Pages:
Author

Topic: 100 TL’nin zamanla Dolar cinsinden değeri - page 2. (Read 310 times)

legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
1 dolar 14 lira oldu denildiği zaman çok koymuyor, muhtemelen psikolojik olarak alıştığımız için. Sonuçta 17-18 lira civarını da gördük Cheesy
Ama 7 dolar 100 lira oldu diyince bıçak gibi bir şeyler saplanıyor bir yerlerime. Vay be diyorum, 3-5 lira edecek bir miktar nasıl olur da 100 lira eder diyorum. Sonuçta 100 liraya Nike Reebok vb. markalardan ayakkabı alıyorduk daha pandeminin öncesine kadar.

Sonra bir de markete gidiyorum, makarnanın 8 lira sütün 12 lira olduğunu görüyorum. 100 lira ile 1 kilo bile et alamadığımı, 3 şişe biraya tekabül ettiğini görüyorum. Kim takar 100 lirayı şu saatten sonra diyorum.

İşte ekonomimizin özeti budur gözümde Smiley
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Dünya ülkeleri ile rekabeti üretimi artırarak ve yetişmiş elemanı daha fazla istihdam ederek yapmamız gereken rekabeti biz başka mecralarda arar oldu. Paramızın değerini düşürerek dünyaya daha ucuz iş gücü ve daha ucuz mal alınabilecek bir duruma getirerek öne çıkarak daha çok ticareti hedefliyoruz. Elimizdeki kıt kaynaklarımızı daha ucuza satarak gelen geliri yine yatırıma değil sıcak para borcuna vermeye kalkınca durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Açıklanan değerler 1 kat 5 kat gibi ufak görünse de bu bizim öz kaynaklarımızın yok edildiği gerçeğini ne kadar gizleye bilir.

Ucuz iş gücü oluşturmak varken neden kalifiye eleman üretelim ki? Apple ürünlerini üretmeden Apple’dan fazla kazanmak varken neden üretelim ki? Sıfır araç satışı yapılırken fabrika çıkış fiyatından 2 kat fazla vergi koymak varken neden araba üretelim ki arkadaş? Biz zaten üretmeden kazanıyoruz. Dünyada bizim kadar başarılı soygun yapan pardon vergi alan başka bir ülke yoktur herhalde.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Dünya ülkeleri ile rekabeti üretimi artırarak ve yetişmiş elemanı daha fazla istihdam ederek yapmamız gereken rekabeti biz başka mecralarda arar oldu. Paramızın değerini düşürerek dünyaya daha ucuz iş gücü ve daha ucuz mal alınabilecek bir duruma getirerek öne çıkarak daha çok ticareti hedefliyoruz. Elimizdeki kıt kaynaklarımızı daha ucuza satarak gelen geliri yine yatırıma değil sıcak para borcuna vermeye kalkınca durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Açıklanan değerler 1 kat 5 kat gibi ufak görünse de bu bizim öz kaynaklarımızın yok edildiği gerçeğini ne kadar gizleye bilir.
member
Activity: 334
Merit: 20
Ben ülkenin azımsanmayacak bir kısmının hala durumun ciddiyetinin farkında olmadığını düşünüyorum, özellikle Haziran ayına kadar çok zor bir süreç bizi bekliyor ekonomik anlamda ama daha sonrası umarım bizi 2011 yılına falan biraz daha yaklaştırır çünkü bence en iyi günlerimizi yaşadık bitti ülke olarak.
Ben de aynı görüşteyim. İşin ciddiyetinin farkında olan kesim zaten kendini bir şekilde hedge eden kesim. İşin farkında olmayanların ise farkında olsalar da bu noktadan sonra yapacak bir şeyleri yok.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Nereden nereyeee…
Doların türk lirası karşısında bu kadar fazla değer kazanması çok kötü bir durum. Alım gücümüz düşüyor enflasyon artıyor. Herşeyin fiyatı uçmuş. Özellikle yurtdışından gelen ülkemizde üretilmeyen her şey ateş pahası.
Ne olacak böyle ne zaman duracak bilmiyorum ama artık değişmesi lazım birşeylerin.
member
Activity: 728
Merit: 10
Trphy.io
Ben ülkenin azımsanmayacak bir kısmının hala durumun ciddiyetinin farkında olmadığını düşünüyorum, özellikle Haziran ayına kadar çok zor bir süreç bizi bekliyor ekonomik anlamda ama daha sonrası umarım bizi 2011 yılına falan biraz daha yaklaştırır çünkü bence en iyi günlerimizi yaşadık bitti ülke olarak.
member
Activity: 154
Merit: 11
Enflasyon var. Kimse yok demiyor. Ama Halka TV'ciler aldatıcı istatistik paylaşıyor. Her zaman yaptıkları.

1983 220 Lira

2003 1.500.084 Lira

6810 kat artış.

2003 1,5 Lira

2021 13 Lira

8,5 kat artış.

İyi değil. İyiye gidiyor. Daha iyi olacak. IMF'e çanta taşıyanlardan kurtulmuş ülkem. Neden daha iyi olmasın.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
Gerçekten acınası bir durum. Asgari ücret artışı önemli değil. Mühendis ve doktor gibi çok önemli, ülkenin yükünü taşıyan önemli mesleklerin maaşları eridi, tuzla buz oldu. Çin'deki işçiden daha az kazanıyor çoğu mühendis. Yurtdışında iş bulabilenlerin %90'ı hatta %99'u ya gitmiştir ya da kesin gitmeyi düşünüyordur. Ülkede arge yapacak insan kalmıyor. Hacı abdullah üniversitesi mezunu torpille iş bulan insanlarla bu ülke kalkınmaz, 2x2=4 bu kadar basit.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Türk lirasının genel olarak bir değeri kalmadı ki toptancıdan aldığın kömür dolar bazlı, aldığın tütün dolar bazlı, aldığın Nargile takımı dolar bazlı, içtiğin içecekler dolar bazlı her şey dolar bazlı bir de enflasyon belası var ülkeyi yedi bitirdi biz de bittik 100 TL’ye Nargile bulunca içer oldu insanlar basit bir Nargile bile 120-130 TL civarı satış fiyatı kaliteli tütünler ile içişi. Her şey pahalandı, daha doğrusu yıldan yıla paramız eridi bitti.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Bunun bir de daha öncesi var.1$=1.25-1.30 TL zamanlarında 75 $ civarında da seyrettiği oluyordu ve o zaman asgari ücret daha düşük olmasına rağmen, alımgücü daha yüksekti.

100 TL’nin bir kıymeti kalmadı.Artık 4 çeşit meyve sebze aldığınızda verdiğiniz basit bir tutar olarak kalıyor 100 TL.Tekrar eski günlere döner miyiz bilmiyorum ama şu zamanlar kolay kolay unutmayacağız gibi.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619

Şekilde de görüldüğü gibi 2011 yılında 67 dolar olan 100 TL, 2022 yılında sadece 7 dolar değerinde. Paramızdaki kaybı gözler önüne seren bir paylaşım. Lütfen asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı demeyin. Paramız yaklaşık 8-9 kat değer kaybetmişken, yapılan zamlar fahiş fiyatlarla faturalarla geri alınırken insanlara bunları anlatın.
Pages:
Jump to: