Pages:
Author

Topic: 19 - 20 Bitcoin Kadar Bozduracağım. BTCTurk mü? Yoksa? (Read 3897 times)

full member
Activity: 211
Merit: 100
internet kazançlarının adresi
Vergileme konusunda çok detaylı bir  açıklama var.Hem, bu forumda ,  hem de bir başka forumda.Birazdan linkini  bulmaya çalışacağım.Bu forumdaki  linki bulabilirsem.Yazayım buraya.

Buldum sayfayı,
link  aşağıdadır.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=412192.40

Kafanızdaki  bütün soru işaretlerini kaldırabilir.

Benim,  nickim  aldında yazılan konuya  bakmalısınız.

(patara66)
full member
Activity: 150
20000 tl, BTCTurk'un gunluk islem limiti, aylik degil. oyle 2 ay filan beklemeniz gerekmiyor.

Eger paraya acil ihtiyaciniz yoksa, bence Temmuz - Agustos sonuna kadar beklemeniz daha faydali. Cinin haftada bir hortlatip piyasayi geriye cektigi haberler disinda beklenen kotu haber pek yok (ve evet bitcoin piyasasini bu haberler duzenliyor). cogu teknik analiz yaz sonu icin iyimser. eger parayi daha iyi degerlendirebileceginiz bir yer yok ise, zararinizi azaltmak icin bekleminizde fayda oldugunu dusunuyorum.

ripple almak istiyorsaniz da, btcleri nakite cevirmek zorunda degilsiniz. btc <=> ripple donusumu yapabilirisiniz

evet aylik 100.000 TL imis,

Bir soru da benden, olur da disardan getirip 100 btc bozdurduk btcturk te sonra da bu parayi banka hesabimiza havale ettik, devlet bu para da nerden geldi diye sorar mi?

vergi alinir mi bu islemden?

Forex işinden bildiğim kadarıyla senelik 11.000 TL ye kadar olan gelirler için vergi yok. o miktarın üstüne geçtiğinde de artan miktar için (örn: 12000 gelir için 12000-11000= 1000TL)  Maliye Bakanlığ'na beyanname veriyosun gelir vergisi ödüyorsun. Yapmazsan ne olur? Belki bir iki sefer bişey olmaz ama bi bakmışsın polisler kapında. Eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım. Wink

Hocam 11.000 liralik kardan sonra mi basliyor vergi?

Kari nasil hesaplayacak maliye?

mesala atiyorum ben  , 50.000 TL lik btc aldim, borsada bunu 60.000 yaptim, btc turke getirdim ve bozdurdum, vergi ne uzerinden olacak, 60.000 uzerinden mi yoksa 10 bin liralik kar uzerinden mi?

Maliye sanin hesaplamalarını direk incelemiyor. Sen beyanname veriyorsun. Hesaplaması da senin karın üzerinden yapılıyor.

Vergilendirme sınırı için ben 11k diye biliyordum samaney'in verdiği linkte 21k çıktı. GMC ile yüzyüze görüşme yaptıktan sonra daha net konuşabilirim. Malesef maliye bakanlığının sitesinde bu tür kazançların vergilendirmesine ilişkin guidelineler yok. İnternette bulduğumuz bilgiler de tam değil. Vergi sorunsalımızı çözecek şey forex vergilendirmesini öğrenmek ve ona göre haretek etmektir. Araştırmalarımızı bu yönde yapalım.
full member

O zamana kadar şuraya bir bakıverin:

http://www.thelira.com/yazar/31/ekrem-oncu/2249

Yazının özeti forex kazançlarının GVK 82. maddesine göre arızi kazanç (sürekli olmayan) olarak kabul edilebilir. 2014 yılı için belirlenen arızi kazaç miktarı 21k'dır bunun üstündeki tutarlar gelir vergisine tabi edilmiştir.

Yanlız yazıdaki maddeleri tek tek inceledim. Bu adamın yazdıkları ile maddeden anladığım birbirini tutmuyor. Bi uyumsuzluk var gibi ama çözemedim tam.  Huh

evet. okudum. teşekkürler. bu forex ile bizim sikke olayı arasında nasıl bir bağ var. ben aynı gibi düşünmüştüm ama kaldıraç maldıraç. bilmedim şimdi.

Teknik olarak bir farkları yok. İkisinde de alım-satımdan para kazanıyorsun. BTCTurk, Koinim, BTC-E gibi piyasaların kaldıraçları 1:1. Bildiğim kadarıyla BitStamp daha yüksek kaldıraçlara izin veriyor.

hero member
Activity: 840
Merit: 1000
20000 tl, BTCTurk'un gunluk islem limiti, aylik degil. oyle 2 ay filan beklemeniz gerekmiyor.

Eger paraya acil ihtiyaciniz yoksa, bence Temmuz - Agustos sonuna kadar beklemeniz daha faydali. Cinin haftada bir hortlatip piyasayi geriye cektigi haberler disinda beklenen kotu haber pek yok (ve evet bitcoin piyasasini bu haberler duzenliyor). cogu teknik analiz yaz sonu icin iyimser. eger parayi daha iyi degerlendirebileceginiz bir yer yok ise, zararinizi azaltmak icin bekleminizde fayda oldugunu dusunuyorum.

ripple almak istiyorsaniz da, btcleri nakite cevirmek zorunda degilsiniz. btc <=> ripple donusumu yapabilirisiniz

Bir soru da benden, olur da disardan getirip 100 btc bozdurduk btcturk te sonra da bu parayi banka hesabimiza havale ettik, devlet bu para da nerden geldi diye sorar mi?

Forex işinden bildiğim kadarıyla senelik 11.000 TL ye kadar olan gelirler için vergi yok. o miktarın üstüne geçtiğinde de artan miktar için (örn: 12000 gelir için 12000-11000= 1000TL)  Maliye Bakanlığ'na beyanname veriyosun gelir vergisi ödüyorsun. Yapmazsan ne olur? Belki bir iki sefer bişey olmaz ama bi bakmışsın polisler kapında. Eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım. Wink

Hocam 11.000 liralik kardan sonra mi basliyor vergi?

Kari nasil hesaplayacak maliye?

mesala atiyorum ben  , 50.000 TL lik btc aldim, borsada bunu 60.000 yaptim, btc turke getirdim ve bozdurdum, vergi ne uzerinden olacak, 60.000 uzerinden mi yoksa 10 bin liralik kar uzerinden mi?
full member
Activity: 238
Sanırım BAN 11 Nisan'a uzadı...
evet. okudum. teşekkürler. bu forex ile bizim sikke olayı arasında nasıl bir bağ var. ben aynı gibi düşünmüştüm ama kaldıraç maldıraç. bilmedim şimdi.
member
Activity: 94
Merit: 10
full member
Activity: 238
Sanırım BAN 11 Nisan'a uzadı...
11.000 dediyseniz, şu tarife olabilir:

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1431

Tabi siz 11.000'e vergi yok dediniz. Aynisi olmayabilir.

Bu hafta içinde GMC Forex firmasının ofisine uğrayacağım daha net bilgiler edindikten sonra dataylı bir konu başlığı açarım.
bu çok iyi olur. bende takipteyim. gelir vergisi önemli bir konu çünkü
full member

Bu hafta içinde GMC Forex firmasının ofisine uğrayacağım daha net bilgiler edindikten sonra dataylı bir konu başlığı açarım.
sr. member
Activity: 558
Merit: 251
hocam sen bilirsin ama 14000 liralık zarar az değil. bence zaten batmışız, biraz daha beklemek en akıllıcası. bende LTC 27-30 dolar bandındayken almıştım. bekletiyorum. çıkarsa ne ala, çıkmazsa gider. ama tabi zararın neresinden dönersen kardır demiş atalar, o ayrı ve ben yaklaşık 3000 lira bağladım.

ayrıca ben yerinde olsam btc lerin bir miktarı ile BTC/LTC kurunda işlem yaparım. örneğin 5 btc yi bu iş için ayırırsan 20 bip lik ufak bir dalga sana 0.077 btc lik bir kar bırakır.
member
Sagolasin. Paramın %7'sini koyup kumar demiştim. Ancak o zamanki Bitcoin artışına göre insana %80 artma ihtimali olan bir kumar gibi geliyordu (ne demekse). Kasım 2013 falan - coğumuzun girdiği zaman, bir de hikayeleri duyunca milletin 1000'e katlamaları falan. Şimdi pek inanmıyorum. Belki benim gibi inanmayanların gitmesi daha sağlıklı olur Bitcoin için. Paranın batma riski olunca yavaş yavaş kumara ayıramayacağım para olduğunu anladım. Giderse de sağlık olsun. Ama yine de kurtarmalı. Gelecek görmüyorum. Neticede tüm varlığım nakit para.

Şimdilerde Ripple düşünüyorum daha az bir paraya BTC'lerden kurtulunca. Sizler ne dersiniz?

Ayrı bir başlık mı açsam acaba.

Neden Bitcoin'de gelecek görmüyorsunuz? Bitcoin'i beğenmeyip dandik Ripple'a girmeyi düşüneni de ilk kez görüyorum. Crypto-currency'lerin en güvenilirini bırakıp sahibi olan merkezi bir sisteme girmek asıl kumar olur.

Mining'den kazanılıp bekleyen o kadar cok Bitcoin var ki. Piyasalarda işlem hacmi çok düşük - onlar henuz satmayı düşünmüyor diye. Ama, (bence) belli bir eşikten sonra onlar 1/100'ünü bile satmaya başlasa zincirleme düşer piyasa diye düşünüyorum. Şimdilik kanaatimce Bitcoin'i ayakta tutan inanç (kimse satmıyor). Yeni gelen çok yok. Ama belki ben de beklerim. Emin değilim.
legendary
Activity: 1554
Sagolasin. Paramın %7'sini koyup kumar demiştim. Ancak o zamanki Bitcoin artışına göre insana %80 artma ihtimali olan bir kumar gibi geliyordu (ne demekse). Kasım 2013 falan - coğumuzun girdiği zaman, bir de hikayeleri duyunca milletin 1000'e katlamaları falan. Şimdi pek inanmıyorum. Belki benim gibi inanmayanların gitmesi daha sağlıklı olur Bitcoin için. Paranın batma riski olunca yavaş yavaş kumara ayıramayacağım para olduğunu anladım. Giderse de sağlık olsun. Ama yine de kurtarmalı. Gelecek görmüyorum. Neticede tüm varlığım nakit para.

Şimdilerde Ripple düşünüyorum daha az bir paraya BTC'lerden kurtulunca. Sizler ne dersiniz?

Ayrı bir başlık mı açsam acaba.

Neden Bitcoin'de gelecek görmüyorsunuz? Bitcoin'i beğenmeyip dandik Ripple'a girmeyi düşüneni de ilk kez görüyorum. Crypto-currency'lerin en güvenilirini bırakıp sahibi olan merkezi bir sisteme girmek asıl kumar olur.
member

full member

member

Sagolun. Dogru - belki de beklenebilir. Paraya gitti gözüyle bakabilirim. Biraz dusuneyim. Hepinize iyi geceler.
hero member
Activity: 840

member
Activity: 93
BTCTurk, paranı türk bankalarından birisine çekmek istiyorsan bence çok net.
EFS
staff
Activity: 3696
Merit: 2065
Crypto Swap Exchange
Acil paraya ihtiyacınız yoksa sıradaki üstel yükselişi beklemenizi öneririm. Şimdi satarsanız 5-6 ay sonra çok pişman olabilirsiniz.
Satış yeri konusunda ise belli zaman aralıklarıyla BtcTürk'ten satmanız ideal olur.
newbie
Activity: 5
Merit: 0

member
Sagolasin.
legendary
Activity: 1108
Merit: 1002
BTCTürk daha mantıklı tabii ki. Ancak yerinde olsam şu an satmam.
Yanlış yönlendirmek de istemem kesinlikle ancak dünden beri düşüş var bitcoinde.
1-2 güne kadar 500$ olur diye düşünüyorum. 20 bitcoinde 50$ fark 1000$ eder.
tabi tam tersi 400 olma ihtimali de var ama, her halükarda 500 ü bulur kısa zamanda.
Madem bu kadar beklemişsiniz, bi kaç gün daha bekleyin derim.
Pages:
Jump to: