Pages:
Author

Topic: 12 adet ekran kartı ile mining yapan var mı ? (Read 425 times)

member
Activity: 314
Merit: 10
November 01, 2018, 04:09:03 AM
arkadaşın dediği gibi sanal bellektende de olabilir bu durum basit şeyelri bazen ciddi sorunlara sebep olabiliyor.
sr. member
Activity: 616
Merit: 259
Sanal bellek problemi gibi duruyor ama?
member
Activity: 112
Merit: 31
6 kartlı sistemlerde intelin en alt seviye işlemcileri genelde %10 20 civarı kullanılıyor tam hatırlamıyorum ama yakın değerler. 12 olunca iş değişiyor sanırım. İşlemciyide yükseltmek mi gerekiyor acaba? Benimde çok yakında 12 pci-e slotlu mobo alıp rig toplayacağım zamanda konu açılmış ilgimi çekti takipteyim.
-Notify me of replies-

Valla benden daha dandik işlemci kullanan yoktur herhâlde.
Kaç kart takarsam takayım, işlemcide bir artış görmedim hiç. 10-12 lere çıkmadım hiç ama 8-9 ile kullandım.(nvidia 1070)
full member
Activity: 616
Merit: 118
14 kartı 1 anakartta kullanıyorum sırası ile söyleyeyim

1  8 amd 6 nvidia  kartlar toplu olarak çalıştırıldığında standart overclock değerlerini bir miktar düşürmek gerekiyor sanki sizin dediğiniz sorun power yetmiyor gibi geliyor bana
newbie
Activity: 30
Merit: 0
13 x 1080ti ayni anakartta sorunsuz calisiyor, afterburner yerine nvidiainspector kullaniyorum bu onemli, windowsu en son surume guncelleyin, eski surumlerde 8 gpu limiti var, driveri da en son surume guncelleyin.
newbie
Activity: 247
Hocam afterburner skin değiştirin sorun çözülüyor. Skin değişince %40 -50 olan cpu kullanımı %5 e düşüyor.
newbie
Activity: 5
https://i.hizliresim.com/oOpPo9.jpg

Bahsi geçen MOBO ile 12 adet 1050ti çalıştırıyorum. ayrıca işlemci ile de madencilik yapıyorum. hiç bir zaman donma sorunu yaşamadım.

kartlar 11adet msi + 1 adet asus (kartların tamamı tek fanlı)
Mobo nun biosu web sitesindeki en güncel olan.
Slotların tamamı GEN2,
onboard gfx açık
monitor bağlantısı IGFX.
psu 1650 Everest.
riserler güncel nesil 6 pin.
riserlara güç 12 adet 6+2 den verilmiş.
madencilik yazılımı claymore 10.6
oc yazılımı msi after burner +100 / +900 - 15.4 mhs
fan hızı %70
kart sıcaklığı 65c/70c (toplam kart sayısı 54 oldu ofisin sıcak hava egzosu küçük geliyor)
full member
Activity: 405
Merit: 104
ccminer kullanırken OC yapamıyorum Biostar'da. Illegal memory gibi garip garip hatalar alıyorum. Onun için sadece power limiti azaltıyorum, gerisi 0 kalıyor. Ancak ASUS anakartta OC yapınca hiçbir sıkıntı olmuyor aynı coini ve aynı sürüm miner kullanıldığı halde.

Bu bağlamda bakınca sorun işlemci/anakart bağlamında olabilir. Kullandığım Windows sürümleri de aynı.

Afterburnerda aynı problemi yaşıyordum. nvidia inspector ile ccminerda OC yapabiliyorum.

Benim konfigürasyon : biostar 12 li anakart / 12 adet 1050ti / 4400 işlemci

bir de inspector ile dener misin hocam?

nasıl yapılacağını BURADA anlatmıştım.
sr. member
Activity: 453
Merit: 264
6 kartlı sistemlerde intelin en alt seviye işlemcileri genelde %10 20 civarı kullanılıyor tam hatırlamıyorum ama yakın değerler. 12 olunca iş değişiyor sanırım. İşlemciyide yükseltmek mi gerekiyor acaba? Benimde çok yakında 12 pci-e slotlu mobo alıp rig toplayacağım zamanda konu açılmış ilgimi çekti takipteyim.
-Notify me of replies-

6 lı yada 12 li işlemcide çok birşey farketmiyor aslında. Belki claymore gibi aptal bir minerın DAG dosyasını oluştururken biraz kasıntı yapacaktır ama onun da komutu vardı teker teker DAG dosyalarını oluşturursun olur biter.
MSİ Afterburner nedense biraz kasıyor 8 gpu ve sonrasında ( NVİDİA da). ( en azından eski versiyonu kasıyordu belki düzeltmişlerdir ).

bende rx serisi ile çalışan bolca 12 li sistem var ve celeron g3900 ve g4400 işlemciler kullanıyorum sorunsuz bir şekilde.

EDİT: WİNSUX için 60 gb hdd-sdd kullanma çünkü virtual memory en az 30-40 gb isticektir 12 li sistem. ( winsux 10 un kendisi zaten 30 gb )

Linuxda öyle bir derdin yok
copper member
Activity: 1274
Merit: 555
https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site
-Notify me of replies-
sr. member
Activity: 449
Merit: 250
12 adet ekran kartı destekli anakart kullanarak madencilik yapanlara özel sorum mevcut. Bildiğim iki farklı mdoel var. Bunun dışında Asrock markasına ait 13 kart destekleyen anakart var. Henüz kimsede görmedim. Ama kullanan varsa onu da bu gruba dahil edebiliriz.

Biostar B250-BTC Pro + 4GB DDR4 RAM + Intel Pentium Skylake G4400 3.30 Ghz çift çekirdek CPU
Esonic B250 Gladiator + 4GB DDR4 RAM + Intel Pentium Skylake G4400 3.30 Ghz çift çekirdek CPU

8GB DDR4 RAM ile de test ettim. RAM yükseltmek çözüm değil.

Overclock yapmadan madencilik yapıldığında herhangi bir sorun oluşmuyor. Ancak overclock yapılırsa sorun var. MSI AfterBurner kullanılırsa işlemci kullanımı artıyor ve pc donmaya başlıyor. NVIDIA Inspector kullanınca işlemciyi daha az kullandığını farkettim. Ancak memory clock değerleri ile oynarsam yine aynı sorun olmaya başladı. Core clock ile oynama yapınca herhangi bir sorun olmuyor. Sorun memory clock arttırılırsa ortaya çıkıyor.

Neoscrypt, timetravel10 ve xevan algoritmalarında +core clock -memory clock verdiğim için sorun çıkmıyor.
Ethash ve equihash algoritmalarında +core clock + memory clock verince sorun başlıyor.

İşlemci kullanımının bu kadar çok artmasının nedeni memory clock arttırılması. Var olan tüm OC yazılımlarını test ettim. NVIDIA ekran kartlarını madencilik yazılımları ile OC yapamıyoruz da. Sadece AMD kartlara özgü bir durum sanırım. En azından claymore da durum böyle. Diğerlerinde OC var mı yok mu bakmadım.

Eğer çözüm bulamazsam 12 adet rig ile ethash ve equihash üretimi yapmayacağım. Normalde 12.6 Mh üretim gücü varken OC ile 15 MH üretim gücüne ulaştım. 12 kartlar mining oluyor ancak sistem sürekli donuyor. GTX1050 TI başka bir anakarta takıp tek başına denediğimde sorunsuz bu değeri alıyorum.

Aslında ethereum kasmayacaktım ama elimdeki güç yüksek olunca iki arkadaşın sistemiyle daha birleşip soloya girmeyi planlıyorduk. 2842 MH şuan gücüm var.

Ethereum üretimi yapanlar eminim OC yapıyorlardır. Sizde durum nedir ? OC yapmadan mı kullanıyorsunuz ? Yoksa güçlü işlemci mi kullanıyorsunuz ?

Hocam bende de Biostar aynı anakarttan mevcut. GTX 1080 6 adet çalıştırıyorum, işlemcimiz de aynı, SSD ve 8 gb ram takılı. Aynı şekilde 6 adet çalıştırdığım ASUS Z270E anakartım var, onun üzerinde 7700k işlemci var ve 16 Gb ram bulunmakta.

ccminer kullanırken OC yapamıyorum Biostar'da. Illegal memory gibi garip garip hatalar alıyorum. Onun için sadece power limiti azaltıyorum, gerisi 0 kalıyor. Ancak ASUS anakartta OC yapınca hiçbir sıkıntı olmuyor aynı coini ve aynı sürüm miner kullanıldığı halde.

Bu bağlamda bakınca sorun işlemci/anakart bağlamında olabilir. Kullandığım Windows sürümleri de aynı.
member
Activity: 202
Merit: 17
Selam Globalde aynı sorunla ilgili bir konu acılmıs sorunu çözen insanlar yazmıs. İstersen burdan bir takip et derim.

https://bitcointalksearch.org/topic/asrock-h110-pro-btc-with-13-gpu-which-cpu-is-enough-2255785

Genel olarak i3 işlemci ve ssd disk kullanarak insanlar sorun yaşamamış.

Teşekkürler. İşlemci ve ssd zaten yeterli ama HiveOS'a geçip denemek lazım sanırım. 10-12 GPU'lu rig diğerlerine göre stabil çalışmıyor, SMOS'dan HiveOS'a geçince sorunun çözüldüğünü yazmışlar.
sr. member
Activity: 434
Merit: 278
Selam Globalde aynı sorunla ilgili bir konu acılmıs sorunu çözen insanlar yazmıs. İstersen burdan bir takip et derim.

https://bitcointalksearch.org/topic/asrock-h110-pro-btc-with-13-gpu-which-cpu-is-enough-2255785

Genel olarak i3 işlemci ve ssd disk kullanarak insanlar sorun yaşamamış.
member
Activity: 202
Merit: 17
12 adet ekran kartı destekli anakart kullanarak madencilik yapanlara özel sorum mevcut. Bildiğim iki farklı mdoel var. Bunun dışında Asrock markasına ait 13 kart destekleyen anakart var. Henüz kimsede görmedim. Ama kullanan varsa onu da bu gruba dahil edebiliriz.

Biostar B250-BTC Pro + 4GB DDR4 RAM + Intel Pentium Skylake G4400 3.30 Ghz çift çekirdek CPU
Esonic B250 Gladiator + 4GB DDR4 RAM + Intel Pentium Skylake G4400 3.30 Ghz çift çekirdek CPU

Overclock yapmadan madencilik yapıldığında herhangi bir sorun oluşmuyor. Ancak overclock yapılırsa sorun var. MSI AfterBurner kullanılırsa işlemci kullanımı artıyor ve pc donmaya başlıyor. NVIDIA Inspector kullanınca işlemciyi daha az kullandığını farkettim. Ancak memory clock değerleri ile oynarsam yine aynı sorun olmaya başladı. Core clock ile oynama yapınca herhangi bir sorun olmuyor. Sorun memory clock arttırılırsa ortaya çıkıyor.

Neoscrypt, timetravel10 ve xevan algoritmalarında +core clock -memory clock verdiğim için sorun çıkmıyor.
Ethash ve equihash algoritmalarında +core clock + memory clock verince sorun başlıyor.

İşlemci kullanımının bu kadar çok artmasının nedeni memory clock arttırılması. Var olan tüm OC yazılımlarını test ettim. NVIDIA ekran kartlarını madencilik yazılımları ile OC yapamıyoruz da. Sadece AMD kartlara özgü bir durum sanırım. En azından claymore da durum böyle. Diğerlerinde OC var mı yok mu bakmadım.

Eğer çözüm bulamazsam 12 adet rig ile ethash ve equihash üretimi yapmayacağım. Normalde 12.6 Mh üretim gücü varken OC ile 15 MH üretim gücüne ulaştım. 12 kartlar mining oluyor ancak sistem sürekli donuyor. GTX1050 TI başka bir anakarta takıp tek başına denediğimde sorunsuz bu değeri alıyorum.

Aslında ethereum kasmayacaktım ama elimdeki güç yüksek olunca iki arkadaşın sistemiyle daha birleşip soloya girmeyi planlıyorduk. 2842 MH şuan gücüm var.

Ethereum üretimi yapanlar eminim OC yapıyorlardır. Sizde durum nedir ? OC yapmadan mı kullanıyorsunuz ? Yoksa güçlü işlemci mi kullanıyorsunuz ?

Asrock H110 Pro BTC+ ile simpleming de ETH kazım yapıyoruz, 13 kart takınca sorun çıkardı ama 12 kart ile OC ile sorun yok, kartlar GTX1060 6GB
sr. member
Activity: 728
Merit: 263

şahsen 6 lı rig kurmayı hepsine tercih ederim.
beklenmedik durumlarda sadece 6 kart çalışmıyor oluyor böylece. diğer türlü 12 kart çalışmıyor. 2 3 saat dursa bile zarar yazar.
8li kurmaya çalışanlara dahi engel oluyorum
full member
Activity: 405
Merit: 104

Biostar B250-BTC Pro + 8GB DDR4 RAM + Intel Pentium Skylake G4400 3.30 Ghz çift çekirdek CPU + 12 ad Asus Expedition 1050Ti

Bende Pc hiç donmadı, hatta sık sık teamviewer ile bağlanır kontrol ederim, donma olmuyor. Sadece Afterburner kilitleniyor. Ufak bir ayar değişikliğinde bile "yanıt vermiyor" diyor. Bekleyince toparlıyor ama.

Ben sürekli eth kazıyorum. Kartlarım 14,5 MHs / 50 derecede. Dün prizim de geldi. 12 kartlık rigin anlık tüketimi 750watt

Kullandığım AB ayarlarım : Power %70 / Core -37 / Mem 670 / Fan %57
sr. member
Activity: 453
Merit: 264

Bu arada 8 kart limiti AMD için geçerli. NVIDIA kartlar için limit yoktur. Yeter ki takacak slot olsun ben 100 kart bile çalıştırırım.

AMD 8 GPU limitini kaldıran ilk şirket olmuştu haberin olsun Cheesy
Nvidia nerdeyse 2 ay sonrasında update i getirdi .

Şu sıralar pek vaktim yok ama önümüzdeki 10 gün içersinde benim 1070 leri bir Biostar 12 li üzerinde denerim senin için.

Bu arada 2400 mh  solo ETH için yetmez bea Tongue Toplam Hash değerin % 1 i altında solo da pek şansın olmaz.

Aslında nvidia var sende neden Hive yada buna benzer diğer Linux tabanlı hazır sistemleri kullanmıyorsun ki ?
AMD de voltage da sorunlu oluyor daha fazla yakıyorlar ama bildiğim kadarıyla Nvidia da gayet sorunsuz.

hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
Bu riglerde cpu mining yapmıyorum. 7 karta kadar sorun olmuyor Smiley çalışıyor. kart sayısı fazlalaşınca oluyor. Bir sonraki dizeceğim riglerde yüksek güçlü cpular kullanacağım. Şimdilik 12 cpu değişimi maliyetli olur.

Bu arada 8 kart limiti AMD için geçerli. NVIDIA kartlar için limit yoktur. Yeter ki takacak slot olsun ben 100 kart bile çalıştırırım.
member
Activity: 602
Merit: 32
Belki çok gereksiz bir detay ama;
Üstad cpu miningde yapıyordun. Onları başlangıçta çalıştırdığında anlık bişeyle başlamasını görmeyip sonrada kartlara kitlenince unutuyor olabilirmisin? Gerçi bakıyorsundur performanstan falan. Hatta neyin ne kadar yediğinide söylediğine göre bu dediğim ihtimal dışı gibi.
Belkide hep bahsedilen win deki kart sayısı sorunundandır.
Linuxte denemişsindir diye düşünüyorum bunu düşünerek. Bir kaç kart azaltarak dene dicem ama biraz mantıksız olacak.
Muhtemelen winle alakalı. O kadar kartı kararlı şekilde çalıştırmak için sorun yaşıyordur diye düşünüyorum. 8 kart limitini daha yeni aştığını düşünürsek ihtimal dışı olmaz.
Hatta tanıtırken hepsini birden takmamakla aynı mantık gibide düşünebiliriz.
Ama açıkçası en kuvvetli ihtimal bana göre çift çekirdekli 4400ın 12 kart için yeterli gelmeyeceği. Daha güçlü bir işlemci ile sorunsuz çalışır. Yani benim aynı işlemciyle 5 kartta sapıtıyorsa oc yapınca 1050ti lara, senin o kadar kartla yaşaman normaldir. Bendede mouse seke seke gidiyor çok sık. Tabi bende uis kazıyorum birde.
Bende -300 +850 power 85-90 dı yanlış hatırlamıyorsam. 15.2 alıyorum ama seke seke gidiyor mouse.
Bence daha güçlü bir işlemci ile çalışacaktır.
Misal senin memoryler ve clock kaçta bu sorun oluyor.
Mem +850den sonra yapıyorsa normaldir. Çünkü biraz daha artırınca güç aşımı yapmaya çalışmış oluyoruz sanırım. Yani 1050ti kaldırmıyor onu. Hatta 900 950 yaparsan minerında hata verdiğini görürsün. Ama tabii değerleride bilmek gerekli.
member
Activity: 683
Merit: 16
sistemden kart eksilterek bi deneyin hocam belli olur sonuç belkide programın 10 kartı ayarlama limiti vardır. limit aşıldığı için program düzgün çalışmayıp sistemi kilitliyordur.
Pages:
Jump to: