Pages:
Author

Topic: 2022 yılını rahat geçirme planı - page 3. (Read 648 times)

hero member
Activity: 1400
Merit: 536
August 27, 2021, 04:55:36 PM
Borcsuz yasamak icin belirli bir zamani; mevsimi; firsati beklememek gerekir, borcsuz yasama bir felsefedir, onun icin bir kisiye bile 1 lira borcunuz olmasin, bunu ne kadar onemli oldugunu ifade edemem, bir zamanlar borcsuz yasamanin rahatligini yasasam dahi bugun borclular kervanindayim, insanin yasama sevincini emen bir durum.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
August 27, 2021, 03:29:47 PM
Şimdiden makarna stoklamaya başlayın. Gelecekte yani yakın gelecekte gıda fiyatları epey artacak görünüyor. Yakın gelecekte olacak seçim öncesi devlet eliyle yine gıda kolileri dağıtımı olursa makarna fiyatları uçar. Şimdiden siz kendi stoklarınızı yapın. Sonradan duymadım demeyin.
full member
Activity: 182
Merit: 140
August 27, 2021, 03:15:21 PM
2022 yılına kadar borçları kapatmayı ve 2022 yılına borç atmamayı planlıyorum. Yani 2022 yılına pek borçlanma yapmayacağım ihtiyacım varsa da biraz beklemekten zarar gelmez herhalde.

Sebebi; Fed dahil diğer mekez bankaları faiz arttırımı yapabilir varlık alımları azaltılabilir piyasada para sıkışıklığı oluşabilir.

Şayet olası panik veya kriz anlarında

1- Borçlarınız sabit kalırken varlıklarınız değer kaybettiğinde aşırı paniklersiniz
2- Bir an önce nakite dönme çabası içine girebilirsiniz

Bu yüzden kriz ihtimaline karşı; borçsuz yaşam ve her zaman güçlü bir aile bütçesi ve en nihayetinde kenarda bir miktar nakit bu nakit günlük gecelik faizde de bekletilebilir en nihayetinde riske karşı koruyor.

2022 yılında neler olacak göreceğiz bakalım.

Kriz falan olursa tabiiki faizler aşırı yükselir ve borçlar katlanır. Bunun için öncelikle borçlarınızı TL'ye dönüştürmeyi, eğer imkanınız yoksa bir an evvel çeşitli imkanlar bularak borçları kapatmalısınız. 2022 yılında farklı bir durum olacağını da düşünmüyorum. Zaten şu an krizdeyiz. Ancak 2023 yılında büyük sıkıntılar yaşayabiliriz
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
August 26, 2021, 04:43:37 PM
Her yılınızı rahat geçirtecek tek olay bence pasif gelir elde edimi.

Pasif geliriniz varsa meblağı çok da önemli değil bu bana kalırsa çok önemli herşeyi az çok yapabilir ve başarabilirsiniz.Nasıl pasif gelir elde edeceğinizi de sizin seçmeniz daha mantıklı tabiki.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
August 24, 2021, 04:14:07 PM
Bizleri mutlu eden şey para değil, özgürlük.

Borçlu biri ne kadar özgür olabilir?

Para kazanmak için zamanımızı harcıyoruz. Paramız olsa çalışmayız. Zamanı satın alırız. Para özgürce yaşayacağımız zamanı satın alır. Para varsa özgürlük var. Cheesy

2022 yılında da borcum olmayacak. Ancak çalışmaya devam etmek zorunda kalacağım. Çalışmaktan kurtulmak en büyük planım olacak.
jr. member
Activity: 198
Merit: 2
August 24, 2021, 03:22:22 PM
sene sonu güzel seviyelere gelirse bitcoin satıp tatile çıkacağım 60k olsun yeterli çoğu fenomende tatile çıkacak galiba ünlü twitter fenomeni paradator da twitter hesabını kapayacağım diyor  Grin 2022de görünen oki çoğu kişi arazi
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 24, 2021, 02:21:57 PM

Ekonomik özgürlüğün olmadıktan sonra ruhun özgür olsa nolacak. Cebinde 5 kuruş param yok ama ben özgürüm. Seveyim ben öyle özgürlüğü. Yaşınızı bilmiyorum ama 40 li yaşları devirip sorumluluk altında ezilince dedikleriniz yemiyor be abi.

Ben de onu anlatmak istemiştim.

Bi insanı mutlu eden şey çok para değil, paranın o insana getirdiği özgürlüktür.

Bi kişinin maaşı ayda 20000 lira olsa bile eğer borç altında eziliyorsa özgür değildir.

Borçlu biri ne kadar özgür olabilir? Tabiki olamaz.

Biraz daha felsefi açıdan yaklaşacak olursak dediğiniz gibi özgürlük şarttır. Bu özgürlüğün vesilesi ile yaşadığı hayattan zevk alabilir. Derler ya çok para mutluluk getirmez lakin çok para istediğiniz şeyleri yaparak mutlu olmanızı sağlar. Herkes bu özgürlüğü akıllı hamleler yaparak kazanamıyor ve kazanamazda. Bazı kişilerin hayatında bir zincir olmalı ki ilerleyebilmeli. Birden piyango ile zengin olan insan ne yapacağını şaşırır ve doğru dürüst ekonomik karar ve yatırımlar yapamaz eline yüzüne bulaştırır. Ancak sıfırdan zirveye oynayan bir insan ise nerde ne yapacağını çok iyi kestirerek çok güzel bir özgürlük ve gelecek inşa eder. Kimisi para biriktirmeyi beceremez örneğin bir araba alayım diyerek köşeye 3-5 lira ata ata biriktirip alamaz ama kimisi gider taksidin altına girer taksitleri ödeyerek alır. Aslında insanımızın mal varlığı inşa etme tarzı dediğim gibi borcun altına girip kendisine zincir vurarak oluyor. Çünkü elinin altındakini kontrol etme bilincinde ve yeteneğinde değil.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
August 24, 2021, 02:00:09 PM

Ekonomik özgürlüğün olmadıktan sonra ruhun özgür olsa nolacak. Cebinde 5 kuruş param yok ama ben özgürüm. Seveyim ben öyle özgürlüğü. Yaşınızı bilmiyorum ama 40 li yaşları devirip sorumluluk altında ezilince dedikleriniz yemiyor be abi.

Ben de onu anlatmak istemiştim.

Bi insanı mutlu eden şey çok para değil, paranın o insana getirdiği özgürlüktür.

Bi kişinin maaşı ayda 20000 lira olsa bile eğer borç altında eziliyorsa özgür değildir.

Borçlu biri ne kadar özgür olabilir? Tabiki olamaz.
member
Activity: 294
Merit: 49
August 24, 2021, 12:34:58 PM

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
August 24, 2021, 11:06:43 AM
Şuandaki fiat para sistemi tamamen borç ve kredi sistemiyle çalıştığı için borç almadan para kazanmak gerçekten bir hayli zor diyebilirim. algoritma borçla calıştığı için senin de borçsuz para yapabilmen imkansıza yakın ama imkansız değil bu sistemi kırabilen binlerce girişimci var. Altın standartı dolardan koptuğu günden beri seni enflasyonist bir dünyada yaşıyoruz. Sürekli borç yaratmanın da bir sonunu olacağını düşünüyorum. Sağlam paralar bu durumda bir seçenek mi yoksa bir fırsat mı bulunduğumuz süreçte?

Borçlu birinin özgür olmayacağını da katılıyorum.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
August 23, 2021, 08:05:40 PM

hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 23, 2021, 06:36:39 PM
2022 benim için çok önemli ve hareketli bir sene olacak. Öncelikle kazasız belasız ailemin isteğiyle okuduğum bölümümden mezun olacak ve akabinde Amerika'ya gitme koşuşturmasına başlayacağım. Bu noktada 2022 boyunca ne kadar güzel bir birikim yaparsam Amerikan rüyası benim için o kadar kolay başlayacak. En büyük rahatlığım ise barınma noktasında tam bir düzen oturtana kadar başımı sokabilecek bir yerimin olması. Bakalım belki 2023'ün ilk günü buradan çok güzel bir edit paylaşırım.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
August 23, 2021, 04:03:22 PM
Hangi  birime göre borçlandığınızda önemli. Eğer kredi çekmişseniz zaten faizi bellidir ve sabit bir miktar ile ödeme yapabilirsiniz.
Ayrıca ülkemizde borçsuz yaşamak ya da herhangi bir iş yapmak mümkün değil. Zaten dünyaya gelen her çocuk illaki borçlu olarak geliyor.
Borçsuz yaşamayı her zaman herkes ister ama bunu başarabilen pek yoktur. Az ya da çok borç illaki olur.
member
Activity: 294
Merit: 49
August 23, 2021, 02:41:19 PM
Borçlanmadan bir şey sahibi olunmuyor. Önemli olan borçlanılarak yapılan yatırımın getirisi kredi ile borçlanma durumlarda ödenen faizin üzerinde olsun. Kontrollü ve bilinçli borçlanma ve iyi birer yatırım aracı sayesinde kârlı bir yatırım sahibi olunabilir.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
August 23, 2021, 01:13:21 PM
Enflasyonist ortamda ucuza borç bulabiliyorsanız bu avantajdır. Böyle ortamda elinizdeki nakit para ile yapacağınız peşin alımlar yapılan en pahalı işlemlerdir.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
August 23, 2021, 11:58:24 AM
Şu anda aileme ve bankaya toplamda yaklaşık 30 bin lira gibi bir borcum var onu yavaş yavaş maaş yattıkça ödemekteyim. Muhtemelen 2022 nin ilk çeyreğinde biraz da coin satarak kapatacağım. 2022de ben de pek borçlanmayı düşünmüyor istemiyorum. Zor olacak önümüzdeki 2 sene.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
August 23, 2021, 11:17:18 AM
Borçsuz olmak tabiki bir avantaj

Bu kısma katılmıyorum, borcunuzun hangi türden olduğu her zaman çok önemlidir. Borçlu olduğunuz birimin değerini koruyup koruyamaması çok önemlidir. Söz konusu Türk Lirası cinsinden bir borç ise doğduğum günden beri borcu olanlar her zaman kazançlı çıktılar. Hayatım boyunca borçlu olmamaya çalıştım fakat geri dönüp baktığımda kaybettiğimi görüyorum.

Üniversite okurken kiraladığım evin sahibi 15 sene vadeli krediyi Türk Lirası cinsinden çekerek satın almıştı. Hala borcunun tamamlanmasına 5 senesi olmasına rağmen evden elde ettiği kira geliri ödemesi gereken miktarın 2 katından fazlaydı.

Eğer para birimi çok ciddi değer kaybı yaşıyorsa bugün toplu şekilde alarak seneler içerisinde taksit taksit ödemek çok daha mantıklıdır. Bu yüzden büyük şirketler dahil iyi ekonomistlere sahip her kurum değer kaybı yaşayan bir birim için sürekli borçlanma eğilimindedir.

Geçen sene düşük faiz ile verilen ev kredilerini hatırlayın, şimdiden kira fiyatları kendilerini neredeyse ikiye katladı ve kredi için geri ödemeye bile yeni başlıyorlar. Muhtemelen bir kaç sene içerisinde o evlerin kira değerleri ödenen kredi taksitlerini geçecek.

Eğer yapabiliyorsanız mutlaka TL cinsinden borçlanarak yatırım gerçekleştirin. Geçmişe baktığımda neredeyse hep borçsuzdum, borçlandığımda da yemeden içmeden en kısa zamanda ödedim borcumu ama şimdi anlıyorum ki hep hata yapmışım.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 23, 2021, 08:54:00 AM
Borçsuz olmak tabiki bir avantaj yeni yıla da borçsuz hatta birikimle girmek doğru olacaktır hayatın neler getireceği bilinmez. Ben borçlu olarak gireceğim henüz borçlarımı bitiremedim ama her geçen gün biraz daha eritiyorum. 2022 Yılına tahminen 100 gram 18 ayar altın borcuyla gireceğim her ay bir miktar kapatarak devam edeceğim. Genelde harcamalarımı planlı olarak yaparım her zamanda bir B planım olur. Bazen durumlar çok iyi olabilir işte bu zamanlarda kötü günler için kenarda birikiminiz olursa çok daha rahat atlatma imkanınız olabiliyor. Bu yüzden her zaman artı bir birikim olsun.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
August 22, 2021, 02:35:07 PM
2022 yılına kadar borçları kapatmayı ve 2022 yılına borç atmamayı planlıyorum. Yani 2022 yılına pek borçlanma yapmayacağım ihtiyacım varsa da biraz beklemekten zarar gelmez herhalde.

Sebebi; Fed dahil diğer mekez bankaları faiz arttırımı yapabilir varlık alımları azaltılabilir piyasada para sıkışıklığı oluşabilir.

Şayet olası panik veya kriz anlarında

1- Borçlarınız sabit kalırken varlıklarınız değer kaybettiğinde aşırı paniklersiniz
2- Bir an önce nakite dönme çabası içine girebilirsiniz

Bu yüzden kriz ihtimaline karşı; borçsuz yaşam ve her zaman güçlü bir aile bütçesi ve en nihayetinde kenarda bir miktar nakit bu nakit günlük gecelik faizde de bekletilebilir en nihayetinde riske karşı koruyor.

2022 yılında neler olacak göreceğiz bakalım.
Pages:
Jump to: