Pages:
Author

Topic: 2022 yılının sepeti nasıl olmalı? (Read 784 times)

hero member
Activity: 1946
Merit: 575
February 10, 2022, 07:02:42 PM

Benim 2022 kendime göre planladığım, şuan biraz eksiğim olan ama kısmetse tamamlamaya çalıştığım şu şekilde;

BTC-ETH-BNB-LTC-ADA-SOL-AVAX-DOT-MATIC-UNI-CAKE

Bunlar. Şunlardan dot ve ada yok elimde şuan. LTC az var, avax az var, bunları arttırmaya çalışıyorum, geri kalanı idare eder düzeyde. Zaten aşağı yukarı çoğu top 10 coinler, çok öyle marjinal bir isim yok aralarında yanılmıyorsam. Bir dönem swipe (sxp) vardı elimde yüklü miktarda sırf Binance girdi haberlerinden dolayı ama onlar çok yatış yaptılar, artsalarda artmasalarda o kadar artışı başka yerden alırım boşver diyip çıktım onlardan.

Klişe bir paket farkındayım, insanlar istiyor ki böyle bir x10 veya x100 falan verecek 20 milyon dolar cap altı gemler falan paylaşılsın ama benim beynim gerçekten basmıyor öyle işlere. Bende o yüzden daha garantici bir paket yaptım. yaza kadar tamamlarım bunların hepsini güzel seviye elimde olur, güzel dediğim benim seviyem, burada ki çoğu insan için çerez parasıdır benim yatırdığım o yüzden aklınızda çok bişi canlanmasın.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
February 10, 2022, 04:32:22 PM
En güzeli; düşükten fan tokenlardan alıp beklemek... marketcapları minik olduğu için eninde sonunda artar, sirkülasyon miktarını göz önüne alarak yatırım yapmak lazım

Binance da bu işe girdiği için rekabet artacaktır. socios, elindeki markaları kaçırmak istemiyorsa hak ettiği paraları vermek zorunda, bunun için de tokenlari sübvanse edecek diye düşünüyorum. Bu takımlar öyle üç kuruşa beş köfte yedirmezler, illaki belirli bir rakama anlaşmışlardir.
Yatırım tavsiyesi değildir.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
February 10, 2022, 01:02:15 PM
Yakın dönemi bölümlere ayırmak geldi birden aklıma... ICO Furyası (2016 - 2018) > DeFi Çağı (2019) > NFT Çağı (2020) > Metaverse Çağı (2021 - ...)

ICO furyasını kenara koyarsak, neredeyse her sene bir teknoloji ile haşırneşir olmuşuz. 2022'de yeni bir teknolojinin çıkacağını düşünüyorum. Ayak seslerini duymaya başlar başlamaz ufaktan giriş yapmak lazım. Metaverse tarafında teknoloji olarak çok eksikler var ama sektörün baba coinleri epey bi fiyatlandılar. Geleceğinin nasıl olacağını merakla bekliyorum. Sülün Osman'a selamlar:)

Önceki sayfada 4 projeden bahsetmiştim: MTL, TVK, TWT, SLP... Elbette ki en güvenilir ve sepette uzun vadeli kalması gerekenler BTC ve ETH'dir.
newbie
Activity: 21
Merit: 0
February 01, 2022, 06:42:12 AM
bence durduğu yerden para kazandıran gelir getiren coinler olmalı, CLY gibi XAVA gibi. bunların değerinin düşeceğini sanmıyorum aksine yükseleceğini düşünüyorum, şahsen ben full bunlardayım. ytd.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
February 01, 2022, 04:17:19 AM
Ben alım konusunda çok katı yatırımcıyım istediğim yere gelmedikçe almıyorum.

Bitcoin için kafanızda belirlediğiniz alım noktasını paylaşabilir misiniz ?

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 31, 2022, 01:21:04 PM
2022 olur mu bilmiyorum ama bu sepete mutlaka ama mutlaka fantom da eklenmeli. zamanında almadığım için pişman olduğum kripto paralardan birisi. bunun dışında avax, eth, sol, bnb, btc gibi babaları herkes biliyor. komik gelecek ama acaba posası çıkmış olan shiba sizce de eklenir mi? dalga amaçlı çıkıp ciddi para toplayan bu gibi projeler bir yerden sonra işi ciddiye alabiliyor.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
January 31, 2022, 11:28:29 AM
Ben alım konusunda çok katı yatırımcıyım istediğim yere gelmedikçe almıyorum.

Bitcoin için kafanızda belirlediğiniz alım noktasını paylaşabilir misiniz ? Bu arada kendim bir miktar SOL toplamaya başladım umarım çok zarar etmem ama projeye güvenim tam uzun vadeli tutmak için aldım.
sr. member
January 31, 2022, 07:43:27 AM
Ben alım konusunda çok katı yatırımcıyım istediğim yere gelmedikçe almıyorum. Bu bazen bana kaybettirirken bazen kazandırıyor. Her yatırım şeklinin kendine göre artı ve eksi yönleri vardır.

Bazı yatırımcılar kademeli alım stratejisi belirleyebiliyor. Yatırım ortamında herkes kendine göre bir çizelge oluşturup alım satım yapıyor.

Bitcoinde beklediğim yerler gelirse elbet alım yapar güzel bir sepet oluştururum tabi kademeli alım yapacak arkadaşlarda kendilerine göre bakıp düştükçe alım yapıyorlardır. Birde zirveden dahil olanlar var ki onlar kaybeden yatırımcı oluyor.

Sepet oluştururken dikkat edilip yatırım planları oluşturmalı uzun vadeli mi kısa vadeli mi kademeli alım yapılacak yoksa destekler mi beklenecek ince eleyip yapılmalı diye düşünüyorum. Özellikle bilip bilmeden saçma sapan projelerde fomoya kapılıp kaldıraca girip para kaybetmemeye dikkat etmek lazım.

Herkese bol kazançlar.
sr. member
Activity: 1596
Merit: 268
January 31, 2022, 06:55:25 AM
Bu yıl ben btc tarafında ciddi bir hareket beklemiyorum ha gelirse sevinirim o başka ancak usd tarafında beklenmesi tarafındayım ve şahsen gelecek olan dipten toplamak istiyorum.

Bu yıl piyasaların nasıl gideceği konusunda birçok dış faktörde rol oynayacak artık kripto para borsası eskisinden çok daha fazla dış etkilere açık örneğin pandeminin durumu FED'in faiz konusundaki politikası da kripto paralar için belirleyici olacak.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 31, 2022, 06:21:01 AM
Bu yıl ben btc tarafında ciddi bir hareket beklemiyorum ha gelirse sevinirim o başka ancak usd tarafında beklenmesi tarafındayım ve şahsen gelecek olan dipten toplamak istiyorum.

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
January 31, 2022, 05:27:14 AM
İyi ki bu konuyu açmışım konuyu açtığım tarihlerde bir sepet yapmak için binance'ye kendi çapımda bir şeyler atmıştım ama buradaki tecrübeli arkadaşların yorumları beni biraz daha beklemeye sevk etti.Ben hala fırtınanın bittiği görüşünde değilim biraz daha beklemede kalıcam.
Hocam iyi ki beklemişsiniz. Ben biraz terste kaldım ama neyse ki full coin'de değildim. Yukarıda yazıldığı gibi %100 coinde olmak da %100 fiatta olmak da üzer gibi duruyor bu sene şimdilik. Çoğu kişi Avax ve Sol'dan da bahsetmiş ama hold yapıyor iseniz şu andaki zarar muazzam olmalı. Alt'lar gerçekten perişan oldu. Solana'nın ath'si ile şimdiki durumu arasında dağlar kadar fark var. Fırtına bence de bitmedi ama üzülmemek için yavaştan almaya başladım. Ayrıca bilen takip eden var mı bilmiyorum ama Şant da alım yapmaya başlamış. Adam açıkçası her şeyi bildi benim takip ettiğim kadarıyla.

Şant hocayı da takip ediyorum twitterdaki fenomenler ile bir olmadığını bilmeyenler için peşin olarak söyleyim.(Hocanın favori coinlerinden bir tanesi de DOT)Kademeli olarak alım yapmakta bir sakınca yok ama bir dip dalga daha gelirse o zaman ciddi miktarda alım yapıcam.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 30, 2022, 04:59:44 PM
İyi ki bu konuyu açmışım konuyu açtığım tarihlerde bir sepet yapmak için binance'ye kendi çapımda bir şeyler atmıştım ama buradaki tecrübeli arkadaşların yorumları beni biraz daha beklemeye sevk etti.Ben hala fırtınanın bittiği görüşünde değilim biraz daha beklemede kalıcam.
Hocam iyi ki beklemişsiniz. Ben biraz terste kaldım ama neyse ki full coin'de değildim. Yukarıda yazıldığı gibi %100 coinde olmak da %100 fiatta olmak da üzer gibi duruyor bu sene şimdilik. Çoğu kişi Avax ve Sol'dan da bahsetmiş ama hold yapıyor iseniz şu andaki zarar muazzam olmalı. Alt'lar gerçekten perişan oldu. Solana'nın ath'si ile şimdiki durumu arasında dağlar kadar fark var. Fırtına bence de bitmedi ama üzülmemek için yavaştan almaya başladım. Ayrıca bilen takip eden var mı bilmiyorum ama Şant da alım yapmaya başlamış. Adam açıkçası her şeyi bildi benim takip ettiğim kadarıyla.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
January 29, 2022, 04:50:27 PM
Yeni trendleri takip etmek gerekiyor. Kriptopara piyasasında aynı market döngülerini beklemek doğru değil. Geçtiğimiz boğa ile aynı dinamiklere sahip olacak mıyız bilmiyoruz. Çünkü her şey hızla değişiyor. Bütün koşullar değişiyor. Değişimi takip etmek, sürekli güncel kalmak için beklentileri değiştirmek, trendi iyi okumak ve trende uygun koşullarda alım yapmak gerekiyor. Sepet yapmak için hala erken bir dönem içinde olduğumuzu düşünüyorum ama Metaverse, NFT projeleri dışında alım yapmazdım. Pazar düşüş eğiliminde olsa da trendler bunlardan oluşuyor.
full member
Activity: 1358
Merit: 193
January 29, 2022, 10:14:45 AM
mart 2020 den beri abd nin çılgın para basmasından ötürü aşırı şişmiş varlık fiyatları var. kriptosundan , evine , borsasından çokomeline kadar bu durum böyle.
fed bu mart faiz artırımına başlayıp piyasadan ciddi para çekmeye başlayacak. 8 artırım kesin gibi. bunun sonucu bütün varlık fiyatlarında ciddi düzeltme olması kaçınılmaz.

kriptoda fırsatlar bitmez spesifik iş her zaman büyük para yapabilir fakat 2022-23 boyunca sular durulana kadar sepet işi aklsiyonlar hiç tavsiye etmem.
bitcoin 30 bin doların altına salmaya başladığında piyasadan düştükçe kademeli alım yapılılabilir(bitcoin yanında ether, bnb gibi piyasanın belli başlı altcoinlerinden).
sağlıklı seneler...

not: bitcoin 30k nın altına salarmı bilemem fakat  eldeki veriler üzerinden bana göre  salma ihtimali daha yüksektir. tarihsel veri olarak 2014 ve 2018 de başlayan ayılarda yanılmıyorsam btc zirve seviyesinden  %85 e yakın değer kaybetmişti.
ether 2014 ayısında yoktu. 2018 de başlayan ayıda %93 lere yakındı yine ''düzeltmesi''.

Yüzde 93 düzeltme çok yüksek bir rakammış. Eğer böylesine bir ayı tekrar gelirse kaybedilen değerin çok yüksek olacağını tahmin etmek zor olmaz. Bir diğer ilginç istatistik iste 2014, 2018 ve olursa 2022 yıllarının ayı sezonuyla devam etmesi olur. 4 yılda bir dünya kupası gibi ayı sezonu geliyor. Eğer bu da gelirse sabır sezonumuz başlamış oluyor demektir.

%99 değer kaybeden coinleri gördü bu gözler. 100.000 doların spot piyasada 100 dolara düştüğünü bile gördük. %93 baya iyi rakammış yani.

Böyle bir ayı gelirse değil gelecek zaten. Mesele nereden hangi fiyattan geleceği Smiley

Mesela Ethereum 4500 dolardan zirve yapıp ayı sezonuna girerse %93 değer kaybında 350 dolara kadar düşebilir. 10.000 dolarda zirve yapıp %93 düşerse dip 600-800 dolar arasında olacaktır.

zaten o mesele bilinemeyeceği için düştükçe kademeli alım tavsiye ettim.
sr. member
January 29, 2022, 10:09:35 AM
mart 2020 den beri abd nin çılgın para basmasından ötürü aşırı şişmiş varlık fiyatları var. kriptosundan , evine , borsasından çokomeline kadar bu durum böyle.
fed bu mart faiz artırımına başlayıp piyasadan ciddi para çekmeye başlayacak. 8 artırım kesin gibi. bunun sonucu bütün varlık fiyatlarında ciddi düzeltme olması kaçınılmaz.

kriptoda fırsatlar bitmez spesifik iş her zaman büyük para yapabilir fakat 2022-23 boyunca sular durulana kadar sepet işi aklsiyonlar hiç tavsiye etmem.
bitcoin 30 bin doların altına salmaya başladığında piyasadan düştükçe kademeli alım yapılılabilir(bitcoin yanında ether, bnb gibi piyasanın belli başlı altcoinlerinden).
sağlıklı seneler...

not: bitcoin 30k nın altına salarmı bilemem fakat  eldeki veriler üzerinden bana göre  salma ihtimali daha yüksektir. tarihsel veri olarak 2014 ve 2018 de başlayan ayılarda yanılmıyorsam btc zirve seviyesinden  %85 e yakın değer kaybetmişti.
ether 2014 ayısında yoktu. 2018 de başlayan ayıda %93 lere yakındı yine ''düzeltmesi''.

Yüzde 93 düzeltme çok yüksek bir rakammış. Eğer böylesine bir ayı tekrar gelirse kaybedilen değerin çok yüksek olacağını tahmin etmek zor olmaz. Bir diğer ilginç istatistik iste 2014, 2018 ve olursa 2022 yıllarının ayı sezonuyla devam etmesi olur. 4 yılda bir dünya kupası gibi ayı sezonu geliyor. Eğer bu da gelirse sabır sezonumuz başlamış oluyor demektir.

%99 değer kaybeden coinleri gördü bu gözler. 100.000 doların spot piyasada 100 dolara düştüğünü bile gördük. %93 baya iyi rakammış yani.

Böyle bir ayı gelirse değil gelecek zaten. Mesele nereden hangi fiyattan geleceği Smiley

Mesela Ethereum 4500 dolardan zirve yapıp ayı sezonuna girerse %93 değer kaybında 350 dolara kadar düşebilir. 10.000 dolarda zirve yapıp %93 düşerse dip 600-800 dolar arasında olacaktır.

copper member
Activity: 644
Merit: 269
January 29, 2022, 09:52:00 AM

sağlıklı seneler...

not: bitcoin 30k nın altına salarmı bilemem fakat  eldeki veriler üzerinden bana göre  salma ihtimali daha yüksektir. tarihsel veri olarak 2014 ve 2018 de başlayan ayılarda yanılmıyorsam btc zirve seviyesinden  %85 e yakın değer kaybetmişti.

full member
Activity: 1358
Merit: 193
January 29, 2022, 09:28:31 AM
fed bu mart faiz artırımına başlayıp piyasadan ciddi para çekmeye başlayacak. 8 artırım kesin gibi. bunun sonucu bütün varlık grubu fiyatlarında ciddi düzeltme olması kaçınılmaz.

kriptoda fırsatlar bitmez spesifik iş her zaman büyük para yapabilir fakat 2022-23 boyunca sular durulana kadar sepet işi aksiyonlar hiç tavsiye etmem.
bitcoin 30 bin doların altına salmaya başladığında piyasadan düştükçe kademeli alım yapılabilinir(bitcoin yanında ether, bnb gibi piyasanın belli başlı altcoinlerinden).
sağlıklı seneler...

not: bitcoin 30k nın altına salarmı bilemem fakat  eldeki veriler üzerinden bana göre  salma ihtimali daha yüksektir. ayrıca tarihsel veri olarak 2014 ve 2018 de başlayan ayılarda yanılmıyorsam btc zirve seviyesinden  %85 e yakın değer kaybetmişti.

not2: yukarda kriptonun enflasyona karşı koruma kalkanı olabileceğinden bahsedilmiş fakat fed zaten yüksek enflasyonist piyasayı durdurmak için faiz artırıyor.  yani yüksek enflasyona giriş değil çıkış sürecindeyiz.

unutmadan. her zaman kendi araştırmanızı yapınız  Tongue
member
Activity: 560
Merit: 57
January 28, 2022, 06:48:12 AM
Ben açıkçası sepetimi sadece popüler olup üst sıralarda yer alan coinlerden oluşturmuyorum. Bitcoin, Ethereum, Solana gibi klasik örnekleri vermeme gerek yoktur zaten. Bunlar herkes tarafından bilinen ve uzun vadede tutması en mantıklı coinlerden birkaçı. Bunlar dışında benim asıl baktığım taraf, gerçek metaverse projeleri. Gerçek diyorum çünkü piyasada metaverse adı altında scamleme peşinde koşan çok tipler var. Whitepaper okumadan asla böyle projelere girmemek gerekli. Metaverse projelerinde en çok gaming tarafında olanları araştırıyorum diyebilirim. Bence gelecek vadeden böyle yeni projeler de kaçırılmamalı ve bir şans verilmeli.
sr. member
January 26, 2022, 12:33:42 PM
2022 yılında çok sayıda yeni coin hayatımıza girecektir tıpkı 2021 de olduğu gibi. O yüzden aynı coinlerde ısrar etmenin, 100x yapıp geri gelmiş coinleri hodl etmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Teknoloji ve trendler sürekli değişiyor. Defi > NFT > Metaverse > Web3 gibi kavramlara 2022'de yenileri eklenecektir önemli olan bu trendleri erken yakalamak olacak.

Katılıyorum.

Bu piyasada o kadar coin gördük ki hepsi de dünyayı değiştiriyordu ama hodl çöplüğünde kaybolup gittiler.

sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
January 26, 2022, 11:16:36 AM
Ben metaverse tokenlerinin çok fazla rağbet göreceğini düşünüyorum. Kendimce belirlediğim metaverse tokenlerini aldım bekliyorum. Raca'yi zaten epey zamandır elimde tutuyorum. Mart sonuna kadar da tutmayı planlıyorum.
Pages:
Jump to: