonra dolar alıp/satıp ilerlemeyi düşünüyorlar galiba. Bunun sonu da felaket olur zaten!

Nasıl ki bundan birkaç sene önce 10 lira olan psikolojik sınır bazıları için imkansız gibi görünüyorduysa, şimdiki 25-30 lira olan tahminler de imkansız görünüyor. Hayırlısı bakalım...

Bundan 2 sene önce bir arkadaşım bana 10 lirayı geçecek öngörüsünde bulunduğunda tepki göstermiştim. Ancak enflasyon olayını o zamandan ön gören bir arkadaşımmış, değerini yeni yeni anlıyorum. Psikilojik sınırın üstünde bir sayıya ulaşması da Artık ihtimaller dahilinde çok kolay yükselebilir bunu gördük
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
February 01, 2022, 03:56:08 PM
TL'nin değeri daha da düşeceğe benziyor. 13 lira seviyesinde tutunabilmesini pek mümkün görmüyorum...

Önümüzdeki 2 aydan sonra yeni bir zirve gelebilir. Neden? Çünkü sata sata ne kadar daha baskılayabilirler ki! Dolar basma gibi bir imkanları yok sonuçta. Onun yerine TL basıp, enflasyonu zıplatıp sonra dolar alıp/satıp ilerlemeyi düşünüyorlar galiba. Bunun sonu da felaket olur zaten!

Nasıl ki bundan birkaç sene önce 10 lira olan psikolojik sınır bazıları için imkansız gibi görünüyorduysa, şimdiki 25-30 lira olan tahminler de imkansız görünüyor. Hayırlısı bakalım...
full member
Activity: 700
Merit: 134
February 01, 2022, 04:35:29 AM
Böyle grafikler bence durumu özetlemek için çok faydalı sorsanız herkes memnun herkes bir şekilde hayatına devam ediyor ama alım gücü adına neyimiz kalmış görme şansımız oluyor Cheesy 10 liraya almadığımız pirinç 30 lira olmuş deterjanlar giysiler benzin derken zaten dibe battığımızı görüyoruz bu duruma ne kadar dayanılabilir Huh 100 lira artık bir şey ifade etmeyecek kadar düşük para oldu
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
Enflasyon ve dövizin hali rezilliğin daniskası. TÜİK azıcık korkak olmadan gerçek enflasyonu açıklasa keşke. Utanmadan yüzde 36 olarak açıklanıyor. ENAG'ın yeni bir araştırması vardı ve yüzde 80'in üzerinde hesaplandı gerçek enflasyon. Zaten kısa zamanda gerçekleşen inanılmaz zamları takip edenler gerçek enflasyonun aşağı yukarı ne kadar olduğunu anlar. Dövizi sırf suni bir düşüş olsun diye düşürdüler ya bunun da devamı çok sıkıntılı olacaktır. Çünkü rezerv satarak sonsuza kadar bu seviyede tutamazsınız, bir yerde yine patlayacaktır. Bu seviye dediğim de 13-14 TL.  Grin  Gereğinden fazla para basmaya devam edilirse enflasyon daha da fırlayacaktır ve daha da zor günler bizi bekleyecektir.
hero member
Sorun 50 liranın büyük para olarak kalması ama sadece düşüncelerimizde.Eğer düşüncelerimiz yerine reel hayattaki enflasyon düzeninde de 50 lira hala büyük bir para birimi olarak kalsaydı işte o zaman gerçekten bu soruyu kendinize sorabilirdiniz.Artık görece daha ucuz olan yurdum kalpazanları bim gibi mağazalarda bile 2-3 ürün alın -ki ürünlerin ne kadar kalitesiz olduğunu biliyorsunuzdur.- 50-60 lirayı geçen tutarlar ödüyorsunuz.

1 koli yumurta olmuş 35 lira, 50 liraya iyi Menemen çay ve Türk kahvesi içebilmişsiniz Smiley

Muhtemelen çok yakında 5-10 TL değerindeki kağıt paraların metal paralara dönüştüğünü ve en küçük metal paranın 1 TL olduğunu göreceğiz. 1-5-10-25-50 kuruş olan metal paraların bir değeri kalmadı. Artık daha fazla üretilmelerinin de anlamı yok. 1 TL için bile metal maliyetinin paranın değerinden fazla olduğunu düşünürseniz zorunluluktan basılmaya devam edeceğini görebiliriz. Muhtemelen yeni çıkarılacak metal paralar ile 1 TL'nin boyutu da küçülecektir. Yani devlet 1 TL metal para bastığında zarar ediyor şu an. Yeni banknot olarak 500-1000 TL değerinde kağıt paraların basılmasını da bekliyorum.

5 tane 200 TL banknot ile memur maaşı ödüyorlardı. 1000 TL banknot şu an o zamanki değer düşünüldüğünde piyasada olmalı. Var olan en büyük kağıt para 200 TL ve bu parayla markete gittiğinizde alabilecekleriniz çok kısıtlı.

Enflasyon artışı yüksek olan ülkelerde kaçınılmaz son yeni kağıt paralar basılıp üzerine “5000 TL” yazmak olur. Para değerini üzerine bastığınız desen ve eklediğiniz rakamlar belirliyor çünkü. 5 TL ile 200 TL arasında kağıt farkı yok. Sadece bastıkları resim ve rakamlara göre ekstra değerleniyor. Aynı şekilde 1000-5000 gibi yeni kağıt paralarımız piyasaya girebilir. Malum TCMB enflasyon beklentisini 2 kat arttırdı. Onlar 2 kart diyorsa reel hayata yansıması en az 5 kat olacaktır. Bu işin sonunda metal 5 TL gibi yeni piyasaya sürülecek para birimleri de olabilir büyük paraların yanına ek olarak.

Enflasyonu çözemeyince iş enflasyona ayak uydurmaya geliyor. 6 sıfır atıldı ancak tekrar sıfır eklenirse bir anlamı olmuyor.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Hep bu tarz paylaşım yapıldığında birileri çıkıp eskiden bunun bin misliydi diyerek şimdikinin daha az olduğunu savunuyorlar bu hiç değişmiyor nedense. Kötünün iyisi diye bir savunma olabilir mi? Tamam eskiden durum daha kötüymüş doğrudur ama ben o zamanın yönetiminide savunmuyorum ki yakındığım durum neden hep kötüye gittiğimizdir az veya çok TL sürekli değer kaybediyor artık kaybetmesin istiyorum. Kaynaklarımızı vergilerimizi birilerine peşkeş çekilmesin ülke menfaati için kullanılsın. Yol, köprü, hastane, ne yapılıyorsa yandaşa kat ve kat fazla ödeme yapılarak verilmesin. Fabrikalar açılsın üretim arttırılsın desteklensin yok pahasına fabrikalar satılmasın. Yıl olmuş 2022 iran bir gün gaz kesse ülkemizde hayat durma noktasına geliyor, yıl olmuş 2022 ama hala enerjide dışa bağımlılığımız artıyor enerji ve teknoloji yatırımları çok yetersiz ayrıca geçen yıl doğal gaz bulmuştuk müjde gelmişti sahi ne oldu o iş… Alım gücü diye bir şey kalmamış durumda 3 ay önce 1.20tl olan rondo bisküvi 3 tl olmuş ama birileri asgari ücrete %50 zammı başarı olarak görüyor. Türk Lirasının değerini arttırın maaşlara zam yerine indirim yapın ben razıyım indirim yapıldığı halde daha çok şey alabiliyorsam ne güzel.
Bu devran bu düzende böyle devam eder çok değil 3 ay sonra çok daha zor hayat şartları göreceğiz. Önceden paramız değerliydi yurt dışından ucuz yakıt alırdık şimdi yurtdışından ucuz yakıt için ülkemize geliyorlar ve cb bunu övünerek anlatıyor maalesef.
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Sorun 50 liranın büyük para olarak kalması ama sadece düşüncelerimizde.Eğer düşüncelerimiz yerine reel hayattaki enflasyon düzeninde de 50 lira hala büyük bir para birimi olarak kalsaydı işte o zaman gerçekten bu soruyu kendinize sorabilirdiniz.Artık görece daha ucuz olan yurdum kalpazanları bim gibi mağazalarda bile 2-3 ürün alın -ki ürünlerin ne kadar kalitesiz olduğunu biliyorsunuzdur.- 50-60 lirayı geçen tutarlar ödüyorsunuz.

1 koli yumurta olmuş 35 lira, 50 liraya iyi Menemen çay ve Türk kahvesi içebilmişsiniz Smiley

Muhtemelen çok yakında 5-10 TL değerindeki kağıt paraların metal paralara dönüştüğünü ve en küçük metal paranın 1 TL olduğunu göreceğiz. 1-5-10-25-50 kuruş olan metal paraların bir değeri kalmadı. Artık daha fazla üretilmelerinin de anlamı yok. 1 TL için bile metal maliyetinin paranın değerinden fazla olduğunu düşünürseniz zorunluluktan basılmaya devam edeceğini görebiliriz. Muhtemelen yeni çıkarılacak metal paralar ile 1 TL'nin boyutu da küçülecektir. Yani devlet 1 TL metal para bastığında zarar ediyor şu an. Yeni banknot olarak 500-1000 TL değerinde kağıt paraların basılmasını da bekliyorum.

5 tane 200 TL banknot ile memur maaşı ödüyorlardı. 1000 TL banknot şu an o zamanki değer düşünüldüğünde piyasada olmalı. Var olan en büyük kağıt para 200 TL ve bu parayla markete gittiğinizde alabilecekleriniz çok kısıtlı.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
7 dolara abd de ancak bir öğle yemeği falan yersiniz. Yani 100 liranın artık pratikte eskinin 15-20 lirası olduğunu kabul etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu durumun nedeni biz değiliz, elbette kötü ekonomi yönetimi ama gerçeklerle de yüzleşip ona göre hareket etmek gerekir. 100 liranın bir özelliği yok. Çocuğa harçlık verilecek kadar az bir meblağ artık 100 lira bu çok net.

Hocam 7 dolara amerika da güzel bir yemek yersiniz, içecek olarak su içersiniz bunun için para istemiyorlar zaten. Üstüne de kahve veya tatlınızı bile yersiniz. 100 lira hakkaten eskinin 20 lirası oldu, bugün bir kahvaltı yapayım diye bir pastane tarzı bir yere girdim. Bir menemen,çay ve türk kahvesine 50 lira para ödedim çıktım. Çıkarken bir an dedim ulan ne yedik içtikte 50 lira para ödedim oldum ama iş işten geçmişti.

hero member
Activity: 1582
Merit: 520
Enflasyon canavarı deyimiyle bir devrin enflasyonun bir canavar olduğuna inandıran çocuklarını büyüttüler. Suçlu biz değiliz, suçlu canavar. O canavarı durdurmamız lazım algısı oluşturmak istediler. Bu karikatür ilk çıktığı sıralarda aylık enflasyonun yüzde 100-150 olduğu zamanlar olduğunu hatırlıyorum. Bu kadar yüksek enflasyonu halka canavar dışında açıklayacak yüzleri olamazdı herhalde değil mi?
Ben yaş itibariyle enflasyon ne anlama geldiğini çok iyi hatırlıyorum babamlar rakı stoklamak isterlerdi 100 de yüz zam gelirdi ama babam esnaftı ve 100 de yüz faiz ile para alıp para kazanır borcunu öderdi kendisi de karını alırdı, öyle bir piyasa vardı . Bugün işler tamamen farklı para bulsanız da para kazanamıyorsunuz çok sıkıntılı bir dönem var bir istikrarsızlık ve güvensizlik var piyasa ve insanlar 20 yıllık bir iktidarın verdiği bıkkınlıktan mutsuz ve ümitsiz olmuş durumdalar , bunun nedeni ülkede olan akılsız mantıksız çözümlerden çare aranmış olması 100 tl yakında 1 tl gibi kalırsa şaşırmam bu ortamda.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Enflasyon canavarı deyimiyle bir devrin enflasyonun bir canavar olduğuna inandıran çocuklarını büyüttüler. Suçlu biz değiliz, suçlu canavar. O canavarı durdurmamız lazım algısı oluşturmak istediler. Bu karikatür ilk çıktığı sıralarda aylık enflasyonun yüzde 100-150 olduğu zamanlar olduğunu hatırlıyorum. Bu kadar yüksek enflasyonu halka canavar dışında açıklayacak yüzleri olamazdı herhalde değil mi?
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Şekilde de görüldüğü gibi 2011 yılında 67 dolar olan 100 TL, 2022 yılında sadece 7 dolar değerinde. Paramızdaki kaybı gözler önüne seren bir paylaşım. Lütfen asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı demeyin. Paramız yaklaşık 8-9 kat değer kaybetmişken, yapılan zamlar fahiş fiyatlarla faturalarla geri alınırken insanlara bunları anlatın.

Paylaştığınız grafik cebinizdeki 67 doların 60 dolarının sizin ruhunuz duymadan nasıl hepimizden çalındığının kanıtıdır. Geçtiğimiz 10 yıllık süreçte doların da alım gücünü yitirdiğini ilave edersek aslında 67 dolardan elinizde kalan miktar 7 dolardan da daha azdır. Birileri karşılığında hiç bir şey vermeden bu paraları alırken biz de emeklerimizin çalınmasını izlemiş olduk.

Merkezi sistem yöneticilerinin çok sık yaptıkları bir şey var. Kendi suçlarını gerçekte var olmayan bir varlık yaratarak onun üzerine atmak. Örneğin deprem olur ve rüşvetle kaçak kat yapılan, yeterince denetlenmeden yapılan, zemini uygun arazilere yapılmayan binalar yıkılır. İnsanlar ölür ve doğa suçlanır. Aslında birileri görevini eksik yapmıştır.

Enflasyon canavarı masalını hatırlıyor musunuz ? İlk bu tabiri hangi siyasi yöneticinin kullandığını hatırlamıyorum ancak verdiğim örneğe uygun olarak halkın cebinden çaldıkları paranın suçunu atacakları bir masal buldular. Kötü tarafı suçlunun bir canavar olduğuna inanacak cahiller de vardı. Daha da kötüsü bu masala hala inanan cahiller var.

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
7 dolara abd de ancak bir öğle yemeği falan yersiniz. Yani 100 liranın artık pratikte eskinin 15-20 lirası olduğunu kabul etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu durumun nedeni biz değiliz, elbette kötü ekonomi yönetimi ama gerçeklerle de yüzleşip ona göre hareket etmek gerekir. 100 liranın bir özelliği yok. Çocuğa harçlık verilecek kadar az bir meblağ artık 100 lira bu çok net.

Hocam 7 dolara amerika da güzel bir yemek yersiniz, içecek olarak su içersiniz bunun için para istemiyorlar zaten. Üstüne de kahve veya tatlınızı bile yersiniz. 100 lira hakkaten eskinin 20 lirası oldu, bugün bir kahvaltı yapayım diye bir pastane tarzı bir yere girdim. Bir menemen,çay ve türk kahvesine 50 lira para ödedim çıktım. Çıkarken bir an dedim ulan ne yedik içtikte 50 lira para ödedim oldum ama iş işten geçmişti.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Eskiden markete 100 lira uzattığımda bozuk yok mu diye tepki alırdım kasiyer bana kötü kötü bakardı şimdi öyle bir sorun yaşamıyoruz çünkü markete gittiğimizde zaten 100 lira ödeyerek çıkma şansımız olmuyor.100 lira artık bozuk para gibi bir şeye dönüştü.
Pages:
Jump to: